vineri, 18 iulie 2014
Mecanismul
European de Stabilitate Financiară şi sfada între palate
Comandor
marină rez dr. Golea Pompiliu
Motto:
„
Atitudinea ta părtinitoare faţă de popoarele Occidentului, ale căror defecte nu
le distingi prea clar, este efectul distanţei de eroare de optică sau nostalgie
a inaccesibilului... Faptul că privitor îndepărtat –ai asupra ei o viziune
fantasmagorică e cât se poate de firesc: cum eu o cunosc îndeaproape, este
datoria mea să risipesc iluziile pe care ţi le-ar putea întreţine. ..E prea
puţin spus că nedreptăţile abundă în această societate; e chiar chintesenţă a
nedreptăţii.
De
bunurile pe care le etalează, de opulenţa cu care se împăunează –delicii şi
belşug de suprafaţă se bucură doar trântorii, profitorii, experţii în mârşăvie,
ticăloşii mai mari sau mai mici.
Sub
lustrul aparent se ascunde o lume a dezolării, de ale cărei detalii am să te
cruţ”.
(Emil
Cioran către Constantin Noica în Istorie şi Utopie , Bucureşti, 1992 p. 15-16 )
În timp ce în
lume se desfăşoară un război multimensional, la noi a început o nouă sfadă
între preşedinte şi premier în ciclul cu care ne-am obişnuit - "Panem et circenses". Este vorba
de reducerea CAS-ului la angajator cu 5 puncte procentuale în speranţa că va creşte gradul de ocupare
–un demers corect aşteptat de toţi oamenii de afaceri din ţara asta. Dar drumul
spre iad e pavat cu bune intenţii!
Am urmărit
transcriptul discuţiei şi am văzut doar duelul între două persoane cu funcţii
importante în stat, asistate de o tânără de calitate dar fără experienţă practică
în hăţişul junglei finanţiste dâmboviţene.
Domnul
preşedinte - cu părere de rău o spun dar trebuie să obiectivez- a fost mai bine
pregătit pentru acest duel decât mai tânărul său premier, care efectiv a devenit
certăreţ. Tânăra ministră cu calităţi incontestabile de intelectual nu a putut
să-l ajute. Dar întrebarea este cui bono? O luptă de orgolii şi cam atât!
Acum să
trecem la probleme mai pământeşti.
Din discuţie
a reieşit că este nevoie de 5-7 miliarde lei pentru acoperirea deficitului de
pensii. Aspect care a fost anunţat încă de acum două săptămâni de marile
organizaţii sindicale.
Şi mai este
nevoie de încă „ vreo şase miliarde” pentru MTO (SIC!). Întrebat ulterior de
presă ce este MTO tânărul premier a început să se poarte ca un şcolar prins cu
lecţia neînvăţată.
Dar ce este
MTO? Mergînd cu documentarea mai departe, am găsit semnificaţia! Este un
indicator care permite cuantificarea echilibrului structural a unei ţări la un
moment dat. Face parte din programul de Convergenţă din cadrul Pactului de
Stabilitate şi de Creştere parafat de guvernul Boc în urmă cu doi ani aproape
într-un semiblat în perioada de proteste de anvergură.
Şi este bine
să cunoaştem măcar în al 14-lea ceas, noi
toţi românii obişnuiţi ce este cu acesta şi ce influenţe are asupra vieţii
noastre.
ESM –
Tratatul de Instituire a Mecanismului European de Stabilitate Financiară este
filozofia europeană care ne blochează sursele pentru finanţarea creşterii şi
dezvoltării. Şi permite finanţarea selectivă a unor actori şi mari corporaţii
europene.
Este bine să
prezentăm câteva din prevederile sale mai importante:
·
Capitalul
social iniţial a fost de 700 miliarde euro;
·
(Statele)
–Membrele ESM se angajează în mod irevocabil şi necondiţionat să plătească la
cerere orice solicitare de capital făcută către ele...care urmează să fie
plătită în decurs de şapte zile de la primirea solicitării;
·
Consiliul
guvernatorilor poate decide să modifice capitalul social autorizat;
·
ESM
trebuie să aibă capacitate deplină de exerciţiu pentru a fi parte la procedurile
legale;
·
Proprietatea,
fondurile şi activele ESM se bucură de imunitate în faţa oricărei forme de
procedură judiciară (SIC!);
·
Proprietate,
finanţarea şi activele ESM trebuie să fie imune la percheziţie, rechiziţie,
confiscare, expropiere sau orice altă formă de sechestru, luare sau blocare
prin acţiuni ale executivului, judiciare,
administrative sau legislative;
·
Guvernatorii viceguvernatorii şi directorii săi se bucură
de imunitate de jurisdicţie cu privire la acţiunile lor şi se bucură de înviolabilitate
în ceea ce priveşte actele şi documentele lor oficiale.
Ce rezultă de aici?
Guvernele sunt obligate să se supună
necondiţionat cererilor acestei
autorităţi care ne poate acuza dar
care nu poate fi acuzată la rândul ei de guvernele naţionale. Iată de ce domnul
Ponta care a fost cam imprudent la începutul carierei sale de prim ministru,
venit romantic pe valul popular nu prea
poate comenta!
Domnul
preşedinte politician cu experienţă are în schimb câmp larg de acţiune. Bun
prieten cu decidenţii europeni!
În
25 martie 2011, guvernul român a aprobat proiectul de lege privind ratificarea
Deciziei Consiliului European de modificare a tratatului privind Funcţionarea
Uniuni Europene cu privire la acest mecanism. Cine era premier? Domnul Emil
Boc!
Şi
atenţie! A mai apărut un document addenda! Pactul euro Plus – un pact care se
adesează celor care doresc să realizeze un plus dincolo de angajamentele şi
mecanismele existente.
Printre
prevederile acestuia se numără:
·
Eliminarea
sistemului de indexare a salariilor cu rata inflaţiei – încă nu este aplicat
direct; prin setarea corespunzătoare a inflaţiei este însă realizabil;
·
Recunoaşterea
reciprocă a diplomelor pentru a creşte mobilitatea forţei de muncă – e lesne de
înţeles exigenţa cu care privesc organismele europene procesele controversate
din educaţie;
·
Încercarea
de a crea o bază comună pentru calculul impozitului pe profit – încă nu este
realizată;
·
Ajustarea
sistemului de pensii la dinamica demografică – se observă în ridicarea vârstei
de pensionare;
·
Obligaţia
fiecărui stat să înştiinţeze să instituie un mecanism de alertă privind
creşterea datoriei publice în constituţie – va fi o prevedere în modificările la constituţie ce vor fi votate
o dată cu preşedintele României; perdeaua de fum este dată de bătălia pentru
preşedinţie; nu prea auzim discuţii despre constituţie;
·
Stabilirea
unui regim naţional de management al crizei în sistemul bancar –este deja
realizat.
Marea
Britanie, Suedia, Ungaria, Cehia s-au opus. România a fost disciplinată.
Comisia
Europeană poate impune statelor membre ţinte bugetare şi în caz contrar urmează
sancţiuni. Prin urmare am instituit MTO – obiective bugetare pe termen mediu.
Tema pe care domnul preşedinte a lansat-o de cîteva ori în discuţie- “ vreo
şase miliarde” . Deci trebuie din start să nu ne atingem de 6 miliarde de lei
din creştere economică pentru compensarea reducerii CAS –ului sau alte nevoi!
Alte
surse! O fi creşterea impozitelor pe proprietate! De asta pomenea domnul
preşedinte! Pai cu asta l-a dat pe domnul Ponta, hrană la votanţi! Îl vor executa la vot oamenii
obişnuiţi? Poate fără discernământ! Nu ştiu! Iată cum se joacă în zona
dâmboviţeană!
Deci
în conformitate cu programul de Convergenţă 2014-2017, Guvernul şi-a asumat pentru raportarea la Bruxelles din luna mai anul curent, un
deficit structural al bugetului general consolidat pe 2015 de 1%. Atenţie
acesta nu include cofinanţarea pentru proiectele europene.
Bugetul
operaţional va trebui să aibă în 2014 circa 2,2% iar în 2015 sub valoarea
acestuia. Deci se reduc posibilităţile de găsire de surse suplimentare de
finanţare! Pe aici s-au învârtit, dincolo de vorbe, discuţiile între cei doi
protagonişti asistaţi de tânăra ministră. Care cu tot respectul pentru valoarea
ei intelectuală, este practic o neofită în peisajul dâmboviţean.
Ne-a servit teorii savante pe care le ştiam cu toţii şi atât! Şi nu de la
Harvard!
Şi
iată că bunele intenţii sunt blocate de restricţiile bugetare ale Uniunii
Europene care se pregăteşte din nou de lupta cu recesiunea!
În
România transnaţionalele fac bani frumoşi şi îi transferă în ţările domniilor
lor! Ponderea în PIB a capitalului este de 60% şi 40% munca!
Invers ca în
vest! Atunci de unde consum în ţara noastră. Ne alegem cu impozite modeste în
urma activităţi firmelor străine în România şi cu un grad de ocupare modestă.
Însă noi
alergăm disperaţi, după datornici uneori imaginari şi creăm confuzii printre
contribuabilii români de bună credinţă! Pe care îi mai punem să plătească
eronat şi de două ori acelaşi impozit! Dacă nu ai documente scrise eşti
terminat!
Şi aşa unii
funcţionari nu vor să le recunoască, şi
te trimit de la Ana la Caiafa! În mai anul curent a fost o adevărată telenovelă
la administraţiile fiscale! Deh! A greşit programul!
Deci
domnul preşedinte l-a întrebat corect pe domnul premier de unde bani pentru
reducerea CAS –ului la angajator!
La rândul său
domnul Ponta s-a dovedit a fi nepregătit! Nu avea ce să spună!
Şi după cum a
spus ulterior, nici nu putea să spună ce
am spus eu! Asta ca un joc de aliteraţii!
Dar nici unul
nu a spus că filozofia dezvoltării urmată de aproape un sfert de secol este
greşită. Ea a creat vorba lui Malraux – monştrii! Singuri ne tăiem sursele de
finanţare şi ne condamnăm la subdezvoltare!
Dacă nu vom
schimba optica dezvoltării, suntem sortiţi falimentului!
De aceea avem
nevoie de oameni politici (nu politicieni) de factura lui Maniu sau Brătienilor
din perioada interbelică! Nu oameni puşi pe sfadă!
Servitori ai
naţiunii!
Indiferent de
culoarea politică!
Veritas laborant nimis saepe, extinguitur nunquam (Desi respins de
nenumarate ori, adevarul nu piere niciodată).
joi, 10 iulie 2014
Pensiile speciale sunt pe un drum fara intoarcere
Personalul din aviaţie şi grefierii ar putea primi indemnizaţie de recunoaştere a muncii lor, revenirea la pensii speciale nefiind agreată de către CE şi FMI şi, în plus, ar putea însemna deschiderea unei cutii a Pandorei, a declarat marţi, premierul Victor Ponta intr-o conferinta de presa la Ministerul Muncii.
Ministrul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice,Rovana Plumb, a declarat marţi că în Parlament există un proiect de lege privind acordarea de indemnizaţii pentru recunoaşterea muncii depuse pentru personalul navigant şi pentru grefieri.
“Am discutat cu reprezentanţii personalului navigant, o parte doresc revenirea la pensiile de serviciu, o parte vor indemnizaţiile pentru recunoaşterea muncii pe care au depus-o. Urmează să ne mai întâlnim cu ei să discutăm.
Indemnizaţiile vor fi între 3.000 şi 4.000 de lei net. Am discutat cu Ministerul de Finanţe şi se suportă această indemnizaţie, la care se adaugă, în urma discuţiilor cu Ministerul Justiţiei, indemnizaţiile de recunoaştere a muncii prestate de către personalul auxiliar din zona judecătorească, care au avut pensii de serviciu şi pentru reparare le vom da această indemnizaţie. Această indemnizaţie este pentru o perioadă de tranziţie, până când bugetul ne va permite să trecem pe zona de pensii speciale. Acesta a fost mesajul pe care l-am transmis”, a declarat Rovana Plumb.
Prim-ministrul Victor Ponta a arătat însă că revenirea la pensiile speciale este puţin probabilă, deoarece Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional nu sunt de acord cu acest lucru.
“O să vă zic eu mai direct care este problema. Domnul Boc le-a tăiat pensiile şi la militari, şi la diplomaţi, şi la personalul aviator, şi la grefieri.
La militari şi la diplomaţi, noi nu am revenit la pensiile speciale pentru că asta e un red line pentru Comisia Europeană şi FMI, pentru că nu sunt de acord să revenim la pensii speciale. Am acordat nişte indemnizaţii prin care recunoaştem rolul lor. La fel vrem să facem la avitori şi la grefieri”, a spus premierul.
Ponta a precizat că s-a recurs la acordarea unei indemnizaţii pentru că nu este posibilă revenirea la pensii speciale.
“Sper să înţeleagă şi să trecem prin Parlament în septembrie. Altfel, dacă revenim la pensiile speciale, cred că deschidem o cutie a Pandorei, pentru că sunt foarte mulţi care vor pensii speciale şi, în al doilea rând, lăsăm şi anumite abuzuri, pentru că în ultimele trei luni se făceau salarii de sute de milioane. Ideea este de a păstra un echilibru între ceea ce dăm înapoi şi între ceea ce se cere”, a mai spus Ponta.
Mediafax
PS
Care este poziţia oficială a SCMD faţă de această abordare a Guvernului Ponta?
duminică, 6 iulie 2014
“BOMBELE “LUI
PONTA
În timpul vizitei efectuate la baza
Kandahar cu ocazia începerii retragerii trupelor româneşti din Afganistan,
primul ministru al României,domnul Victor Ponta, a făcut publice câteva
intenţii personale deosebit de interesante,care pot fi catalogate ca nişte
adevărate “bombe”,
pentru militarii români.
Domnul Victor Ponta, în timpul conferinţei de presă
susţinută cu această ocazie, a făcut următoarea afirmaţie, cel puţin hazardată :”Toată partea
care ţine de dotarea armatei României, drepturile militarilor noştri,
protecţia familiilor lor, construcţia de locuinţe – ţin de guvern, nu de
comandantul suprem”.În primul rând ,noţiunea de comandant suprem nu se mai
regăseşte în Constituţia României din 2003,
art.92(1) consemnând faptul că “Preşedintele României este
comandantul forţelor armate şi îndeplineşte funcţia de preşedinte al
Consiliului Suprem de Apărare a Ţării”. Din păcate trebuie să îi reamintesc domnului prim
ministru, jurist de meserie, conţinutul art.119 care stipulează următoarele: ” Consiliul Suprem de Apărare a
Ţării organizează şi coordonează unitar activităţile care privesc apărarea
ţării”. Unitar, domnule prim ministru, nu cum vă dictează interesele personale
sau de grup! Legea fundamentală a
României mai prevede la art.107(1) faptul că “Primul ministru conduce guvernul
şi coordonează activitatea membrilor acestuia, respectând atribuţiunile ce le
revin”. Afirmaţiile eronate ale domnului
Victor Ponta, prim - ministru României, frizând încălcarea conştientă a Constituţiei
României, au fost făcute cu scopul ca militarii
români să înţeleagă că
doar el, Victor Ponta, este în măsură să
rezolve problemele cu care aceştia se confruntă. În schimbul acestui “favor”
aceştia sunt obligaţii să îi acorde voturile care să îi asigure accesul la funcţia de
preşedinte al României.
Tot pe timpul conferinţei de presă domnul Victor Ponta a
afirmat că economiile de aproximativ 30% la bugetul apărării, urmare a
retragerii trupelor din Afganistan, vor fi folosite pentru”mai buna pregătire şi
recompensare a militarilor”. Din nou
domnul Victor Ponta, prim - ministru României , este în eroare. Într-o
impardonabilă eroare! Să nu fi aflat domnul prim - ministru că tehnica armatei
române este operativă doar în procent de 40%? Să nu fi ştiut domnul Victor
Ponta faptul că cei 23 de morţi şi cei 129 de răniţi din Afganistan sunt
consecinţa dotării tehnice
necorespunzătoare a trupelor române? Să nu fi sesizat domnul Victor Ponta, prim
- ministru României, că tehnica blindată cu care a fost transportat la buncăr,
pe timpul “alarmei”, era americană? Să nu fi fost informat, măcar de către Gabriel Oprea, că această tehnică este împrumutată de la americani,
doar pentru îndeplinirea misiunilor în Afganistan? Împrumutată, domnule prim - ministru!
Ar fi grav, să nu cunoască faptul că, excepţionalii militari români, la
întoarcerea în ţară vor utiliza anticele TAB – uri, ARO - uri şi DAC
- uri . Domnule prim - ministru, majoritatea fondurilor economisite
trebuie utilizate pentru înzestrarea corespunzătoare a armatei române! Sunteţi
obligat să faceţi acest lucru pentru a nu fi blestemat de generaţiile viitoare!
Sunteţi obligat să utilizaţi eficient
fondurile apărării naţionale, chir dacă avioanele, fregatele, transportoarele
nu aduc voturi, domnule Victor Ponta!
Este demnă de laudă intenţia exprimată de domnul Victor Ponta pentru
asigurarea unui trai decent pentru militari, la întoarcerea în ţară, care nu
vor mai beneficia de veniturile avute în teatru de operaţii. De fapt acesta
este obligat de perevederile
Constituţiei art.47(1) să ia măsuri de creştere economică şi de
protecţie socială, de natură să asigure tuturor cetăţenilor un nivel de trai
decent. Modul în care se pare că domnul Victor Ponta doreşte să acţioneze pentru realizarea
acestui deziderat în domeniul militar
naşte câteva controverse.
În primul rând, domnul Victor Ponta promite pielea ursului
din pădure! Creşterile vor avea loc în 2015, atunci când vor scădea
cheltuielile pentru misiunile internaţionale. Care va fi situaţia domnului Victor
Ponta atunci nu se ştie, poate să fie noul preşedinte al României, prim -
ministru sau un fost politician, funcţie de rezultatul luptelor politice în curs de desfăşurare.
În al doilea rând, nerespectarea promisiunilor electorale făcute rezerviştilor militari de către Victor Ponta , ca de altfel şi de însoţitorii
acestuia din Kandahar, Gabriel Oprea şi Mircea Duşa, ar trebui să îngrijoreze
pe cei care speră că promisiunile acestor politicieni se vor realiza. În 2012,
în plină campanie electorală, cînd domnul Victor Ponta avea nevoie acută de
voturile militarilor, promitea că va înlătura în regim de urgenţă abuzurile
săvârşite de regimul portocaliu, asigurând
rezerviştii militari că în regim
de urgenţa se va reveni la pensii militare şi va fi anulată interdicţia
cumulului pensiei cu salariu. Mai mult ,
la 4 martie 2013, rezerviştii militari
erau asiguraţi că începând cu 1 ianuarie 2014 va intra în vigoare noua lege a pensiilor militare. Lucru care nu
s-a realizat. În schimb s-a realizat o escrocherie politico - financiară,
specifică domnului Victor Ponta, adoptându-se Legea 241/2013, prin care se realiza o aşa zisă reîntregire a pensiile militare diminuate abuziv în
perioada guvernării portocalii.Prin această lege pentru aproximativ 26.500 de rezervişti pensiile vor rămâne îngheţate pentru mulţi ani, iar sumele reţinute abuziv în perioada 2012 –
2013, nu vor fi rambursate.
În al treilea rând, modul în care domnul Victor Ponta promite implementarea
măsurilor pentru asigurarea unui trai decent al militarilor, ar trebui să
îngrijoreze. După modelul patentat de Gabriel Oprea, în cazul rezerviştilor
militari, se va ajunge la grave discriminări.
Domnul Victor Ponta, face o afirmaţie care ar trebui să dea frisoane
tuturor celor care simt ceva pentru
Armata Română:”Trebuie să creştem veniturile pentru militarii noştri, pentru
unităţile care s-au pregătit şi care au fost în prima linie în ultimii ani”.
Concluzia care se poate trage este că celor aproximativ 25.000 de militari , care
pe parcursul a 12 ani au acţionat în
Afganistan, le vor creşte veniturile salariale. Probabil şi celor 8.500 de
militari care pe parcursul a 6 ani au acţionat în Irak. Dar cu ceilalţi militari, până la 75.000, ce
se întâmplă? Înţeleg că ei devin militari de mâna a doua, la fel ca şi
unităţile militare care nu au fost angrenate în acţiunile din Irak şi
Afganistan. Şi ca atare vor avea trepte de salarizare diferite faţă de cei care au fost în teatrele
de operaţii. În urma măsurilor preconizate de domnul Victor Ponta militarii vor
fi împărţiţi, din punct de vedere al nivelului de trai, în mai multe categorii.
Acesta este ultimul lucru de care are nevoie Armata Română, domnule Victor
Ponta! Dacă domnii Ponta, Oprea şi Duşa vor
reuşi să creeze unităţi privilegiate şi categorii de militari privilegiaţi, Armata Română este
într-un mare pericol. Acela a dispariţiei înfrăţirii între militari, între
unităţi militare, între categorii de forţe. Dispariţia camaraderiei militare
este pericolul care rezultă din aplicarea pompieristică a unor măsuri populiste
cu un pronunţat caracter electoral.
Din cele expuse sunt convins că domnul Victor Ponta , nu cunoaşte faptul
că există o legislaţie pentru acordarea titlului de “veteran militar” şi “veteran” pentru
militarii , respectiv civili, care au acţionat în teatrele de operaţii, prin care se asigură acestora nişte drepturi suplimentare. La fel cum este sigur că acesta nu cunoaşte când a avut loc ultima creştere a veniturilor
militarilor!
Aprecierile mai mult decât elogioase ale vicepreşedintelui
american Joe Biden la adresa militarilor
români ”Sunteţi cea mai grozavă generaţie de
luptători”
sunt binemeritate de militarii români care au acţionat în Afganistan,
îndeplinind 1.900 de misiuni, pe parcursul cărora au fost capturaţi 11 insurgenţi
şi au fost descoperite 19 capcane. Cu certitudine avem la ora actuală militari
profesionişti, care pot desfăşura în condiţii optime acţiuni specifice
teatrelor de operaţii. Însă ameninţările
din imediata apropiere a României trebuie să determine amplificarea eforturilor
pentru pregătirea militarilor români , astfel încât aceştia să poată
desfăşurarea acţiuni specifice războiului modern, care sunt total
diferite de cerinţele teatrelor de operaţii din Irak şi Afaganistan.Creşterea
capacităţii de acţiune a Armatei Române presupune o acţiune unitară a tuturor
factorilor de decizie şi de execuţie din toate strcturile sistemului naţional de apărare. Şi mai
presupune ceva – excluderea influenţei nefaste a factorului politic asupra
numirilor în funcţii. Promovarea militarilor trebuie să se facă numai ţinând
cont de competenţa şi experienţa profesională dobândită pe treptele ierarhiei
militare.
În concluzie domnul Victor Ponta trebuie să înţeleagă
faptul că nu are dreptul, din dorinţa de a căpăta capital politic , să
contribuie la crerea unor perturbări majore ale structurilor sistemului
naţional de apărare!
Col.(r) Remus Macovei
miercuri, 18 iunie 2014
VESTE BUNA !
Interdicţia cumulării pensiei cu salariul, eliminată în Comisia de Muncă din Senat
Interdicţia cumulării pensiei cu salariul, eliminată în Comisia de Muncă din Senat
Publicat
pe 17 iunie 2014
Comisia de Muncă din Senat a abrogat, marţi,
prevederea instituită în 2009, de Guvernul Boc, prin care bugetarilor le era
interzisă cumularea pensiei cu salariul, potrivit antena3.ro. Senatul este
cameră decizională. Interzicerea cumulului pensie-salariu a fost una dintre
primele măsuri ale Cabinetului Boc, care a încercat să impună măsura printr-o
Ordonanţa de Urgenţa. La sesizarea Avocatului Poporului, Curtea Constituţională
a decis însă că actul normativ nu respectă Legea fundamentală.
Maria
Tudor, A.M.PRESS
marți, 3 iunie 2014
BLESTEMUL MILITARILOR ROMÂNI
Motto
”Dacă Patria mă va trimite
sub pământ şi acolo mă voi duce pentru ea”
Gen. Nicolae Dăscălescu
Ziua
Rezervistului Militar a constituit o excelentă
ocazie pentru politicienii români de a
emite aprecieri elogioase la adresa militarilor
în rezervă. Preşedintele Traian Băsescu
consemnează valorile pe care aceştia
le-au afirmat pe parcursul a decenii la rând, pe timpul îndeplinirii cu
abnegaţie a îndatoririlor de cetăţeni şi
ostaşi ai României: “ataşamentul faţă de ţară, dârzenia,
disciplina, simţul datoriei şi al onoarei militare”.[1] La
rândul său, ministrul apărăririi naţionale, domnul Mircea Duşa arată că: ”Întotdeauna,
armata în rezervă a fost preţuită şi apreciată nu doar de către militarii
activi, ci de către întreaga societate.”[2] Să
fi uitat aceşti politicieni
dezonorantele acţiuni pe
care vremelnicii conducători ai
României, de după 1945, le-au desfăşurat
împotriva celor mai oneşti cetăţeni, vinovaţi doar pentru că şi-au respectat
întocmai legământul făcut cu ţara, odată cu depunerea jurământului militar?
Vajnicii militari români, indiferent dacă au făcut parte din armata regală,
armata populară sau din armata de profesionişti, au fost condamnaţi, umiliţi şi
batjocoriţi în funcţie de interesele
unei clase politice tot mereu indiferentă la problemele miltarilor. Acţiunile
iresponsabile ale clasei politice au reprezentat “blestemul militarilor
români”. Acesta este un adevăr de
necontestat! A. Armata regală
În perioada interbelică conform
articolului 88 al Constituţiei din 1923 Regele era capul armatei. Toţi
militarii jurau credinţă Regelui şi “supunere legilor şi îndatoririlor
militare, în toate ocaziunile în timp de pace, ca şi în războiu.”[3]
La declararea mobilizării din anul
1940, România avea sub arme : 15.383 ofiţeri
activi şi 16.611 de rezervă, 26.153 subofiţeri activişi 7.601 de rezervă,
1.195. 366 de soldaţi şi gradaţi.[4] Toţi
aceşti militari erau pregăţiţi să respecte prevederile jurământului militar,
chiar dacă pentru apărarea intereselor României ar fi fost nevoiţi să îşi sacrifice
şi viaţa. De remarcat ar fi şi faptul că în Codul de Justiţie militară erau prevăzute
sancţiuni deosebit de aspre împotriva celor care nu îşi îndeplineau
îndatoririle militare în timp de război (vezi Carte IV – Crime, delicate şi
pedepsele lor)[5].
După trei ani, zece luni şi
douăzeci de zile de război Armata Regală
a Românie, care a pierdut un număr de 794.562 militari (92.620 morţi, 333.966
răniţi 367.966 dispăruţi), se va confrunta cu o situaţie inedită.[6]
Ocupantul sovietic, cu sprijinul cozilor de topor locale , va trece la aplicarea directivei lui Stalin:”
Acolo unde calcă Armata Roşie se impune şi sistemul social comunist”[7]. Unul
din obstacolele majore în realizarea obiectivelor social - politice dorite de sovietici era
reprezentat de Armata Regală, al cărui
corp de comandă, format din generali şi ofiţeri cu o pregătire profesională
impecabilă şi cu cariere militare impresionante, era devotat Regelui Mihai, căruia militarii
îi juraseră credinţă . Elita
Armatei Române Regale, formată la 25 octombrie 1944, conform statisticilor
oficiale din 19.642 generali şi ofiţeri,[8] va fi
distrusă treptat printr-o multitudine de procedee.
Iniţial a fost adoptată o legislaţie
care a permis arestarea celor “vinovaţi de crime de război sau
împotriva umanităţii, precum şi de
dezastrul ţării şi al armatei”[9]Ulterior
această legislaţie a fost completată cu reglementări care permiteau “arestarea
celor care se opuneau clasei muncitoare şi mişcării revoluţionare, celor care
primejduiau sau îngreunau construirea socialismului, ori defăimau puterea de
stat sau organele sale sau celor care puteau deveni eventuali duşmani ai noii
orânduiri.”[10]
În baza acestei legislaţii 161 de generali şi mii de ofiţeri vor fi condamnaţi.
În închisorile comuniste sau în lagărele de muncă de la Canal aceştia au fost
supuşi unui regim de exterminare şi unor umilinţe greu de închipuit. Generalul
Nicolae Dăscălescu a povestit unor membri ai familiei, la eliberarea din închisoare, despre directorul închisorii Jilava , un anume Maromet,
semianalfabet, fost paznic într-o grădină publică, numit de noile autorităţi
director al penitenciarului Jilava, care avea o adevărată ”slăbiciune” pentru
generalii şi foştii ofiţeri decoraţi cu Ordinul “Mihai Viteazul”, punându-i
adeseori pe aceştia “să
care hârdaiele - closet pe care
trebuiau să le verse în gropile de
deasupra fortului”[11].În
anul 1952, tot la penitenciarul Jilava, pe timpul vizitei ministrului
Justiţiei, deţinuţii, în mare majoritate foşti
generali, sunt puşi să defileze
prin faţa acestuia în pielea
goală.[12]
Sub pretextul trecerii armatei la regimul de pace prin repetate
deblocări, licenţieri şi reduceri de personal vor fi îndepărtaţi abuziv din armată marea majoritate a generalilor şi
ofiţerilor care participaseră la cel de al doilea război mondial. Astfel până
în 1955 din cei 19.642 de ofiţeri mai
rămâseseră în activitate aproximativ700.[13] Ei au fost înlocuiţi cu
aproximativ 35.000 de ofiţeri cu origine socială sănătoasă, devotaţi
partidului, formaţi în cele 26 de şcoli
de ofiţeri, unde au urmat cursuri cu o durată cuprinsă între câteva luni şi un
an. 60% dintre aceştia erau absolvenţi a doar 4 clase.[14]
Motivele îndepărtării din armată au fost
următoarele : convingerile moral-politice şi religioase ale cadrului
militar ori apartenenţa politică a soţiei sau a rudelor acestora, până la
gradul al IV-lea inclusiv; statutul
social rezultat din ocupaţia soţiei cadrului militar sau a rudelor acestora,
până la gradul al IV-lea inclusiv;
starea materială a cadrului militar, a soţiei sau a rudelor acestora,
până la gradul al IV-lea inclusiv;
existenţa în străinătate a unor rude ale cadrului militar sau ale soţiei
acestuia, până la gradul al IV-lea inclusiv;
deţinerea de către rudele cadrului militar sau ale soţiei acestuia, până
la gradul al IV-lea inclusiv, a unor funcţii importante la nivel de demnitar,
înainte de instaurarea regimului comunist;
existenţa unor rude ale cadrului militar sau ale soţiei acestuia, până
la gradul al IV-lea inclusiv, care au fost condamnate sau arestate; efectuarea de studii sau specializări, de
către cadrul militar, în alte ţări decât Uniunea Sovietică; refuzul de a se înscrie în Partidul Comunist
Român; atitudini sau manifestări
considerate ostile regimului comunist;
considerente etnice. [15]
Celor arestaţi le era
confiscată averea, iar pensionarilor militari şi celor deblocaţi le-au fost
tăiate abuziv pensiile militare, astfel că foştii generali şi ofiţeri
ajunseseră muritori de foame, unii dintre ei fiind siliţi , pentru a
supravieţui , să lucreze ca văcsuitori de pantofi, vânzători ambulanti de ziare,
salahori, zidari, spoitori, portari, şoferi, etc.[16]
După 1965 o parte din generalii şi
ofiţerii condamnaţi au fost reabilitaţi, anii de umilinţe, suferinţe şi
numeroasele boli cu care aceştia se aleseseră în închisorile comuniste, reprezentând
pentru autorităţi regretabile erori.
Pentru ceilalţi militari care au fost îndepărtaţi abuziv din armată în perioada
23 august 1944—31 decembrie 1961 s-a adoptat, mult prea târziu, Legea 226/2011 prin care supravieţuitorilor abuzurilor
regimului comunist le sunt
acordate reparaţii morale şi materiale.
Niciunul din cei vinovaţi de
suferinţele miilor de generali şi ofiţeri , vinovaţi doar pentru că şi-au respectat jurământul faţă de Rege şi Ţară, nu a
fost tras la răspundere pentru abuzurile comise în această perioadă.
B. Armata populară
Conform prevederilor Constituţiei
din anul 1952, “ Republica Populară Română este un stat
al oamenilor muncii de la oraşe şi sate(art. 1)”.[17]
Misiunea forţelor armate ale Republicii
Populare Române “era
de a sta de strajă hotarelor ţării, suveranităţii şi independenţei poporului
român, securităţii sale şi păcii”.[18]
Începând cu 1949 conţinutul jurământului
militar era următorul:”Eu, … cetăţean al Republicii Populare
Române, intrând în rândurile Armatei, jur să fiu devotat poporului muncitor,
Patriei mele şi Guvernului Republicii Populare Române. Jur să fiu gata oricând,
la ordinul Guvernului, să lupt pentru apărarea patriei mele, Republica Populară
Română, să lupt cu toată dârzenia şi priceperea, neprecupeţind sângele şi viaţa
mea, pentru dobândirea victoriei depline asupra duşmanilor. Dacă voi călca
jurământul meu, să mă lovească pedeapsa aspră a legii Republicii Populare
Române şi să-mi atrag ura şi dispreţul oamenilor muncii. ”[19]
Potrivit prevederilor art. 1 al
Constituţiei din anul 1965” România este republică socialistă.
Republica Socialistă România este stat al oamenilor muncii de la oraşe şi sate,
suveran, independent şi unitar.”[20] Forţele armate ale R.S.R. au misiunea “să apere independeţa, suveranitatea şi
integritatea teritorială a patriei, precum şi cuceririle revoluţionare ale întregului
popor.”[21]
Conţinutul noului jurământ militar este următorul: "Pentru
îndeplinirea datoriei sacre, de apărare a patriei, înscrisă în Constituţie,
eu.... Cetăţean al Republicii Socialiste România, intrând în rândul forţelor
armate, jur credinţă nestrămutată poporului român şi patriei mele socialiste.
Jur să respect legile ţării, să execut întocmai ordinele comandantului suprem,
cerinţele regulamentelor militare şi ordinele comandanţilor şi şefilor mei,
atât în timp de pace, cât şi în timp de război. Jur să nu-mi precupeţesc
sângele şi viaţa pentru a apăra pământul strămoşesc, independenţa şi
suveranitatea patriei, cauza socialismului. Dacă voi călca juramântul meu, să
suport pedeapsa aspră a legilor Republicii Socialiste România."[22]
Deosebit de interesant este faptul că
ambele Constituţii, cea din anul 1952 (art.92)
şi cea din 1965(art.41) aveau o
prevedere comună: “călcarea jurământului militar
constituie una din cele mai grave crime faţă de popor şi este pedepsită cu
toată asprimea.”
Odată cu “democratizarea
armatei”, prin introducerea aparatului politic, armata devine un
instrument docil, supus conducerii politice.
În perioada în care trupele sovietice erau prezente în România, militarii
români erau pregătiţi în special pentru
îndeplinirea misiunilor ce le reveneau în cadrul Tratatului
de la Varşovia, sub comandă sovietică.
În perioada imediat următoare influenţa sovietică în armată va fi diminuată. După 1968 s-a elaborate o legislaţie şi s-a creat un
sistem naţional de apărare, care avea ca principal scop apărarea României
împotriva oricărui agresor extern. Sistemul naţional de apărare era susţinut de
o industrie de apărarea capabilă să producă majoritatea categoriilor de
armament şi tehnică de luptă. România participă la Tratatul de la Varşovia, trupele române în caz de război urmând a acţiona numai sub comandament naţional.
Militarii armatei populare, dat fiind
faptul că România nu a fost implicată în conflicte militare, au avut şansa de a
nu lupta în niciun război. În august 1968 militarii români, în urma măsurilor
de ridicare a capacităţii de luptă a armatei,
s-au aflat concentraţi în raioane
de luptă, fiind în măsură, culmea, să
îşi sacrifice viaţa pentru apărarea ţării, împotriva aliaţilor din Tratatul de
la Varşovia.
În decembrie 1989 militarii români au fost puşi într-o situaţie ingrată.
Juraseră să execute întocmai ordinele
comandantului suprem, care depăşit de evenimente, ordonase înăbuşirea manifestaţiilor prin forţă. În acelaşi timp juraseră credinţă
nestrămutată poporului român, care se revoltase împotriva comandantului
suprem. Generalii români, în frunte cu
Vasile Milea, au transformat , din păcate , armata română în principala
forţă de represiune. Militarii de la eşaloanele mici, cei care au fost trimişi
să acţioneze în stradă împotriva manifestanţilor, vor înţelege că altul este locul şi rolul lor şi vor fraterniza cu aceştia. După 22
decembrie 1989, fără aportul militarilor
români, noile autorităţi nu s-ar fi putut instala.
În această perioadă, urmare a
reducerilor de efective, în 1955 sunt îndepărtaţi din armată 2.234 de ofiţeri,
iar în 1956 alţi 2.114. Pentru aceştia, prin Hotărâre a Consiliului de Miniştri, au
fost aprobate norme privind drepturile care le erau acordate şi modul de plasare
în câmpul muncii[23].
Odată trecuţi în rezervă, ofiţerii s-au
confruntat cu abuzurile celor destinaţi
să aplice aceste prevederi legale. Şi în acest caz cei vinovaţi de aceste fapte
nu vor fi sancţionaţi.
C. Armata de
profesionişti
Potrivit Constituţiei din 1991, revizuită în 2003, România a devenit “stat
de drept, democratic şi social”(art.1), iar “Armata este subordonată exclusiv
voinţei poporului pentru garantarea suveranităţii, a independenţei şi a
unităţii statului, a întegrităţii teritoriale a ţării şi a democraţiei
constituţionale”(art.118).[24]După 1990 au fost
adoptate trei variante de jurământ militar, conţinutul celui în vigoare astăzi
fiind următorul:”Eu...
jur credinţă patriei mele România. Jur să îmi apăr ţara chiar cu preţul vieţii.
Jur să respect Constituţia, legile ţării şi regulamentele militare. Aşa să îmi
ajute Dumnezeu!”[25]
În urma unui îndelungat proces de
restructurare şi modernizare s-a urmărit construcţia unei armate de mici dimensiuni, flexibilă,
mobilă, formată exclusiv din militari profesionişti.Efectivele au fost reduse
în 1995 de la 320.000 la 230.000, în 2005 – la 140.000 (112.000 militari şi
28.000 de civili), astăzi armata română
fiind formată din 75.000 militari şi
15.000 civili. În acestă perioadă apare o nouă categorie de militari,
disponibilizaţii, cei care în urmara restructurării sunt trecuţi în rezervă, la
vârste cuprinse între 40 şi 55 de ani. Numai în cadrul Forţelor Terestre, în anii 2004 şi 2005 , au fost
disponibilizaţi 5.000 de ofiţeri pe an.[26]
Concomitent cu luarea unor măsuri coercitive - nu s-a mai acceptat rămânerea
ofiţerilor pe funcţii inferioare gradului, trecerea în poziţia “la dispoziţie” a celor care doreau să rămână
în armată, odată cu anularea sporurilor, ceea ce avea consecinţe financiare
serioase la trecerea în rezervă – s-a elaborat şi adoptat în C.S.A.T. o strategie pe termen mediu şi lung pentru
rezolvarea acestei spinoase probleme. S-au acordat, urmare a aprobării unor
legi şi ordonanţe de guvern, pensii corespunzătoare vechimii şi funcţiilor îndeplinite,
cumulul pensiei cu salariul era permis şi s-a promis un ambiţios plan de reconversie profesională pentru militarii disponibilizaţi. În scurt timp toate s-au
dovedit simple promisiuni. Începând cu anul 2009, sub conducerea preşedintelui
Traian Băsescu şi a membrilor guvernului
Boc, sa dezlănţuit campania împotriva “ salariilor
şi pensiilor nesimţite”. Printr-o campanie mediatică abjectă, ale cărei idei directoare au
fost: “militarii
din perioada comunistă nu au fost militari, ci doar activişti comunişti”, “ militarii români nu s-au ocupat decât
cu strânsul recoltelor”, “militarii sunt doar nişte puturoşi care
stau cu mâna întinsă”, politicienii români au indus opiniei publice dispreţul
faţă de militarii din perioada comunistă, care nu-şi justifică nicicum pensiile
primite.În contrast cu aceştia au fost prezentaţi militarii profeşionişti care
îşi riscă viaţa în teatrele de operaţi din afara teritoriului naţional. Ca
urmare a acestei campanii pensiile
militare de serviciu au fost
desfiinţate, fiind înlocuite cu pensii recalculate în baza principiului
contributivităţii, iar celelalte
oportunităţi aprobate în perioada anterioară au fost anulate. Cei care au jurat
să-şi apere ţara chiar cu preţul vieţii, cei care au crezut în onestitatea
conducătorilor politici, au fost din nou
minţiţi, umiliţi şi batjocoriţi. Din nou militarii români au căzut pradă
cinismului, duplicităţii şi incompetenţei clasei politice.
O parte a efectelor “experimentului Boc ” vor fi anulate
începând din octombrie 2013 sub impactul
protestelor
vehemente şi a zecilor de mii de procese
declanşate de rezervişti militari. Niciunul din cei care în această perioadă au
comis ilegalităţi şi abuzuri grosolane nu va răspunde în faţa legii, justiţia
subordonată politic având misiunea de a acoperi aceste acţiuni.
Astăzi, militarii
români profesionişti, aflaţi şi ei sub
puterea jurământului militar, sunt
consideraţi “ca cea mai bună generaţie de luptători” pe care a
produs-o România. [27]
Garantează cineva că asupra lor nu se va abate
mai devreme sau mai târziu “blestemul
militarilor români”?
Col.(r)
Remus Macovei
[1] Mesajul preşedintelui Românie, domnul Traian Băsescu, transmis cun
ocazia sărbătorii Zilei Rezervistului Militar,Comunicat de presă, 31 mai 2012
[2] Mesajul ministrului apărării naţionale cu ocazia Zilei rezervistului
militar, 30 mai 2014, Comunicat de presă al M.Ap.N.
[3] Remus Macovei - Condamnările generalilor, Ed. Dacoromână,
Bucureşti, 2012, pag.118.
[4] xxx – Statul Major
General - 1859 – 2004 - Istorie şi transformmare, Ed. CTEA, Bucureşti, 2004,
pag.161
[5] Remus Macovei – Legalitate acţiunilor armatei în situaţii de criză
internă, Ed. Muntenia, Constanţa, 2002, pag.122 - 131
[6] Cornel I.Scafeş, Horia
Vl. Şerbănescu, Ioan I. Scafeş, Cornel Andonie, Ioan Dănilă, Romeo Avram –
Armata Română- 1941-1945, Ed. Rai, Bucureşti, 1996, pag. 96
[7] xxx -“Opresiunea cultelor
religioase din România în timpul dictaturii comuniste” Comunicări prezentate la
Simpozionul “Experimentul Piteşti - reeducarea prin tortură”, Ediţia a II-a,
Secţiunea a II-a, Piteşti, 4-6 octombrie 2002, Fundaţia Culturală Memoria,
filiala Argeş, Piteşti, 2003; pg. 18-29
[8] Mirela Corlăţean – Elita
militară, o epurare perfectă, cotidianu.ro, 12 octombrie 2006
[9] Dr. Alesandru Duţu,
Florica Dobre – Drama generalilor români (1945-1964), Ed.
Enciclopedică, Bucureşti, 1997, pag.11
[10] Col.Petre Otu – Armata în
vizorul biroului politic (1945 - 1960), Revista
Document nr. 3(11)/2000, pag. 54-59.
[11] Nicolae Dăscălescu –
Nicolae Dăscălescu, generalul soldat, Ed. Militară, Bucureşti, 1995, pag.201.
[12] Ibidem, pag.203
[13] Mirela Corlăţean –
op.citate
[14] Florin Şperlea - De la Armata Regală la Armata Populară.
Sovietizarea Armatei Române(1948 - 1955)
[15] Legea 226/2011, art.3
[16] Dan Cernavodeanu –
Dramatica situaţie a membrilor armatei regale în anii comunismului, Conferinţă ţinută
la Cluj(3 mai 1996) la Simpozionul “Armata română în
comunism”, organizat de Fundaţia Culturală Memoria – filiala Cluj
[17] Constituţia Republicii
Populare Române, Buletinul Oficial nr.1/27septembrie 1952
[18] Ibidem
[19] Florin Şperlea – op.
Citate, pag. 116
[20] Constituţia Republicii Socialiste Române, text republicat în Buletinul Oficial nr. 65
din 29 octombrie 1986
[21] Legea nr. 14/1972, art.26, Buletinul
Oficial nr. 160/29 decembrie 1972.
[22] Remus Macovei – Condamnările
generalilor, pag.118
[23] xxx – Statul Major
General, 1859 – 2004. Istorie şi transformare, Ed. Ctea, Bucureşti, 2004,
pag.219 -220
[24] Constituţia României, Monitorul Oficial nr.767 din 31 octombrie
2003
[25] Legea nr. 446/2006 privind pregătirea
populaţiei pentru apărare, Monitori’ul Oficial nr. 990/12 decembrie 2006
[26] Gen.dr. Ioan Sorin –
Aspecte de parcurs în drumul spre NATO, Gândirea Militară Romnânescă nr. 2/2014, pag.21
[27] Răzvan Marica – Active News, Declaraţie Joe Biden, 20 mai 2014
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
