miercuri, 2 mai 2012

1 MAI LA BUCUREŞTI

Marţi , 1 mai 2012, 50 membri ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate- filiala Constanţa, nucleul dur al acestei organizaţii,  au renunţat la iarba verde, micii şi bere, pentru a participa în Piaţa Victoriei din Bucureşti, la mitingul organizat de Consiliul Naţional al Societăţii Civile. Au înţeles că este nevoie de ei  şi au trecut  peste scepticismul celor care puneau sub semnul întrebării această acţiune, susţinînd că odată cu demiterea guvernului Ungureanu astfel de acţiuni nu îşi mai au rostul. Printre participanţi au fost  şi 3 colegii în vîrstă de peste 70 de ani- coloneii (r) Ioan Maliciuc, Frăţilă Constantin şi  Neagu Gabriel, care au făcut faţă cu brio temperaturilor de aproximativ 30 grade.
Am fost alături de colegii  din filialele SCMD din toată ţara şi împreună cu reprezentanţii sindicaliştilor din sănătate, învăţămînt,sectorul feroviar, minerit, metalurgie,diplomaţie, ai organizaţiilor de pensionari şi ale  revoluţionarilor  am fost d acord cu  necesitatea continuării acţiunilor de protest pînă la obţinerea următoarealor obiective minimale:
-          Schimbarea componenţei  parlamentului prin alegeri anticipate
-          Suspendarea şi demiterea preşedintelui României
-          Anchetarea şi  pedepsirea  celor vinovaţi de fraudele parlamentare şi  judecătoreşti, de abuzurile comise împotriva tuturor categoriilor socioprofesionale şi de vîrstă din România.
Am scandat  împotriva preşedintelui Traian Băsescu- cea mai huiduită  personalitate – dar şi împotriva Robertei Anastase, Elenei Udrea, Ancăi Boagiu, Emil Boc, Traian Igaş  şi nu în ultimul rind împotriva mafiotului reevaluat de la apărare- Gabriel Oprea.
Momentele inedite ale mitingului  au constat în:
-          Apariţia în rîndul manifestanţilor  a domnului Victor Ponta, acţiune îndelung aplaudată, dar care nu a luat cuvîntul de la tribună
-          Sosirea în piaţă a manifestanţilor care s-au deplasat pe jos, pe parcursul a 10 zile,de la Galaţi la Bucureşti,  în cadrul acţiunii “Îmi vreau România înapoi!”
-          Cea mai aplaudată personalitate a fost lt. Alexandru Gheorghe, căruia i-a fost înmînat un steag special realizat de manifestanţii gălăţeni

În cuvîntul său , preşedintele SCMD filiala Constanţa, a făcut referiri la următoarele aspecte:
-          Necesitatea continuării  acţiunilor de protest pînă la îndepărtatrea preşedintelui Traian Băsescu şi a marionetelor sale PDL-iste
-           Să nu se trateze cu trădătorii de la UNPR, care în numele  înteresului  naţional au susţinut  cu o perseverenţă deosebită guvernarea portocalie şi , care  acum se oferă să sprijine guvernarea USL,   pentru  asigurarea stabilităţii României, bineînţeles tot în numele aceluiaşi interes naţional.
-          A cerut celor prezenţi să încerce să facă o comparaţie între lt. Alexandru Gherghe- un adevărat erou, un simbol al tinerilor militari, care şi-a riscat cariera dar şi-a păstrat demnitatea- şi  Gabriel Oprea – fostul ministru al apărării naţionale a cărei carieră militară stă sub semnul ilegalităţilor flagrante şi care reprezintă pentru români  simbolul  trădătorului înăscut
-          A propus celor prezenţi ca următoarea adunare în Piaţa Victoriei să aibă loc cu ocazia ocazia revenirii României la normal- cu un preşedinte responsabil, cu un guvern şi un parlament legitim care să reprezinte cu adevărat interesele românilor.




Preşedintele SCMD-filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei

luni, 30 aprilie 2012

Tinerii constănţeni şi-au sărbătorit veteranii de război

Asociaţia Naţională Cultul Eroilor”Regina Maria”- filiala Constanţa a organizat o serie de activităţi care au permis unui mare număr de tineri să participle la sărbătorirea Zilei Veteranilor de război.
În ziua de 27 aprilie ,la simpozionul  organizat  la Muzeul Marinei  din Constanţa, au participat aproximativ 100 studenţi  de la Academia Navală” Mircea cel Bătrîn” şi  elevi de la Colegiul Naţional”Mircea cel Bătrîn” şi Liceul Teoretic ”Traian”. Pe parcursul a 90 minute au fost prezentate următoarele probleme:
-          Col.(r) Remus Macovei a făcut referiri la instituirea titlului de veteran de război şi a prezentat monumentele din judeţul Constanţa ridicate în onoarea acestora;
-          Gen.bg. (r)  Iatropol A.Nicolae Valentin- în vîrstă de 91 de ani a prezentat amintiri din perioada luptelor din Cehoslovacia la care a participat în calitate de tînăr sublocotenent;
-          M.M. principal.(r) Remete Gheorghe – în vîrstă de 88 de ani a prezentat acţiunile de luptă la care a participat în perioada 1943-1944 îmbarcat fiind pe distrugătorul “Mărăşeşti”;
-          Cdor. .(r) Nicolae Teodorescu -  veteran al acţiunilor din Somalia şi Iran a prezentat aspecte legate de organizarea şi coordonarea unor structuri specifice luptei contra terorismului în aceste ţări;
-          Mr.Sorin Constantinescu din comandamentul Brigăzii 9 Mecanizate ”Mărăşeşti”, veteran al trei misiuni în Afganistan ,a prezentat aspecte concrete cu care militarii români se confruntă în acest teatru de operaţiuni.
În ziua de 29 aprilie 2012 în mica localitate dobrogeană Sinoe, aparţinînd de comuna Mihai Viteazu, la monumentul care a fost inaugurat în 2007 în cinstea celor 35 eroi ai localităţii căzuţi pe  cîmpurile de luptă ale celui de al doilea război mondial şi a 61 veteranilor de război a fost organizat un ceremonial militar şi religios. Primarul comunei Gheorghe Grameni şi col.(r) Remus Macovei au prezentat asistenţei importanţa sacrificiilor făcute de locuitorii comunei în cel de al doilea război mondial şi au subliniat necesitatea cinstirii memoriei acestora. S-a recomandat ca celor 4 veterani de război care mai sunt în viaţă să li se acorde tot respectul şi sprijinul cuvenit. Copii şcolii din localitate au prezentat un program artistic, iar în final s-au depus coroane de flori. Garda de onoare a fost asigurată de o subunitate din Brigada 9 Mecanizată “Mărăşeşti”.






Preşedinte Asociaţia Naţională Cultul Eroilor “Regina Maria
Col.(r) Remus Macovei

marți, 24 aprilie 2012

Ziua Forţelor Terestre sărbătorită la Constanţa



Pentru cinstirea eroilor care s-au jertfit pe cîmpurile de luptă, Brigada 9 Mecanizată “Mărăşeşti”a organizat cu ocazia sărbătoriri Zilei Forţelor Terestre, un ceremonial militar şi religios la monumentul eroilor Regimentului 34 Mecanizat, amplasat pe strada Traian. Garda de onoare a fost asigurată din subunităţi aparţinînd Brigăzii 9 Mecanizate”Mărăşeşti”, Academiei Navale “Mircea cel Bătrîn”, Brigăzii de Jandarmi şi ISU Constanţa.
După intonarea Imnului de Stat, de către fanfara Statului Major al Forţelor Navale, un sobor de preoţi militari a oficiat slujba religioasă.
A urmat depunerea de coroane de flori de către reprezentanţii autorităţilor locale,  marilor unităţi din garnizoana Constanţa şi asociaţiilor cadrelor în rezervă şi în retragere. Din partea Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate coroana a fost depusă de col.(r) Remus Macovei, col.(r)Traian Ţăranu şi cpt.cdor. (r) Iacob Sorin.
Depunerea coroanei şi buchetelor de flori de către elevii Liceului “Traian” a reprezentat aspectul cel mai impresionant al întregului ceremonial, fiind răsplătit cu aplauze de întreaga asistenţă.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare şi a fanfarei militare.





Preşedintele SCMD Filiala Constanţa,

    Col.(r) Remus Macovei

miercuri, 18 aprilie 2012

INFORMARE


În ziua de 20.04.2012, începînd cu ora 17.30, în Sala de conferinţe a Şcolii Brîncoveneşti ( str. Vasile Lupu nr.34-36 ) are loc Adunarea Generală a SCMD-Filiala Constanţa.
Ordinea de zi este următoarea:
       1. Activităţi desfăşurate în perioada ianuarie – aprilie 2012.- prezintă- col.(r)Remus Macovei;
       2. Situaţia de efective şi stadiul plăţii cotizaţiilor- prezintă- col.(r) Cătălin Dănulescu;
       3. Situaţia financiară- prezintă- cpt.cdor. Iacob Sorin;
       4. Prezentarea stadiului desfăşurării proceselor- prezintă avocat Simona Sîrbu;
       5. Prezentarea stadiului  discuţiilor cu USL Constanţa - col.(r)Remus Macovei;
       6. Aprobarea participării membrilor filialei la mitingul preconizat a se desfăşura în ziua de 1 Mai  2012 la Bucureşti - col.(r)Remus Macovei;
       7. Diverse.
Biroul Operativ al SCMD- Filiala Constanţa

sâmbătă, 7 aprilie 2012

STOP ABUZURILOR!


Vineri ,06 aprilie 2012, între orele 10.30 -12.00, 100  membri ai filialei constănţene a  Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate au pichetat sediul Prefecturii Constanţa.
Pensionarii militari au protestat  împotriva continuării abuzurilor  grosolane comise de cei care gestionează procesul de recalculare/revizuire/regularizare a pensiilor militare:
  • -         stabilirea şi plata eronată şi ilegală a drepturilor de pensie;
  • -         utilizarea fondurilor publice fără angajamente legale şi angajamente bugetare;
  • -         emiterea mai multor decizii de revizuire, prin folosirea aceleaşi baze de date sau falsificarea bazei de date privind grupele de munca şi veniturile realizate;
  • -         stabilirea şi plata preferentială a drepturilor de pensie;
  • -         declanşarea executării  silite a pensionarilor fără a se aştepta soluţionarea definitivă pe cale juridică a cazurilor.
În cuvintele lor col.(r) Remus Macovei, cdor.(r) dr. Pompiliu Golea şi col.(r) Ţarină Virgil au reclamat indiferenţa  autorităţilor faţă de rezolvarea gravelor abuzuri care s-au comis pe timpul recalculării/revizuirii şi regularizătii pensiilor militare şi au subliniat hotărîrea sindicaliştilor de a continua protestele pînă cînd  aceste încălcări conştiente a actelor normative în vigoare vor înceta şi pînă cînd cei vinovaţi(miniştri, miniştri secretari de stat, şefii direcţiilor finaciar contabile şi preşedinţii caselor sectoriale de pensii ) vor răspunde penal pentru faptele lor. Aceştia şi-au manifestat neîncrederea în traseiştii politici care încearcă pe ultima sută de metri să-şi salveze carierele, trecînd de partea opoziţiei, cu speranţa că nu vor răspunde de faptele comise în perioada în care s-au aflat la putere. S-a arătat că singura soluţie viabilă pentru revenirea la normal o reprezintă elaborarea unei noi legi ocupaţionale.
Manifestanţii au scandat : “Băse, nu mai sta pe loc, du-te după Boc!”, “Băse şi cu PDL, ne mănîncă zilele!”,”Fiinţă extraordinară lasă aurul în ţară!”,”Respectaţi legile!”, “Stop abuzurilor!”, “Fără traseişti politici!”, “Oprea trădătorul”,” Oprea mafiotul”,”Vrem respect pentru armată”
Fondul sonor a fost asigurat de melodiileSă  nu-mi iei niciodată  pensia”, ”România vrea dreptate” şi ”Ăia hoţi, ăştia hoţi, mama lor la toţi”.
În final sindicaliştii şi-au manifestat disponibilitatea de aparticipa la manifestaţia de 1 Mai organizată la Bucureşti.





Preşedintele SCMD filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei