joi, 28 octombrie 2010

AVERTISMENT CATRE TOTI MEMBRII SCMD

Intrucat justitia este clar dependenta de politica, in Romania, infatisarea noastra la Tribunal din data de 26 oct. 2010, in procesul intentat d-nilor Boc si Seitan pe Proiectul Legii sistemului unitar de pensii a fost amanat pana saptamana viitoare.

Proiectul va fi discutat in Senat - care nu a apucat sa-l voteze, si facem toate demersurile necesare pentru ca toate categoriile de militari sa fie excluse si sa ramanem cu Legi ocupationale distincte (164/2001, 179/2004), eventual imbunatatite. In ceea ce priveste procesul de “recalculare” a pensiilor in baza Legii 119/2010, adica de prostirea noastra pentru a cere desfiintarea propriului nostru statut, acesta este, pentru moment, suspendat. Dovada? Pe fluturasii care vin prin posta, luna aceasta, nu mai este prezent textul indemn de a merge la CMZ/CMJ pentru semnarea cererilor sinucigase. Nu mai este prezent, pentru ca ar constitui un caz penal! Procedura este suspendata! Demersul juridic isi urmeaza cursul firesc: recurs din partea Guvernului si actiune in justitie in vederea anularii Normelor (HG 735/2010) din partea noastra.

Orice proces declansat individual de un membru al sindicatului pe aceasta tema este in acest moment inutil. Daca insa exista membri care vor sa o ia de la inceput cu dl. Avocat Ciorbea sau cu alte celebritati, pentru a se asigura in plus, nu avem nimic impotriva. Fiecare este liber sa procedeze cum considera. Ii avertizam insa pe aceia dintre membrii SCMD care vor sa o ia de la inceput, pe cont propriu, ca deja procesele individuale au fost pierdute si ca in situatia in care SCMD castiga si respectivii nu, este mai mult decat posibil ca lor sa li se aplice hotararea de tribunal data in procesul individual. In aceasta situatie desi sunt membri SCMD, nu vor beneficia, spune legea, de rezultatul proceselor castigate de SCMD.

Reamintim tuturor celor interesati ca pe data de 24 octombrie a.c., de la Consiliul Europei a sosit pe adresa domnului Mircea Geoana si a doamnei Roberta Anastase, presedintii celor doua Camere, un document imperativ prin care li se cere sa raspunda, in baza memoriilor SCMD, la actele de incalcare a Cartei Drepturilor fundamentale a UE, prin legile neconstitutionale si antieuropene referitoare la militari.

Honor et Patria! Vae victis!

PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r)  dr. DOGARU MIRCEA

duminică, 24 octombrie 2010

COMUNICAT

         Sîmbătă, 23 octombrie 2010, în Aula Bibliotecii Judeţene,cu ocazia sărbătoririi Zilei Armatei României, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor- filiala Constanţa a organizat simpozionul cu tema; ”Armata- pilonul de bază al stabilităţii României”.


         La această activitate au participat senatorul Puiu Haşoti, deputatul Gheorghe Dragomir, consilierul municipal Ion Ciobanu, veterani de război, membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, Asociaţiei Naţionale a Cadrelor în Rezervă şi Retragere, Asociaţiei Cadrelor în Rezervă şi Retragere din M.A.I., Asociaţiei Transmisioniştilor, ai Ligii Maiştrilor din Marina Militară şi elevi de la Colegiul Mircea cel Bătrin, Liceul  Concord, Colegiul Comercial Carol I, Grupul Şcolar George Emil Palade, Şcolile nr.3, 24 şi 40 din Municipiul Constanţa şi Şcoala din satul Oituz.


         În expunerile prezentate de doamna Conf.Dr.Aurelia Lăpuşanu şi domnii Gen.Mr.Gheorghe Constantin, C.Am.Petre George, C.Am. Blidea Aurel Victor, Col. Remus Macovei  şi Lt. Sabin Vasile au evidenţiat rolul important al armatei în desfăşurarea marilor evenimente din istoria României, au evocat eroii căzuţi la datorie în luptele pentru apărarea ţării în cele două războaie mondiale,  în evenimentele din decembrie 1989, dar şi pe cei care şi-au pierdut viaţa pe timpul îndeplinirii misiunilor în teatrele de operaţii din Irak şi Afganistan.



         Activitatea s-a încheiat cu un moment emotionant oferit de corul Colegiului Naţional Mircea cel Batrin, condus de profesorul. Sabin Nicolaina.
         Cu ocazia acestui eveniment a fost lansat nr.3 /2010 al revistei Arma Pontica, realizat de membrii Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor-filiala Constanţa.
Biroul Oprerativ

miercuri, 20 octombrie 2010

Conduita participantilor la manifestatiile din 25.10.2010

Stimate coleg,

      Pe 25 0ctombrie 2010, între orele 11.00-17.00, S.C.M.D. organizează acţiuni sindicale prilejuite de ZIUA ARMATEI. Prezenţa este obligatorie (se admit absenţele numai în caz de  forţă majoră).
      Ţinuta:
      - Civilă, decentă. Se va purta vesta şi şepcuţa inscripţionate cu insemnele S.C.M.D.;
      - Nu se va purta ţinută militară, acest fapt contravenind Ordinului ministrului apărării naţionale, privind ocaziile în care se poartă uniforma militară de către cadrele militare în rezervă şi în retragere (M-146/24.10.2003) ;
      - Se va  purta obligatoriu la gât legitimaţia de membru S.C.M.D. (într-un suport de plastic, prins cu un şnur, nu cu clemă, din motive de siguranţă);
      ATENŢIE !! Luaţi-vă măsuri asiguratorii în caz de condiţii meteo nefavorabile.
      ALTE PRECIZĂRI:
      - Nimeni nu va părăsi dispozitivul decât la semnalul conducătorului acţiunii;
       - Pe timpul mitingului e bine de ştiut şi mai ales, de urmat:
             - uitaţi-vă bine pe cine aveţi lângă voi ;
             - nu lasaţi persoane străine să pătrundă în grupul cu/din care sunteţi;
             - uitaţi-vă atent la cei care sunt îmbrăcaţi mai gros, par mai ciudaţi sau mai “exuberanţi”;
             - nu vă lasaţi provocaţi de oameni pe care nu ii cunoaşteţi;
             - evitaţi situaţiile conflictuale;
             - nu provocaţi organele de ordine ;
             - nu purtaţi obiecte contondente sau care pot provoca răni;
             - urmaţi-vă conducătorii de grup;
             - nu vă risipiţi, nu vă rupeţi de grup;
             - dacă apar conflicte regrupaţi-vă şi staţi calmi;
             - folosiţi telefoanele sau camerele video pentru a fotografia - filma tot ce vi se pare mai ciudat sau deosebit, inclusiv participanţii "echipaţi " mai deosebit;
             - fiţi vigilenţi, pentru orice neregulă, sesizaţi personalul de ordine;
             - pentru a evita dezinformările, toate informaţiile, schimbările de program survenite, referitor la activitatea menţionată şi a altora ce vor urma, le veţi obţine numai de pe site-ul filialei noastre.
        - Nu se va da curs la: violenţă, injurii, etichetări, provocări, aruncarea de obiecte, accesorii sau  insemne militare, (şepci, grade militare, etc).
         - Ne dezicem de orice persoană care se va manifesta în acest mod.
      Conţinutul acestui mesaj îl veţi aduce obligatoriu la cunoştinţa tuturor colegilor particianţi la acţiune!

      Verificaţi cu regularitate mesajele de pe telefon şi e-mail şi citiţi site-ul filialei !
                                              
                          Preşedintele Filialei 1 Constanţa
                          Col.(R) Remus Macovei

luni, 18 octombrie 2010

PRECIZARI PRELIMINARE la MARSUL DE PROTEST din BUCURESTI

           În ziua de 25 octombrie 2010, S.C.M.D.- Filiala 1 Constanţa participă la Protestul organizat în Bucureşti cu 100 persoane( membri şi simpatizanţi). Pentru buna desfăşurare a acţiunii facem următoarele precizări:
- Deplasarea se va face cu 2 autocare asigurate din fondurile S.C.M.D.;
- Deplasarea începe la ora 06.00 din parcarea din zona Staţiei CFR - Constanţa, vis-a-vis de vapor;
- Itinerarul de deplasare -  Constanţa, Medgidia, Cernavodă, Bucureşti;
- Participanţii din Medgidia  se vor îmbarca din faţa Cercului Militar;
- Activitatea în Bucureşti se va desfăşura între orele 11.00- 17.00 la următoarele obiective: Preşedinţie, Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Administraţiei şi Internelor şi la Curtea Constituţională;
- Defluirea spre Constanţa estimăm să înceapă la ora17.30;
- Participanţii nu vor purta ţinute militare;
- Fiecărui participant i se va pune la dispoziţie o vestă şi o şapcă cu insemnele S.C.M.D.;
- Bannerul, pancartele şi panourile vor fi asigurate prin grija Biroului Operativ;
- Asistenţa medicală va fi asigurată de domnul Colonel (r) Dr. Stroe Anton Gheorghe;
- Conducătorul întregii acţiuni - domnul Colonel (r) Remus Macovei Preşedintele Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D.;
Biroul Operativ al Filialei 1 Constanţa

vineri, 1 octombrie 2010

MILITARII CONSTĂNŢENI AU PICHETAT SEDIUL PDL CONSTANŢA

     În ziua de 1 octombrie 2010 , pentru a marca Ziua internaţională a pensionarilor, 153 membri ai S.C.M.D.- Filiala 1 Constanţa, în colaborare cu pensionari din P.P.P.S.- Filiala  Constanţa, au pichetat sediul PDL. 





     S-a intonat  Imnul UE,  pentru a le aduce aminte parlamentarilor PDL constanţeni că şi noi suntem europeni şi că noi pensionarii solicitam, sa fim respectaţi aşa cum sunt pensionarii din ţările europene.





     S-a intonat imnul NATO pentru a le aminti aceloraşi parlamentari că şi noi suntem militari ai acestei organizaţii şi că nu solicităm altceva decît să ne bucurăm de aceleaşi drepturi de care se bucură colegii noştri.





     Cei care au luat cuvîntul au arătat că în condiţiile în care actualii guvernanţi nu ţin cont de revendicările pe deplin justificate ale pensionarilor, protestele vor continua, concomitent cu acţiunile în justiţie.
      S-au intonat diferite marşuri militare şi s-a scandat: "Jos Guvernul!", "Jos Băsescu!", "Cinste lor, cinste lor, cinste poliţiştilor!", "Ruşine, ruşine să vă fie!".
      Protestatarii au înaintat urmatoarea scrisoare de protest
:
     Aceasta a fost înaintată unui activist al PDL, care ne-a minţit pe noi, dar şi pe reprezentanţii mass-mediei constănţene, că nici un parlamentar  nu este prezent, deşi senatorul  Mircea Banias, era prezent în sediu, ascuns într-un birou.
     Acţiunea s-a încheiat cu îndemnul de a participa la mitingul organizat de
S.C.M.D. pe 25 octombrie la Bucureşti.


Biroul Operativ 
Filiala 1 Constanţa