luni, 26 aprilie 2010

PRECIZARI

1.Referitor la modalitatea înscrierii în SCMD şi utilizarea fondurilor rezultate ca urmare a plăţii cotizaţiei, facem urmatoarele precizări :
- toate cotizaţiile se plătesc personal în conturile sindicatului, deschise la bancile BRD sau Pireus Banck (filiale ale bancilor din Bucuresti);
- pentru rezolvarea unor probleme curente, conform prevederilor statutului (statut postat pe blog), filialele pot solicita alocarea sumelor necesare de la conducerea SCMD;
- filiala noastra, pană în prezent, nu a solicitat şi nu a primit fonduri, problemele curente fiind rezolvate prin folosirea telefoanelor, autoturismelor sau mijloacelor electronice si de multiplicat personale.
- persoanele care lansează zvonuri denigratoare sunt dezinformaţi, ori au primit sarcini precise de dezinformare din partea celor care sunt ”interesaţi” de acţiunile desfăşurate de filiala noastră si SCMD, astfel încat aceste acţiuni să eşueze sau efectul acestora să fie minimalizat.
2.Privind întîlnirea cu domnul ministru Gabriel Oprea, facem următoarele precizari:
- conducerea SCMD filiala Constanţa nu a organizat evenimentul;
- SCMD - Filiala Constanţa nu susţine şi nu este de acord cu amendarea Legii unice a pensiilor, ci cu menţinerea integrală a prevederilor Legii 164/2001(pensiile militare de stat) şi a Legii 179/2004 (pensiile M.I de stat);
- în situaţia că legea va fi aprobată în actuala formă, vom acţiona în justiţie şi vom utiliza toate mijloacele legale de lupta sindicală, pentru apărarea drepturilor cadrelor în rezerva şi retragere.
3.Pentru persoanele interesate, membrii conducerii SCMD filiala Constanţa oferă informaţii despre activitatea acestora, putând fi contactaţi la adresele de e-mail sau telefoanele postate pe blog.

sâmbătă, 24 aprilie 2010

INFORMARE

       În ziua de 23 aprilie 2010, în Aula Mare a Academiei Militare Navale a avut loc o întîlnire de lucru a domnului ministru al Apararii Naţionale- generalul Gabriel Oprea- cu aproximativ 320 de cadre militare în rezervă şi în retragere din garnizoanele constănţene.
       Cu această ocazie domnul ministru, după ce şi-a prezentat cariera, referitor la problema pensiilor militare a menţionat urmatoarele aspecte :
 - la întîlnirea avută cu primul ministru şi ministrul muncii şi protecţiei sociale a reuşit să-i determine pe aceştia să accepte ca pensiile sub 3000 de lei, să nu fie reduse ( s-a arătat că în urma unei simulări, pensia unui subofiţer, după criteriile prevăzute în lege ar fi trebuit să scadă de la 2000 lei la aproximativ 1000 lei );
 - factorul politic a decis ca toate pensile peste 3000 lei să fie reduse, fără a preciza cît şi în baza căror criterii.
       Reprezentanţii cadrelor în rezervă şi în retragere au ridicat urmatoarele probleme:
              - a fost prezentat un veteran de război, în vârstă de 86 ani, care a luptat în vest şi în est, fiind ranit în Cehoslovacia, si care dupa 39 de ani de carieră militară, având o pensie de 3200 lei, este pus în situaţia de a fi umilit în loc să fie tratat cu respectul cuvenit unui erou;
              - s-a aratat faptul că nu este normal ca elita militară,  generalii şi coloneii, care au asigurat conducerea armatei, să fie stigmatizati în faţa populaţiei ca fiind vinovaţi de situaţia dezastruoasă a sistemului de pensii;
              - s-a arătat că în nici o ţară NATO şi UE, primul ministru nu şi-ar fi permis să propună în parlament o lege prin care , discreţionar, să reducă drastic numai pensiile generalilor şi coloneilor în rezervă şi retragere;
              - s-a solicitat domnului ministru să lupte pentru ca situaţia aberantă existentă în perioada 1990- 2001, cînd un subofiţer avea pensia mai mare ca un general, să nu se repete odată cu intrarea în vigoare a noii legi a pensiilor;
              - s-a solicitat, din partea S.C.M.D.- Filiala Constanţa, alocarea unui spaţiu în care acesta să-şi desfăsoare activitatea, domnul ministru promiţând că va discuta această problemă la nivel central cu preşedintele sindicatului;
              - domnul ministru a fost întrebat daca grupul independenţilor vor vota proiectul legii pensiilor, acesta arătând faptul că acest grup va vota legea, dar cu amndamentele care să nu permită afectarea drepturilor cadrelor militare în rezervă şi în retragere.
       În încheiere domnul ministru a facut apel la unitatea tuturor pensionarilor militari, promiţând că va face tot posibilul pentru ca legea pensiilor, care va intra din nou în dezbatere, să nu determine o scădere a pensiilor.


Preşedintele Filiala Constanţa a
Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate
    Col.(r) Remus Macovei

vineri, 23 aprilie 2010

INFORMARE

Conducerea centrala a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate a hotarat ca incepand cu 22.04.2010, plata cotizatiei se poate efectua si in rate trimestriale

Biroul Operativ - S.C.M.D. Filiala Constanta

luni, 19 aprilie 2010

COMUNICAT DE PRESA 18.04.2010

În ziua de 17 aprilie 2010, la Cercul Militar Consatnţa, s-a desfaşurat adunarea generală a filialei Constanţa a A.N.C.M.R.R. Din partea conducerii naţionale a participat domnul gen(r) Mihai Iliescu, preşedintele asociatiei.
Deşi se anunţase prezenţa ministrului Apărării Naţionale, din păcate acesta nu a putut participa din cauza interdicţiei de zbor pe teritoriul României.
Deşi la această activitate au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai tuturor asociaţiilor cadrelor în rezervă şi în restragere din judeşul constanţa, SCMD-ul nu a fost invitat.
Profitând de calitatea de preşedinte al Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor- filiala Constanţa, col.(r) Remus Macovei, preşedinte şi al filialei locale a SCMD, în luarea de cuvînt a prezentat şi punctul de vedere al sindicalistilor.
Acesta i-a reproşat domnului general Mihai Iliescu că a ratat ocazia de a intra în istoria militară a României, neluând atitudine, împreună cu ceilalţi generali din conducerea ANCMRR, imediat ce primul ministru a jignit militarii în rezervă şi retragere.
De asemenea acesta a criticat faptul că deşi problema principală cu care se confruntă membrii organizaţiei o reprezintă apărarea drepturilor legal cuvenite pensionarilor militari, în Planul de activitate este trecută doar o prevedere generală, nefiind planificate acţiuni concrete care să permită realizarea acestui deziderat.
Col.(r) Remus Macovei a facut un apel la conducatorii tuturor asociaţiilor şi organizaţiilor prezenti, să treaca peste orgoliile şi ambiţiile personale şi să întocmească un plan de acţiune comun, cu activităţi concrete şi eficiente, care să permită unirea tuturor forţelor pentru realizarea scopului comun-apararea cu fermitate a onorei şi demnităţii pensionarilor militari.
În alocuţiunea sa, domnul general Mihai Iliescu s-a arătat foarte preocupat de denigrarea SCMD- fiind deranjat de denumirea acestuia, de iesirile reprezentanţilor acestuia în mijloacele mass-media,
de acţiunile preconizate a fi organizate în perioada imediat următoare.
Domnul general a dezamăgit pe cei prezenţi cu invitaţiala calm, la acţiuni diplomatice, fară ieşiri publice şi cu îndemnul la linişte pentru că domnul ministrul al Apărării Naţionale, este un om bine intenţionat şi că acesta va acţiona pentru ca miltarii în rezervă şi retragere să aibă cît mai puţin de suferit, după aprobarea noii legi a pensiilor.
Concluzia a fost trasă de unul din participanţi care a acuzat conducerea asociaţiei că a luat poziţia “ghiocelului” în faţa actualilor guvernanţi.

Comitetul de Organizare
S.C.M.D. - Filiala Constanta

COMUNICAT 16.04.2010

Participând, în ziua de 15 aprilie, la Adunarea Generală Anuală a Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor (ANCE), desfăsurată la Cercul Militar Naţional, presedintele S.C.M.D.-Filiala Constanţa, pe timpul intervenţiei sale, a prezentat faptul că toţi cei care, pe baza de voluntariat, au desfasurat acţiuni pentru cinstirea memoriei eroilor neamului, sunt obligaţi acum sa se alature eforturilor reprezentanţilor S.C.M.D., în demersurile pe care aceştia le fac pentru respectarea onoarei şi demnităţii cadrelor în rezervă şi retragere.
Col.(R) Remus Macovei a arătat în continuare că majoritatea membrilor conducerii A.N.C.E.- Filiala Constanţa sunt membri ai sindicatului şi acţionează cu fermitate pentru apararea drepturilor militarilor în rezervă şi în retragere.
S-a solicitat Consiliului Director al A.N.C.E. să transmită Guvernului, Parlamentului şi Preşidenţiei României un mesaj în care să fie prezentată starea de profundă nemulţumire a militarilor în rezervă şi retragere, precum şi hotarîrea acestora de a-şi apăra drepturile legitime în faţa instanţelor române şi internaţionale.

Comitetul de Organizare
S.C.M.D. - Filiala Constanta