luni, 13 septembrie 2010
Ţara ascultărilor se întinde şi peste Armată
Ce ne pregătesc ai nostri guvernanti ?! Prosperitate economică si un stat cu
adevărat democratic. Nu, nici vorbă! Sărăcie lucie si un regim autoritar, asta
ne asteaptă. Dacă privim cu atentie dincolo de spectacolul de bâlci produs de
casa de filme Cotroceni& Parchetul General Entertainment SRL, vom vedea
că nimic din ceea ce se petrece în ultima vreme nu este întâmplător si că,
undeva prin niste cotloane oficiale se aranjează toate elementele necesare
transformării României într-un stat politienesc 100%.
După Strategia Natională de Apărare clocită de consilierii presedintelui
Băsescu, după arestări spectaculoase în crucea diminetii si interceptări
telefonice scurse în presă, sau după aparitia legii de pus pumnul în gura
presei născută de mintea încinsă a pedelistului Silviu Prigoană, iată că vineri
s-a mai pus o cărămidă la temelia Republicii Cătuselor România.
Presei, concentrată la maxim pe subiectul arestării lui Sorin Ovidiu Vântu, i-
a scăpat ce s-a întâmplat ieri în curtea generalul de intendentă Gabriel
Oprea. Pe scurt, ministrul Apărării si-a înfiintat încă un serviciu secret.
Vineri, la sediul MApN a avut loc ceremonia de înfiinţare a Brigăzii de
Informaţii Militare. La eveniment au participat ambasadorul SUA în
România, Mark Gitenstein, ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile
Blaga, ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, ministrul Finanţelor Publice,
Gheorghe Ialomiţianu, ministrul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, Ioan
Nelu Botiş, senatori şi deputaţi din arcul guvernamental, Iulian Fota,
consilierul lui Traian Băsescu, reprezentanti ai Bisericii Ortodoxe Române,
precum si directorul structurii de informaţii a NATO, Karen Laino, ataşaţi ai
apărării din statele membre NATO, etc.. Din comunicatul postat pe site-ul
MApN aflăm că acest nou serviciu secret al Armatei, Brigada de Informatii
Militare va"funcţiona în subordinea operaţională a Direcţiei Generale de
Informaţii a Apărării şi se va ocupa cu furnizarea suplimentară de informaţii
către factorii de decizie" .
În mod firesc, apar câteva întrebări. Despre ce furnizare suplimentară de
informatii si despre ce factori de decizie e vorba ?? Si al câtelea serviciu
secret e ăsta? Nu era austeritate bugetară? Sau asta merge doar la pensionari
si bugetari? Iar când e vorba despre Armată, SRI, SPS, STS, si în general,
despre toate structurile astea dragi lui Train Băsescu, austeritatea ia o pauză,
nu-i asa? Ne pregătim cumva de război si noi? Teacă Oprea ia măsuri în
acest sens? Sau Comandantul Suprem de la Cotroceni are nevoie de încă un
batalion de securisti (din Armată, de data asta) să poată asculta, urmări si
aresta cât mai multi "ticălosi " din politică, presă sau din mediul de afaceri?
Publicat Sâmbata, 11 septembrie 2010
Cristina Horvat
COTIDIANUL
adevărat democratic. Nu, nici vorbă! Sărăcie lucie si un regim autoritar, asta
ne asteaptă. Dacă privim cu atentie dincolo de spectacolul de bâlci produs de
casa de filme Cotroceni& Parchetul General Entertainment SRL, vom vedea
că nimic din ceea ce se petrece în ultima vreme nu este întâmplător si că,
undeva prin niste cotloane oficiale se aranjează toate elementele necesare
transformării României într-un stat politienesc 100%.
După Strategia Natională de Apărare clocită de consilierii presedintelui
Băsescu, după arestări spectaculoase în crucea diminetii si interceptări
telefonice scurse în presă, sau după aparitia legii de pus pumnul în gura
presei născută de mintea încinsă a pedelistului Silviu Prigoană, iată că vineri
s-a mai pus o cărămidă la temelia Republicii Cătuselor România.
Presei, concentrată la maxim pe subiectul arestării lui Sorin Ovidiu Vântu, i-
a scăpat ce s-a întâmplat ieri în curtea generalul de intendentă Gabriel
Oprea. Pe scurt, ministrul Apărării si-a înfiintat încă un serviciu secret.
Vineri, la sediul MApN a avut loc ceremonia de înfiinţare a Brigăzii de
Informaţii Militare. La eveniment au participat ambasadorul SUA în
România, Mark Gitenstein, ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile
Blaga, ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, ministrul Finanţelor Publice,
Gheorghe Ialomiţianu, ministrul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, Ioan
Nelu Botiş, senatori şi deputaţi din arcul guvernamental, Iulian Fota,
consilierul lui Traian Băsescu, reprezentanti ai Bisericii Ortodoxe Române,
precum si directorul structurii de informaţii a NATO, Karen Laino, ataşaţi ai
apărării din statele membre NATO, etc.. Din comunicatul postat pe site-ul
MApN aflăm că acest nou serviciu secret al Armatei, Brigada de Informatii
Militare va"funcţiona în subordinea operaţională a Direcţiei Generale de
Informaţii a Apărării şi se va ocupa cu furnizarea suplimentară de informaţii
către factorii de decizie" .
În mod firesc, apar câteva întrebări. Despre ce furnizare suplimentară de
informatii si despre ce factori de decizie e vorba ?? Si al câtelea serviciu
secret e ăsta? Nu era austeritate bugetară? Sau asta merge doar la pensionari
si bugetari? Iar când e vorba despre Armată, SRI, SPS, STS, si în general,
despre toate structurile astea dragi lui Train Băsescu, austeritatea ia o pauză,
nu-i asa? Ne pregătim cumva de război si noi? Teacă Oprea ia măsuri în
acest sens? Sau Comandantul Suprem de la Cotroceni are nevoie de încă un
batalion de securisti (din Armată, de data asta) să poată asculta, urmări si
aresta cât mai multi "ticălosi " din politică, presă sau din mediul de afaceri?
Publicat Sâmbata, 11 septembrie 2010
Cristina Horvat
COTIDIANUL
SCRISOAREA UNUI NENASCUT
"Draga MAMA, draga TATA,
Destinul, prin D-ZEU, a hotarat ca in noua viata sa ma nasc in ROMANIA, in anul lui HRISTOS 2011, din casatoria unei profesoare cu un ofiter, aspect pe care voi, viitorii mei parinti nici nu il cunoasteti, dar experienta vietilor mele anterioare ma determina sa va previn, deoarece am dus-o bine si horoscopul imi arata ca voi in prezent si in viitorul apropiat o duceti si o veti duce foarte greu, si nu as dori sa va fiu o povara.
In vietile mele anterioare am fost maimuta in INDONEZIA si ca animal de companie am trait foarte bine, elefant in INDIA si ca animal sfant m-am bucurat de respect si mangaiere, camila in EGIPT si am avut norocul
de a duce intre cocoase numai barbati viteji si femei frumoase; o vreme am fost intruchiparea calului celui ce a fost "STEFAN CEL MARE SI SFANT" si port in suflet bucuria de a-l fi purtat in biruinta zecilor de lupte care l-au facut temut si respectat de turci, tatari, polonezi, unguri si iubit de poporul sau, care l-a inconjurat cu dragoste si respect, iar faptele sale de glorie au facut inconjurul EUROPEI, sunt consemnate in istoriile popoarelor crestine si VATICANULUI, v-au stat voua drept pilda in lectiile de istorie.
Poate va intrebati de ce va scriu - asa cum va spuneam, in multiplele mele vieti, in ierarhia regnului animal, desi am ocupat o ramura inferioara, am dus-o bine, iar acum desi voi ocupa o ramura superioara, o voi duce impreuna cu voi foarte rau in noua viata si in actuala ROMANIE si de aceea doresc sa va previn si sa va rog cateva lucruri, pentru a ne fi bine, voua parintii mei si mie copilul vostru, in aceasta viata pe care urmeaza sa o traim impreuna, asa cum a hotarat D-ZEU!!!
In primul rand pentru tine MAMA, cea pe care te voi iubi cel mai mult si alaturi de care va trebui sa-mi petrec cele mai importante clipe ale vietii - ti-ai ales o meserie nobila, de importanta vitala pentru o natiune("Statul care nu investeste in educatie va fi nevoit sa investeasca in puscarii") dar neapreciata, ignorata, umilita, terfelita, permanent uitata de vremelnicstatatorii in fruntea Tarii; daca vrei sa te bucuri si sa ma bucuri de o viata demna, probabil ca iti va fi mai bine si ne va fi mai bine daca vei lucra ca bucatareasa, bona, ingrijitoare, femeie de serviciu, capsunareasa in SPANIA, ITALIA, FRANTA sau oriunde vezi cu ochii, mai putin in tara ta - ROMANIA!!! Renunta la visele tale de a transmite cunostintele acumulate in anii de scoala, facultate, masterat, doctorat tinerelor generatii ale acestui stravechi si mandru popor SI SA NE SALVAM!!!
Nu in ultimul rand pentru tine TATA - ti-ai ales una din cele mai nobile meserii care au existat si exista de la aparitia omenirii, cea a armelor; ROMANIA exista ca tara datorita in principal vitejiei, eroismului, sacrificiului suprem a mii de generatii care au trait in spatiul carpato-danubiano -pontic; nu exista pilda mai mare de sacrificiu si eroism ca a celui pe care l-am dus in spate in nenumarate lupte, STEFAN CEL MARE SI SFANT. Dar in aceste vremuri de grea cumpana pentru SFANTA TARA ROMANEASCA, in care tradatorii, coruptii, hotii, lasii, mincinosii, incompetentii stau in jiltul lui CAROL I si pe langa acesta, meseria ta a ajuns una umila, desconsiderata, batjocorita, hulita, devalorizata. Inaintasii tai in ale armelor, care mai sunt in viata, inclusiv eroii celui de Al Doilea Razboi Mondial, au ajuns ori urmeaza sa ajunga cersetorii natiei, paznicii averilor furate din munca poporului, soferii incultilor si imburghezitilor peste noapte, locatarii azilelor de batrani, sinucigasii de maine, alcoolicii strazilor si spitalelor. Daca doresti o viata demna TATA, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi ca maturator, spalator de vase, paznic, sofer, ingrijitor de animale, capsunar, cersetor in SPANIA, ITALIA, FRANTA sau unde vezi cu ochi, dar numai in tara ta nu, PENTRU CA AICI NU ESTI DORIT!!!
Pentru mine, va spun de la inceput, ca nu doresc sa ma nasc, sa cresc, sa invat, sa ma calific, sa muncesc si sa traiesc in ROMANIA!!! As dori sa ma nasc intr-un spital din strainatate, cel putin unde s-au operat basescu sau tariceanu, ca probabil stiu ei de ce au mers acolo, in niciun caz la o maternitate din ROMANIA!!! As dori sa invat la scoli si universitati din SUA ori ANGLIA, acolo unde au studiat si copii lui nastase, videanu si ai vidanjorului! Si as dori sa lucrez ca atasat naval la ANVERS, poate asa urmez si eu destinul cuiva care am auzit ca va conduce destinele in prezent si doresc sa mai indrept ceva, inclusiv in meseriile voastre, iubitii mei viitori parinti! Daca nu reusiti aceste lucruri va implor cel putin sa va mutati in BULGARIA - cunosc ca au conducatori mai intelepti , mai onesti si mai patrioti!
In caz contrar, cu respect va rog sa interveniti la DESTIN(D-ZEU) pentru a ma reprograma pentru o alta viata si in alt loc ,deoarece in situatia actuala si in conditiile date nu este de trait in ROMANIA.
Cu toata dragostea pentru viitorii mei parinti,
UN COPIL NENASCUT"
Destinul, prin D-ZEU, a hotarat ca in noua viata sa ma nasc in ROMANIA, in anul lui HRISTOS 2011, din casatoria unei profesoare cu un ofiter, aspect pe care voi, viitorii mei parinti nici nu il cunoasteti, dar experienta vietilor mele anterioare ma determina sa va previn, deoarece am dus-o bine si horoscopul imi arata ca voi in prezent si in viitorul apropiat o duceti si o veti duce foarte greu, si nu as dori sa va fiu o povara.
In vietile mele anterioare am fost maimuta in INDONEZIA si ca animal de companie am trait foarte bine, elefant in INDIA si ca animal sfant m-am bucurat de respect si mangaiere, camila in EGIPT si am avut norocul
de a duce intre cocoase numai barbati viteji si femei frumoase; o vreme am fost intruchiparea calului celui ce a fost "STEFAN CEL MARE SI SFANT" si port in suflet bucuria de a-l fi purtat in biruinta zecilor de lupte care l-au facut temut si respectat de turci, tatari, polonezi, unguri si iubit de poporul sau, care l-a inconjurat cu dragoste si respect, iar faptele sale de glorie au facut inconjurul EUROPEI, sunt consemnate in istoriile popoarelor crestine si VATICANULUI, v-au stat voua drept pilda in lectiile de istorie.
Poate va intrebati de ce va scriu - asa cum va spuneam, in multiplele mele vieti, in ierarhia regnului animal, desi am ocupat o ramura inferioara, am dus-o bine, iar acum desi voi ocupa o ramura superioara, o voi duce impreuna cu voi foarte rau in noua viata si in actuala ROMANIE si de aceea doresc sa va previn si sa va rog cateva lucruri, pentru a ne fi bine, voua parintii mei si mie copilul vostru, in aceasta viata pe care urmeaza sa o traim impreuna, asa cum a hotarat D-ZEU!!!
In primul rand pentru tine MAMA, cea pe care te voi iubi cel mai mult si alaturi de care va trebui sa-mi petrec cele mai importante clipe ale vietii - ti-ai ales o meserie nobila, de importanta vitala pentru o natiune("Statul care nu investeste in educatie va fi nevoit sa investeasca in puscarii") dar neapreciata, ignorata, umilita, terfelita, permanent uitata de vremelnicstatatorii in fruntea Tarii; daca vrei sa te bucuri si sa ma bucuri de o viata demna, probabil ca iti va fi mai bine si ne va fi mai bine daca vei lucra ca bucatareasa, bona, ingrijitoare, femeie de serviciu, capsunareasa in SPANIA, ITALIA, FRANTA sau oriunde vezi cu ochii, mai putin in tara ta - ROMANIA!!! Renunta la visele tale de a transmite cunostintele acumulate in anii de scoala, facultate, masterat, doctorat tinerelor generatii ale acestui stravechi si mandru popor SI SA NE SALVAM!!!
Nu in ultimul rand pentru tine TATA - ti-ai ales una din cele mai nobile meserii care au existat si exista de la aparitia omenirii, cea a armelor; ROMANIA exista ca tara datorita in principal vitejiei, eroismului, sacrificiului suprem a mii de generatii care au trait in spatiul carpato-danubiano -pontic; nu exista pilda mai mare de sacrificiu si eroism ca a celui pe care l-am dus in spate in nenumarate lupte, STEFAN CEL MARE SI SFANT. Dar in aceste vremuri de grea cumpana pentru SFANTA TARA ROMANEASCA, in care tradatorii, coruptii, hotii, lasii, mincinosii, incompetentii stau in jiltul lui CAROL I si pe langa acesta, meseria ta a ajuns una umila, desconsiderata, batjocorita, hulita, devalorizata. Inaintasii tai in ale armelor, care mai sunt in viata, inclusiv eroii celui de Al Doilea Razboi Mondial, au ajuns ori urmeaza sa ajunga cersetorii natiei, paznicii averilor furate din munca poporului, soferii incultilor si imburghezitilor peste noapte, locatarii azilelor de batrani, sinucigasii de maine, alcoolicii strazilor si spitalelor. Daca doresti o viata demna TATA, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi ca maturator, spalator de vase, paznic, sofer, ingrijitor de animale, capsunar, cersetor in SPANIA, ITALIA, FRANTA sau unde vezi cu ochi, dar numai in tara ta nu, PENTRU CA AICI NU ESTI DORIT!!!
Pentru mine, va spun de la inceput, ca nu doresc sa ma nasc, sa cresc, sa invat, sa ma calific, sa muncesc si sa traiesc in ROMANIA!!! As dori sa ma nasc intr-un spital din strainatate, cel putin unde s-au operat basescu sau tariceanu, ca probabil stiu ei de ce au mers acolo, in niciun caz la o maternitate din ROMANIA!!! As dori sa invat la scoli si universitati din SUA ori ANGLIA, acolo unde au studiat si copii lui nastase, videanu si ai vidanjorului! Si as dori sa lucrez ca atasat naval la ANVERS, poate asa urmez si eu destinul cuiva care am auzit ca va conduce destinele in prezent si doresc sa mai indrept ceva, inclusiv in meseriile voastre, iubitii mei viitori parinti! Daca nu reusiti aceste lucruri va implor cel putin sa va mutati in BULGARIA - cunosc ca au conducatori mai intelepti , mai onesti si mai patrioti!
In caz contrar, cu respect va rog sa interveniti la DESTIN(D-ZEU) pentru a ma reprograma pentru o alta viata si in alt loc ,deoarece in situatia actuala si in conditiile date nu este de trait in ROMANIA.
Cu toata dragostea pentru viitorii mei parinti,
UN COPIL NENASCUT"
COMUNICAT DE PRESĂ DIN PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Tudor Ciuhodaru,deputat de Iasi apreciaza ca dezonorantă şi nedreaptă situaţia în care se încearcă să fie
adus personalul din structurile sistemului de securitate, ordine publică şi apărare naţională,activ şi în rezervă (pensionarii militari), prin includerea în conţinutul acestei legi a prevederilor incorecte şi nedrepte,referitoare la pensia militarilor. Deputatul Ciuhodaru sustine eliminarea prevederilor referitoare la militari,precum şi menţinerea actualei Legi nr.164/ 2001 privind pensiile militare de stat şi respectiv a Legii nr.179/2004 privind pensiile de stat şi alte drepturi de asigurări sociale ale poliţiştilor .
"În majoritatea statelor membre NATO şi UE salarizarea şi pensionarea personalului Forţelor Armate sunt reglementate prin legi şi norme specifice şi distincte. În unele state în care există grile comune pentru
personalul bugetar, ministerele apărării sunt abilitate să completeze aceste legi cu acte normative proprii,
ordine şi alte reglementări interne."
In procesul de transformare a armatei romane au fost utilizate modele legislative din ţările cu democraţii
avansate, iar implementarea principiilor acestora a constituit un important atu în procesul de aderare la
NATO şi UE.
De aceea sustin eliminarea prevederilor referitoare la militari,precum şi menţinerea actualei Legi nr.164/
2001 privind pensiile militare de stat (cu completările şi modificările ulterioare) şi respectiv a Legii
nr.179/2004 privind pensiile de stat şi alte drepturi de asigurări sociale ale poliţiştilor ,care se
încadrează în pilonul al doilea privind schemele ocupaţionale (profesionale) guvernate de Directiva
Europeană nr. 86/378/EEC, modificată prin Directiva nr. 97/96/EEC.
Ar fi o eroare impardonabilă să nu se ţină cont de acest argument, în favoarea altora de circumstanţă, mai ales că principiile care stau la baza pensiilor militare de stat din legea aflată în vigoare sunt deja
aliniate la legislaţia europeană iar decizia nr.20/02.02.2000, a Curţii Constituţionale care precizează că
instituirea pensiei de serviciu pentru cadrele militare nu reprezintă un privilegiu, ci ea este justificată
în mod obiectiv, constituind o compensare parţială a inconvenientelor ce rezultă din rigoarea statutelor
speciale cărora trebuie să li se supună militarii.
Reglementările propuse pentru recalcularea pensiilor militare şi ale poliţiştilor încalcă nu numai
principiul “neretroactivităţii legii” prevăzut de art.15, alin.(2) din Constituţia României, ci introduce
premisă falsă că pensiile ocupaţionale actuale pot fi recalculate ca şi cum ar fi fost obţinute în baza
principiului contributivităţii prevăzut în proiectul legii supus dezbaterii la art. 2, lit. c) .
Dacă prin lege militarul ieşit la pensie nu a contribuit la sistemul de asigurări sociale, cum putem inventa
o contribuţie virtuală, atât timp cât, în înţelesul art.3, alin. (1) din Proiectul Legii militarul nu a avut
calitatea de “asigurat” în sistemul public de pensii şi nici de “contribuabil”?
Faptul că militarii nu au avut niciodată până acum “Carte de munca” ar trebui să constituie un argument la
fel de convingător, în acest sens.
În plus, referitor la metodologia recalculării vă supunem atenţiei faptul că prin Decizia nr. 120/2007
Curtea Constituţională a dispus ca: “În toate cazurile în care din recalculare, rezultă un cuantum mai mare
al pensiei se va plăti acesta, iar dacă noul cuantum rezultat este mai mic, se va acorda în continuare
pensia anterior stabilită şi aflată în plată, fără a se aduce vreo atingere drepturilor legal câştigate
anterior”.
Apreciem că reglementările proiectului de lege sunt neavenite, antieuropene şi anticonstituţionale afectând
în mod direct cadrele militare ajunse în postura de “pensionari” datorită procesului de restructurare a
Armatei, şi duc la desfiinţarea profesiei militare şi a statutului de rezervişti pe care îl au pensionarii
militari, care în virtutea legii au obligaţia că, în situaţii de criză său război, să-şi reia activitatea ca
luptători în rândul forţelor armate.
Luând act de situaţia actuală, nu putem să nu ne întrebăm: militarii au greşit atunci când au contribuit la
aderarea României la NATO şi UE sau greşesc acum, acceptând măsurile propuse împotriva lor? Cine doreşte decredibilizarea, demobilizarea şi demotivarea cadrelor Armatei României şi chiar desfiinţarea statutului de militar în România?
Tudor Ciuhodaru
Deputat de Iasi
adus personalul din structurile sistemului de securitate, ordine publică şi apărare naţională,activ şi în rezervă (pensionarii militari), prin includerea în conţinutul acestei legi a prevederilor incorecte şi nedrepte,referitoare la pensia militarilor. Deputatul Ciuhodaru sustine eliminarea prevederilor referitoare la militari,precum şi menţinerea actualei Legi nr.164/ 2001 privind pensiile militare de stat şi respectiv a Legii nr.179/2004 privind pensiile de stat şi alte drepturi de asigurări sociale ale poliţiştilor .
"În majoritatea statelor membre NATO şi UE salarizarea şi pensionarea personalului Forţelor Armate sunt reglementate prin legi şi norme specifice şi distincte. În unele state în care există grile comune pentru
personalul bugetar, ministerele apărării sunt abilitate să completeze aceste legi cu acte normative proprii,
ordine şi alte reglementări interne."
In procesul de transformare a armatei romane au fost utilizate modele legislative din ţările cu democraţii
avansate, iar implementarea principiilor acestora a constituit un important atu în procesul de aderare la
NATO şi UE.
De aceea sustin eliminarea prevederilor referitoare la militari,precum şi menţinerea actualei Legi nr.164/
2001 privind pensiile militare de stat (cu completările şi modificările ulterioare) şi respectiv a Legii
nr.179/2004 privind pensiile de stat şi alte drepturi de asigurări sociale ale poliţiştilor ,care se
încadrează în pilonul al doilea privind schemele ocupaţionale (profesionale) guvernate de Directiva
Europeană nr. 86/378/EEC, modificată prin Directiva nr. 97/96/EEC.
Ar fi o eroare impardonabilă să nu se ţină cont de acest argument, în favoarea altora de circumstanţă, mai ales că principiile care stau la baza pensiilor militare de stat din legea aflată în vigoare sunt deja
aliniate la legislaţia europeană iar decizia nr.20/02.02.2000, a Curţii Constituţionale care precizează că
instituirea pensiei de serviciu pentru cadrele militare nu reprezintă un privilegiu, ci ea este justificată
în mod obiectiv, constituind o compensare parţială a inconvenientelor ce rezultă din rigoarea statutelor
speciale cărora trebuie să li se supună militarii.
Reglementările propuse pentru recalcularea pensiilor militare şi ale poliţiştilor încalcă nu numai
principiul “neretroactivităţii legii” prevăzut de art.15, alin.(2) din Constituţia României, ci introduce
premisă falsă că pensiile ocupaţionale actuale pot fi recalculate ca şi cum ar fi fost obţinute în baza
principiului contributivităţii prevăzut în proiectul legii supus dezbaterii la art. 2, lit. c) .
Dacă prin lege militarul ieşit la pensie nu a contribuit la sistemul de asigurări sociale, cum putem inventa
o contribuţie virtuală, atât timp cât, în înţelesul art.3, alin. (1) din Proiectul Legii militarul nu a avut
calitatea de “asigurat” în sistemul public de pensii şi nici de “contribuabil”?
Faptul că militarii nu au avut niciodată până acum “Carte de munca” ar trebui să constituie un argument la
fel de convingător, în acest sens.
În plus, referitor la metodologia recalculării vă supunem atenţiei faptul că prin Decizia nr. 120/2007
Curtea Constituţională a dispus ca: “În toate cazurile în care din recalculare, rezultă un cuantum mai mare
al pensiei se va plăti acesta, iar dacă noul cuantum rezultat este mai mic, se va acorda în continuare
pensia anterior stabilită şi aflată în plată, fără a se aduce vreo atingere drepturilor legal câştigate
anterior”.
Apreciem că reglementările proiectului de lege sunt neavenite, antieuropene şi anticonstituţionale afectând
în mod direct cadrele militare ajunse în postura de “pensionari” datorită procesului de restructurare a
Armatei, şi duc la desfiinţarea profesiei militare şi a statutului de rezervişti pe care îl au pensionarii
militari, care în virtutea legii au obligaţia că, în situaţii de criză său război, să-şi reia activitatea ca
luptători în rândul forţelor armate.
Luând act de situaţia actuală, nu putem să nu ne întrebăm: militarii au greşit atunci când au contribuit la
aderarea României la NATO şi UE sau greşesc acum, acceptând măsurile propuse împotriva lor? Cine doreşte decredibilizarea, demobilizarea şi demotivarea cadrelor Armatei României şi chiar desfiinţarea statutului de militar în România?
Tudor Ciuhodaru
Deputat de Iasi
sâmbătă, 11 septembrie 2010
Variante ale modului de actiune
Va prezentam mai jos cate variante ale modului de actiune in scris fata de situatia connctreta
Varianta pentru persoanele care nu au predat cererea pentru obtinerea adeverintelor
SEFULUI DIRECTIEI FINANCIAR CONTABILE
SERVICIUL PENSII MILITARE
Subsemnatul Gradul.(Rz) …………….., CNP ..................... dosar de pensie nr. .......... domiciliat in .., str.... Nr. ... , Bl.... , Sc. .., Ap. .., va comunic pe aceasta cale ca nu sunt de acord cu recalcularea (diminuarea) pensiei militare. Ca urmare, va informez ca nu voi semna si nu voi depune la Centru Militar Zonal cerea tip din Ordinul Ministrului M 101/23 August 2010, publicat in Monitorul Oficial nr 606 din 26 August 2010. Daca in virtutea ordinelor primite sunteti obligati sa-mi recalculati pensia, puteti cere dumneavoastră arhivelor militare si civile eliberarea documentelor necesare, întrucât aveţi toate datele necesare in dosarul de pensie.
Va reţin insa atenţia ca nu puteţi face recalcularea ţinând seama de prevederile Art.5, alin(4) din Legea 119/2010 (recalcularea pe baza salariului mediu brut pe economie), întrucât aveţi la dispoziţie toate datele necesare obţinerii veniturilor reale, acestea găsindu-se in arhivele structurilor aparţinând M.Ap.N.
Va atentionez ca imi rezerv dreptul de a acţiona in justitie, instituţia pe care o conduceţi in cazul diminuării pensiei, dar si al recalculării acesteia neţinând seama de veniturile mele reale obţinute pe timpul carierei mele militare sau daca nu va incadrati in termenul prevazut in lege..
Gradul (Rz)
Numele Prenumele
Varianta persoanelor Care au predat la CMJ cererea pentru obtinerea adeverintelor
SEFULUI DIRECTIEI FINANCIAR CONTABILE
SEFULUI SERVICIULUI PENSII MILITARE
Subsemnatul Gradul.(Rz)................. , CNP ..................... dosar de pensie nr. .......... domiciliat in ..... Str. .... nr.. ............... Va informez pe aceasta cale ca nu sunt de acord cu recalcularea (diminuarea) pensiei militare.
Recalcularea pensiilor militarilor conduce la o scădere majoră a acestora. Această situatie este în contradicţie cu poziţia Curţii Constituţionale a Romaniei exprimată în Decizia 120/16.02.2007 din considerentele deciziei, se reţin următoarele: "Operaţiunea de recalculare priveşte în mod inevitabil trecutul dar se efectuează doar după data intrării în vigoare a Legii şi are efecte numai pentru viitor, pensia recalculată intrând în plată numai de la data emiterii deciziei. În cazurile în care din recalculare rezultă un cuantum mai mare al pensiei, se va plăti aceasta, iar dacă noul cuantum rezultat este mai mic, se va acorda în continuare pensia anterior stabilită şi aflată în plată, fără a se aduce vreo atingere drepturilor legal câştigate anterior".
Va atentionez ca imi rezerv dreptul de a acţiona in justitie instituţia pe care o conduceţi in cazul diminuării pensiei.
Gradul (Rz).......
Numele Prenumele
Pentru persoanele care au primit raspuns de amanare pentru lunile noiembrie, decembrie a eliberarii adeverintelor
COMANDANTULUI CENTRULUI MILITAR ............................
Subsemnatul Col.(Rz)................. , CNP ..................... dosar de pensie nr. .......... domiciliat in ......str......nr.............. am solicitat cu nr. CRS ... din .........documente justificative referitoare la stagiilor de cotizare şi a punctajelor medii anuale.
Imi comunicati cu nr. .........din.......ca adeverintele vor fi intocmite incepand cu a doua jumatate a lunii ........ 2010 datorita inexistentei baze de date centralizate la nivelul M.Ap.N. Sunt in masura sa accept aceste ramaneri in urma a sistemului militar in domeniul arhivarii datelor, dar nu inteleg de ce Ministerul Apararii Nationale se procupa de organizarea asiguratii datelor pentru pensionari printr-un Ordin al Ministrului Apararii dar nu isi asuma si responsabilitatea intarzierilor ce, cu siguranta, vor aparea in eliberarea adeverintelor. Este regretabil ca Ministrul Apararii, membru in Guvern, cunoscand consecintele aplicarii Legii 119/ 2010 nu a fost capabil, sa actioneze, in Guvern, pentru asigurarea unui termen rezonabil punerii in practica a prevederilor actului normativ.
Daca avem in vedere posibilitatea contestarii continutului unor adeverinte de catre beneficiar, schimbul de scrisori cu unitatile arhivistice pentru corectarea unor date va conduce, cu o mare probabilitate, la situatia cand dosarul de pensionare va depasi termenul de 1 ianuarie 2011. Isi asuma Comandantul Centrul Militar ..........responsabilitatea intarzierii, va suporta daunele interese aparute? Nu am gasit niciun cuvant in acest sens in Ordinul Ministrului.
Menţionez că doresc, ca din documentele ce îmi va fi puse la dispozitie (adeverinte, extras din statele de plată lunare), să rezulte clar cuantumul primelor, a sporurilor si a indemnizatiilor, a impozitelor,taxelor şi contribuţiilor lunare pe care le-am plătit statului român, în fiecare lună pe care am muncit-o in armata. De asemenea, solicit ca din documentele acestea să rezulte, în mod clar, distinct, contribuţia mea personală sau după caz a M.Ap.N. la fondul pentru pensie suplimentară.
Rog respectuos sa precizati, in scris, cine se face responsabil de eventualele intarzieri la eliberarea adeverintelor in timp util, de predarea dosarului de pensie dupa termenul stabilit, si in consecinta, de recalcularea in dezavantajul pensionarului a cuantumului pensiei.
Gradul (Rz).......
Numele Prenumele
luni, 6 septembrie 2010
SĂ NU UITĂM NICICÎND TURTUCAIA !
În perioada 01-06 septembrie 1916 s-a produs cea mai ruşinoasă înfrîngere a armatei române. Din cei aproximativ 39.000 militari români, care au apărat s-au au acţionat în capul de pod de la Turtucaia, doar 3.500 au putut să se salveze. Diferenţa au reprezentat-o morţii, răniţi şi prizonierii de război. Cei vinovaţi de înfrîngere au încercat să arunce vina dezastrului pe neîndeplinirea obligaţiilor asumate de aliaţii României. Istoricii militari români au identificat şi prezentat adevaratele cauze ale acestei catastrofe militare, ele aparţinînd guvernanţilor români :
- numirea în funcţiile de comandă a unor ofiteri şi generali “de salon”, numiţi pe alte criterii decît competenţa profesională;
- grave erori de comandament:
- înzestrarea total necorespunzătoare a marilor unităţi şi unităţilor:
- slaba pregătire în vederea luptei a militarilor rezervişti:
În anul 1926, prin grija Asociaţiei Naţionale ‘’Cultul Eroilor” a fost inaugurat un cimitir militar, în care au fost centralizate trupurile a aproximativ 8.000 militari decedaţi în urma confruntărilor desfăşurate în 1916 în această zonă. În memoria militarilor români, bulgari şi germani înmormîntaţi aici pe monumental central a fost inscripţionat, în limbile română, bulgară, turcă şi germană, urmatorul text: “Onoare şi admiraţie celor care au ştiut să moară vitejeşte pentru ţara lor”.
Anual în prima duminică a lunii septembrie, la acest obiectiv , denumit de autorităţile bulgare “Complexul memorial Mormîntul militar 1916 “, se organizează un ceremonial militar şi religios de cinstire a memoriei a tuturor militarilor căzuţi în batalia de la Turtucaia.
La invitaţia Muzeului de Istorie din Tutrakan (Turtucaia) , duminică, 05.09. 2010, Asociaţia Naţională “Cultul Eroilor”-filiala Constanţa şi Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate- filiala Consatnţa au asigurat participarea la festivităţile organizate în această localitate, a unei delegaţii formate din 100 persoane- cadre militare în rezervă şi în retragere, elevi şi profesori din Consatnţa, Medgidia, Cobadin, Ciocîrlia, Oituz şi Lumina.
Ceremonialul sobru a cuprins o slujbă religioasă, discursuri din partea consiliului local şi a preşedintelui A.N.C.E. – filiala Constanţa, păstrarea unui moment de reculegere şi depunerea de coroane. În încheiere au fost intonate imnurile de stat ale Bulgariei şi României.
Constănţenii participanţi au fost plăcut impresionaţi de cetaţenii echipaţi în ţinute militare bulgăreşti de epocă şi de faptul că au putut discuta în română cu locuitorii din zonă, participanţi la festivităţi.
Din păcate din partea conducerii M.Ap.N. nu a participat nimeni, dovedind o dată în plus lipsa de interes a actualei conduceri faţă de eroii neamului, inclusiv faţă de cei care acum 94 de ani s-au sacrificat pentru ţară, cu speranţa că jertfa lor nu va fi zadarnică şi că urmaşii lor nu-i vor uita.
Dacă ar fi participat, actualii conducători ai armatei române poate că şi-ar fi adus aminte de această usturătoare lectie de istorie şi poate ar fi realizat că situaţia actuală a armatei este mult mai rea ca în 1916. Numirile în funcţii pe criterii politice, înzestrarea cu tehnică secon hand sau depăşită fizic şi moral, moralul extrem de scăzut al militarilor activi şi în rezervă sunt realităţi care nu sunt pe lista de priorităţi ale actualilor noşri guvernanţi.
Acestora nu le putem spune decât atît :”Nu uitaţi nicicînd Turtucaia !”
Biroul Operativ Filiala 1 Constanta
- numirea în funcţiile de comandă a unor ofiteri şi generali “de salon”, numiţi pe alte criterii decît competenţa profesională;
- grave erori de comandament:
- înzestrarea total necorespunzătoare a marilor unităţi şi unităţilor:
- slaba pregătire în vederea luptei a militarilor rezervişti:
În anul 1926, prin grija Asociaţiei Naţionale ‘’Cultul Eroilor” a fost inaugurat un cimitir militar, în care au fost centralizate trupurile a aproximativ 8.000 militari decedaţi în urma confruntărilor desfăşurate în 1916 în această zonă. În memoria militarilor români, bulgari şi germani înmormîntaţi aici pe monumental central a fost inscripţionat, în limbile română, bulgară, turcă şi germană, urmatorul text: “Onoare şi admiraţie celor care au ştiut să moară vitejeşte pentru ţara lor”.
Anual în prima duminică a lunii septembrie, la acest obiectiv , denumit de autorităţile bulgare “Complexul memorial Mormîntul militar 1916 “, se organizează un ceremonial militar şi religios de cinstire a memoriei a tuturor militarilor căzuţi în batalia de la Turtucaia.
La invitaţia Muzeului de Istorie din Tutrakan (Turtucaia) , duminică, 05.09. 2010, Asociaţia Naţională “Cultul Eroilor”-filiala Constanţa şi Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate- filiala Consatnţa au asigurat participarea la festivităţile organizate în această localitate, a unei delegaţii formate din 100 persoane- cadre militare în rezervă şi în retragere, elevi şi profesori din Consatnţa, Medgidia, Cobadin, Ciocîrlia, Oituz şi Lumina.
Ceremonialul sobru a cuprins o slujbă religioasă, discursuri din partea consiliului local şi a preşedintelui A.N.C.E. – filiala Constanţa, păstrarea unui moment de reculegere şi depunerea de coroane. În încheiere au fost intonate imnurile de stat ale Bulgariei şi României.
Constănţenii participanţi au fost plăcut impresionaţi de cetaţenii echipaţi în ţinute militare bulgăreşti de epocă şi de faptul că au putut discuta în română cu locuitorii din zonă, participanţi la festivităţi.
Din păcate din partea conducerii M.Ap.N. nu a participat nimeni, dovedind o dată în plus lipsa de interes a actualei conduceri faţă de eroii neamului, inclusiv faţă de cei care acum 94 de ani s-au sacrificat pentru ţară, cu speranţa că jertfa lor nu va fi zadarnică şi că urmaşii lor nu-i vor uita.
Dacă ar fi participat, actualii conducători ai armatei române poate că şi-ar fi adus aminte de această usturătoare lectie de istorie şi poate ar fi realizat că situaţia actuală a armatei este mult mai rea ca în 1916. Numirile în funcţii pe criterii politice, înzestrarea cu tehnică secon hand sau depăşită fizic şi moral, moralul extrem de scăzut al militarilor activi şi în rezervă sunt realităţi care nu sunt pe lista de priorităţi ale actualilor noşri guvernanţi.
Acestora nu le putem spune decât atît :”Nu uitaţi nicicînd Turtucaia !”
Biroul Operativ Filiala 1 Constanta
Abonați-vă la:
Postări (Atom)