duminică, 18 septembrie 2011

ROMÂNII, BULGARII ŞI SÎRBI AU COMEMORAT ÎMPREUNĂ 95 DE ANI DE LA LUPTELE DIN DOBROGEA

Pentru comemorarea a 95 de ani de la luptele pentru apărarea Dobrogei, sîmbătă 17 septembrie 2011, s-au desfăşurat ceremoniale militare şi religioase în Medgidia şi Cobadin. Evenimentele, organizate de Asociaţia Naţională ‘’Cultul Eroilor” Filiala Constanţa şi Liga de prietenie româno-sârbă , au beneficiat de sprijinul primarilor Marian Iordache şi Cristian Telehoi. Gărzile de onoare au fost asigurate de Regimentul 53 Rachete Antiaeriene din Medgidia şi Batalionul 341 Infanterie din Topraisar, iar muzica a fost interpretată de fanfara municipiului Medgidia, condusă de domnul Adrian Dumitrache.
Slujba religioasă a fost oficiată la Medgidia de IPS Calinic, arhiepiscopul de Argeş şi Muscel, Preşedintele Ligii de prietenie româno-sârbe.

La evenimente au participat o delegaţie sârbă, format din istorici şi urmaşi ai voluntarilor sârbi care au murit în 1916 pe teritoriul Dobrogei şi o delegaţie de istorici bulgari.

La festivităţi au fost prezenţi elevi de la Şcoala Mircea Dragomirescu din Medgidia, Grupul şcolar Cobadin , de la şcolile 3, 8 şi 40 din Constanţa şi de la Liceul Teoretic Anghel Saligny din Cernavodă.
Momente de reală emoţie au provocat membrii grupului folcloric sârb “Sunete din stîncă” care au interpretat melodii eroice ale Diviziei 1 Voluntari Sârbi.

Membrii grupului Tradiţii militare din Bucureşti, conduşi de domnul Stoica Mircea , echipaţi în ţinute militare specific anului 1916, au încîntat asistenţa cu exerciţii demonstrative de instrucţie de front.


Au depus corone de flori la Monumentul eroilor sârbi din Medgidia şi la Monumentul eroilor din primul război mondial din Cobadin, primarii din cele două localităţi, reprezentanţii consiliilor locale, reprezentanţii Asociaţiei urmaşilor voluntarilor sârbi, delegaţia bulgară, Liga de prietenie româno-sârbă, Asociaţia Naţională “Cultul Eroilor” şi Liga Maiştrilor din Marina Militară.

Amploarea festivităţilor desfăşurate reprezintă o garanţie a amplificării în perioada următoare a relaţiilor de colaborare pentru promovarea respectului faţă de faptele înaintaşilor şi a valorilor specific militarilor : vitejie, onoare şi demnitate.

Preşedintele Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor- Filiala Constanţa
Col. (r) Remus Macovei

miercuri, 7 septembrie 2011

MINISTRUL APĂRĂRII NAŢIONALE A INTRAT ÎN CAMPANIE ELECTORALĂ

        În ultimile zile pensionarii militari constănţeni, au primit scrisori de la Gabriel Oprea, care dovedeşte încă odată prin acest gest penibil, că doar dintr-un accident regretabil al istoriei îndeplineşte funcţia de ministru al apărării naţionale.


        Acest individ, pentru că domn nu poate fi numit,mărturie fiind întreaga carieră militară şi politică, a batjocorit cadrele militare active din Dobrogea, cu ocazia zilei Marinei Militare, obligîndu-le să participe la festivităţi, pe baza unor tabele nominale, ca în vremurile, de tristă amintire, ale lui Ceauşescu şi transformîndu-le în scut de protecţie a elitei UNPR-iste în frunte cu generalul fruntaş Nicolae Onţanu, împotriva eventualilor protestatari. O astfel de acţiune ar fi fost de neînchipuit în oricare altă ţară membră UE sau NATO, în România individul nu a păţit absolut nimic.
        Acum a venit rândul, pentru a câta oră, în ultima perioadă, pensionarilor militari să fie batjocoriţi. Considerând că aceştia sunt mulţumiţi de ipoteticele măriri de pensii, pe care unii dintre ei le vor obţine, începând cu ianuarie 2012, Gabriel Oprea cerşeşte cu neruşinare recunoştinţa şi în mod deosebit voturile acestora.
        Acestui individ, care afirmă cu seninătate că Armata ştie să-şi apere militarii, îi aducem la cunoştinţă faptul că nu am uitat şi nu vom ierta niciodată umilinţele la care am fost supuşi.
        Unde era Gabriel Oprea când am fost transformaţi în civili( “asistaţi ”conform Legii 119/2010, ”beneficiari” conform Legii 263/2011) fiindu-ne confiscat gradul? Culmea neruşinării scrisorile sunt adresate unor domni, nu unor generali, ofiţeri , maiştri militari sau subofiţeri.
        Unde era Gabriel Oprea când ne-a fost luat dreptul la muncă, garantat prin lege, la trecerea în rezervă?
        Unde era Gabriel Oprea când ne-au fost eliberate acele mizerabile adeverinţe cu veniturile realizate în perioada cât am fost în activitate?
Unde era Gabriel Oprea în decembrie 2010 când ne-au fost reduse drastic pensile, cu încălcarea flagrantă a legilor?
        Unde era Gabriel Oprea când pensionarilor militari nu li s-a răspuns, în termenele legale, la contestaţii, iar răspunsurile erau standard, indiferent de problemele ridicate?
Poate Gabriel Oprea să justifice cum de are curajul să afirme că stă cu fruntea sus în faţa miilor de pensionari militari, care la o vârstă înaintată au fost nevoiţi să-şi caute şi să-şi cîştige dreptatea în justiţie?
        Poate să justifice Gabriel Oprea de ce nu se eliberează pensionarilor militari documentele în baza cărora au fost recalculate, revizuite şi probabil vor fi regularizate pensiile miltare? De ce niciun pensionar militar nu poate verifica autenticitatea datelor înscrise în deciziile de pensionare primite?
        Poate să ne prezinte Gabriel Oprea o altă ţară membră UE sau NATO în care maiştri militari şi subofiţerii au pensii mai mari ca generalii sau ofiţerii superiori?
Pentru a putea declanşa această activitate electorală, Gabriel Oprea, trădător din naştere, dar numai în numele „interesului naţional”, deşi este doctor în ştiinţe juridice, încalcă legea cu seninătate. Să nu fi ştiut eminentul jurist că elementele de identificare a persoanei(cetăţeanului) român sunt de strictă confidenţialitate, ele aparţinînd serviciului de evidenţă informatizată a persoanei, competent în acest domeniu? Oare cine a pus la dispoziţia oficiului poştal din Braşov, lista cu pensionarii militari, care are un caracter confidenţial şi se află probabil încă la Casa de pensii sectorială a Ministerului Apărării Naţionale
 
        Prin acţiunea sa Gabriel Oprea sau cei care au desfăşurat această acţiune în numele său, se înscriu în sfera penalului, deoarece publicarea (utilizarea) fără asentimentul (aprobarea) persoanei este strict interzisă. Aşteptăm cu interes ca organele abilitate să se autosesizeze şi să impună respectarea legii în acest minister.
        Nu îndrăznesc să cred că din bugetul insuficient al ministerului s-ar fi cheltuit sumele necesare expedierii celor cîteva zeci de mii de scrisori. Probabil, cu “generozitatea” bine cunoscută, Gabriel Oprea a asigurat fondurile necesare. Sau, poate, UNPR-ul. Opinia publică trebuie să cunoască toate aceste amănunte. Şi trebuie, să sancţioneze acest individ care în loc să resolve gravele probleme cu care se confruntă Armata Română, îşi face campanile electorală, folosindu-se de funcţia ocupată.
        În numele marii familii a Armatei Române, în numele întregii societăţi şi în numele legii cerem demiterea de urgenţă a individului Gabriel Oprea !

Preşedintele SCMD – Filiala 1 Constanţa
Col.(r) Remus Macovei

luni, 5 septembrie 2011

Turtucaia - comemorari de istorie


Am fost şi anul acesta la Turtucaia

        La invitaţia Muzeului de Istorie din Tutrakan (Turtucaia), Asociaţia Naţională Cultul Eroilor- filiala Constanţa, în colaborare cu Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate, a asigurat, în ziua de 4 septembrie 2011, participarea unei delegaţii de 70 cadre în rezervă şi retragere, profesori şi elevi din Constanţa, Medgidia, Mangalia, Mihail Kogălnicenu, Cobadin, Băneasa şi Lumina la ceremonialul militar şi religios organizat la Cimitirul militar de onoare Şumenţi (Daidîr), situat la 8 km de Tutrakan, cu ocazia comemorării a 95 de ani de la bătălia de la Turtucaia .

La festivităţi a participat Preşedintele Bulgariei, domnul Gheorghi Pîrvanov şi cadrele cu funcţii de conducere a armatei.

        Delegaţia constănţeană a depus coroane de flori la Monumentul central comemorativ care păstrează inscripţiile iniţiale în limba română, bulgară, germană şi turcă: „Onoare şi admiraţie celor care au ştiut să moară vitejeşte pentru ţara lor”.
Festivităţile s-au încheiat cu o spectaculoasă reconstituire a bătăliei din 1916, realizată de grupurile de păstrare a tradiţiilor militare din Bulgaria şi România.

Cimitirul de onoare Şumenti(Daidîr) a fost construit de Societatea “Cultul Eroilor”în anul 1926 aici fiind înhumaţi 8.000 de militar bulgari, germani, români şi turci, în morminte individuale şi în două gropi commune. Aceştia au murit în bătălia de la Turtucaia sau pe raza judeţului Durostor.


        Fondurile necesare au provenit din subscripţii, la care au participat toate localităţile dobrogene. Astfel comuna Constanţa a depus din bugetul pe anul 1920/1921, în contul deschis la Banca Populară Regele Carol I din Turtucaia , pentru ridicarea monumentului dedicat ostaşilor români morţi la Turtucaia, suma de 500 lei.

        Reprezentanţii Asociaţiei Naţionale “Cultul Eroilor”- filial Constanţa au invitat omologii din Bulgaria să participe la acţiunile care vor fi organizate în luna septembrie pentru comemorarea a 95 de ani de la intrarea României în primul război mondial.
        Preşedintele SCMD-filiala Constanţa
        Col.(r)Remus Macovei

joi, 1 septembrie 2011

Diversiuni .. de prin ziare adunate


Asociaţia “21 Decembrie 1989″ vrea să afle numărul 

pensionarilor-securişti şi a pensionarilor-activişti P.C.R


        Într-un articol apărut în Informaţia Zilei, cotidian online din Satu-Mare, se menţionează faptul că Asociaţia “21 Decembrie 1989″ a solicitat Casei Naţionale de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale, în baza legii liberului acces la informaţii, numărul exact al pensionarilor foşti activişti ai PCR şi a celor proveniţi din sistemul fostei Securităţi.
        Totodată, a fost solicitată informaţia privind cuantumul total al pensiilor foştilor securişti şi activişti P.C.R. precum şi al sumelor alocate de la bugetul de stat pentru plata lor.
Anunţul a fost făcut de liderul asociaţiei, Teodor Mărieş. “Fostul activ al PCR număra în decembrie 1989 peste 270.000 de persoane în structurile de la nivel central, judeţean, orăşenesc, comunal şi sătesc.
”Luau bani pe ceea ce vorbeau, nu pe ceea ce munceau.Ei nu merită pensiile fabuloase pe care le au, pentru că nu au produs nimic, decât teamă şi teroare în rândul poporului român”, a spus Mărieş.
        De asemenea, în adresa transmisă de Asociaţia 21 Decembrie 1989 Casei Naţionale de Pensii se solicită informaţii şi despre numărul şi pensiile acelor pensionari proveniţi din sistemul fostei Securităţi, precum şi din activele fostei Uniuni a Tineretului Comunist (UTC), fostei Uniuni Generale a Sindicatelor din România (UGSR), din structurile de comandă ale ministerelor de Interne şi Apărării şi din rândul fostelor structuri de conducere ale întreprinderilor şi instituţiilor socialiste, numiţi politic de fosta conducere a PCR.
Potrivit lui Mărieş, foştii ofiţeri din structurile de comandă de la acea vreme sunt responsabili pentru faptul că s-a tras în populaţie şi pentru victimele înregistrate atât în zilele de 16-21 decembrie 1989, cât şi pentru cele de după 22 decembrie.
        “Dacă tot suntem noi revoluţionarii acuzaţi că mâncăm banii statului (…), avem şi noi această problemă (…) Dorim şi noi să ştim câţi pensionari de acest tip avem în România, (…) care beneficiază de aceste pensii speciale”, a concluzionat Teodor Mărieş, arătând că aceste pensii sunt în plată prin sistemul de pensii de stat, civile, al Ministerului de Interne şi al MApN.
Sursa-InfoMondo Militar

Presedintele SCMD Filiala 1 Constanta
Col.(r) Remus Macovei

PS.
Scopul diversiunii este evident:
-dezbinarea diferitelor categorii de pensionari militari
- opunere revoluţionari - militari în rezervă
- sporirea aversiunii societăţii civile împotrina revoluţionarilor dar şi a pensionarilor militarilor
În timp ce aceste categorii se confruntă, actualii guvernanţi îşi văd în continuare doar de propriile interese.

vineri, 26 august 2011

INFORMARE


COMUNICAT DE PRESĂ
       În ziua de 24 august 2011, în staţiunea Neptun, a avut loc o întîlnire de lucru între membrii Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din Senatul Românie şi membrii Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate- filialele Constanţa şi Mangalia.

       Preşedintelui comisiei, senatorului Teodor Meleşcanu şi senatorilor: Moga Nicolae, Banias Mircea, Fodoreanu Sorin, Chivu Sorin Serioja, Oprea Mario şi Arcaş Viorel, le-au fost prezentate următoarele aspecte de către reprezentanţii SCMD :
  • Membrii filialei Constanţa sunt implicaţi în 687 dosare, pe decizii de recalculare, din care 313 au fost admise, 93 respinse şi 281 amânate.
  • Doar 27 membri ai sindicatului au primit decizii de revizuire, 22 le-au contestat şi deoarece în termenul legal nu au primit răspuns la contestaţii , au atacat în instanţă deciziile de revizuire.
  • Pensionarii de la SRI nu au primit decizii de recalculare, acum punându-se problema legalităţii revizuirii pensiilor acestora.
  • Incapacitatea reprezentanţilor M.Ap.N. şi M.A.I. de a rezolva la timp şi legal contestaţiile pensionarilor militari – răspuns standard, indiferent de problemele semnalate.
  • Nici un pensionar militar nu îşi poate verifica autenticitatea datelor înscrise iniţial în adeverinţele eliberate de Centrele militare şi ulterior în deciziile de pensionare revizuite, cu toate că acest ultim document trebuia să cuprindă obligatoriu temeiurile de fapt şi de drept care au stat la baza revizuirii.
  • La stabilirea cuantumului pensiilor revizuite s-a ţinut cont doar de contribuţia virtuală nu şi de importanţa şi responsabilitatea funcţiilor îndeplinite.
  • S-a exprimat îngrijorarea pensionarilor faţă de unele declaraţii de genul avem banii necesari pentru asigurarea pensiilor pînă la sfîrşitul anului 2011.


Reprezentanţii pensionarilor militari au înaintat un set propuneri concrete privind :
  • elaborarea unei legi ocupaţionale, având la bază prevederile Legii 164/2001 şi Legii 179/2004.
  • abrogarea prevederilor Legii 329/2009 referitoare la interdicţia cumulului pensiei cu salariul de către bugetari.
  • regîndirea modului de asigurare a asistenţei medicale în relaţie directă cu contribuţia la asigurările de sănătate.
     Domnul senator Teodor  Meleşcanu a solicitat transmiterea unor documente referitoare la acţiunile în justiţie şi a asigurat reprezentanţii pensionarilor militari de disponibilitatea comisiei senatoriale pentru rezolvarea problemele ridicate. Domnul senator a recomandat o permanetizare a dialogului între reprezentanţii sindicatului şi M.Ap.N., M.A.I. şi S.R.I.

     Senatorul UNPR, Chivu Sorin Serioja, a promis că în perioada imediat următoare va mijloci o întîlnire între reprezentanţii filialei constănţene a SCMD şi domnul Gabriel Oprea.

Preşedintele Filialei Constanta SCMD
Col.(R) Remus Macovei