miercuri, 2 mai 2012
1 MAI LA BUCUREŞTI
Marţi , 1 mai
2012, 50 membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate- filiala
Constanţa, nucleul dur al acestei organizaţii,
au renunţat la iarba verde, micii şi bere, pentru a participa în Piaţa
Victoriei din Bucureşti, la mitingul organizat de Consiliul Naţional al
Societăţii Civile. Au înţeles că este nevoie de ei şi au trecut
peste scepticismul celor care puneau sub semnul întrebării această
acţiune, susţinînd că odată cu demiterea guvernului Ungureanu astfel de acţiuni
nu îşi mai au rostul. Printre participanţi au fost şi 3 colegii în vîrstă de peste 70 de ani- coloneii
(r) Ioan Maliciuc, Frăţilă Constantin şi Neagu Gabriel, care au
făcut faţă cu brio temperaturilor de aproximativ 30 grade.
Am fost alături de colegii din filialele SCMD din toată ţara şi împreună
cu reprezentanţii sindicaliştilor
din sănătate, învăţămînt,sectorul feroviar, minerit, metalurgie,diplomaţie, ai
organizaţiilor de pensionari şi ale
revoluţionarilor am fost d acord
cu necesitatea continuării acţiunilor de
protest pînă la obţinerea următoarealor obiective minimale:
-
Schimbarea componenţei parlamentului prin alegeri anticipate
-
Suspendarea şi demiterea preşedintelui României
-
Anchetarea şi
pedepsirea celor vinovaţi de
fraudele parlamentare şi judecătoreşti,
de abuzurile comise împotriva tuturor categoriilor socioprofesionale şi de
vîrstă din România.
Am scandat împotriva
preşedintelui Traian Băsescu- cea mai huiduită
personalitate – dar şi împotriva Robertei Anastase, Elenei Udrea, Ancăi
Boagiu, Emil Boc, Traian Igaş şi nu în
ultimul rind împotriva mafiotului reevaluat de la apărare- Gabriel Oprea.
Momentele inedite ale mitingului au constat în:
-
Apariţia în rîndul manifestanţilor a domnului Victor Ponta, acţiune îndelung
aplaudată, dar care nu a luat cuvîntul de la tribună
-
Sosirea în piaţă a manifestanţilor care s-au
deplasat pe jos, pe parcursul a 10 zile,de la Galaţi la Bucureşti, în cadrul acţiunii “Îmi vreau România
înapoi!”
-
Cea mai aplaudată personalitate a fost lt.
Alexandru Gheorghe, căruia i-a fost înmînat un steag special realizat de
manifestanţii gălăţeni
În cuvîntul său , preşedintele SCMD filiala Constanţa, a
făcut referiri la următoarele aspecte:
-
Necesitatea continuării acţiunilor de protest pînă la îndepărtatrea
preşedintelui Traian Băsescu şi a marionetelor sale PDL-iste
-
Să nu se
trateze cu trădătorii de la UNPR, care în numele înteresului
naţional au susţinut cu o
perseverenţă deosebită guvernarea portocalie şi , care acum se oferă să sprijine guvernarea
USL, pentru asigurarea stabilităţii României, bineînţeles
tot în numele aceluiaşi interes naţional.
-
A cerut celor prezenţi să încerce să facă o
comparaţie între lt. Alexandru Gherghe- un adevărat erou, un simbol al
tinerilor militari, care şi-a riscat cariera dar şi-a păstrat demnitatea-
şi Gabriel Oprea – fostul ministru al
apărării naţionale a cărei carieră militară stă sub semnul ilegalităţilor
flagrante şi care reprezintă pentru români simbolul
trădătorului înăscut
-
A propus celor prezenţi ca următoarea adunare în
Piaţa Victoriei să aibă loc cu ocazia ocazia revenirii României la normal- cu
un preşedinte responsabil, cu un guvern şi un parlament legitim care să
reprezinte cu adevărat interesele românilor.
Preşedintele SCMD-filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
luni, 30 aprilie 2012
Tinerii constănţeni şi-au sărbătorit veteranii de război
Asociaţia
Naţională Cultul Eroilor”Regina Maria”- filiala Constanţa a organizat o
serie de activităţi care au permis unui mare număr de tineri să participle la
sărbătorirea Zilei Veteranilor de război.
În ziua de 27 aprilie ,la simpozionul organizat
la Muzeul Marinei din Constanţa, au participat aproximativ 100 studenţi de la
Academia Navală” Mircea cel Bătrîn” şi
elevi de la Colegiul Naţional”Mircea cel Bătrîn” şi Liceul Teoretic
”Traian”. Pe
parcursul a 90 minute au fost prezentate următoarele probleme:
-
Col.(r) Remus Macovei a făcut referiri
la instituirea titlului de veteran de război şi a prezentat monumentele din
judeţul Constanţa ridicate în onoarea acestora;
-
Gen.bg. (r) Iatropol A.Nicolae Valentin- în vîrstă de 91
de ani a prezentat amintiri din perioada luptelor din Cehoslovacia la care a
participat în calitate de tînăr sublocotenent;
-
M.M. principal.(r) Remete Gheorghe – în
vîrstă de 88 de ani a prezentat acţiunile de luptă la care a participat în
perioada 1943-1944 îmbarcat fiind pe distrugătorul “Mărăşeşti”;
-
Cdor. .(r) Nicolae Teodorescu - veteran al acţiunilor din Somalia şi Iran a prezentat aspecte legate de organizarea şi
coordonarea unor structuri specifice luptei contra terorismului în aceste ţări;
-
Mr.Sorin
Constantinescu din comandamentul Brigăzii 9 Mecanizate ”Mărăşeşti”, veteran al
trei misiuni în Afganistan ,a prezentat aspecte concrete cu care militarii
români se confruntă în acest teatru de operaţiuni.
În ziua de 29 aprilie 2012 în mica localitate dobrogeană Sinoe,
aparţinînd de comuna Mihai Viteazu, la monumentul care a fost inaugurat în 2007
în cinstea celor 35 eroi ai localităţii căzuţi pe cîmpurile de luptă ale celui de al doilea
război mondial şi a 61 veteranilor de război a fost organizat un ceremonial
militar şi religios. Primarul comunei Gheorghe Grameni şi col.(r) Remus Macovei au prezentat asistenţei
importanţa sacrificiilor făcute de locuitorii comunei în cel de al doilea
război mondial şi au subliniat necesitatea cinstirii memoriei acestora. S-a
recomandat ca celor 4 veterani de război care mai sunt în viaţă să li se acorde
tot respectul şi sprijinul cuvenit. Copii şcolii din localitate au prezentat un
program artistic, iar în final s-au depus coroane de flori. Garda de onoare a
fost asigurată de o subunitate din Brigada 9 Mecanizată “Mărăşeşti”.
Preşedinte
Asociaţia Naţională Cultul Eroilor “Regina Maria”
Col.(r)
Remus Macovei
marți, 24 aprilie 2012
Ziua Forţelor Terestre sărbătorită la Constanţa
Pentru cinstirea eroilor care s-au jertfit pe cîmpurile de luptă, Brigada 9
Mecanizată “Mărăşeşti”a organizat cu ocazia sărbătoriri Zilei Forţelor Terestre, un
ceremonial militar şi religios la monumentul eroilor Regimentului 34 Mecanizat,
amplasat pe strada Traian. Garda de onoare a fost asigurată din subunităţi
aparţinînd Brigăzii 9 Mecanizate”Mărăşeşti”, Academiei Navale “Mircea cel
Bătrîn”, Brigăzii de Jandarmi şi ISU Constanţa.
După intonarea Imnului de Stat, de către fanfara Statului Major al Forţelor
Navale, un sobor de preoţi militari a oficiat slujba religioasă.
A urmat depunerea de coroane de flori de către reprezentanţii autorităţilor
locale, marilor unităţi din garnizoana
Constanţa şi asociaţiilor cadrelor în rezervă şi în retragere. Din partea
Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate coroana a fost depusă de
col.(r) Remus Macovei, col.(r)Traian Ţăranu şi cpt.cdor. (r) Iacob Sorin.
Depunerea coroanei şi buchetelor de flori de către elevii Liceului “Traian”
a reprezentat aspectul cel mai impresionant al întregului ceremonial, fiind
răsplătit cu aplauze de întreaga asistenţă.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare şi a fanfarei militare.
Col.(r) Remus Macovei
miercuri, 18 aprilie 2012
INFORMARE
În ziua de 20.04.2012, începînd cu
ora 17.30, în Sala de conferinţe a Şcolii Brîncoveneşti (
str. Vasile Lupu nr.34-36 ) are loc Adunarea Generală a SCMD-Filiala Constanţa.
Ordinea de zi este următoarea:
1. Activităţi desfăşurate în perioada ianuarie – aprilie 2012.- prezintă- col.(r)Remus Macovei;
2. Situaţia de efective şi stadiul plăţii cotizaţiilor- prezintă- col.(r) Cătălin Dănulescu;
3. Situaţia financiară- prezintă- cpt.cdor. Iacob Sorin;
4. Prezentarea stadiului desfăşurării proceselor- prezintă avocat Simona Sîrbu;
5. Prezentarea stadiului discuţiilor cu USL Constanţa - col.(r)Remus Macovei;
6. Aprobarea participării membrilor filialei la mitingul preconizat a se desfăşura în ziua de 1 Mai 2012 la Bucureşti - col.(r)Remus Macovei;
7. Diverse.
Ordinea de zi este următoarea:
1. Activităţi desfăşurate în perioada ianuarie – aprilie 2012.- prezintă- col.(r)Remus Macovei;
2. Situaţia de efective şi stadiul plăţii cotizaţiilor- prezintă- col.(r) Cătălin Dănulescu;
3. Situaţia financiară- prezintă- cpt.cdor. Iacob Sorin;
4. Prezentarea stadiului desfăşurării proceselor- prezintă avocat Simona Sîrbu;
5. Prezentarea stadiului discuţiilor cu USL Constanţa - col.(r)Remus Macovei;
6. Aprobarea participării membrilor filialei la mitingul preconizat a se desfăşura în ziua de 1 Mai 2012 la Bucureşti - col.(r)Remus Macovei;
7. Diverse.
Biroul
Operativ al SCMD- Filiala Constanţa
sâmbătă, 7 aprilie 2012
STOP ABUZURILOR!
Vineri ,06 aprilie 2012, între orele 10.30 -12.00, 100 membri ai filialei constănţene a Sindicatului Cadrelor Militare
Disponibilizate au pichetat sediul Prefecturii Constanţa.
Pensionarii militari au protestat împotriva continuării
abuzurilor grosolane comise de cei care
gestionează procesul de recalculare/revizuire/regularizare a pensiilor militare:
- - stabilirea şi plata eronată şi ilegală a drepturilor de pensie;
- - utilizarea fondurilor publice fără angajamente legale şi angajamente bugetare;
- - emiterea mai multor decizii de revizuire, prin folosirea aceleaşi baze de date sau falsificarea bazei de date privind grupele de munca şi veniturile realizate;
- - stabilirea şi plata preferentială a drepturilor de pensie;
- - declanşarea executării silite a pensionarilor fără a se aştepta soluţionarea definitivă pe cale juridică a cazurilor.
În cuvintele lor col.(r) Remus
Macovei, cdor.(r) dr. Pompiliu Golea şi col.(r) Ţarină Virgil au reclamat indiferenţa autorităţilor faţă de rezolvarea gravelor
abuzuri care s-au comis pe timpul recalculării/revizuirii şi regularizătii pensiilor
militare şi au subliniat hotărîrea sindicaliştilor de a continua protestele
pînă cînd aceste încălcări conştiente a
actelor normative în vigoare vor înceta şi pînă cînd cei vinovaţi(miniştri, miniştri secretari de stat, şefii direcţiilor
finaciar contabile şi preşedinţii caselor sectoriale de pensii ) vor răspunde penal pentru faptele lor.
Aceştia şi-au manifestat neîncrederea în traseiştii politici care încearcă pe
ultima sută de metri să-şi salveze carierele, trecînd de partea opoziţiei, cu
speranţa că nu vor răspunde de faptele comise în perioada în care s-au aflat la
putere. S-a arătat că singura soluţie viabilă pentru revenirea la normal o
reprezintă elaborarea unei noi legi ocupaţionale.
Manifestanţii
au scandat : “Băse, nu mai sta pe loc, du-te după
Boc!”, “Băse şi cu PDL, ne mănîncă zilele!”,”Fiinţă extraordinară lasă aurul în
ţară!”,”Respectaţi legile!”, “Stop abuzurilor!”, “Fără traseişti politici!”,
“Oprea trădătorul”,” Oprea mafiotul”,”Vrem respect pentru armată”
Fondul
sonor a fost asigurat de melodiile ”Să
nu-mi iei niciodată pensia”, ”România
vrea dreptate” şi ”Ăia hoţi, ăştia hoţi, mama lor la toţi”.
În
final sindicaliştii şi-au manifestat disponibilitatea de aparticipa la
manifestaţia de 1 Mai organizată la Bucureşti.
Preşedintele SCMD filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)












