sâmbătă, 8 aprilie 2017
PENTRU CEI CARE MAI CRED CA DECIZIILE DE RECALCULARE SUNT CONFORM LEGII 223/2015
Au început să apară răspunsuri
ale Casei Sectoriale de Pensii a M.Ap.N.,unde este scris negru pe alb că, CUANTUMUL PENSIEI DE
SERVICIU este de 65% din solda de grad + solda de
funcție + puținele sporuri rămase în vigoare și acum după ce Băsescu-Boc
le-au tăiat pe majoritatea din timpul cât erau în vigoare
pentru cei pensionați
până în 2011,
la care SE ADAUGĂ VECHIMEA,
ÎNSĂ
TOTUL
NU TREBUIE
SĂ
DEPĂȘEASCĂ
85% DIN BAZA DE CALCUL.
Nu mai reiau și celelalte probleme deja
super discutate în toate mediile,
legate de anul de referință
al
”actualizării
soldei”
care
este
2009,
nu
2016,problema
pensiei suplimentare și a Ordinului militar, plafonarea până la maxim100% a
recalculării, căci și acestea ar trebui în mod normal să fie cunoscute de oamenii
normali la cap și care știu să citească o lege sau o OUG și să o și înțeleagă.Și
la noi, ca și în toată țara, cei cere sunt în situația noastră, s-au informat
de pe unde au apucat, au ascultat mulți ”binevoitori a toate cunoscători”, au
luat în seamă multele ”informări, de ultimă oră”, care erau în fapt relatări de
fapte și acțiuni petrecute anul trecut,
aduse pe piață, drept ultime acțiuni prin Parlament și Guvern legate de procente și alte prostii lansate în
eter de mulți din cei care DINTOTDEAUNA,
AU DENIGRAT ȘI NEGAT TOT CEEA CE A SPUS DIN DECEMBRIE 2015 SCMD, punând în permanență bețe în roate la tot ce am întreprins pentru
ABROGAREA PUNCTULUI 40 DIN OUG 57/2015, NEGÂND EVIDENȚA MATEMATICII CARE SE FACE LA ȘCOALA PRIMARĂ
ȘI
CREZÂND CĂ TOȚI PUTEM FI MASĂ DE MANEVRĂ PENTRU UNI CU STELE MULTE PE UMĂR ȘI CREZÂND CĂ PICĂM ÎN CAPCANA MANIPULĂRII LOR.
Sper și îmi doresc să se
facă dreptate și personal am să fac tot ceea ce este de cuviință, să lupt până
la capăt, să spun oamenilor cine au fost, sunt și sper să nu mai aibă vreun
cuvânt de spus, când lucrurile vor intra în normalitate, reamintindu- le de
fiecare dată, că au nenorocit o întreagă generație de personal supercalificat prin
DISPONIBILIZARE, fără ca procesul de reducere a numărului militarilor să se
facă cum era normal și firesc prin scoaterea la pensie a celor de la 55 de ani
în sus, căci erau mulți camarazi capabili să preia comanda pe verticală dintre
cei care
în anii 1999-2000
erau în vârstă
de 40 la 50 de ani.
Căci, STIMAȚI CAMARAZI, CEI CARE SUNT AFECTAȚI CEL
MAI MULT DE TOATE MURDĂRIILE ACESTEA, ÎN CARE TRĂIEȘTI CU NESIGURANȚA
VENITULUI PE LUNA URMĂTOARE, SUNT CEI CARE AU FOST DAȚI AFARĂ DIN SISTEM,
FĂRĂ
O
POLITICĂ
DE
CADRE
COERENTĂ,CARE
SĂ ÎNLOCUIASCĂ PE CEI CARE ERAU SUDAȚI PE POZIȚII ȘI VEȘNICI ÎN SISTEM, IAR
ACUM SUNT GENERALI CU MULTE, MULTE STELE, CU REZERVA DE CADRE CARE ÎN 1999-
2000 AVEAU 40-50 DE ANI.
Până atunci, ar fi
frumos și normal ca uni dintre acești domni, care mai vor să fie comandanți pe
10 la 15 servili, care le aduc osanale, să aibe bunul simț să renunțe la
privilegiile care le primesc pentru a încerca să prostească pe cei care mai au
un neuron activ și care cunosc prețul ce îl plătim cu toții, pentru ca unui
număr pe personaje privilegiate să îi fie bine.
ÎN CONTINUARE
ANEXEZ FOTOCOPIE
DE
PE
UN
RĂSPUNS
PRIMIT DE UN COLEG DE - AL
NOSTRU, CARE VĂ VA DEMONSTRA CĂ TOT CE AU SPUS DL. COL.RZ. MIRCEA DOGARU ȘI
DNA. COL. RZ. MONICA CALOIAN, ESTE ADEVĂRAT.
Cu respect
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Vicepreședinte interimar responsabil în CD
Zona SE
Cdor. Rz. Ilie Truță
vineri, 7 aprilie 2017
INFORMARE LEGATĂ DE ADUNAREA GENERALĂ A FILIALEI 1 SCMD CONSTANȚA
Pe data de 06.aprilie.2017, s-a
desfășurat Adunarea Generală a filialei 1 SCMD Constanța, la care au participat
din partea CD SCMD dl. Col. Rz. Dr. Mircea Dogaru, dna. Col. Rz. Monica Caloian
și dl. Col. Rz. Adrian Ștefan.
Activitatea
a avut ca principal subiect, informarea membrilor filialei, despre: - problemele
discutate pe data de 30.martie.2017, de delegația SCMD cu dl. Ministru al
Apărării Naționale și echipa sa, compusă din consilieri, șefi departament
juridic și financiar din M.Ap.N., șeful casei sectoriale de pensii a M.Ap.N.;
despre
acțiunile întreprinse de conducerea centrală a SCMD în Parlamentul României
pentru abrogarea punctului 40 al OUG 57/2015;
-
despre acțiunile
întreprinse de conducerea centrală a SCMD în Parlamentul și Guvernul României
privind Legea salarizării unitare a bugetarilor;
-
precizări legate de
stadiul acțiunilor din instanță ale membrilor de sindicat pe problematica
abuzurilor executate de statul român asupra noastră, DECIZIILE DE RECALCULARE A
PENSIILOR și PRIMIREA PLAȚILOR COMPENSATORII;
Legat
de ceea ce s-a prezentat participanților la activitate, dacă sunt doritori să afle problematica expusă, sunt așteptați la
sediul filialei și vor fi informați în detaliu asupra tuturor problemelor ce ii
interesează. Ceea ce este de reținut este faptul că, delegația SCMD nu s-a
prezentat în fața domnului Ministru al Apărării Naționale, să îi prezinte
elogii și mii de mulțumiri, s-au să îi dăruiască insemne și Diplome de
excelență, ci dimpotrivă, cu DEMNITATEA, ONOAREA ȘI PERSONALITATE DE
MILITAR DE CARIERĂ, a prezentat SITUAȚIA REALĂ LEGATĂ DE DISCRIMINĂRILE PRODUSE
DE OUG57/2015 în mod deosebit asupra celor pensionați până în anul 2011, cât asupra celor pensionați de la
01.ianuarie.2016. S-a mai prezentat problematica legată de Legea salarizării
bugetarilor, unde există diferențe enorme de salarizare între structurile
sistemului național de apărare, mai clar spus salariile foarte mici din M.Ap.N.
comparativ cu cele din M.A.I. sau S.R.I.; mari nedreptăți din punct de vedere
salarial pentru militarii angajați pe bază de contract, al personalului civil
ce lucrează în M.Ap.N. și M.A.I. și în mod deosebit pentru toți cei ce
participă din partea României în teatrele de operațiuni NATO. O altă problemă
ridicată în cadrul întâlnirii de la M.Ap.N. a fost cea legată de plata soldelor
compensatorii pentru cei pensionați începând cu 01.ianuarie.2012, până în
prezent; s-a atacat și aberația din legea bugetului de stat, care precizează că
sumele în plus rezultate în urma procesului de recalculare a pensiilor militare
de stat se vor da beneficiarilor ( care sunt aproximativ 50% din totalul
deciziilor emise până în prezent, celelalte 50% fiind CONTESTATE ) se vor da în
trimestrul IV a anului 2017, precizându-se faptul că la nivelul întregului
sistem de apărare națională mor lunar 500 de pensionari, ceea ce fară vreo mare
analiză savantă înseamnă că unii dintre actualii pensionari nu vor mai fi puși
în posesia acestor bani. Cinic, dar asta este ceea ce face DEPARTAMENTUL
JURIDIC și DEPARTAMENTUL FINANCIAR din MINISTERUL APĂRĂRII NAȚIONALE, care
prezenți fiind alături de dl. Ministru al Apărării Naționale la întâlnirea din
30.martie, au confirmat toate lucrurile enumerate până acum, precum și multe
altele, despre care vă vom informa la sediu dacă veți dori să o faceți.
Important
pentru membrii noștrii este să rețină faptul că în situația în care
revendicările aduse în cadrul întâlnirii din 30.martie.2017 cu dl. Ministru al
Apărării Naționale și echipa sa, nu se regăsesc în actele normative ce vor
apare în perioada imediată, să fim în măsură să participăm în număr cât mai
mare la acțiuni de protest la sediul M.Ap.N.
Dna.
Col. Rz. Monica Caloian, a prezentat situația din Departamentul Juridic al
SCMD, legată de contestarea deciziilor de recalculare ce au sosit la
pensionarii militari până în prezent( proces
de recalculare de care nu va scăpa nici un pensionar militar cu pensie în
plată, până la 31.decembrie.2017, conform legii ) și a argumentat ÎNCĂ ODATĂ, de ce ESTE NECESAR CA DECIZIILE CARE VIN SĂ
FIE CONTESTATE, ulterior să se
deschidă acțiune în justiție; s-a mai prezentat situația celor care își cer în justiție prin SCMD, plățile compesatorii și pentru alde
Toma necredinciosu, cum sunt cârcotașii care au o ură inexplicabilă împotriva
SCMD și a ceea ce inițiază și mai și realizează față de alte ONG-uri ale
rezerviștilor militari, că PÂNĂ UNA
ALTA, SINGURA CARE A CÎȘTIGAT PLATA SOLDELOR COMPENSATORII PENTRU CEI CE I-A REPREZENTAT
ÎN INSTANȚĂ și IMPORTANT....OAMENII AU ȘI BANII ÎN CONT, ESTE dna. Col. Rz.
MONICA CALOIAN.
Discuțiile
pe cele prezentate de dl. Col.Rz. Dr. Mircea Dogaru și dna. Col. Rz. Monica
Caloian au fost mult mai ample și mai la obiect, aici fiind prezentată doar o
sinteză cu câteva repere mai importante ale celor prezentate participanților.
În
cadrul Adunării, am invitat și membri ai filialei, care în preocupările și
pasiunile lor este aceea de a scrie despre activitatea desfășurată în armată (
că tot ne spun unii și alții ce mare scofală am facut noi, militarii......),
cât și preocupări în domeniul istoriei neamului acesta, legat de zona Dobrogei
și nu numai, incluse în lucrări DOCUMENTATE TEMEINIC din arhive și prin
cercetări la fața locului ( inclusiv scufundări la adâncimi medii și mari la
epave existente în Marea Neagră ).
Este
vorba de:
-
dl. Cdor. Rz. Ioan Damaschin, pasionat de istorie, care și-a prezentat o parte din
lucrările sale SOLID DOCUMENTATE,
legate de acțiuni ale Marinei Militare în conflagrațiile mondiale, despre evrei
și holocaust, despre istoricul unor nave de luptă din al doilea razboi mondial
care acum sunt epave în Marea Neagră și multe altele despre care începând de
săptămâna viitoare, puteți afla detalii de pe site-ul SCMD;
-
dl. Cdor. Rz. Iorgu Paraschiv, care a lucrat la Centrul de scafandrii din Constanța și
care are lucrări care descriu greutățile dar și frumusețea și mai ales
satisfacțiile meseriei de scafandru, precum în una din lucrările sale
intitulată ”Omul de diamant”, unde sunt prezentate aspecte legate de ce au
făcut acești oameni, pentru instalarea conductelor submarine de la platformele
de foraj marin din Marea Neagră, până la Midia, acțiune în urma căreia ce să
vezi?....constănțenii, mangalioții și alții de prin Dobrogea, beneficiază de
gaze naturale în apartamente sau case, deci și centrale de gaz care le dă apă
caldă și căldură, la un preț de cel puțin 50% mai mic, decât dacă rămâneau
racordați la RADET; mai este scoasă în evidență o activitate importantă a
scafandrilor din Constanța.... barocamera, unde băieții ăștia au atins niște
recorduri, de care sunt sigur că politicienii, indiferent de culoarea politică,
inclusiv politicienii constănțeni, habar nu au. Ce este interesant la cartea
despre care vă povestesc, este faptul că, după fiecare povestioară, există câte
un Glosar unde pentru cei ce nu sunt în domeniul marinei, sunt ”traduși”
termenii specifici. Despre lucrările dlui Cdor. Paraschiv Iorgu, puteti afla
mai multe, de săptămâna viitoare, de pe site-ul SCMD;
-
S-a prezentat de
dl. Col.Rz. Dr. Mircea Dogaru și una din ultimele lucrări ale dlui Col. Rz. Valeriu Pricină, intitulată
„Creierul gros, Creierul subțire”, editată de SCMD Colecția ”Amintiri despre
noi”, un proiect în desfășurare al SCMD. Pe această cale mulțumim dlui. Pricină
pentru efortul de a dărui fiecărui partipant la activitate, câte un exemplar
din această creație, chiar dacă din motive obiective, nu a putut fi prezent în
persoană la activitatea noastră.
Filiala
1 SCMD Constanța, în cadrul activităților viitoare, va continua să PROMOVEZE
CÂT MAI MULTE DINTRE REALIZĂRILE COLEGILOR NOȘTRII în domeniile în care și-au
regăsit vocația și spiritul creator, dar și în mass media prin apariția dlui
Col.Rz.Dr. Mircea Dogaru, sau a dlui Col.Rz.Valeriu pricină la posturile TV
unde vor participa la emisiuni de prime time. Legat de acest aspect, precizez
faptul că după Adunarea Generală din data de 06.aprile.2017, dl.
Col.Rz.Dr.Mircea Dogaru, seara, în cadrul unei emisiuni la un post național TV,
a prezentat cartea primită în acea zi de la dl. Cdor.Rz. Ioan Damaschin.
Pentru
următoarea activitate, ne vom strădui să promovăm, pensionari militari sau
membrii de familie a acestora, care au realizări în pictură, unde zona noastră
este foarte ofertantă din acest punct de vedere, așa că cei care dețin
informații despre astfel de persoane, sunt rugați să ne caute telefonic sau la
sediu ca să aprofundăm problematica respectivă.
BO al filialei 1 SCMD Constanța
mulțumește tuturor participanților la activitate și vă
informează că în orice moment vă stă la dispoziție, cu întreaga expertiză
acumulată, de oriunde lucuiți în județul Constanța, pe problematica contestării,
dării în judecată la Deciziile de recalculare a pensiilor, cât și pe
problematica legată de primirea plăților compensatorii.
Legat de acest aspect al primirii
plăților compensatorii, așa cum am făcut-o în cadrul întâlnirilor cu oameni în
această situație la Mangalia, sau am transmis mesajul prin dl. Col. Rz. Fratu
Gheorghe și Mr. Rz. Ionel Militaru pentru cei din Medgidia, îmi fac datoria să
vă informez pe cei aflați în această situație că:
Cei
care vă mai gândiți prea mult ce și cum să faceți, cu siguranță vă pierdeți aceste drepturi ale dvstră,
fiindcă legea în sine este făcută în sensul de a vă pierede aceste drepturi,
datorită unor termene stabilite și în situația în care nu vă încadrați în ele,
spuneți adio la acele sume ce vi se cuvin. Nu sunt eu în măsură să vă spun
că ”X” sau ”Y” vă este farul călăuzitor, dar vă rog cu respect să nu vă uitați
numai într-o singură direcție sau să înghițiți, chiar tot ce vi se livrează de
diverși ”experți binevoitori, a toate cunoscători”, ci încercați și priviți și
în stânga și in dreapta, înainte de a decide calea de urmat. Eu atât vă pot
spune celor care încă nu ați făcut nimic pentru recuperarea acestor drepturi –
la nivel național, semenii voștrii s-au mobilizat și acum sunt în SCMD cu
acțiuni deja în instanță;
-
Pentru cei care
deja ați găsit vreun avocat care să facă demersul acesta pentru dvstră, vă
informez, în urma celor întâmplate cu actuali membrii de ai noștrii: urmați-vă
acțiunea până la recurs, unde stopați colaborarea cu avocatul, care deja
funcție de numărul celor care ați apelat la serviciile lui v-au perceput între
300 la 900 de lei și contactati-ne,
pentru a vă spune calea de urmat fără a vi se percepe vreo taxă de continuare a
demersului în instanță.
Membrii
Filialei 1 SCMD Constanța, transmit pe această cale, dlui Col. Rz. Tudosie Ștefan să se însănătoșească și că oricând este
așteptat cu drag și multă prețuire la activități la Constanța; dlui Col. Rz. Popescu Victor îi dorim să fie
puternic, determinat și hotărât în tot ce întreprinde pentru ca dreptul
câștigat ( singurul din țară la prima lovitură dată de Băsescu-Boc) să nu îl
pierdeți și funcție de disponibiliate sunteți oricând binevenit la activitățile
noastre; dlui Col. Rz. Antone Iulian,
îi dorim mult succes în activitatea sa din Ialomița cât și în aceea de a salva
bunuri materiale și vieți, activitate care l-a împiedicat să participe la
acțiunea nostră, dar sperăm la o colaborare intensă pe viitor.
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Vicepreședinte interimar responsabil în CD Zona SE
Cdor. Rz. Ilie Truță
sâmbătă, 11 martie 2017
INFORMARE
Biroul Operativ al Filialei 1 S.C.M.D.
Constanţa, vă aduce la cunoştinţă că Adunarea Generală a Filialei va avea loc
pe data de 06 Aprilie 2017 ora 12.00, la Caminul Militar de pe B-dul Mamaia (lângă
Spitalul Militar de Urgenţă Constanţa ).
La această activitate şi-au
anunţat prezenţa D-l. Col.(r) Dr.Dogaru Mircea,D-na Col.(r) Caloian,D-l Col.(r)
Pricină şi D-l Col.(r) Tudosie (vicepreşedinte în CD/S.C.M.D. ,de la Sibiu).
După şedinţă va avea loc o masă
tovărăşească ,pentru care estimativ va trebui să achitaţi înainte suma de 50
lei.Cine doreşte să participe la această masă,este aşteptat pe 14 şi 21 Martie
2017 la Cercul Militar Constanţa camera 109 între orele 11.00 -12.30 pentru a
achita suma menţionată şi a face o estimare pe câţi oameni se poate miza.
Cu respect,
Biroul Operativ al Filialei
1 S.C.M.D. Constanţa
luni, 13 februarie 2017
STIMAȚI CAMARAZI
Pe data de 12.02.2015, la Casa de
cultură a sindicatelor Constanța, s-a desfașurat o adunare a rezerviștilor
militari ( membri de sindicat, sau simpli rezerviști ), în care participamții
au fost informați despre problemele discutate la ultima ședință a CD SCMD din
02.02.2017. La adunare au fost invitati si rezerviști din Mangalia, Cernavodă,
Medgidia, Hârșova, Costinești, Topraisar și alte localitpți din județul
Constanța. Au fost prezenți, un număr de 81 de participanți, dintre care 1 din
Medgidia, 2 din Valul Traian, 1 din Topraisar, 1 din Costinești, 1 din Mihail
Kogălniceanu, 1 din Cumpăna, iar ceilalți din municipiul Constanța.
Conform ordinii de zi a CD al SCMD
am informat despre:
-
Situația financiară
pentru anul 2016 a sidicatului la nivel central si la nivelul filialei. La
nivelul filialei s-au încasat 1.020 lei, iar din cota revenită filialei, s-au
cheltuit 3.000 lei, justificați participanților de administratorul de cont al
filialei, dl. Cpt. Cdor. Iacob Sorin;
-
Au fost informați participanții
că filiala a pierdut ( până acum ) 9.500 lei, plăți cotizații, anii 2011, 2012,
2013 și 2014, deoarece am luat cunoștință despre aceste Ordine de plată ale
membrilor noștri, la mai mult de un an, față de anul în curs. PE CALE DE
CONSECINȚĂ, CEI CARE MAI AU ORDINE DE
PLATĂ DIN ANUL 2016, DESPRE CARE BO AL FILIALEI NU A FOST INFORMAT, SUNT RUGAȚI
SĂ O FACĂ DE URGENȚĂ, căci altfel acei bani SE PIERD DE FILIALA NOASTRĂ;
-
Membrii BO ai filialei
sunt obligați drept exemplu pentru membrii filialei, să își achite cotizația
până la sfârșitul lunii februarie 2017, iar ceilalți membri sunt rugați de BO
filială să achite cotizația, de preferat pînă la sfârșitul lunii martie 2017, plătind cel puțin pentru 6 luni, căci avem
colegi, care plătesc câte 20, sau 30, sau 40 de lei, iar la ținerea evidenței,
în astfel de condiții, o luăm cu toții cu capul. Solicităm plata cât mai
urgent, deoarece, până în 2011, s-a aplicat regula ca la finele anului să se
plătească cotizația pentru anul următor, iar pe de altă parte, Cercul Militar
în care avem sediul, urmează să intre în lucrări de reparații și AVEM NEVOIE SĂ
ȘTIM CÂT MAI RAPID DE CE BUGET DISPUNEM, PENTRU A FI PREGĂTIȚI DE VARIANTA
GĂSIRII UNUI SPAȚIU PENTRU ÎNCHIRIERE. Dacă nu reusim să avem bani și pentru
inchirierea unui spatiu, cu regret va anunt ca s-ar putea ca filiala sa se
desființeze, neavând un loc in care sa isi desfasoare activitatea;
-
Referitor la situația
OUG 57/2015, participanții au fost informați asupra faptului ca aceasta a fost
prorogată de Guvernul Cioloș prin OUG 99/2016, până la 28.02.2017. Pentru
reglementarea plății bugetarilor de la 01.03.2017, în condițiile inexistenței unei
legi a salarizării bugetarilor, actualul Guvern trebuie să dea o nouă OUG care
să reglementeze acest domeniu. Până în prezent, având în vedere că același
Departament Juridic al M.Ap.N. are pregătit același text al punctului 40 din
OUG57/2015, pentru a-l introduce în ordonanța ce urmează a fi dată, actualul
Prim Ministru a fost informat de conducerea centrală a SCMD, pe de o parte printr-o
adresă legată de acest subiect, solicitându-se, ne includerea unui asemenea
punct în noua ordonanță și precizarea de abrogare a punctului 40 din OUG
57/2015 și OUG 99/2016, iar pe de altă parte s-au trimis trei informări
actualului Guvern, că Ministerul Muncii ( cel care redactează acest tip de
ordonanță ), nu are nimic de a face cu elementele componente ale sistemului de
apărare și siguranță națională;
-
Atât la nivel central,
cât și local, pe toate căile posibile, s-au informat și continuă demersurile de
informare a actualei puteri alese pe 11.12.2016, asupra acestei situații și
modul firesc de abrogare a 40 din OUG 57/2015 și OUG 99/2016, aplicarea Legii
223/2015 și înlăturarea actualelor aberații apărute în urma procesului de
recalculare a pensiilor militare de stat;
-
Până la 31.01.2017 s-au
recalculat aproximativ 23.000 de pensii la M.Ap.N. dintre care JUMĂTATE SUNT CONTESTATE. Președintele
filialei a raportat partcipanților că la filială au fost procesate pentru
contestație, 16 solicitări ale membrilor, iar din acestea, 2 au ajuns deja în
judecată la Tribunalul București. S-au mai făcut precizări legate de modul de
contestare a noilor decizii CĂCI PÂNĂ LA SFÂRȘITUL ANULUI 2017 TOȚI REZERVIȘTII
VOR PRIMI NOI DECIZII DE RECALCULARE A PENSIILOR, și DESPRE NECESITATEA CA
ACESTEA SĂ FIE CONTESTATE. S-a mai precizat că în situația în care se primește
decizia, ÎN TERMEN DE 30 DE ZILE TREBUIE CONTESTATĂ. DACĂ SE PRIMEȘTE RĂSPUNS
LA CONTESTAȚIE, ÎN 30 DE ZILE TREBUIE TRIMISĂ LA SCMD BUCUREȘTI – Departamentul
Juridic, DOCUMENTAȚIA PENTRU DAREA ÎN JUDECATĂ. COSTURILE PENTRU DAREA ÎN JUDECATĂ SUNT DE 300 DE LEI. DACĂ NU SE
PRIMEȘTE RĂSPUNS LA CONTESTAȚIE, DUPĂ 45 DE ZILE POT ÎNCEPE DEMERSURILE DE DARE
ÎN JUDECATĂ. Biroul Operativ al filialei este în măsură să răspundă TUTUROR
CELOR CARE DORESC SĂ BENEFICIEZE DE ASISTENȚA JURIDICĂ A DEPARTAMENTULUI
JURIDIC AL SCMD;
-
S-au informat din nou
participanții, despre rezerviștii care au de recuperat PLĂȚILE COMPENSATORII
ȘI DESPRE FAPTUL CĂ PÂNĂ ACUM, DOAR CEI REPREZENTAȚI ÎN
INSTANȚE DE SCMD ȘI-AU OBȚINUT DREPTURILE, IN TIMIȘ, BUCUREȘTI ȘI DOLJ.
Cei care doresc să benficieze de serviciile Departamentului Juridic al SCMD,
pot contacta BO al filialei și îi vom consilia pentru a-și obține drepturile,
CĂCI NUMAI PRIN DAREA ÎN JUDECATĂ SE OBȚIN ACESTE PLĂȚI
COMPENSATORII;
-
S-au discutat și
probleme diverse, legate de viața internă a filialei.
În fața pericolului iminent de inserare într-o nouă OUG a
unei întregi Ordonanțe de Urgență gen art 40/OUG 57/2015, membrii filialei 1
Constanța au votat în unanimitate:
-
SĂ INFORMEZE CONDUCEREA
CENTRALĂ A SCMD, DESPRE NECESITAEA CA PÂNĂ PE 28.02.2017, SĂ FIE PICHETATE
SEDIILE M.Ap.N., M.A.I. și S.R.I., concomitent cu demersurile la nivel central
și local, de informare a actualei puteri, asupra fărădelegilor, ce le fac, cei
din direcția juridică a M.Ap.N. Acțiunea de pichetare, în contextul actual,
prin media, poate atrage atenția întregii societăți, cât și guvernanților, că
nu mai au cum să conducă discreționar această țară prin OUG, după bunul plac al
unor funcționari de prin ministere;
-
In eventualitatea
organizării vreunei mișcări de protest la M.Ap.N., M.A.I. și S.R.I., filiala 1
SCMD Constanța, va participa la acțiune, cu condiția ca acțiunile să se
desfășoare în zi lucrătoare, când instituția este populată cu cei acre lucrează
acolo și dacă ni se garantează ca vor ieși în număr cât mai mare și REZERVIȘTII
BUCUREȘTENI;
-
Membrii Filialei 1 SCMD
Constanța, și-au manifestat curiozitatea de a cunoște membrii CD ai SCMD și
cum se desfășoară o astfel de ședință și invită Comitetul Director să desfășoare o ședință
în luna APRILIE 2017, la Constanța. Data se va stabili de comun acord cu
Președintele SCMD, deoarece fiind membrii ai CD care vin de la distanțe foarte
mari, trebuie rezolvată problema cazării, iar în zonă fiind multe acțiuni NATO,
corelarea și confirmările de participare trebuiesc să fie ferme.
BO
Filiala 1 SCMD Constanța
miercuri, 1 februarie 2017
STIMAȚI
CAMARAZI
Pe data de 12 Februarie 2017 ora 11.00 ,la
Casa de Cultură a Sindicatelor ,sunteţi invitaţi fie că aţi fost,sunteţi, sau
nu mai sunteţi membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate,la o
informare privind problemele discutate în cadrul Comitetului Director al
S.C.M.D. din data de 02 februarie 2017 şi stabilirea căilor de urmat în
perioada următoare cu referire la situaţia
noastră.
BIROUL OPERATIV AL FILIALEI 1
S.C.M.D.CONSTANȚA
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

