luni, 17 octombrie 2016

STIMATI CAMARAZI,

         In cele ce urmeaza, va aduc la cunostinta doua informari IMPORTANTE, venite de la conducerea centrala a SCMD.
        
1.                Poate ati primit deja, sau urmeaza sa primiti NOI DECIZII DE RECALCULARE A PENSIILOR si este IMPORTANT SA STITI CE AVETI DE FACUT, DEOARECE TREBUIE ACTIONAT IMEDIAT DE LA PRIMIREA ACESTOR NOI DECIZII.
         De la Departamentul Juridic al SCMD am primit MODELUL DE CONTESTATIE si cei care au primit deja deciziile recalculate si au cotizatia platita la zi, sunt asteptati in fiecare zi de marti intre orele 11.00 si 12.30 la sediul filialei de la Cercul Militar, camera 109, cu:
a)     Noua decizie de recalculare;
b)    Cartea de identitate;
c)     Cei care dupa pensionare, au lucrat in sistemul civil, sa aiba clare datele legate de aceasta problema;
d)    Ultimul cupon de pensie.

La sediul nostru se vor completa respectivele contestatii si dvoastra le veti expedia al casa sectoriala de pensii a ministerului sau serviciului de unde ati primit decizia.


CONTESTAREA DECIZIILOR DE RECALCULARE EMISE IN BAZA LEGII NR. 223/2015
-         In atentia membrilor SCMD –

Doamnelor si domnilor,

Alinierea pensiilor dvs. nu se face, conform legii, la situatia actuala privind venitul brut al omologilor activi, in plus se introduc in baza de calcul, ilegal, atat pensia suplimentara cat si contributiile pe care le-ati avut la Casa Nationala de Pensii lucrand in calitate de civili dupa trecerea in rezerva. Mai sunt si alte inadvertente.

Mergand pe politica faptului implinit, cele trei case sectoriale emit decizii de recalculare care trebuie contestate in termen de 30 de zile de la data primirii.

Departamentul juridic al SCMD a pregatit pentru membrii de sindicat modelul de contestatie. Intrucat este numai pentru membrii de sindicat, acesta nu va fi facut public pe pagina centrala sau pe pagina filialelor ci il veti gasi doar la sediul central si la sediile filialelor, unde va fi trimis ca nota interna.

Presedintele SCMD

Col. (r) dr. Mircea DOGARU


2. In conformitate cu o comunicare a Presedintelui SCMD din data de 14.10.2016, in perioada 01-25.11.2016 filialele SCMD vor desfasura adunari generale cu urmatoarea ordine de zi:
a.     Alegerea noilor membri ai birourilor operative la filialele unde cei alesi anterior si-au pierdut calitatea de membru SCMD);
b.     Clarificari privind Legea pensiilor militare de stat si OUG nr.57/2015 - neconstitutionalitatea OUG 57/2015 si tergiversarea discutarii ei in Camera Deputatilor;
c.     Instruire privind algoritmul demersurilor catre autoritati si instantele de judecata pentru acordarea drepturilor legitime rezervistilor si urmasilor lor;
d.     Primirea de noi membri si plata la zi a cotizatiei de membru al SCMD;
e.    Perspectiva actiunilor SCMD pentru aplicarea Legii sindicatelor, aflata in proiect la Camera Deputatilor.

              Vom stabili in BO filiala, pana la 25.10.2016 data in care vom convoca Adunarea  Generala a Filialei 1 Constanta si va vom informa despre locul de desfasurare cat si ziua de desfasurare, atat pe aceasta cale cat si prin sms-uri pe telefoane. Va adresez rugamintea de a participa in numar cat mai mare( anuntand si pe alti rezervisti pe care ii cunoasteti )  si de a informa despre participare fie pe mine, fie pe unul din membrii biroului ( ale caror telefoane le gasiti pe site-ul SCMD, pagina filialei Constanta ), pentru pregatirea tabelului convocator cu semnaturi, care va fi trimis impreuna cu PV-ul adunarii la Bucuresti si stabilirea salii de la Casa de cultura in care se va desfasura activitatea.

     Cu respect
      Vicepresedinte interimar al Comitetului Director - Coordonator filiale  zona Sud-Est
     Presedintele Filialei 1 SCMD Constanta

                  Cdor. Rz Ilie Truta




miercuri, 24 august 2016

NEVOIA DE S.C.M.D.
In atentia membrilor S.C.M.D. si a tuturor rezervistilor
Stimati camarazi,
Nu este cazul sa reamintesc toate tentativele de distrugere S.C.M.D. in cursul celor 7 ani de existenta. Au fost multe si diversificate, deoarece imaginatia bolnava a celor carora le stam in gat este extrem de prolifica. Reamintesc doar ultima gaselnita – echipele de denigratori care ne-au abordat pe rand avocatii, intorcandu-i impotriva noastra. Astfel ne-am ales, in decembrie trecut, cu procesele pentru “onoare nereperata” in cursul carora ni s-au cerut ba 16000 de euro ba 1 euro, daune de imagine. Scopul era impiedicarea manifestatiilor noastre din 28 decembrie 2015, 24 ianuarie si 6 martie 2016. Au esuat pentru ca acestea au avut loc, cheltuielile fiind acoperite de participanti (deplasarea) si de aliatii din C.N.S.C. (scena, sonorizare, filmare, etc.). Ne-am ales insa cu conturile blocate pana de curand, fapt care ne-a ingreunat activitatea.
Avem, din fericire, o noua casa de avocatura care i-a dat pe carcotasi pe usa afara si ne-a castigat proces dupa proces. Dar, traim in Romania, unde orice este posibil. In 2013 am castigat prin hotarare definitiva si irevocabila seria actiunilor in justitie, declansata impotriva noastra, de cele doua genii din fruntea A.N.C.M.R.R. care au un singur tel in viata – desfiintarea S.C.M.D. Am castigat, i-am obligat la plata dar luna trecuta ne-am trezit cu instiintarea ca hotararea definitiva si irevocabila de acum 2 ani, a fost anulata si o luam de la capat. Deci, indiferent de culoare politica, toti puternicii zilei vad S.C.M.D. ca pe un cui in talpa. Au nevoie de noi numai in alegeri, nu atat datorita numarului nostru cat datorita influentei pe care o avem in C.N.S.C. ca masa de alegatori.
Stimati camarazi,
Imi iau permisiunea sa afirm ca fara S.C.M.D. toti rezervistii eram astazi aruncati ca niste deseuri in afara societatii, ca la 01 ianuarie 2011. Datorita S.C.M.D. rezervistii au din nou, din 2013, dreptul la munca nerestrictionat si cuantumul pensiei din 2010. Exceptie penalii care si-au “imbunatatit” situatia prin OUG nr. 1/2011 si care si-au ridicat pensiile (ca “scafandri” sau “genisti”) pe culmi ametitoare. Ei sunt cei care se impotrivesc dreptatii pentru toti. Datorita S.C.M.D. am redevenit rezervisti si nu mai suntem considerati asistati adica pomanagii sociali, prin Legea pensiilor militare de stat. O lege pe care o aparam astazi (si speram sa inchidem definitiv capitolul in septembrie a.c.) impotriva Art. 40 (si ticalos si anticonstitutional) din OUG nr. 57/2015. Datorita S.C.M.D. membrii uniunilor de creatie si-au recapatat drepturile, si toti rezervistii isi vor reprimi banii abuziv retinuti de guvernele Boc-Basescu. Tot S.C.M.D. a contribuit la restituirea prin justitie a salariilor compensatorii pentru sute de membri si incearca sa obtina o OUG de restituire pentru toata lumea.
Dupa luna septembrie vor veni in val noile decizii de pensie. Vor fi evident nemultumiri, scapari, greseli, alinieri nefericite ale functiilor disparute la functii actuale echivalente, etc. Tot S.C.M.D. se va bate, evident pentru membrii sai, pana in decembrie 2017 si dupa. Care membri insa manifesta déjà tendinta din 2013: si-au vazut sacii in caruta… nu mai platesc cotizatia. Uitand de cate ori am luat-o de la capat pe legi batute in cuie si de cate ori am stopat dorinta guvernantilor de a ne lua bani retroactiv pe termene mergand de la 12 la 30 de luni! Istoria ne-a demonstrat ca se repeta, deci este nevoie in continuare de S.C.M.D. Cu atat mai mult cu cat actualul haos politic converge spre ideea adjudecarii de catre forte straine a ultimei “arme” ramasa in mainile natiunii romane – Parlamentul, in scopul destructurarii programate a Tarii. Ca promotor al idealurilor societatii civile reale (nu inventata de banii lui Soros) si organizator al acesteia in cadrul sistemului de aliante numit C.N.S.C., S.C.M.D. ar putea avea un rol hotarator, ca in 2012, in decembrie a.c. Pentru aceasta insa trebuie ca dvs. sa respingeti noul val de laturi si de minciuni manipulatoare care se va abate matematic asupra conducerii sindicatului, sa deveniti factor de coeziune pentru rezervisti, sa atrageti noi membri ale caror cauze nu pot fi aparate cu succes in afara S.C.M.D. Este esential, prin urmare, sa alegeti in fruntea filialelor abandonate/tradate de conduceri, oameni hotarati sa lupte nu pentru interese personale ci pentru drepturile tuturor. Sa platiti cotizatia la zi si sa-i indemnati pe toti cei din jur sa faca la fel, pentru ca este vorba de o suma anuala de valoarea a 3/4 dintr-un cartus de tigari. Jenant, pentru cei cu sacii in caruta! Cu atat mai mult cu cat “teroristii” guvernamentali ne arunca, sistematic, din 2009, periodic, “caruta” in aer. Ca sa-l citez pe Basescu cel de odinioara (nu falsul de astazi care ne-a preluat si depasit limbajul impotriva structurilor de politie politica): “Stiu ca vor castiga in justitie, matematic vor castiga, dar peste 4-5 ani si pana atunci le-am luat banii”. Evident s-a inselat! Au trecut 6 ani de la Legea nr. 119/2010 si noi inca speram sa ne recuperam drepturile. Fara S.C.M.D., determinarea si lupta lui, nimeni nu a recuperat si nu va recupera nimic. Si nimeni nu va indrazni, in absenta S.C.M.D., sa atace organizat avalansa de proiecte de legi care se vor abate asupra noastra privind: statutul cadrelor militare, al politistilor, al veteranilor si veteranilor de razboi, al rezervistului, etc. Dupa cum nimeni nu se va bate cu succes pentru drepturile ignorate ale militarilor profesionisti care isi lasa oasele sau parti din corp pe meleaguri straine, in interes strain, sau ale civililor din sistem.
Stimati camarazi,
Prezentul mesaj se constituie intr-un indemn la introspectie si analiza serioasa. De o parte aveti valul de minciuni si declaratiile gaunoase ale celor care viseaza ca sunt ceea ce nu au fost niciodata, de cealalta faptele concrete ale S.C.M.D. care, in mod miraculos, a reusit sa reziste si sa obtina victorii in interes general, in conditiile in care a fost si este atacat din toate partile.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele S.C.M.D.
Col.(r) dr. Mircea DOGARU


miercuri, 11 mai 2016

Stimați camarazi,

            La adunarea generală din luna aprilie a acestui an, împreună cu dna. Monica Caloian, am stabilit că până pe data de 15 mai 2016, vă vom anunța despre modul în care vă puteți alege cele 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate, pentru trimiterea documentului la Casa sectorială de pensii.
            Astfel, dacă în ultimii 5 ani de activitate, a-ți fost promovați pe funcție superioară, este firesc să vă alegeți cele 6 luni consecutive, din această perioadă.
            Pentru cei care au avut constanță pe funcție, dar au avut activități de genul:
1.    Lucrări de distrugeri;
2.    Ore de zbor;
3.    Ore de scufundare;
4.    Zile de ambarcare pe mare;
5.      Spor de izolare, și alte sporuri care le-au mărit solda în astfel de situații, este
recomandat să aleagă cele 6 luni consecutive, cu astfel de creșteri ale soldelor față de situații normale.
Aceste elemente, în lipsa unor date concrete furnizate de cei abilitați, se vor analiza din desfășurătorul soldelor primite , care se află ca anexe la deciziile de pensie și prelucrați anexele cu solde brute primite, ale ultimei decizii de pensie.
Recomandarea făcută, are în vedere faptul că, solicitarea de recalculare față de media a 6 luni din ultimii 5 ani de actiivitate, se face o singură dată, dar în situația existenței unor sporuri ( chiar neprevăzute în actualele proiecte de lege aflate în dezbateri la Camera deputaților), acestea pot aduce beneficii la recalculare, chiar de la următoarea decizie, sau în timp, prin alte modificări legislative, care ar putea apare.
Termenul de trimitere a opțiunii către Casa de pensii, este 31mai 2016. Cine nu trimite o astfel de solicitare, va primi recalcularea din oficiu, având ca bază de calcul, ultimele 6 luni de activitate în sistem.
De asemenea, vă mai informez că proiectul de lege al OUG 57/2015, se află la dezbateri în comisiile din Camera deputaților, unde a trecut de comisia de muncă a camerei, cu baza de calcul de 80% din solda realizată ( conform OUG57/2015 ), la care se adaugă pensia suplimentară și meritul militar, dar nu mai mult de 100%.
Acum dezbaterile sunt blocate, deoarece se fac calcule de sustenabilitate, pe varianta plecată de la Senat, pe varianta enunțată mai sus, precum și pe varianta guvernului ( ceea ce este prevăzut în OUG 57/2015).
Cine are nelămuriri, legat de ceea ce am transmis prin această postare, mă poate contacta telefonic pentru lămuriri suplimentare.
Cu respect,
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Cdor. Rz. Ilie Truță


joi, 24 martie 2016

Ȋn atenţia membrilor S.C.M.D.Filiala Constanţa.

       Deoarece conturile S.C.M.D. sunt blocate ca urmare a acţiunii în instanţă îndreptată împotriva S.C.M.D. de catre Cabinetul de avocatură Graziela Bârlă care pretinde 16.000 de euro pentru prejudicierea imaginii, până la clarificarea situaţiei în instanţă -care poate dura câteva luni - plata cotizaţiei se poate efectua la sediul filialei pe bază de chitanţă (nu în contul cunoscut de la B.R.D.).

Biroul Operativ al Filialei Constanţa


miercuri, 16 martie 2016

STIMAȚI CAMARAZI,

            Fără nici un tam-tam, ieri 14 martie 2016, în Senatul României s-a votat Legea 665/2015, RESPECTIV OUG 57/2015, lege care se transferă acum, la Camera Deputaților, care este cameră decizională.
         Vă informez că în Senatul României, la Comisia de muncă, s-a dat aviz favorabil, la Comisia de apărare și siguranță națională, s-a dat aviz negativ, iar pe 08 martie în Comisia de buget finanțe s-a dat aviz cu amendamente și ceea ce ne interesează la capitolul amendamente, este faptul că, la punctul 40 al OUG 57/2015, s-a introdus următorul amendament: se modifică procentul de calcul al pensiei de la 65% din solda de grad, solda de funcție, prima de comandă, solda de merit, prima de confidențialitate, la 80% din aceste elemente și pensia rezultată cu pensia suplimentară disipată prin formula de calcul și cu Ordinul militar, nu poate depăși 100%.
         În sedința de ieri 14 martie în Senatului României, s-a votat Legea 665/2015                        ( OUG57/2015), cu amendamentul votat pe data de 08 martie, în Comisia de buget, finanțe, ADICĂ CU 80%  ELEMENTE DIN SOLDA BRUTĂ+PENSIE SUPLIMENTARĂ, LA CARE SE ADAUGĂ ORDINUL MILITAR, DAR PENSIA FINALĂ SĂ NU FIE MAI MARE DE 100% .
Așa cum v-am anunțat la Adunarea generală din 20 februarie 2016, vă informez că această lege, care NU ESTE LEGEA 223/2015 VOTATĂ DE ÎNTREG PARLAMENTUL ȘI PROMULGATĂ DE PREȘEDINTE, A FOST VOTATĂ DE 96 DE SENATORI, S-AU ABȚINUT 2 SENATORI ( Ariton Ion PNL, Popa Nicolae Vlad PNL), NU AU VOTAT 2 SENATORI (Todirașcu Valeriu PNL, Pereș Alexandru PNL), ÎMPOTRIVĂ AU VOTAT ZERO SENATORI.
Senatorii constănțeni au votat după cum urmează: Gigi Christian CHIRU PNL ( fost PDL ), a votat PENTRU; Nicolae MOGA PSD, a votat PENTRU; Marian VASILIEV  UNPR, a votat PENTRU, iar domnii Mircea-Marius BANIAS, Puiu HAȘOTTI și Alexandru MAZĂRE AU LIPSIT DE LA ȘEDINȚĂ, condițiile în care pe data de 18 februarie, FIECĂRUI  PARLAMENTAR i-am înmânat câte o cerere scrisă, în care i-am rugat să întreprindă toate demersurile pentru a abroga punctul 40 din OUG57/2015, din actuala Lege 665/2015.
BO al filialei 1 SCMD Constanța, continuă demersurile pe lângă deputații constănțeni, în sensul abrogării punctului 40 din OUG 57/2015.
Închei această informare cu mulțumirile adresate, participanților la mitingul din 6 martie din piața Victoriei, care între mărțișoare și sărbătorirea zilei femeii și-au găsit timp pentru a participa la acest protest.
Închei cu o întrebare adresată tuturor acestor personaje, care afirmă că sunt reprezentații poporului în forul legislativ: Domnilor și doamnelor senatori ai ROMÂNIEI, când ați mințit? Când ați votat Legea 223/2015 sau acum? Dle General Dobrițoiu, ați votat, pentru Legea 665/2015 ( OUG 57?2015), după ce în Comisia de apărare și siguranță națională ați votat împotriva acestei legi. Când ați mințit? Sau credeți că menținându-vă pe această linie, veți mai găsi proști să îi faceți din vorbe?

BO al Filialei 1 SCMD Constanța