miercuri, 1 februarie 2017
STIMAȚI
CAMARAZI
Pe data de 12 Februarie 2017 ora 11.00 ,la
Casa de Cultură a Sindicatelor ,sunteţi invitaţi fie că aţi fost,sunteţi, sau
nu mai sunteţi membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate,la o
informare privind problemele discutate în cadrul Comitetului Director al
S.C.M.D. din data de 02 februarie 2017 şi stabilirea căilor de urmat în
perioada următoare cu referire la situaţia
noastră.
BIROUL OPERATIV AL FILIALEI 1
S.C.M.D.CONSTANȚA
duminică, 8 ianuarie 2017
Precizarile SCMD cu privire
la contestarea Deciziei de recalculare emisa in baza Legii nr.223/ 2015 :
1. Dupa depunerea contestatiilor, termenul de raspuns
este de 45 zile, daca raspunsul Comisiei de contestatii este trimis inainte de
expirarea celor 45 zile, atunci se poate formula actiune in instanta in 30 zile
de la data postei /primirii raspunsului.
Termenele in instanta sunt exclusiv calendaristice, nu
lucratoare.
Daca comisia nu raspunde in termenul de 45 zile, atunci
dupa implinirea acestui termen se poate formula oricand actiune in instanta,
maxim 3 ani termen de prescriptie de la comunicarea deciziei de pensie.
2. Actiunea in instanta se promoveaza exclusiv prin SCMD
Bucuresti si pentru acest demers juridic sunt necesare urmatoarele:
a./plata cotizatiei SCMD la zi;
b./dovada
platii-300 lei- care reprezinta onorariu pentru instanta, toate caile
procesuale fond si recurs.Taxa se plateste in contul SCMD sau la sediu cu
mentiunea obligatorie la rubrica referinte client – nume prenume, CNP, Filiala
Constanta, taxa proces recalculare Legea 223
c./4 ex. copii xerox, certificate de membrul de
sindicat,"Conform cu originalul"+ semnatura, de pe urmatoarele
documente:
·
decizia
de recalculare L/223 + anexe si plicul de primire fata/verso, cu data de
primire lizibila;
·
decizia
de pensie primita anterior + anexe;
·
contestatie
cu dovada trimiterii- confirmarea de primire;
·
raspuns
contestatie (daca exista)+plic fata/verso cu data de primire lizibila;
·
talon
pensie recent;
·
carte
de identitate;
d./2 imputerniciri reprezentare in instanta,model care se
afla la sediul filialei - completat
olograf de fiecare contestator 1 pentru fond si 1 pentru recurs
In acest
sens, cei care se afla in aceasta situatie, sunt asteptati la sediul filialei 1 Scmd
Constanta, cu toate documentele xerocopiate, conform precizarilor de la punctele b si c, un plic format A4. La
sediul filialei va primi exemplarele de imputerniciri, iar dupa completarea
acestora, plicul se expediaza la sediul SCMD Bucuresti cu confirmare de
primire.
Deoarece
trebuie actionat relativ repede, rog ca membrii nostri de sindicat sa vina
pregatiti cu tot ce am precizat mai sus si sa fie pregatiti ca dupa plecarea de
la sediul nostru sa mearga direct la posta sa faca expeditia, fara a
mai ”procesa” fiecare dupa cum crede documentele ce se trimit dnei. Col.
Rz. Monica Caloian si pentru a nu mai da modele de documente, ca pana acum si
altor rezervisti, fosti membrii de sindicat care nu au mai platit cotizatia sau
altora, care in ultimul timp trimit contestatii intr-o veselie, fara a avea
garantia ca ceea ce fac este si corect.
BIROUL OPERATIV AL FILIALEI 1 SCMD CONSTANTA
luni, 19 decembrie 2016
duminică, 4 decembrie 2016
Popor român,
Îţi scriu pentru
că sper ca măcar acum să îţi aminteşti cine ai fost, cine eşti şi poate aşa
vezi încotro te îndrepţi! Eşti singurul popor european care trăieşte încă acolo
unde s-a născut. Nu o spun eu, o spune istoria popoarelor. O fi mult, o fi
puţin, nu ştiu, dar ştiu că eşti unic în Europa, această Europă care te
loveşte, te jigneşte şi te umileşte. De ce o laşi să facă asta, când tu eşti
singurul popor născut, crescut şi educat în graniţele sale? Eşti primul popor
din lume care a folosit scrierea. Nu o spun eu, o spun tăbliţele de la
Tărtăria, şi o recunosc toţi cei care le-au studiat.
Acum 7000 de ani,
când alţii nici nu existau ca popor, pe aceste meleaguri locuitorii scriau,
pentru a ne lăsa nouă mândria de a fi prima civilizaţie care se semnează pe
acest pământ. Scrierea sumeriană a apărut 1000 de ani mai târziu şi totuşi
mulţi se fac că nu văd şi nu recunosc adevărul. Cât timp o să te laşi neglijat?
Ai fost singurul popor pe care nici o putere din lume nu l-a cucerit chiar dacă
ai fost împărţit, despărţit şi asuprit de mai multe imperii. Nici unul nu a
putut să te cucerească cât ai fost unit, nici romanii care au stăpânit doar o
parte din vechea Dacie, cealaltă fiind stăpânită de Dacii liberi, nici turcii
care nu au reuşit niciodată să îţi transforme teritoriul în paşalâc. Toate
marile înfrângeri s-au bazat pe trădare.
NIMENI NU A REUŞIT SĂ TE
SUPUNĂ CÂT AI FOST UNIT.
De ce te laşi
dezbinat? Ai fost scut creştinătăţii, când întreaga Europă tremura de teama
islamului.
Sângele tău a salvat
Europa, iar românul Iancu de Hunedoara a salvat Viena şi întreaga Europa de
furia semilunii. Acum, tu popor de salvatori ai creştinismului, eşti tratat ca
un paria. Când îţi vei revendica drepturile? Din tine au apărut: Eminescu,
Enescu, Brâncuşi, Gogu Constantinescu, Vuia, Vlaicu, Coandă, Petrache Poenaru,
Nicolae Teclu, Spiru Haret, Herman Oberth, Conrad Haas. Dar ce păcat, cei mai
mulţi şi-au pus minţile sclipitoare în slujba altor ţări pentru că acasă nu i-a
ascultat nimeni. De ce ai lăsat să se întâmple asta? Astăzi, popor român pentru
tine se rescrie istoria. Cum vrei să se facă asta? Cum vrei să te vadă cei ce
îţi vor urma?
Astăzi, ca şi pe vremea
fanarioţilor, domnitorul şi divăniţii nu au nici o legătură cu tine. Sunt
străini de interesele şi dorinţele tale, tot ce doresc este să stea cât mai
mult în funcţie şi să câştige cât mai mult. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
cuceririi romane, bogăţiile țării, aceleaşi mine de aur, argint, sare, mierea
acestui pământ, sunt exploatate de alţii cu braţele tale şi se duc pentru a
umple visteriile străinilor de neam. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
asupririi austro – ungare, drepturile românilor sunt călcate în picioare, iar
cei puţini fac legea pentru cei mulţi. Tu taci!
Astăzi, ca şi în vremuri
de restrişte, românii pleacă din ţară, să muncească sau să îşi vândă
inteligenţa pentru că ţara lor nu are nevoie de ei. Câţi dintre ei sunt
viitorii Brâncuşi, Coandă, Conrad Haas, te-ai gândit la asta ? Conducătorii
acestei ţări au nevoie de slujbaşi proşti, lipsiţi de educaţie, lipsiţi de
caracter, lipsiţi de voinţă, lipsiţi de coloană vertebrală, ca să îi poată
îndoi şi face figurine de plastilină din ei. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
bolşevismului, la mare preţ sunt trădătorii, linguşitorii, vânzătorii de neam
şi conştiinţă, traseiştii politici, gata să calce pe cadavre pentru a parveni
şi a îşi păstra privilegiile. Tu taci!
Astăzi, parlamentul şi
guvernul ţării, divăniţii de azi, arendează pământurile şi întreprinderile
“nerentabile“ la indicaţiile unor străini de neam cărora le cântă osanale, unor
arendaşi străini, spunând că asta se numeşte privatizare. Pentru aceste arende,
ei primesc peşcheşul, iar ţara rămâne pe butuci. Tu taci!
Astăzi, urmele
civilizaţiei străbunilor noştri sunt şterse pentru ca fiii tăi să nu mai ştie
niciodată cum au apărut ei pe acest pământ, cine le sunt strămoşii şi care le
sunt meritele:
1. Vechile situri
arheologice sunt distruse, se construiesc şosele experimentale peste ele,
Sarmisegetuza, Grădiştea, Munţii Buzăului, sunt vândute sub pretextul
impulsionării turismului, unor privaţi care habar nu au că în pământul pe care
îl calcă zace istoria ta încă nedescoperită. Tu taci!
2. Elemente din
tezaurul ţării sunt trimise “la expoziţie“ în afara ţării şi uită să se mai
întoarcă, iar cei ce le-au scos nu dau nici un răspuns, se fac că au uitat de
ele. Tu
taci!
3. Arhivele tării sunt
cedate printr-o lege a arhivelor străină de interesele naţionale, celor ce vor
să scoată din mintea românilor ideea şi dovezile de unitate naţională. Tu taci !
Slujbaşii ţării,
căftăniţii vând la preţ de piatră seacă şi fier vechi bunurile realizate de
tine, sub oblăduirea şefilor lor, împart banii, apoi sunt “judecaţi” de ochii
lumii şi primesc pedepse cu suspendare, adică “mulţumesc, la revedere, te mai
chemăm noi când avem nevoie de serviciile tale”.Tu taci!
Oştirea ţării este
batjocorită, decimată, dezarmată, pusă în slujba altora, copiii tăi mor pe
pământuri străine, iar Hatmanul Suprem vine în faţa ta şi spune că suntem
într-o mare încurcătură, vom fi nevoiţi să împrumutăm avioane străine pentru a
ne asigura siguranţa aeriană, de parcă asta s-a întâmplat peste noapte şi nu
este urmarea politicii sale dezastruoase, de parcă nimic din ceea ce se
întâmplă românului azi nu i se datorează lui. Tu taci!
Dispar din instituţii
ale statului arhive cu invenţii şi inovaţii de interes strategic privind
cercetarea nucleară. Cei puşi să le păzească nu păţesc nimic, iar cei ce
trebuie să investigheze spun că nu e nimic deosebit. Tu taci!
Ţi se fură voturile,
iar comisia care trebuia să investigheze pe cei care au fost prinşi cu vot
dublu nu dă nici un răspuns, deşi există dovezi că ai fost furat şi voinţa ta
răsturnată. Tu taci!
În divan, se fură la 2-3
mâini, unii chiulesc, alţii se fac că lucrează, iar alţii mânuiesc legile după
bunul plac, în văzul tuturor şi nu li se întâmplă nimic. Tu taci!
– Sistemul educaţional
se reduce la bani, bani la înscriere, bani la examene, bani la absenţe, bani la
promovare, bani la angajare, bani la reexaminare. Copiii tăi nu mai ştiu nici
cum îi cheamă dacă nu se uită pe internet sau nu primesc un SMS. Tu taci!
– Dacă te
îmbolnăveşti, nu ai unde să te duci, s-au închis spitalele, s-au scumpit
medicamentele, trebuie să mergi, dacă eşti operat, cu faşele şi anestezicul de
acasă, altfel mori neoperat sau deschis şi neînchis. Intri în spital pentru o
unghie lovită şi ieşi cu 10 boli pe care nu le aveai la intrare. Tu taci!
Un copil de 15 ani,
român sportiv, este bătut de colegii de echipă maghiari, pentru că e român,
chiar de Ziua Naţională a României. Nu se întâmplă nimic. Ceva mai târziu,
Hocheiştii Naţionalei României (de etnie maghiară), la un meci cu
selecţionata Ungariei, tac când se intonează Imnul României, dar cântă cu foc
imnul Ungariei şi pe cel al ŢINUTULUI SECUIESC, imn care nu avea ce căuta la o
manifestare oficială. Toţi tac. Tu taci!
Guvernanţii nu fac altceva
decât să te jupoaie, îţi bagă mâna în buzunar şi îţi iau banii pentru că eşti
prea bogat în viziunea lor sau nu meriţi ce ai câştigat, iar ţara nu are bani.
Se împrumută lăsându-te dator pe sute de ani fără să le pese ce vor face şi de
unde vor plăti datoriile cei ce le vor urma. Tu taci !
Duşmanii tăi, cei ce vor
să te vadă dispărut pentru a îţi lua locul, îţi impun ce să mănânci, ce să bei,
ce medicamente să iei, fac experimente cu tine, te folosesc drept cobai cu
avizul şi ajutorul trădătorilor din fruntea ţării, care le aplică legile
într-un Codex Alimentarius care te duce la pieire. Tu taci!
Parlamentarii îşi
votează legi speciale, se protejează împotriva judecăţii pentru hoţiile şi
prostiile pe care le fac, se acoperă cu legi făcute numai pentru ei, şi fură
acoperindu-se unul pe altul. Tu taci!
Preşedintele ţării îşi
exprimă oficial acordul de modificare a Constituţiei ţării, la cererea unor
străini, care îşi urmăresc propriile interese, fără a consulta măcar
parlamentul, dar să mai te consulte pe tine. Tu taci!
Un român plecat de
acasă, descoperă peste hotare că ţara lui are de recuperat o sumă mare de bani
de la alt stat. Ce fac parlamentarii români? Refuză să investigheze cazul,
pentru că nu vor să îi supere pe cei ce îi ţin pe jilţuri, fără să le pese de
interesul naţiunii, trădând jurământul făcut la investire. Tu taci!
Asta se întâmplă
astăzi, popor român, şi – Tu taci!
Dacă ar fi ca tot ceea
ce se întâmplă să se răsfrângă numai asupra ta, românul de azi, nu ţi-aş scrie
un cuvânt. Te-aş lăsa să lâncezeşti, să dormi până se aşterne praful peste tine
şi mătura istoriei te va scoate afară din mintea celor ce vor urma, ca pe o
întâmplare neplăcută. Dar tu popor român de azi, eşti legat de cel de ieri şi
de cel de mâine şi odată cu tine piere nu numai trecutul, dar şi viitorul
acestui neam.
Cât o să mai taci ?
Trezeşte-te popor
român, trezeşte-te român adormit şi nu lăsa să se şteargă dintr-o trăsătură de
condei tot ce ți-au lăsat părinţii, nu îţi lăsa copiii pe drumuri, sclavi ai
celor ce nici nu existau pe când tu ştiai să scrii.
Acesta este
mesajul nedescifrat până acum, al tăbliţelor de la Tărtăria!
Citește! Ai
înțeles? Nu trebuie să mai taci! Gândește-te la ce ai fost. Dorește-ți să fii
mai mult decât ai fost! Începe prin a „vorbi.” Să audă, să-i apuce frica, că nu
suntem muți, ci mulți. Să strigăm trezirea poporului Român.
„Frație și dreptate!” Ce bine suna
atunci. Ce bine ne poate face și acum.
Scrisoare deschisă poporului român transmisa de arhimandritul
Iustin Parvu – Mesajul tăbliţelor de la Tărtăria
Am
obosit în ultimii 12 ani de când spun celor cu care intru în contact, să fie
responsabili și să conștientizeze faptul că măcar odată la patru ani, au
PUTEREA de a schimba lucrurile care ne nemulțumesc și care pe z ice trece ne
face să fim tot mai umili ”Înaltei Porți”, oricare ar fi aceea și zi de zi
sărăcim într-o țară ÎNCĂ BOGATĂ. Dacă eu nu am reușit să conving, poate spusele
acestui Înalt Ierarh ROMÂN, vă vor convinge și pe 11. Decembrie vă veți lua
soarta în propriile mâini și veți decide cine merită să ne ducă, ACOLO UNDE NE
ESTE ADEVĂRATUL LOC, ÎN LUMEA CIVILIZATĂ, ÎN CARE SĂ TRĂIM LIBERI ȘI DEMNI, ÎN
ȚARA NOASTRĂ, ALĂTURI DE PĂRINȚII, COPII ȘI NEPOȚII NOȘTRI. Iar dacă, veți
irosi momentul 11.decembrie.2016, CONTINUÂND SĂ CREDEȚI ÎN CEI CARE AU HOTĂRÂT
DIN 1990 PÂNĂ ÎN PREZENT, PENTRU FIECARE DINTRE NOI, CHIT CĂ NE-AM OPUS, ASTA
ESTE….NE MERITĂM SOARTA ȘI NU ESTE DREPT. Ca foști militari, AVEM DATORIA DE A
NE APĂRA MOȘTENIREA SFÂNTĂ PRIMITĂ DE LA STRĂMȘII NOȘTRII, iar VOTUL ESTE CEA
MAI PUTERNICĂ ARMĂ A DEMOCRAȚIEI, AȘA CĂ FOLOSIȚI-O ȘI NU VĂ LĂSAȚI MANIPULAȚI
DE PROMISIUNI DEȘARTE.
Cu
respect
Vicepreședinte și responsabil în CD
pentru zona de SE
Președintele Filialei 1 SCMD
Constanța
Cdor. Rz. Ilie Truță.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

