vineri, 19 iulie 2013

CINSTIREA MEMORIEI EROILOR AVIATORI CONSTĂNŢENI
      În judeţul Constanţa nu de puţine ori aviatorii militari, poate cei mai curajoşi dintre militari,  pe timpul unor misuni de antrenament sau pe timpul unor misiuni în decembrie 1989 şi-au jertfit viaţa.  Nu puţini au fost piloţii militari constănţeni care în timpul celui de - al doilea război mondial s-au acoperit de glorie.
Cu sprijinul autorităţilor, centrale şi locale, dar în mod deosebit cu sprijinul colegilor şi al membrilor familiilor  piloţilor  militari  care au pierit tragic făcându-şi datoria, au fost construite monumente care  să împiedice uitarea faptelor de arme ale acestora, care să se constituie  în locuri unde cei apropiaţi dar şi cei care le-au urmat în greaua carieră de pilot militar, să se reculegă în linişte.

Fiind conştient de  importanţa cunoaşterii de cât mai mulţi cetăţeni a ceea ce au realizat piloţii militari constănţeni vă prezint monumentele şi plăcile comemorative existente la acest moment în judeţul Constanţa.

Placa comemorativă a eroilor hidroaviaţiei     

A  fost dezvelită în anul 1992, fiind amplasată pe faţada clădirii în care s-a construit în anul 1925 primul hidrooavion românesc. Placa a fost realizată de artistul plastic Traian Marinescu, fost pilot de aviaţie, cu sprijinul Asociaţiei aviatorilor în rezervă, reprezentată de comandorul Ioan Bonchiş şi al Primăriei Constanţa.


Din cauza dezafectării clădirii, placa a fost preluată de Muzeul Marinei, aflându-se în incinta acestei instituţii.




Monument funerar al eroului maior aviator Horia Agarici
La 17. 06. 1993, în Cimitirul Central Constanţa,în sectorul
 destinat eroilor militari, a fost inaugurat Monumentul funerar al pilotului Horia Agarici. Realizat din marmură neagră,  cu fonduri asigurate de familie şi Asociaţia  Română pentru Propaganda şi Istoria Aviaţiei- filiala Constanţa, monumental este dedicat celui care la 23 iunie 1941 a doborât 3 avioane de bombardament sovietice, devenind astfel un simbol al aviaţiei de vânătoare româneşti.



Pe faţada blocului în care a locuit eroul, situat în cartierul Tomis Nord, a  fost instalată în anul 2009,  o placă comemorativă, care a fost realizată din  fondurile asigurate de familie şi Asociaţia  Română pentru Propaganda şi Istoria Aviaţiei- filiala Constanţa.

Monumentul eroilor Regimentului 59 Elicoptere

La 24 decembrie 1989  elicopterul nr. 89, aparţinând Regimentului 59 Elicoptere,  executa o misiune de cercetare aeriană în zona Adamclisi . La  ora 08.30  elicopterul s-a prăbuşit, echipajul, format din lt.col. Serghei Eftimie, cpt. Enache Mihai, m.m. Deleanu Gheorghe şi m.m. Petrea Ştefan, pierzându-şi viaţa. În memoria acestora , în incinta unităţii militare din Tuzla, a fost construit  un monument, realizat  cu  fondurile donate de întregul personal al Regimentului 59 Elicoptere, care a fost inaugurat în anul 1990.


Deasemenea în Grupul Funerar al Eroilor Martiri din Cimitirul Central Constanţa, inaugurat în anul 1990,realizat  după un proiect al guvernului, cu fonduri alocate de M.Ap.N.,  se află şi monumentele funerare ale celor 4 aviatori aparţinând 
R.59 El.


Monumentul eroilor Regimentului 57 Aviaţie Vânătoare
În memoria celor 20 de piloţi  ai Regimentului 57 Aviaţie Vânătoare care, în perioada 1954-1994,şi-au pierdut viaţa în accidente aviatice,  în anul 1980 a fost construit un monument situat pe platforma din apropierea comandamentului. Acesta a fost realizat cu aportul întregului personal al regimentului.
  În anul 2009, cu sprijinul filialelor constănţene ale Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor  şi ale Asociaţiei Române pentru Propagandă şi Istoria Aviaţiei, monumentului i-au fost adăugate 3 plăci de marmură - una cu numele piloţilor căzuţi la datorie, una cu emblema ARPIA şi una cu imaginile unor avioane MIG – 29 şi MIG – 21 .

Placă comemorativă dispusă în incinta aerodromului Mihail Kogălniceanu
 
La 06.07 1992 avionul Mig-29 UB, cu echpajul format din 
piloţii militari  Lt.Col Tudor Ion şi  Mr. Edu Adrian s-a prăbuşit în apropierea pistei aerodromului Mihail Kogălniceanu. Ambi piloţi şi-au pierdut viaţa. La locul prăbuşurii avionului colegii celor doi piloţi au dispus o placă din marmură.




Monument funerar dedicat elicopteriştilor morţi în accidental de la Castelu.
 La 07.04.2003, un elicopter IAR – 330L –Puma, aparţinând Escadrilei 501 Elicoptere Mihail Kogălniceanu s-a prăbuşit pe timpul executării unei misiuni de verificare pe câmp la 3 km de localitatea Castelu. Toţi membrii echipajului - lt.cdor Ionel Ţârcă, cpt. Ion Dinicu şi m.m. Tiberiu Şerban şi-au pierdut viaţa.
Cu fonduri asigurate de colegi şi membrii familiilor a fost construit un monument inaugurat în anul 2003. Acesta se află dispus în curtea bisericii din localitate.

Monumentul dedicat victimelor accidentului aviatic de pe aerodromul Tuzla.
 La 5 iulie 2010,a avut loc accidentul aviatic de la Tuzla, în care a fost implicat un avion Antonov AN-2,aparţinând Şcolii de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene ” Aurel Vlaicu”,care executa un zbor de antrenament pentru paraşutiştii militari.În urma prăbuşirii aeronavei,şi-au pierdut viaţa un număr de 12 militari astfel: 4 aparţinând Statului Major al Forţelor Aeriene - comandor Nicolae Jianu, locotenent-comandor Cătălin Vicenţiu Antoche,  locotenent Lavinia Guiţă şi maistrul militar clasa I Răzvan Rângheţ – 8 aparţinând Statului Major al Forţelor Navale - locotenent Liviu Antim,maistru militar clasa a II-a Cătălin Rădoi ,maistru militar clasa a II-a Florin Claudiu Cismaşu, maistru militar clasa a III-a Băduţ Papuc, fruntaş Constantin Vlăduţ Sărman, fruntaş Marius Cătălin Chioveanu, fruntaş Cosmin Furtună, fruntaş Cosmin Florescu.
Cu fonduri asigurate de M.Ap.N., a fost construit un monument situat în incinta Aerodromului Tuzla, în apropierea locului unde s-a produs accidentul. Monumentul realizat din marmură neagră, are inscripţionate numele tuturor celor care şi-au pierdut viaţa în acest accident aviatic şi a fost inaugurat la 5 iulie 2011.


Col.(r.) Remus Macovei







miercuri, 17 iulie 2013


Dupa ce inaintasii nostri, Vanatori de Munte, au reusit sa ajunga din Caucaz la Tatra, spulberand din cale orice adversar indiferent de renumele acestuia, siberieni sau bavarezi sa fi fost! 
Dupa ce Vanatorii de Munte, am fost desfiintati ca arma, de sovietici, din cauza renumelui deluptatori letalicastigat in Cel de-al Doilea Razboi Mondial, noi tot am reusit sa ne reiinfiintam! 
Dupa ce timp de 40 de ani, legendarul general din trupele de V.M., Leonard Mociulschi, care si-a servit patria romana in doua razboaie mondiale, a ajuns in zeghe si cu domiciliu fortat, cercetasii alpini ai B. 21 V.M. din Predeal au reusit sa ii onoreze memoria si sa-i descatuseze spiritul, imprastiindu-i cenusa peste crestele Carpatilor, conform dorintei bravului general! 
Dupa ce in 2011, Vanatorii de Munte am fost desfiintati pentru a 2-a oara in istorie, de data aceasta alaturi de toate celelalte arme si specialitati, ramanand toti militarii, in rezerva si activi, fara drept de pensii militare, drept cunoscut drept un simbol elementar al demnitatii militare! Ei bine, si acum Vanatorii de Munte am reusit sa renastem din nou din propria cenusa, castigand un razboi mai pervers decat orice razboi! 
Doamnelor si domnilor! Este adevarat ceea ce probabil ati auzit, dar nu aveati vreo certitudine! Pentru grupul reunit format din rezervistii din Curtea de Arges si din Campulung Muscel (solidaritatea fiind o caracteristica de baza a luptatorilor alpini), Floarea de Colt (denumita nu intamplator si Floarea Reginei, vanatorii de munte romani si nu numai, fiind luptatori regali prin insasi menirea si istoria lor) a inflorit din nou! Asadar, grupul reunit format din 51 de rezervisti din Curtea de Arges si din Campulung Muscel, marea majoritate Vanatori de Munte (cei care nu au fost la V.M., dar fac parte din grup, sunt tot munteni de-ai nostri), ni s-au pus in aplicare deciziile instantelor, astfel incat din luna martie, noi avem din nou pensiile militare de serviciu, in plata! Instantele au stabilit sa nu beneficiem doar de cuantumuri "inghetate"si de pensii neindexate precum propune stupida Lege nr. 164/2013, ci pensii de serviciu in integralitatea lor. Luptam inca pentru actualizarea lor in corelatie cu cresterea soldelor militarilor in activitate si pentru rambursarea sumelor rezultate din diferentele pensiilor actualizate in baza art. 48 din Legea nr. 164/2001 si ceea ce ne-a achitat efectiv statul roman de la 01.01.2011 pana in prezent, insa intr-un final si acesta trebuie sa se conformeze deciziilor instantelor! 
Am reusit astfel sa spargem un front de hatisuri juridice si ambuscade politice, si totul pe fondul unor intrigi din partea unor tradatori dintre cei care accidental au purtat o uniforma militara vreodata si care au negociat necinstit intereselor rezervistilor, dovada fiind sustinerea frenetica a unor lideri ai organizatiilor de rezervisti pentru Legea nr. 164/2013. Desi proclamata cu multa emfaza ca fiind o lege "reparatorie" pentru rezervistii cu pensii diminuate, in realitate legea mentionata "reintregeste" pensiile cu o mana, iar cu cealalta ia "reintregirile" inapoi, prin "inghetare" si "neindexare" timp de ani buni de zile! Este evident ca aceasta nu este nicio reparatie, ci doar o cacealma financiara de cel mai prost gust la adresa rezervistilor cu pensii diminuate, pe fondul in care conducerile organizatiilor principale de rezervisti, o sustin in mod impasibil, fara niciun fel de scrupule!
Noi am castigat un razboi si de uzura, suburban si extrem de pervers! Suntem realisti ca victoria aceasta nu ni se datoreaza doar noua! Nu am fi reusit niciodata daca nu am fi fost calauziti inca o data, de credinta noastra, de spiritul bravilor inaintasi ai Vanatorilor de Munte, dar si de o Justitie Divina - intrucat exista si o Justitie Divina in Romania, accidentala si rebela ca si noi, dar exista! 
Dedicam aceasta victorie, tuturor celor care au avut si care au spirit de militar, indiferent de generatie, de arma sau de specialitate! Armata Romaniei are din nou cale libera, avangarda si-a facut datoria! Suntem constienti ca e o un razboi atat de dispersat, incat victoria nostra nu ofera o garantie ca razboiul va fi castigat de toti cei care lupta pentru aceeasi cauza pentru care am luptat si noi, decat numai in conditii de solidaritate deplina si printr-o implicare individuala maxima a fiecaruia! Suntem in continuare alaturi de toti si va dorim acelasi succes pe care l-am avut si noi!
Semnat: Mr. (r) Olescu G. 



marți, 9 iulie 2013


In atentia tuturor militarilor si politistilor activi si in rezerva
In atentia intregii societati civile
Intrucat integrarea in UE ne-a trasat, ca popor, o noua granita artificiala peste genunchi, lasandu-i de izbeliste pe romanii de dincolo de Prut si de Tisa, ca si unele ramuri ale romanilor balcanici, sprijinim demersul Platformei Civice "Actiunea 2012" de a strange 100.000 de semnaturi pentru o initiativa legislativa avand, deocamdata, ca obiect Proiectul de Lege cadru privind statutul cetatenilor Republicii Moldova pe teritoriul Romaniei.
Militam in continuare pentru o Lege a romanilor de pretutindeni, care sa explice clar etnonimul "român".
Prezentandu-va solicitarea Platformei Civice Actiunea 2012, va transmitem rugamintea de a-i da curs, prelund lista (formularul), multiplicand si adunand cat mai multe semnaturi, conform precizarilor din formular.
Listele completate se vor trimite la Secretariatul General al SCMD, prin posta, pe adresa Bd. Poligrafiei, nr. 4, Sector 1 Bucuresti, fie scanate, pe adresa de e-mail sindicatulmilitarilor@gmail.com, pana la 31 iulie a.c.

Cu multumiri,
PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

Notă - Cei care doresc să semneze   pentru  susţinerea acestui proiect de lege, sunt rugaţi să vină la sediul SCMD , din str. Moldovei nr.2 bis, între orele 09.00-15.00
Termen – 30 iulie 2013

Biroul operativ al S.C.M.D. Filiala Constanţa

luni, 8 iulie 2013

O VESTE TRISTĂ
ȊN ATENȚIA MEMBRILOR S.C.M.D.


         Cu adâncă durere vă aducem la cunoştinţă trecerea în nefiinţă, astăzi, 08.07.2013, la orele 10.00, a colegului nostru Mr. (r.) George Dan DOROFTEI , după  o grea, nedreaptă şi îndelungată încercare.
Spre ştiinţa celor care vor să-i aducă un ultim omagiu camaradului nostru, trupul neînsufleţit a fost depus astazi la Capela Cimitirului Municipal ( zona Energia). Ceremonialul şi înhumarea vor avea loc la Cimitirul Municipal ( zona Energia) , miercuri 10.07.2013  la orele 11.00.
         Odihnească-se în pace!
         Suntem alături de familia îndoliată!

         Biroul Operativ al S.C.M.D. Filiala Constanţa


vineri, 5 iulie 2013

COMEMORAREA VICTIMELOR ACCIDENTULUI AERIAN DE LA TUZLA

     La 5 iulie 2010,a avut loc accidentul aviatic de la Tuzla,în care a fost implicat un avion Antonov AN-2,aparţinând Şcolii de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene ” Aurel Vlaicu”,care executa un zbor de antrenament pentru paraşutiştii militari.Ȋn urma prăbuşirii aeronavei,şi-au pierdut viaţa un număr de 12 militari astfel:
Din Statul Major al Forţelor Aeriene

-       comandor Nicolae Jianu,de 49 de ani,căsătorit şi cu 2 copii;
-       locotenent-comandor Cătălin Vicenţiu Antoche,de 34 de ani, căsătorit şi cu un copil;
-       locotenent Lavinia Guiţă,de 26 de ani,necăsătorită;
-       maistrul militar clasa I Răzvan Rângheţ,de 43 de ani, căsătorit şi tată a doi copii.
Din Statul Major al Forţelor Navale
-       locotenent Liviu Antim,de 27 de ani, necăsătorit;
-       maistru militar clasa a II-a Florin Claudiu Cismaşu,de 34 de ani,era căsătorit şi avea doi  copii;
-       maistru militar clasa a II-a Cătălin Rădoi,de 36 de ani, era căsătorit şi avea un  copil ;
-       maistru militar clasa a III-a Băduţ Papuc,de 29 de ani,era necăsătorit;
-       fruntaş Constantin Vlăduţ Sărman,de 26 de ani, era necăsătorit;
-       fruntaş Marius Cătălin Chioveanu,de 22 de ani, era necăsătorit;
-       fruntaş Cosmin Furtună,de 28 de ani, era necăsătorit;
-       soldat Cosmin Florescu,de 25 de ani, era necăsătorit. 
     La 5 iulie 2013,în organizarea Statului Major al Forţelor Aeriene şi Statului  Major al Forţelor Navale,s-a desfăşurat,la Ansamblul Comemorativ amplasat în incinta Aerodromului Tuzla,în apropierea locului unde a avut loc tragicul accident,o impresionantă ceremonie pentru cinstirea memoriei celor 12 militari,ale căror aripi s-au frânt definitiv în urmă cu trei ani.Au participat ministrul Apărării Naţionale,domnul Mircea Duşa,şeful Statului Major General,domnul general-locotenent Ştefan Dănilă, şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, domnul general-locotenent Fănică Cârnu,locţiitorul şefului  Statului Major al Forţelor Navale , domnul contraamiral de flotilă Cristea Cucuşel,reprezentanţi ai Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor ”Regina Maria”, Aeroclubului din Tuzla şi ai Primăriei Mangalia,rude ale celor 12 militari decedaţi. Nu în ultimul rând,au fost prezenţi militari din Centrul 29 Scafandri din Constanţa şi din Şcoala  de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene ”Aurel Vlaicu”din Buzău care s-au antrenat şi au îndeplinit misiuni împreună cu cei 12 eroi.
Momentul cu cea mai mare încărcătură emoţională a fost reprezentat de Apelul nominal executat ce către comandantul Centrului 29 Scafandri,la care,după rostirea fiecărui nume,militarii din garda de onoare răspundeau ”Căzut la datorie”.Un sobor de preoţi militari a oficiat slujba religioasă,după care s-au depus coroane de flori de către oficialităţile prezente,colegii şi rudele celor decedaţi în accidentul aerian.Nu s-au ţinut cuvântări, ministrul Apărării Naţionale şi ceilalţi reprezentanţi ai M.Ap.N. preferând să stea de vorbă cu rudele prezente la această comemorare.Ministrul Mircea Duşa a plecat cu ochii în lacrimi din rândul celor atât de greu încercaţi de această tragedie.Oficialii prezenţi au promis demararea demersurilor pentru realizarea unui monument impunător, la intrarea Aerodromului Tuzla,care să permită rudelor să se reculeagă în linişte,pe parcursul întregului an,nu numai cu ocazia diferitelor ceremoniale organizate de autorităţi.

      
Col.(r.) Remus MACOVEI