luni, 13 decembrie 2010
SCRISOARE DESCHISA PRIMULUI MINISTRU
SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE
Filiala 1 Constanţa
Adresa: Mun.Constanţa, Bdul Ferdinand, nr.49
E-mail: eleven.emil@gmail.com Site: http://sindicatulcmd.blogspot.com Telefon fix : 0241616680, Mobil : 0770418093 sau 0733694815
Nr.42 din 13.12.2010
PRIMULUI MINISTRUL AL ROMÂNIEI
Domnului Emil Boc
Cu toate că Legea nr.119/2010 nu prevedea implicarea pensionarilor militari în procesul de recalculare a pensiilor, prin încălcarea normelor de tehnică legislativă, aţi introdus, în H.G.nr.735/2010, prin exces de putere, ceea ce nu este permis avînd în vedere calitatea dumneavostră de doctor în ştiinţe juridice, mai multe dispoziţii care adaugă la lege, obligând pensionarii militari să-şi procure documente doveditoare privind veniturile realizate de-a lungul întregii cariere şi apoi pe baza acestor documente, să solicite personal recalcularea (în fapt diminuarea) pensiilor. Cei care nu respectau aceste prevederi urmează să fie sancţionaţi cu diminuarea pensiilor, prin recalcularea acestora pe baza salariului mediu brut pe economie.
Mai mult, prin Ordinul M.101/2010 , ministrul apărării naţionale, Gabriel Oprea, la răndul să doctor în ştiinţe juridice, stabileşte în responsabilitatea Centrelor Militare Zonale (Judeţene) eliberarea acestor documente, cu toate că obligativitatea eliberării adeverinţelor salariale revine altor organe specializate şi abilitate de legile în vigoare să desfăşoare astfel de activităţi.
Şeful Statului Major General, amiralul Gheorghe Marin, a emis o dispoziţie conform căreia pînă la 01 noiembrie a.c., Agenţia pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare urma să creeze baza de date centralizată, pe care o va transmite spre utilizare centrelor militare.
Pentru încadrarea în termenul stabilit ministrul apărării naţionale a decis ca pentru fotocopierea documentelor, transcrierea după fotocopiere a datelor informatice, introducerea datelor informatice şi pentru căutarea datelor în baza de date centralizată în vederea eliberării adeverinţelor de venit, să fie implicaţi 5000 de militari, care nu erau specilişti în domeniu.
La 20 noiembrie a.c. a început eliberarea adeverinţelor de venit, ocazie cu care pensionarii militari au constatat că toate promisiunile ministrului apărării naţionale au fost doar minciuni.
Zeci de mii de pensionari militari au primit nişte hîrtii, care pot fi oricînd dovedite ca nişte falsuri ordinare. Exemplific cu cîteva date obţinute de la colegii din Constanţa:
- unui comandor cu o cariră militară de 33 ani îi lipsesc veniturile pentru 26 ani;
- unui colonel cu o carieră militară de 37 ani îi lipsesc veniturile pe 20 ani;
- unui comandor cu o cariră militară de 29 ani îi lipsesc veniturile pentru 23 ani;
- unui locotenent colonel cu o carieră de 24 ani îi lipsesc veniturile pentru 20 ani iar în mai 1977 cînd era elev al unui liceu constănţean primea o soldă în valoare de 2510 lei; nici măcar o singură valoare a soldelor trecute în adeverinţă pe anul 2001 nu corespunde cu sumele înscrise în fişa fiscală eliberată pentru perioada respectivă de organul financiar al UM 01295;
- din adeverinţa unui colonel rezultă ca ar fi primit 1.855.685,00 lei în lunile iunie şi iulie 1977, iar în luna august a aceluiaşi an următoarele sume: 288 lei, 2.762lei, 248.500 lei şi 2.104185 lei.
- din adeverinţa mea rezultă ca în luna aprilie 2000 am primit următoarele sume : 9.089.129 lei şi 90.891.291 lei.
Sunt doar cîteva din erorile majore descoperite în conţinutul adeverinţelor de venit eliberate de CMZ Constanţa, pe care vi le pun la dispoziţie. Din discuţiile avute cu colegii am constatat ca doar o singură adeverinţă eliberată de CMZ Constanţa conţine date complete pentru întreaga carieră militară, iar erorile privind dublarea sau triplarea sumelor sunt frecvente, la fel şi diminuarea sau mărirea artificială a veniturilor. Fac precizarea că reprezentanţii CMZ Constanţa doar au prelucrat datele primite de la Agenţia pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare.
Niciun pensionar militar nu a putut verifica, în vreun mod, cum au fost obţinute sumele trecute în adeverinţe, neavând acces la procedurile folosite de către reprezentanţii CMZ sau la documentele din care au fost extrase. Acest lucru a fost premeditat de ministrul apărării naţionale care a stabilit prin Ordinul M.101 conţinutul adeverinţei. Spre comparaţie vă înaintez un exemplar de adeverinţă eliberat de Arhivele militare, organ abilitat de lege, să desfăşoare astfel de activităţi, din care se pot verifica cu mare uşurinţă veniturile reale obţinute.
Menţionez că , noi pensionarii militari, nu ne putem explica mulţimea acestor erori decît prin reaua voinţă a celor implicaţi sau incompetenţa acestora. Ar fi de preferat reaua voinţă, pentru că dacă la nivelul unei agenţii de o asemenea importanţă s-ar manifesta incompetenţă ar fi foarte grav.
În aceste condiţii declaraţiile generalului Maria Lupu, prin care anunţă că “potrivit prevederilor legale, adeverinţele de venit din care lipsesc date vor fi completate provizoriu cu salariul mediu brut pe economie, urmînd ca, pe măsura identificării documentelor doveditoare, să se completeze şi aceste date, în regim de urgenţă, de către centrele militare” le considerăm hazardate şi denotă nesimţire. Pensionarii militari nu sunt vinovaţi de lipsa acestor documente, ei au respectat prevederile legale. De ce să fie sancţionaţi ?
Nu sunt amintite cazurile a zeci de mii de pensionari care au depus cereri pentru obţinerea adeverinţelor în termenul legal dar nu le-au obţinut din vina CMZ-urilor. În acelaşi interviu nu se spune nimic despre adeverinţele eronat completate. Sperăm că niciun reprezentant al Secţiei Pensii Militare nu va semna eliberarea Deciziilor de Pensionare după aberantele adeverinţe eliberate de CMZ-uri.
De asemanea, în acelaşi interviu generalul Maria Lupu „a uitat” să precizeze cine şi în ce termen va remedia toate aceste erori. Având în vedere cele 82.000 de Decizii de Pensionare care trebuie eliberate urgent şi ţinând cont de zecile de mii de contestaţii care în mod cert vor apărea urmare a emiterii a acestor Decizii de Pensionare, ne intrebăm ce şanse sunt ca zecile de mii de erori să fie remediate în termenul legal de 30 de zile?
Având în vedere afirmaţiile generalului Maria Lupu, conform căreia Secretariatul General al Guvernului ar fi emis un punct de vedere care prevede că sentinţele de suspendare operează doar pentru reclamanţii din procese, iar sentinţa privind anularea H.G. nr. 735/2010 nu poate produce efecte decât după ce aceasta a rămas definitivă şi irevocabilă, aveţi şansa de a remedia haosul existent prin luarea următoarelor măsuri:
- încetarea recalculării pensiilor militare, evitîndu-se astfel zeci de mii de procese la instanţele româneşti sau internaţionale, cu consecinţe dezastruoase asupra bugetului şi imaginii României.
- luarea masurilor legale pentru demiterea ministrului apărării naţionale, a şefului Statului Major General, a şefului Direcţiei financiar contabile a M.Ap.N. şi a şefului Agenţiei pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare pentru modul iresponsabil şi total neprofesionist în care şi-au îndeplinit atribuţiunile.
- numirea unei comisii care să verifice sumele cheltuite pentru centralizarea şi prelucrarea datelor necesare eleberării adeverinţelor de venituri şi imputarea acestora, celor vinovaţi, avînd în vedere situaţia financiară precară în care se află România.
- încetarea ieşirilor publice iresponsabile a oricăror persoane din cadrul Guvernului, care să prezinte faptul că pensiile militare sub 3000 lei nu vor scădea.
În situaţia în care nu veţi ţine cont de sentinţele judecătoreşti vă atenţionăm că vom iniţia acţiuni în justiţie împotriva tuturor persoanelor vinovate, inclusiv împotriva dumneavoastră.
Anexez copii după adeverinţele unor pesionari militari eliberate de C.M.Z.Constanţa si o copie după o adeverinţă eliberată de Arhivele Militare.
Preşedintele S.C.M.D.- Filiala 1 Constanţa
Col.(r)
Remus Macovei
joi, 9 decembrie 2010
INFORMARE
În ziua de 08.12.2010, Biroul Operativ al Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D. a organizat o conferinţă de presă în legătură cu gravele abuzuri comise de actualii guvernanţi pentru recalcularea pensiilor militare.
Reprezentanţii Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D. au adus în atenţia presei următoarele puncte:
1.Acţiuni în instanţă şi efectele acestora:
-Sentinţa civilă nr. 338/28.09.2010 privind suspendarea H.G. 735/2010;
-Sentinţta civilă nr. 443/23.11.2010 privind anularea unor articole din H.G. 735/2010;
-Efectul “erga omnes” al celor 2 sentinţe;
-neluarea în consideraţie a sentinţelor respective constituie infracţiune şi atrage răspunderea civilă şi penală a vinovaţilor.
2.Aspecte ale activităţii de întocmire şi eliberare a adeverinţelor de venit:
-promisiunile mincinoase ale ministrului Apărării Naţionale la conferinţa de presă din 13.09.2010 privind modul de desfăşurare a activităţii;
-ordinul ministrului Apărării Naţionale către şefii C.M.Z. de a elibera adeverinţele de venit în stadiul în care se află în prezent:
-cu perioade lipsă de la câteva luni la 13, 14 şi chiar 26 de ani;
-cu salarii de 1.000.000 sau chiar 2.000.000 în 1977;
-cu diferenţe foarte mari(care nu se pot justifica) de la o luna la alta;
-cu greşeli de redactare(în aceaşi lună apar 2 venituri, unul de exact 10 ori mai mare decât celălat, de ex.).
-ordinul ministrului Apărării Naţionale de a se trimite aceste adeverinţe cu erori la casa de pensii urmând ca erorile să fie corectate, fără să specifice când, cum şi de către cine;
-imposibilitatea ca pensionarii militari să verifice exactitatea înscrisurilor din adeverinţe, aceştia neavând acces la documentele din care se culeg date şi nici la procedurile de prelucrare.
3.Diverse:
-confuzia creată şi susţinută de guvern între pensile speciale, pensiile militare de stat şi pensile de asigurări sociale cu scopul de a crea tensiuni între categoriile de pensionari. Diferenţa clară între pensiile speciale şi pensile militare de stat (şi cele de stat ale politiştilor) este demonstrată de faptul ca L.119/2010 are nevoie, pentru aplicare, de doua H.G.735 şi 737 şi a faptului că pensiile militare se plătesc din bugetul statului (taxe şi impozite) şi nu din Fondul de pensii, constituit prin contributivitate;
-impactul Legii sistemului unic de pensii asupra tinerilor, în special:
-creşterea vârstei de pensionare înseamnă mai puţine locuri de muncă pentru tineri;
-punctul de pensie la dispoziţia guvernului anulând practic valoarea contribuţiei.
Reprezentanţii Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D. cer în mod expres:
-să fie publicate cheltuielile făcute cu colectarea şi procesarea datelor pentru eliberarea adeverinţelor de venit şi imputarea lor celor vinovaţi de modul defectuos în care s-au organizat şi executat aceste activităţi;
-demisia ministrului Apărării Naţionale, Sefului S.M.G. si a sefului Direcţiei financiar contabile a M.Ap.N.;
-emiterea de urgentă a unui ordin care să conţină măsurile de corectare a erorilor din adeverinţe, instituţiile implicate şi termenele de execuţie;
-chemarea în judecată a ministrului Apărării Naţionale, a ministrului de Interne şi a directorului S.R.I. dacă aceştia nu vor respecta şentinţele judecătoreşti pomenite mai sus.
În încheiere, s-au anunţat organizarea şi desfăşurarea de acţiuni de protest, singuri sau împreună cu pensionarii constănţeni, faţă de abuzurile guvernului.
Preşedintele Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D.
Col(r) Remus Macovei
Reprezentanţii Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D. au adus în atenţia presei următoarele puncte:
1.Acţiuni în instanţă şi efectele acestora:
-Sentinţa civilă nr. 338/28.09.2010 privind suspendarea H.G. 735/2010;
-Sentinţta civilă nr. 443/23.11.2010 privind anularea unor articole din H.G. 735/2010;
-Efectul “erga omnes” al celor 2 sentinţe;
-neluarea în consideraţie a sentinţelor respective constituie infracţiune şi atrage răspunderea civilă şi penală a vinovaţilor.
2.Aspecte ale activităţii de întocmire şi eliberare a adeverinţelor de venit:
-promisiunile mincinoase ale ministrului Apărării Naţionale la conferinţa de presă din 13.09.2010 privind modul de desfăşurare a activităţii;
-ordinul ministrului Apărării Naţionale către şefii C.M.Z. de a elibera adeverinţele de venit în stadiul în care se află în prezent:
-cu perioade lipsă de la câteva luni la 13, 14 şi chiar 26 de ani;
-cu salarii de 1.000.000 sau chiar 2.000.000 în 1977;
-cu diferenţe foarte mari(care nu se pot justifica) de la o luna la alta;
-cu greşeli de redactare(în aceaşi lună apar 2 venituri, unul de exact 10 ori mai mare decât celălat, de ex.).
-ordinul ministrului Apărării Naţionale de a se trimite aceste adeverinţe cu erori la casa de pensii urmând ca erorile să fie corectate, fără să specifice când, cum şi de către cine;
-imposibilitatea ca pensionarii militari să verifice exactitatea înscrisurilor din adeverinţe, aceştia neavând acces la documentele din care se culeg date şi nici la procedurile de prelucrare.
3.Diverse:
-confuzia creată şi susţinută de guvern între pensile speciale, pensiile militare de stat şi pensile de asigurări sociale cu scopul de a crea tensiuni între categoriile de pensionari. Diferenţa clară între pensiile speciale şi pensile militare de stat (şi cele de stat ale politiştilor) este demonstrată de faptul ca L.119/2010 are nevoie, pentru aplicare, de doua H.G.735 şi 737 şi a faptului că pensiile militare se plătesc din bugetul statului (taxe şi impozite) şi nu din Fondul de pensii, constituit prin contributivitate;
-impactul Legii sistemului unic de pensii asupra tinerilor, în special:
-creşterea vârstei de pensionare înseamnă mai puţine locuri de muncă pentru tineri;
-punctul de pensie la dispoziţia guvernului anulând practic valoarea contribuţiei.
Reprezentanţii Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D. cer în mod expres:
-să fie publicate cheltuielile făcute cu colectarea şi procesarea datelor pentru eliberarea adeverinţelor de venit şi imputarea lor celor vinovaţi de modul defectuos în care s-au organizat şi executat aceste activităţi;
-demisia ministrului Apărării Naţionale, Sefului S.M.G. si a sefului Direcţiei financiar contabile a M.Ap.N.;
-emiterea de urgentă a unui ordin care să conţină măsurile de corectare a erorilor din adeverinţe, instituţiile implicate şi termenele de execuţie;
-chemarea în judecată a ministrului Apărării Naţionale, a ministrului de Interne şi a directorului S.R.I. dacă aceştia nu vor respecta şentinţele judecătoreşti pomenite mai sus.
În încheiere, s-au anunţat organizarea şi desfăşurarea de acţiuni de protest, singuri sau împreună cu pensionarii constănţeni, faţă de abuzurile guvernului.
Preşedintele Filialei 1 Constanţa a S.C.M.D.
Col(r) Remus Macovei
marți, 7 decembrie 2010
Din nefericire, sansele imense care se ofereau tarii noastre in decembrie 1989 au fost ratate
La 20 de ani de la marea varsare de sange din decembrie 1989, Romania arata ca
un animal bolnav si haituit. Ne uitam in urma si nu ne vine sa credem ca au
trecut doua decenii de sperante zadarnice. Nimic din ce-am visat nu s-a
implinit. In jurul nostru domnesc stagnarea si deziluzia, inceputurile
neterminate, politica murdara, cu degetul pe tragaci, manipularea televizata.
Lipseste o viziune, un proiect national de salvare.
Lipseste harta viitorului. Trista priveliste n-a cazut din cer. Au creat-o
politicienii si romanii insisi. Cum a fost turcul, asa a fost si pistolul. Nu mai putem sa ne ascundem dupa deget.
Ca o confirmare, academicianul Florin Constantiniu, istoric de prestigiu
european, ne pune in fata o oglinda necrutatoare in care, daca avem curajul sa
privim, ne vom afla poate izbavirea.
"Din nefericire, sansele imense care se ofereau tarii noastre in decembrie 1989
au fost ratate"
"Clasa politica postdecembrista este cea mai
incompetenta, cea mai lacoma si cea mai aroganta din istoria Romaniei"
- Cum evaluati, fara menajamente, cele doua decenii de libertate din viata
noastra, domnule profesor?
- Ca pe un inaugural ratat. In istoria fiecarui popor exista evenimente
cruciale, care inaugureaza o noua etapa in evolutia societatii. Decembrie '89 a
fost un astfel de eveniment: crucial, innoitor, fondator.
Din nefericire, sansele imense care se ofereau tarii noastre au fost ratate si,
astfel, Romania imparte cu Bulgaria si Albania ultimele locuri din clasamentul
tarilor foste comuniste.
- Pentru un individ, 20 de ani inseamna mult, aproape o treime din viata. Ce
reprezinta pentru istorici aceeasi perioada?
- Pentru istorici sunt foarte instructive, intr-un astfel de moment,
comparatiile cu alte intervale de timp ale istoriei nationale. Iau doua exemple
de perioade cu o intindere de doua decenii, ca aceea scursa de la caderea
regimului comunist. Prima: 1859-1878; a doua: 1918-1938. In primul caz, perioada
a fost marcata de un progres uluitor: de la Unirea Principatelor (1859), care
pune bazele statului roman modern, la castigarea independentei (1877/1878).
Politica de reforme a lui Cuza, in primul rand reforma agrara din 1864, si
politica de modernizare promovata dupa aceea de Carol I, au facut ca statul
roman sa se smulga din inapoierea determinata - in principal - de dominatia
otomana, si sa se modernizeze rapid. Progresele au fost vizibile pe toate
planurile: politic, economic, social, cultural. Sa nu uitam ca, in acest
interval, apar "Junimea" si Eminescu! A doua perioada: 1919-1938. Iesita
dintr-un razboi pustiitor si lovita de o criza economica de o duritate nemiloasa
(1929-1933), Romania a izbutit, totusi, sa inregistreze un remarcabil progres
in toate directiile, 1938 fiind anul de varf al Romaniei interbelice.
- Vorbiti de doua perioade exceptionale, domnule profesor! Ce se intampla astazi
in Romania se afla la polul opus!
- Intr-adevar. Am ales aceste doua perioade tocmai pentru ca ele sunt cele mai
potrivite spre a fi comparate. In toate cele trei cazuri, avem de-a face cu
inaugurale: in 1859, asa cum am spus, se aseaza temelia statului roman modern;
in 1918, se desavarseste unitatea nationala a romanilor; la 22 decembrie 1989,
se inchide "paranteza" comunista, deschisa in 1945 de ocupantul sovietic, si se
reintra pe fagasul dezvoltarii firesti a societatii romanesti. Veti fi de acord
- sper - ca la cea mai sumara comparatie, perioada postdecembrista apare cu o
intristatoare saracie de rezultate. Suntem liberi, este adevarat, dar a
progresat in vreo directie Romania ? Sunt, astazi, romanii mai fericiti? Exista
un mare ideal national care sa-i mobilizeze pe romani? In raport cu 1859-1878 si
1918-1938, ultimii 20 de ani nu ne dau decat infime temeiuri de satisfactie si
deloc de mandrie."Clasa politica s-a aruncat asupra Romaniei cu un singur gand:
sa se imbogateasca. A jefuit cum nici hulitii fanarioti n-au facut-o"
- De ce, in ultimii 20 de ani, romanii nu au mai fost in stare sa repete
performantele din perioadele pe care le-ati amintit?
- Parerea mea este ca perioadele de progres sunt asigurate de conjugarea
eforturilor elitei politice si intelectuale cu angajarea plenara a maselor
intr-un proiect national, mobilizator si stimulator. In 1859, generatia
pasoptista (Mihail Kogalniceanu, Ion C. Bratianu), cea mai creatoare generatie a
istoriei romanesti, s-a aflat la unison cu societatea moldo-munteana, care voia
unirea si independenta. In 1918, generatia Marii Uniri (Ion I. C. Bratianu,
Take Ionescu, Nicolae Iorga) s-a aflat la unison cu societatea care voia
"Romania Mare" si afirmarea ei pe plan european. Din 1989, societatea romaneasca
a fost profund divizata (vezi "Piata Universitatii"), lipsita de un proiect
national si incapabila sa-si mobilizeze resursele pentru a valorifica sansele ce
i se ofereau: in primul rand, unirea Republicii Moldova cu Romania . Pe scurt,
nici clasa politica, nici societatea romaneasca nu au fost in masura sa asigure
inauguralului din decembrie 1989 justificarea imenselor posibilitati oferite de
caderea comunismului.
- Cu alte cuvinte, putem vorbi de o "ratare" postcomunista a Romaniei?
- Vorbim de clasa politica si de societatea romaneasca. Cea dintai a intrunit
trei superlative: cea mai incompetenta, cea mai lacoma si cea mai aroganta din
istoria Romaniei. Lipsita de expertiza, avida de capatuiala si sigura de
impunitate, ea s-a aruncat asupra Romaniei cu un singur gand: sa se
imbogateasca. A jefuit cum nici hulitii fanarioti n-au facut-o.
Responsabilitatea ei fata de situatia catastrofala a Romaniei este imensa.
Astazi, constatam ca industria este lichidata, agricultura e la pamant, sistemul
de sanatate in colaps, invatamantul in criza, individualitatea Romaniei pe plan
international disparuta. Criza economica nu a facut decat sa agraveze relele
care au precedat-o. Incompetenti, guvernantii nu au stiut sa atenueze socul
crizei ce ne-a lovit. Daca Romania profunda se zbate in dificultati si
deznadejde, clasa politica prospera.
Case peste case (oameni politici cu patru, cinci, sase locuinte; te intrebi ce
vor fi facand in ele), vile in tara si strainatate, masini de lux etc. s-au
strans in proprietatea clasei politice. Stiam ca avutia este rezultatul unei
activitati economice. Acum, vedem ca politica este mijlocul cel mai sigur de
imbogatire. "Un popor de oi naste un guvern de lupi"
- Cine este vinovat de aceasta situatie?
- Cred ca principalul vinovat de aceasta situatie este insusi poporul roman!
El ilustreaza perfect observatia ca "un popor de oi naste un guvern de lupi".
Spiritul de demisie, pasivitatea, resemnarea romanilor, au permis clasei
politice sa-si bata joc, nepedepsita, de tara. Lipsit de spirit civic, poporul
roman nu a fost capabil, in acesti 20 de ani, sa traga la raspundere clasa
politica sau sa "tempereze" setea ei de inavutire. Pe roman nu-l intereseaza
situatia generala. Daca prin fin, nas, cumnat, amic etc., si-a rezolvat pasul
lui, restul duca-se stim noi unde! Mostenirea multiseculara a lui hatar si
bacsis a ramas atotputernica. Cum sa indrepti o tara , cand cetatenii ei se
gandesc fiecare la sine si nu la binele comun!? Astazi, asistam la situatii si
mai dramatice. Romanii pleaca - din nevoia de castig - sa lucreze in Spania sau
Italia, sa lupte in Afganistan. Energii si vieti se irosesc astfel in beneficii
straine. Nu poti sa-i condamni: mai bine sa lucreze pentru straini, decat pentru
noii ciocoi postdecembristi, care ii trateaza cu un dispret suveran.
- Intrarea Romaniei in NATO si UE a fost, totusi, o biruinta postdecembrista.
- Sa fim seriosi! Am intrat in NATO pentru ca SUA, factorul decisiv al Aliantei,
au vrut-o. Aduceti-va aminte ca, in 1997, cand Romania a dus o campanie pe cat
de zgomotoasa, pe atat de inutila, SUA ne-au inchis usa la summit-ul de la
Madrid . In dorinta de a castiga bunavointa Washingtonului, am incheiat tratatul
dezastruos cu Ucraina, fara a obtine nici un folos. Dupa 11 septembrie 2001,
evaluarea americana s-a schimbat radical. In lupta impotriva terorismului
islamic, SUA aveau nevoie de noi aliati; in acest context, Romania a devenit
membra a NATO. A fost o decizie americana , nu un merit al guvernantilor romani.
O situatie similara, si in cazul intrarii in Uniunea Europeana.
Directoratul marilor puteri ale Uniunii a decis extinderea ei in Est. Daca avem
un dram de sinceritate, trebuie sa recunoastem ca suntem inca departe de a fi o
tara la nivelul standardelor vest-europene, care sunt ale Uniunii. Directoratul
marilor puteri a considerat insa ca este in interesul sau aceasta extindere, si
atunci, la gramada - iertati-mi expresia! - am intrat si noi."Patriotismul e
privit, in anumite cercuri ale intelectualitatii noastre si ale societatii
civile, ca o boala rusinoasa"
- Ce-i lipseste Romaniei pentru a fi din nou ceea ce a fost candva?
- O "mare idee", un mare proiect national. Inainte de 1859, a fost Unirea;
inainte de 1918, a fost desavarsirea Unirii. Astazi nu ne mai insufleteste nici
un ideal mobilizator. In perioada interbelica, Cioran ar fi vrut ca Bucurestiul
sa devina Bizantul sud-estului Europei. Si, fara nici o exagerare patriotarda,
ar fi putut deveni.
Astazi nici nu vrem, nici nu putem sa ne afirmam. Economic , Romania a devenit o
piata de import. Nu cunosc vreun produs romanesc vestit la export. Practic,
suntem un fel de colonie. In politica externa, am disparut de pe harta
diplomatica a Europei.
In plan cultural, scriitorii romani asteapta, in continuare, Nobelul... In
stadiul actual, cred ca sectorul in care Romania ar fi putut sa se manifeste cu
sanse de succes era cel cultural-stiintific. Din nefericire, guvernantii
postdecembristi si-au batut joc de invatamantul romanesc, supus la tot felul de
"reforme" si "programe" inepte si distructive. Daca, din randul elevilor sau
studentilor, au iesit elemente de valoare, ele sau au plecat in strainatate sau
au disparut in mediocritatea din tara . Aveam sansele sa fim Bizantul Europei de
Sud-Est. Am ramas insa la periferia Europei.
- Mondializarea ameninta structura fiintei nationale. Se poate sustrage Romania
acestui carusel mortal?
- Mondializarea este un proces caruia Romania nu i se poate sustrage, dar caruia
ii poate rezista. Nu o rezistenta, as spune, de caracter antagonic, ci printr-o
afirmare a identitatii nationale. In Franta, tara cu o atat de veche si
stralucita cultura, guvernul a initiat o dezbatere despre identitatea nationala.
La noi, cand cineva abordeaza aceasta problema, se aud imediat voci care il
acuza ca este nationalist, nostalgic etc.
Patriotismul e privit, in anumite cercuri ale intelectualitatii noastre si ale
societatii civile, ca o boala rusinoasa. Americanii - ii am in vedere pe
cetatenii SUA - ne ofera cel mai frumos exemplu de patriotism. Noi, care ii
copiem in atatea privinte, ramanem indiferenti la minunata lor pilda.
- Mai poate fi patriotismul o valoare in zilele noastre?
- Daca vorbim de un patriotism lucid, da, fara indoiala. Eu unul am aderat la
principiul atat de sanatos al "Junimii": "Patriotism in limitele adevarului".
Sa-mi iubesc tara si poporul, dar sa nu le ascund niciodata defectele. Poate
este o deformare de istoric, dar cred ca identitatea nationala are o componenta
esentiala: memoria istorica. Traditia se cultiva, in primul rand, prin
cunoasterea istoriei. Cand monumentele istorice se paraginesc si se ruineaza,
memoria istorica e pe cale de disparitie.
- Cum credeti ca vor judeca perioada postdecembrista urmasii nostri de peste o
suta de ani?
- Peste o suta de ani, cred ca judecata urmasilor si, intre ei, a istoricilor,
va fi foarte severa. Anii 1989-2009 vor fi considerati o perioada de declin,
clasa politica si poporul roman impartind, in egala masura, responsabilitatea
pentru aceasta trista realitate.
Sa dea Dumnezeu ca atunci, peste un secol, Romania sa aiba situatia fericita pe
care a ratat-o astazi.
miercuri, 1 decembrie 2010
COMUNICAT
Cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a României, în ziua de 30 noiembrie 2010, Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor – Filiala Constanţa si Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate – Filiala 1 Constanta au organizat, în colaborare cu reprezentanţi ai unor instituţii de învăţămînt constanţene, o serie de activităţi cu caracter cultural educativ.
La Grupul Şcolar” George Emil Palade” şi la Şcoala nr.3, elevii îndrumaţi de domnul profesorul Constantin Stan şi doamnele profesoare Daniela Pandea şi Carmen Ţilivea au prezentat materiale despre semnificaţia zilei de 1 decmebrie 1918, iar reprezentanţii A.N.C.E. – Filiala Constanţa au prezentat rolul armatei în realizarea marii uniri, precum şi aspecte inedite privind revenirea Dobrogei la România.
În aula Liceului Ovidius, elevi ai acestei insituţii, împreună cu colegi din Scolile nr.8,24 şi 40 din Constanţa şi din Şcoala “Ion Burcea” din Agigea au ascultat alocuţiunile susţinute de profesorul Ion Moiceanu, preotul Nichita Runcan şi subsemnatul, referitoare la importanţa acestei zile memorabile pentru toţi românii.
În continuare au fost prezentate următoarele manifestări artistice:
- semnificaţia Imnului Naţional, a Stemei şi Drapelului României – elevii îndrumaţi de doamna profesoară Claudia Vintilă;
- muzică şi dansuri populare – copii de la Grădiniţa “Steluţele Mării, îndrumaţi de doamnele educatoare Georgeta Adam, Laura Nachiu, Fănica Neacşu şi Nicoleta Pătraşcu;
- muzica populară- elevele îndrumate de doamna profesoară Zoica Costandache;
- montajul literar artistic “ Ţara mea- în sărbătoare”- elevii îndrumaţi de doamna profesoară Angelica Danciu;
- montajul “1 decembrie în inimile românilor”- elevii îndrumaţi de doamnele profesoare Nicolae Minodora, Silvia Crasovski şi domnul profesor Jean Papuc;
- sceneta “Noi românii”- elevii îndrumaţi de doamnele profesoare Zoica Costandache şi Georgeta Alexe.
În ziua de 1 decembrie 2010, la ceremonialul militar şi religios, organizat de Instituţia prefectului judeţului Constanţa, în Cimitirul Central, la Monumentul Eroilor din primul război mondial, delegaţia Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa, a depus o coroană de flori.
În aceeaşi zi, între orele 11.30- 13.00, am reprezentat Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa, prin participarea la emisiunea „ Mândria de a fi român” realizată de Tv. Neptun
Preşedintele S.C.M.D. - Filiala 1 Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
La Grupul Şcolar” George Emil Palade” şi la Şcoala nr.3, elevii îndrumaţi de domnul profesorul Constantin Stan şi doamnele profesoare Daniela Pandea şi Carmen Ţilivea au prezentat materiale despre semnificaţia zilei de 1 decmebrie 1918, iar reprezentanţii A.N.C.E. – Filiala Constanţa au prezentat rolul armatei în realizarea marii uniri, precum şi aspecte inedite privind revenirea Dobrogei la România.
În aula Liceului Ovidius, elevi ai acestei insituţii, împreună cu colegi din Scolile nr.8,24 şi 40 din Constanţa şi din Şcoala “Ion Burcea” din Agigea au ascultat alocuţiunile susţinute de profesorul Ion Moiceanu, preotul Nichita Runcan şi subsemnatul, referitoare la importanţa acestei zile memorabile pentru toţi românii.
În continuare au fost prezentate următoarele manifestări artistice:
- semnificaţia Imnului Naţional, a Stemei şi Drapelului României – elevii îndrumaţi de doamna profesoară Claudia Vintilă;
- muzică şi dansuri populare – copii de la Grădiniţa “Steluţele Mării, îndrumaţi de doamnele educatoare Georgeta Adam, Laura Nachiu, Fănica Neacşu şi Nicoleta Pătraşcu;
- muzica populară- elevele îndrumate de doamna profesoară Zoica Costandache;
- montajul literar artistic “ Ţara mea- în sărbătoare”- elevii îndrumaţi de doamna profesoară Angelica Danciu;
- montajul “1 decembrie în inimile românilor”- elevii îndrumaţi de doamnele profesoare Nicolae Minodora, Silvia Crasovski şi domnul profesor Jean Papuc;
- sceneta “Noi românii”- elevii îndrumaţi de doamnele profesoare Zoica Costandache şi Georgeta Alexe.
În ziua de 1 decembrie 2010, la ceremonialul militar şi religios, organizat de Instituţia prefectului judeţului Constanţa, în Cimitirul Central, la Monumentul Eroilor din primul război mondial, delegaţia Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa, a depus o coroană de flori.
În aceeaşi zi, între orele 11.30- 13.00, am reprezentat Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa, prin participarea la emisiunea „ Mândria de a fi român” realizată de Tv. Neptun
Preşedintele S.C.M.D. - Filiala 1 Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





