marți, 15 noiembrie 2016
MITING ANTIGUVERN
PIATA VICTORIEI, MARTI
15 NOIEMBRIE A.C. DE LA ORA 10.00
- In atentia tuturor membrilor SCMD/CNSC, ai ALTERNATIVEI NATIONALE, a
tuturor rezervistilor si bugetarilor –
Doamnelor si domnilor,
Federatia Nationala UNIREA a Pensionarilor
din Romania organizeaza un miting antiguvern, marti la orele 10.00 pentru a
protesta impotriva opozitiei Guvernului fata de Proiectul noii Legi a
pensiilor. In buna traditie a CNSC, domnul presedinte Dumitru COJANU ne
solicita sprijinul.
Va reamintim faptul ca acest Guvern al
marii tradari nationale, impus prin lovitura de stat de agentii Soros, si-a
inceput misiunea in contextul manifestatiilor organizate de aliatii nostri,
Federatia Oierilor de Munte, la Parlament si de noi insine in Piata Victoriei.
Am cerut atunci Guvernului “Cioros” sa se legitimeze, tinandu-si
promisiunile legate de: noua Lege a salarizarii unitare; noua Lege a pensiilor;
a 13-a pensie; abrogarea Art. 40 din OUG nr. 57/2015 si a OUG nr. 95/2014,
crearea a noi locuri de munca, etc.
Guvernul nu numai ca si-a incalcat
promisiunile dar, in plina perioada de crestere economica declarata, ia masuri
de austeritate, distruge sau vinde ultimele structuri productive de stat din
domeniul strategic, nu acceseaza fonduri europene si se straduie ca orice ban
ce se produce in Romania sa ia calea strainatatii.
Pentru toate acestea va chemam pe toti cei
disponibili, marti 15 noiembrie a.c. la orele 10.00, in Piata Victoriei, sa ne
tinem promisunea facuta Tarii, in urma cu un an: sa-l conducem pe Ciolos
impreuna cu toti agentii lui, nu spre fotoliul de prim-ministru, ci spre
aeroportul Otopeni cu bilet numai dus.
Vremea este prielnica! Spre disperarea
tuturor marilor asasini economici mondiali, sponsorul lui Hillary Clinton,
George Soros, a fost zdrobit in SUA de nationalistul Donald Trump. A venit
timpul, ca si in Romania, agentii lui Soros, deja dezavuati in Israel, Germania
si Ungaria, sa fie scosi in decor cu toti ciolosii, nicusoridanii si clotildele
lor. Basca pseudoanalistii politici si teleastii care i-au servit pe cei ce nu
ne permit sa traim ca romani si europeni in Romania, pana in noaptea
alegerilor, spre patru dimineata, cand si-au dat seama ca au pupat fundul care
nu trebuia. Va garantam ca serviciul de slugi care a scos in decor Alternativa
Nationala si alte forte patriotice, astazi regreta pentru ca urmeaza decontul.
Epoca Ciolos-Iohannis s-a terminat, ca si Uniunea Euro-germana!
Veniti, asadar, la mitingul organizat de
seniorii nostri care dau fiilor si nepotilor, intru apararea drepturilor la
viata ale romanilor, adevaratul exemplu de responsabilitate civica. In mod
deosebit ii asteptam pe rezervistii din M.Ap.N. din Bucuresti si Ilfov carora
aceeasi ticalosi, care au torpilat Legea pensiilor militare de stat prin
infestarea OUG nr. 57/2015, le mai dau astazi o lovitura – nerestituirea,
concomitent cu celelalte doua Case Sectoriale de Pensii, a sumelor abuziv
retinute.
Fiecare categorie socio-profesionala are
obiectivele sale. Toate la un loc sunt obiectivele natiunii si numai toti la un
loc putem invinge! In Unire sta puterea!
Jos Ciolos! Afara cu tradatorii! Traiasca
Romania!
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele SCMD
Col. (r) dr. Mircea DOGARU
vineri, 4 noiembrie 2016
BIROUL OPERATIV AL FILIALEI 1 SCMD CONSTANTA, CONVOACA
ADUNAREA GENERALA
Biroul Operativ al Filialei 1 SCMD
Constanta, invita membrii sai, cat si pe cei care nu si-au achitat cotizatia
anterior anului 2015 pentru a-si mentine calitatea de membru (Atentionam ca pentru a avea calitatea de membru de
sindicat, trebuie achitata cotizatia! Sunt in evidenta cei care au cotizatia
achitata pe anul 2015 si 2016 ), membri ai altor filiale SCMD (Mangalia, Tulcea ), sau organizatii de
rezervisti ( ANCMRR-MApN, ANCMRR-MAI, Liga maistrilor militari de marina, Liga
navala, Cultul eroilor, Asociatia rezervistilor din Medgidia,s.a.m.d.) care vor
sa se informeze, sa achite cotizatia, sau sa se inscrie in filiala noastra, pe data de 19 Noiembrie 2016, ora 11.00, la
ADUNAREA GENERALA A FILIALEI, care se va desfasura la Casa de cultura a
sindicatelor-sala mica ( la parter, intrarea prin spate ).
Ordinea de zi:
a. Informarea participantilor asupra
situatiei filialei ( numar de membrii, situatia platii cotizatiei si activitati
desfasurate de la ultima adunare generala, pana in prezent);
b.
Clarificari privind Legea pensiilor militare de stat si OUG
nr.57/2015 - neconstitutionalitatea OUG 57/2015 si tergiversarea discutarii ei
in Camera Deputatilor;
c. Instruire privind algoritmul demersurilor
catre autoritati si instantele de judecata pentru acordarea drepturilor
legitime rezervistilor si urmasilor lor;
d.
Primirea de noi membri si plata la zi a cotizatiei de membru al SCMD;
e. Perspectiva actiunilor SCMD pentru
aplicarea Legii sindicatelor, aflata in proiect la Camera Deputatilor;
f.Dezbateri,
pe subiectele abordate in cadrul AG;
g. Completarea Biroului Operativ al filialei
cu un Secretar, post ramas vacant din momentul retragerii dlui Col. Rz.
Danulescu Catalin din motive personale. Pana pe data de 10. Noiembrie. 2016,
cine stie sa foloseasca in mod corespunzator programele de calculator Word si
Excel, se poate autopropune, sunand pe oricare din membrii BO ai filialei si
validarea pe functie se va face prin votul participantilor, la A.G.
Dupa
incheierea AG, cine are probleme de ordin juridic, se poate adresa dnei. Col. Rz. Monica Caloian.
Din
partea CD a SCMD la AG a filialei, participa:
1. Col. Rz. Dr. Mircea Dogaru;
2. Col. Rz. Valeriu Pricina;
3. Col. Rz. Monica Caloian.
Rugam participantii sa confirme
telefonic, pe oricare din
numerele de telefon ale membrilor BO ale:
a. Cdor. Rz. Truta Ilie 0722. 857. 032;
b. Col. Rz. Budureanu Doru 0744. 750. 175 ;
c. Cdor.Rz. Golea Pompiliu 0723. 672. 598 ;
d. Cpt. Cdor. Rz. Iacob Sorin 0722. 438. 200 ;
e. Col. Rz. Oprea Gheorghe 0241.
646.320 ;
f. Col. Rz. Rohian Gheorghe 0723. 621.
262, despre participare, pana
pe data de 15 noiembrie 2016, pentru a putea pana la data
desfasurarii activitatii, sa definitivam tot ce inseamna document organizatoric
al AG, documente ce vor fi trimise la sediul central al SCMD dupa desfasurarea
activitatii.
Prezentul
anunt, este transmis si prin sms, de toti membrii BO, tuturor
rezervistilor care sunt in baza de date a filialei, sau prin
comunicare
verbala, celor care nu au telefoane mobile.
Cu respect ,
Presedintele
Filialei 1 SCMD Constanta
Vicepresedinte interimar
al Comitetului Director - Coordonator filiale
zona Sud-Est
Cdor. Rz Ilie Truta
luni, 17 octombrie 2016
STIMATI CAMARAZI,
In cele ce urmeaza, va aduc
la cunostinta doua informari IMPORTANTE, venite de la conducerea centrala a
SCMD.
1.
Poate ati primit deja, sau urmeaza sa primiti NOI
DECIZII DE RECALCULARE A PENSIILOR si este IMPORTANT SA STITI CE AVETI DE FACUT,
DEOARECE TREBUIE ACTIONAT IMEDIAT DE LA PRIMIREA ACESTOR NOI DECIZII.
De la Departamentul Juridic
al SCMD am primit MODELUL DE CONTESTATIE si cei care au primit deja deciziile
recalculate si au cotizatia platita la zi, sunt asteptati in fiecare zi de
marti intre orele 11.00 si 12.30 la sediul filialei de la Cercul Militar,
camera 109, cu:
a)
Noua decizie de recalculare;
b)
Cartea de identitate;
c)
Cei care dupa pensionare, au lucrat in sistemul civil, sa aiba clare
datele legate de aceasta problema;
d)
Ultimul cupon de pensie.
La sediul nostru se vor completa respectivele contestatii
si dvoastra le veti expedia al casa sectoriala de pensii a ministerului sau
serviciului de unde ati primit decizia.
CONTESTAREA DECIZIILOR DE RECALCULARE EMISE IN
BAZA LEGII NR. 223/2015
-
In
atentia membrilor SCMD –
Doamnelor
si domnilor,
Alinierea
pensiilor dvs. nu se face, conform legii, la situatia actuala privind venitul
brut al omologilor activi, in plus se introduc in baza de calcul, ilegal, atat
pensia suplimentara cat si contributiile pe care le-ati avut la Casa Nationala
de Pensii lucrand in calitate de civili dupa trecerea in rezerva. Mai sunt si
alte inadvertente.
Mergand pe politica faptului
implinit, cele trei case sectoriale emit decizii de recalculare care trebuie
contestate in termen de 30 de zile de la data primirii.
Departamentul
juridic al SCMD a pregatit pentru membrii de sindicat modelul de contestatie.
Intrucat este numai pentru membrii de sindicat, acesta nu va fi facut public pe
pagina centrala sau pe pagina filialelor ci il veti gasi doar la sediul central
si la sediile filialelor, unde va fi trimis ca nota interna.
Presedintele
SCMD
Col.
(r) dr. Mircea DOGARU
2. In conformitate cu o comunicare a Presedintelui SCMD din data de
14.10.2016,
in
perioada 01-25.11.2016 filialele
SCMD vor desfasura adunari generale cu urmatoarea ordine de zi:
a.
Alegerea noilor membri ai birourilor
operative la filialele unde cei alesi anterior si-au pierdut calitatea de
membru SCMD);
b.
Clarificari privind Legea pensiilor
militare de stat si OUG nr.57/2015 - neconstitutionalitatea OUG 57/2015 si
tergiversarea discutarii ei in Camera Deputatilor;
c.
Instruire privind algoritmul
demersurilor catre autoritati si instantele de judecata pentru acordarea drepturilor
legitime rezervistilor si urmasilor lor;
d.
Primirea de noi membri si plata la
zi a cotizatiei de membru al SCMD;
e.
Perspectiva actiunilor SCMD pentru
aplicarea Legii sindicatelor, aflata in proiect la Camera Deputatilor.
Vom
stabili in BO filiala, pana la 25.10.2016 data in care vom convoca
Adunarea Generala a Filialei 1 Constanta
si va vom informa despre locul de desfasurare cat si ziua de desfasurare, atat
pe aceasta cale cat si prin sms-uri pe telefoane. Va adresez rugamintea de a participa
in numar cat mai mare( anuntand si pe alti rezervisti pe care ii cunoasteti
) si de a informa despre participare fie
pe mine, fie pe unul din membrii biroului ( ale caror telefoane le gasiti pe
site-ul SCMD, pagina filialei Constanta ), pentru pregatirea tabelului
convocator cu semnaturi, care va fi trimis impreuna cu PV-ul adunarii la
Bucuresti si stabilirea salii de la Casa de cultura in care se va desfasura
activitatea.
Cu respect
Vicepresedinte
interimar al Comitetului Director - Coordonator filiale zona Sud-Est
Presedintele Filialei 1 SCMD
Constanta
Cdor. Rz Ilie Truta
miercuri, 24 august 2016
NEVOIA DE S.C.M.D.
In
atentia membrilor S.C.M.D. si a tuturor rezervistilor
Stimati camarazi,
Nu este cazul sa reamintesc
toate tentativele de distrugere S.C.M.D. in cursul celor 7 ani de existenta. Au
fost multe si diversificate, deoarece imaginatia bolnava a celor carora le stam
in gat este extrem de prolifica. Reamintesc doar ultima gaselnita – echipele de
denigratori care ne-au abordat pe rand avocatii, intorcandu-i impotriva
noastra. Astfel ne-am ales, in decembrie trecut, cu procesele pentru “onoare
nereperata” in cursul carora ni s-au cerut ba 16000 de euro ba 1 euro, daune de
imagine. Scopul era impiedicarea manifestatiilor noastre din 28 decembrie 2015,
24 ianuarie si 6 martie 2016. Au esuat pentru ca acestea au avut loc,
cheltuielile fiind acoperite de participanti (deplasarea) si de aliatii din
C.N.S.C. (scena, sonorizare, filmare, etc.). Ne-am ales insa cu conturile
blocate pana de curand, fapt care ne-a ingreunat activitatea.
Avem,
din fericire, o noua casa de avocatura care i-a dat pe carcotasi pe usa afara
si ne-a castigat proces dupa proces. Dar, traim in Romania, unde orice este
posibil. In 2013 am castigat prin hotarare definitiva si irevocabila seria
actiunilor in justitie, declansata impotriva noastra, de cele doua genii din
fruntea A.N.C.M.R.R. care au un singur tel in viata – desfiintarea S.C.M.D. Am
castigat, i-am obligat la plata dar luna trecuta ne-am trezit cu instiintarea
ca hotararea definitiva si irevocabila de acum 2 ani, a fost anulata si o luam
de la capat. Deci, indiferent de culoare politica, toti puternicii zilei vad
S.C.M.D. ca pe un cui in talpa. Au nevoie de noi numai in alegeri, nu atat
datorita numarului nostru cat datorita influentei pe care o avem in C.N.S.C. ca
masa de alegatori.
Stimati
camarazi,
Imi
iau permisiunea sa afirm ca fara S.C.M.D. toti rezervistii eram astazi aruncati
ca niste deseuri in afara societatii, ca la 01 ianuarie 2011. Datorita S.C.M.D.
rezervistii au din nou, din 2013, dreptul la munca nerestrictionat si cuantumul
pensiei din 2010. Exceptie penalii care si-au “imbunatatit” situatia prin OUG
nr. 1/2011 si care si-au ridicat pensiile (ca “scafandri” sau “genisti”) pe
culmi ametitoare. Ei sunt cei care se impotrivesc dreptatii pentru toti.
Datorita S.C.M.D. am redevenit rezervisti si nu mai suntem considerati asistati
adica pomanagii sociali, prin Legea pensiilor militare de stat. O lege pe care
o aparam astazi (si speram sa inchidem definitiv capitolul in septembrie a.c.)
impotriva Art. 40 (si ticalos si anticonstitutional) din OUG nr. 57/2015.
Datorita S.C.M.D. membrii uniunilor de creatie si-au recapatat drepturile, si
toti rezervistii isi vor reprimi banii abuziv retinuti de guvernele
Boc-Basescu. Tot S.C.M.D. a contribuit la restituirea prin justitie a
salariilor compensatorii pentru sute de membri si incearca sa obtina o OUG de
restituire pentru toata lumea.
Dupa
luna septembrie vor veni in val noile decizii de pensie. Vor fi evident
nemultumiri, scapari, greseli, alinieri nefericite ale functiilor disparute la
functii actuale echivalente, etc. Tot S.C.M.D. se va bate, evident pentru
membrii sai, pana in decembrie 2017 si dupa. Care membri insa manifesta déjà
tendinta din 2013: si-au vazut sacii in caruta… nu mai platesc cotizatia.
Uitand de cate ori am luat-o de la capat pe legi batute in cuie si de cate ori
am stopat dorinta guvernantilor de a ne lua bani retroactiv pe termene mergand
de la 12 la 30 de luni! Istoria ne-a demonstrat ca se repeta, deci este nevoie
in continuare de S.C.M.D. Cu atat mai mult cu cat actualul haos politic
converge spre ideea adjudecarii de catre forte straine a ultimei “arme” ramasa
in mainile natiunii romane – Parlamentul, in scopul destructurarii programate a
Tarii. Ca promotor al idealurilor societatii civile reale (nu inventata de
banii lui Soros) si organizator al acesteia in cadrul sistemului de aliante
numit C.N.S.C., S.C.M.D. ar putea avea un rol hotarator, ca in 2012, in
decembrie a.c. Pentru aceasta insa trebuie ca dvs. sa respingeti noul val de
laturi si de minciuni manipulatoare care se va abate matematic asupra
conducerii sindicatului, sa deveniti factor de coeziune pentru rezervisti, sa
atrageti noi membri ale caror cauze nu pot fi aparate cu succes in afara
S.C.M.D. Este esential, prin urmare, sa alegeti in fruntea filialelor
abandonate/tradate de conduceri, oameni hotarati sa lupte nu pentru interese
personale ci pentru drepturile tuturor. Sa platiti cotizatia la zi si sa-i
indemnati pe toti cei din jur sa faca la fel, pentru ca este vorba de o suma
anuala de valoarea a 3/4 dintr-un cartus de tigari. Jenant, pentru cei cu sacii
in caruta! Cu atat mai mult cu cat “teroristii” guvernamentali ne arunca, sistematic,
din 2009, periodic, “caruta” in aer. Ca sa-l citez pe Basescu cel de odinioara
(nu falsul de astazi care ne-a preluat si depasit limbajul impotriva
structurilor de politie politica): “Stiu ca vor castiga in justitie, matematic
vor castiga, dar peste 4-5 ani si pana atunci le-am luat banii”. Evident s-a
inselat! Au trecut 6 ani de la Legea nr. 119/2010 si noi inca speram sa ne
recuperam drepturile. Fara S.C.M.D., determinarea si lupta lui, nimeni nu a
recuperat si nu va recupera nimic. Si nimeni nu va indrazni, in absenta
S.C.M.D., sa atace organizat avalansa de proiecte de legi care se vor abate
asupra noastra privind: statutul cadrelor militare, al politistilor, al
veteranilor si veteranilor de razboi, al rezervistului, etc. Dupa cum nimeni nu
se va bate cu succes pentru drepturile ignorate ale militarilor profesionisti
care isi lasa oasele sau parti din corp pe meleaguri straine, in interes
strain, sau ale civililor din sistem.
Stimati
camarazi,
Prezentul mesaj se constituie
intr-un indemn la introspectie si analiza serioasa. De o parte aveti valul de
minciuni si declaratiile gaunoase ale celor care viseaza ca sunt ceea ce nu au
fost niciodata, de cealalta faptele concrete ale S.C.M.D. care, in mod
miraculos, a reusit sa reziste si sa obtina victorii in interes general, in
conditiile in care a fost si este atacat din toate partile.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele
S.C.M.D.
Col.(r)
dr. Mircea DOGARU
miercuri, 11 mai 2016
Stimați
camarazi,
La adunarea generală din luna aprilie a acestui an,
împreună cu dna. Monica Caloian, am stabilit că până pe data de 15 mai 2016, vă
vom anunța despre modul în care vă puteți alege cele 6 luni consecutive, din
ultimii 5 ani de activitate, pentru trimiterea documentului la Casa sectorială
de pensii.
Astfel, dacă în ultimii 5 ani de
activitate, a-ți fost promovați pe funcție superioară, este firesc să vă
alegeți cele 6 luni consecutive, din această perioadă.
Pentru cei care au avut constanță pe
funcție, dar au avut activități de genul:
1. Lucrări de distrugeri;
2. Ore de zbor;
3. Ore de scufundare;
4. Zile de ambarcare pe mare;
5. Spor de izolare, și alte sporuri care le-au mărit solda
în astfel de situații, este
recomandat să aleagă cele 6 luni consecutive, cu astfel
de creșteri ale soldelor față de situații normale.
Aceste elemente, în lipsa unor date concrete furnizate de
cei abilitați, se vor analiza din desfășurătorul soldelor primite , care se
află ca anexe la deciziile de pensie și prelucrați anexele cu solde brute
primite, ale ultimei decizii de pensie.
Recomandarea făcută, are în vedere faptul că, solicitarea
de recalculare față de media a 6 luni din ultimii 5 ani de actiivitate, se face
o singură dată, dar în situația existenței unor sporuri ( chiar neprevăzute în
actualele proiecte de lege aflate în dezbateri la Camera deputaților), acestea
pot aduce beneficii la recalculare, chiar de la următoarea decizie, sau în
timp, prin alte modificări legislative, care ar putea apare.
Termenul de trimitere a opțiunii către Casa de pensii,
este 31mai 2016. Cine nu trimite o astfel de solicitare, va primi recalcularea
din oficiu, având ca bază de calcul, ultimele 6 luni de activitate în sistem.
De asemenea, vă mai informez că proiectul de lege al OUG
57/2015, se află la dezbateri în comisiile din Camera deputaților, unde a
trecut de comisia de muncă a camerei, cu baza de calcul de 80% din solda
realizată ( conform OUG57/2015 ), la care se adaugă pensia suplimentară și
meritul militar, dar nu mai mult de 100%.
Acum dezbaterile sunt blocate, deoarece se fac calcule de
sustenabilitate, pe varianta plecată de la Senat, pe varianta enunțată mai sus,
precum și pe varianta guvernului ( ceea ce este prevăzut în OUG 57/2015).
Cine are nelămuriri, legat de ceea ce am transmis prin
această postare, mă poate contacta telefonic pentru lămuriri suplimentare.
Cu respect,
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Cdor. Rz. Ilie Truță
Abonați-vă la:
Postări (Atom)