vineri, 7 septembrie 2012
Preşedintele nostru, statul de drept şi tendinţe europene
Comandor marină
(rez) dr. Golea Pompiliu
Nu puteam să nu răspund prompt la
cerinţa comandantului nostru suprem, referitoare la necesitatea educării
noastre oameni simpli sau clasa politică, în spiritul statului de drept. Şi are
dreptate. Cu reamintirea marcată de deferenţă, a faptului că şi domnia sa face
parte din clasa politică pe care o critică într-o anumită măsură în mod corect,
voi încerca să prezint câteva caracteristici
de bază ale statului de drept –noţiune pe care o declamăm prea des, riscând să
o trimitem în derizoriu. Asta ca să
reamintesc de „teoria formelor fără
fond” a lui Maiorescu
Ideea statului de drept, a fost
conturată de-a lungul secolelor începând cu teoriile lui Platon, Augustin, Toma
d¢ Aquino şi ajungând la iluminişti şi teoreticieni moderni ca
Maurice Duverger, Raymond Aron şi alţii.
Montesquieu este cel care
teoretizează pentru prima dată necesitatea puterii de stat, care să garanteze
drepturi legale, dând expresie certitudinii fiinţei umane de a se afla în
siguranţă. Într-o formulare devenită celebră acesta sugerează ideea statului de
drept: „ Nimeni să nu fie constrâns să faca lucrurile la care legea nu-l
obligă şi el să nu le facă pe cele pe care legea i le îngăduie” .
Principiile fundamentale care
stau la baza statului de drept sunt: suveranitatea poporului, separaţia
puterilor în stat, sisteme de guvernământ democratice, pluraliste, apărarea
drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor.
Statul de drept poate fi numai un stat democratic în care
suveranitatea poporului este reală, iar singurul izvor de legitimitate al
puterii este exprimarea liberă, prin alegeri a voinţei populare fără vicieri de
orice natură.
Separaţia puterilor în stat se
bazează pe ideea că în stat există trei puteri –legislativă, executivă,
judecătorească iar sistemul de conducere se aşează pe egalitatea şi
independenţa acestora, adică pe echilibrul lor.
Ele se controlează una pe cealalta şi în consecinţă nici una
dintre ele nu poate subordona activitatea celorlalte.
Independenţa fiecărei puteri faţă
de celelalte şi poziţia lor nu înseamnă că ele pot acţiona fără a se lua în
considerare şi a se corela reciproc, deoarece
în această situaţie statul ar reprezenta un sistem dezarticulat incoerent şi
chiar haotic.
Ori funcţia esenţială esenţială a
statului este aceea de a imprima şi asigura funcţionarea coerentă a
mecanismului social, în care elementele componente să se integreze armonios. Această integrare se realizează prin
intermediul legii dar şi educaţiei generale, aceste elemente stând la baza
organizării şi funcţionării organelor statului, disciplinând raporturile
sociale, indiferent dacă acestea se
stabilesc între organele statului sau între acestea şi cetăţeni.
Eficienţa acestui mecanism se
realizează numai prin respectul legii (redactate comprehensibil) de către toţi
participanţii la viaţa socială.
Oameni politici (din respect evit
termenul eufemistic de politician) , organizaţii şi oameni simpli.
Dacă legile sunt ignorate,
statul de drept începe să fie violat.
Fără a divaga prea mult, putem
conchide că statul de drept presupune:
·
Un parlament
responsabil care să respecte voinţa populară; aici poate intra printre altele, interdicţia
seducerii prin mijloace la limita legii a parlamentarilor în scopul migrării de
la un partid la altul, nesocotind mandatul cetăţenilor;
·
Un guvern
responsabil în faţa parlamentului, expresie a voinţei populare şi care să-şi
îndeplinească obligaţiile faţă de popor; primul
ministru trebuie să fie ales din
rândul majorităţii parlamentare, nu la dorinţa preşedintelui ţării;
aparat guvernamental numai politic la
vârf dar susţinut la nivele inferioare de specialişti pe diferite domenii a
căror calitate principală este profesionalismul şi nu culoarea politică;
·
O justiţie care
să se supună unor legi comprehensibile, evitîndu-se subterfugiile legislative care generează
neîncredere populară;
·
Un preşedinte,
factor de echilibru între puterile statului; nu preşedinte jucător, nu şef al
statului ci pur şi simplu preşedinte echidistant politic, cu charismă morală,
profesională şi ştiinţifică;
·
Statornicirea
unui sistem democratic pluralist veritabil care să asigure şi să garanteze
libera competiţie politică a diferitelor organizaţii şi partide; votul nominal
sub orice formă îl consider nociv deoarece viciază voinţa diferitelor segmente
ale alegătorilor;
·
Adoptarea de
măsuri care să asigure conservarea şi creşterea avuţiei naţionale; actuala
recesiune economică aduce sub fundalul unor condiţionări pentru împrumuturi
externe (în bună parte nefezabile), pericolul înstrăinării activelor tangibile (naturale şi
create prin muncă) şi a deteriorării calităţii activelor intangibile (umane, organizaţionale
şi relaţionale) fapt care va influenţa creşterea economică sustenabilă;
·
Repartiţia
echitabilă şi eficientă a veniturilor asigurând un nivel de trai decent
fiecărui cetăţean (statul social); se constată în acest moment derapaje de la
acest concept, şi culmea, venind ca o sugestie chiar din zona nucleului dur al
UE; mergem în consecinţă spre o societate fundamentată pe darwinism social;
·
Libera
circulaţie a informaţiilor; în aparenţă avem informaţie liberă, dar
deteriorarea mecanismelor de procesare cognitivă ale cetăţeanului sub impactul
evoluţiilor economice, instituţionale şi
educaţionale duce la ignoranţă, turpitudine şi de aici la comportamente neconforme, cu
statul de drept;
·
Dreptul la
opinie exprimată civilizat fără pericolul ca sub forme mascate să se
sancţioneze delictul de opinie;
·
Securitatea
juridică a cetăţeanului; rezolvarea cu celeritate şi bună practică, pe calea
justiţiei a încălcării drepturilor sociale şi economice ale acestora.
În consecinţă statul de drept
poate fi definit ca fiind acel tip de stat care proclamând egalitatea tuturor
cetăţenilor în faţa legii, conferă expresie concretă principiului supremaţiei
dreptului, a legii, a respectării stricte a acesteia, adică a legalităţii.
Nu am pretenţia ca cetăţean
obişnuit că am prezentat exhaustiv conţinutul statului de drept. Dar sunt
convins că cele prezentate, sunt
suficiente pentru noi cei mai mulţi din societatea aia civilă care gândeşte şi
acţionează legal pentru oprirea
derapajelor antidemocratice.
Eu sunt convins că sunt în
asentimentul domnului preşedinte. În limbaj marinăresc, în siajul domniei sale.
Mă pune pe gânduri şi unele
semnale negative venite chiar inima UE.
O carte apărută recent în Germania
şi pe care mi-a semnalat-o un prieten.
Cartea poartă titlul „Naşa” (The Godmother) şi este scrisă de publicista Gertrud
Höhler. În circa trei sute de pagini, autoarea o descrie pe doamna Angela
Merkel ca o personalitate care promovează măsuri ce limitează parlamentul şi
promovează valori de esenţă est –germană.
Aceste observaţii erau lansate la
numai o zi de Deutsche Welle.
Doamna Merkel,
poreclită “Mutti” (Mami) în cercurile politice, devine o “naşă” în cartea lui
Höhler. Ea stabileşte o “variantă tăcută a puterii autoritare pe care Germania
o are încă de experimentat”, cum ar fi furtul de idei de la rivali politici,
nivelarea sistemului de partid la o stare eclectică şi tratarea neglijentă a
normelor legale, standardelor etice, Parlamentului şi Constituţiei – de multe
ori mustrată de Curtea Constituţională Federală
( putem face o paralelă cu demersurile
Curţii Constituţionale a României ? )
Pe scurt, ea
indică un declin al moralei politice, scrie Deutsche Welle.
Avem similitudini în România?
Rămâne să analizăm fiecare cu
aparatul său de procesare cognitivă şi să tragem concluziile de rigoare. Repet
personale, nu induse de media sau de lobişti. De ori unde!
Şi să salutăm
chemarea domnului preşedinte, la respectarea statului de drept.
Veritas laborant nimis saepe, extinguitur nunquam (Deşi respins de
nenumarate ori, adevarul nu piere niciodată).
marți, 4 septembrie 2012
Şi în acest an am cinstit memoria eroilor români căzuţi la Turtucaia
La invitaţia
Primăriei Tutrakan, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor filiala Constanţa a
organizat deplasarea a 50 persoane la
festivităţile prilejuite de aniversarea a 96 de ani de la batălia de la
Turtucaia. Au participat reprezentanţi ai Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, ai Asociaţiilor Cadrelor în
Rezervă şi în retragere din M.Ap.N.şi MAI şi ai Forumului German, din localităţileConstanţa, Techirghiol, Lumina,Oituz,
Corbu, M. Kogălniceanu şi Grădina.
Evenimentul a
fost deschids de o slujbă religioasă. Au
urmat discursurile primarului din Tutrakan şi a Prefecturii din Silistra.
Delegaţia constănţeană a depus o coroană de flori, alăturînduse reprezentanţilor armatei bulgare şi ai tuturor primăriilor care au eroi
căzuţi în această bătălie, precum şi ai unor asociaţii patriotice. Dacă garda
de onoare formată din militarii activi a
fost la limita unei reprezentări oficiale, asistenţa a fost impresionată de
grupurile de păstrare a tradiţiilor, echipaţi în ţinutele armatei bulgare din
primul război mondial.
În finalul festivităţilor participanţii s-au adunat în jurul monumentului central, care are inscripţionate, în bulgară, germană, turcă şi română, cuvintele:”Onoare şi admiraţie celor ce au ştiut să moară vitejeşte pentru ţara lor “ Noi românii ne-am plecat frunţile în memoria ostaşilor care în 1916 au fost trimişi să înfrunte cu baioneta şi cu pieptul gol, avioanele, tunurile şi mitralierele bulgarilor, nemţilor şi turcilor. Ne-am adus aminte de jertfa lor, dar şi de convingerea celor care au scăpat cu viaţă, din aprigele confruntări ale anului 1916:”Ne-au ucis, ne-au dus la moarte sigură cei mari şi nepricepuţi”.Şi fără să vrem ne-am gîndit la situaţia actuală critică a armatei române!
În finalul festivităţilor participanţii s-au adunat în jurul monumentului central, care are inscripţionate, în bulgară, germană, turcă şi română, cuvintele:”Onoare şi admiraţie celor ce au ştiut să moară vitejeşte pentru ţara lor “ Noi românii ne-am plecat frunţile în memoria ostaşilor care în 1916 au fost trimişi să înfrunte cu baioneta şi cu pieptul gol, avioanele, tunurile şi mitralierele bulgarilor, nemţilor şi turcilor. Ne-am adus aminte de jertfa lor, dar şi de convingerea celor care au scăpat cu viaţă, din aprigele confruntări ale anului 1916:”Ne-au ucis, ne-au dus la moarte sigură cei mari şi nepricepuţi”.Şi fără să vrem ne-am gîndit la situaţia actuală critică a armatei române!
Menţionăm că în
Bulgaria comemorarea acestei istorice
bătălii se serbează în fiecare an, în prima duminică din luna septembrie,
evenimentul fiind transformat
într-o adevărată sărbătoare populară.
Indiferent de recesiune şi constrîngerile bugetare bulgarii sunt prezenţi în
număr mare pentru a cinsti aşa cum se cuvine memoria eroilor căzuţi pe aceste
meleaguri în 1916.
Demn de remarcat este şi faptul că reprezentanţii autorităţilor locale, sub îndrumarea reprezentanţilor Muzeului de istorie Naţională din Tutrakan, îngrijesc exemplar Complexul Memorial “Cimitirul militar 1916” aflat la Sumenţî, locul celei mai sîngeroase confruntări din cadrul bătălie de la Turtucaia. Astfel autorităţile locale înţeleg să respecte vitejia şi onoarea militară a celor peste 20.000 militari- bulgari, români, germani şi turci – care în acest cimitir îşi duc somnul de veci împreună.
Demn de remarcat este şi faptul că reprezentanţii autorităţilor locale, sub îndrumarea reprezentanţilor Muzeului de istorie Naţională din Tutrakan, îngrijesc exemplar Complexul Memorial “Cimitirul militar 1916” aflat la Sumenţî, locul celei mai sîngeroase confruntări din cadrul bătălie de la Turtucaia. Astfel autorităţile locale înţeleg să respecte vitejia şi onoarea militară a celor peste 20.000 militari- bulgari, români, germani şi turci – care în acest cimitir îşi duc somnul de veci împreună.
Împreună cu
autorităţile locale, românii prezenţi au stabilit amplificarea acţiunilor
comune pentru cinstirea memoriei eroilor
atît în Bulgaria, cît şi în România.
Preşedintele Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor
filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
joi, 23 august 2012
Diagnosticul politic, economic şi social al României, în concepţia lui Mihai Eminescu
Comandor marină (rez) dr. Golea
Pompiliu
Mihai Eminescu continuă să
fie actual şi în zilele noastre când în numele
unor concepte discutabile, suntem conduşi
spre un model social economic şi politic discutabil.
Citindu-l
pe Eminescu, ai senzaţia că afirmaţiile sale sunt bazate parcă pe studiul
prezentului, ceea ce ne demonstrează perenitatea lor în timp în contextul unei
matrici psiho –socio –politice specifice ţării noastre.
Voi
prezenta câteva din ele păstrând parfumul epocii:
„ Înmulţirea claselor consumatoare şi
scăderea claselor productive iată răul organic în contra căruia o organizare
bună trebuie să –i găsească remedii”.
Iată o caracterizare excelentă a ceea
ce trebuie să fie economia. Ce ne spunea referitor la această constatare Mihai
Eminescu: „Clasele productive au dat îndărăt; proprietarii mari şi ţăranii au
sărăcit; industria de casă şi meşteşugurile s-au stins cu desăvârşire iar
clasele improductive, proletarii condeiului, cenuşerii, oamenii ce încurcă două
buchii pe hîrtie şi aspiră, au devenit deputaţi şi miniştrii, advocaţii s-au
înmulţit, cu asupra de măsură dau tonul, conduc opinia publică, fericesc în
fiecare zi naţia pe hârtie”
„ Cea mai superficială socoteală din
lume ar dovedi îndestul că puterea productivă a naţiei româneşti n-a crescut, n-a putut să crească în raport cu
groaza de cheltuieli pe care le-au impus formele de civilizaţie străine,
introduse cu grămada în ţara noastră”.
„ Industria trebuie să fie a
naţiunii... şi păzită de concurenţă iar purtătorul ei comerţul s-o schimbe pe
aur, dar aurul punga ce hrăneşte pe industriaş şi îmbracă pe agricultor trebuie
să fie în mîinile aceleiaşi naţiuni”.
„ Ca urmare a aşezării geografice (:
) a resurselor naturale şi mai ales ( :
) a celei mai mici densităţi (populaţionale n.n.) România nu a fost niciodată
un stat absolut independent”.
„ Legislaţiunea trebuie pusă în
aplicarea celei mai înalte idei de drept, pusă în raport cu trebuinţele poporului
astfel încât explicarea ori aplicarea drepturilor prin lege să nu compromită
spiritul acestora”.
„ Indiferent cum a fost; puterea
tutelară s-a comportat la fel: agreând şi colaborând cu un anumit tip de român
şi ţinând la distanţă sau ordonând represiune pe alt tip de român”.... „ Tipul
de român repudiat de toate puterile tutelare este naţionalistul cu convingeri
imposibil de corupt şi patriotul refractar la operaţii transacţionale. Aceste
însuşiri de intelect şi caracter sunt
considerate a fi periculoase şi deci o vinovăţie cu care nu se colaborează şi
care se pedepseşte dacă iese din anonimat”.
„ Exact invers, tipul de român agreat
de toate puterile străine care au tutelat România, fără convingeri politice,
călducel în comportament şi adaptabil la colaborări, cameleon în politică,
transacţionist în afaceri ( : ) oportunist în relaţii şi întotdeauna de partea
puterii şi cu utilitate pentru putere”.
„ Astfel statul român nu mai este un
produs al geniului rasei române ci test
franţuzesc aplicat asupra unui popor ce nu îl înţelege şi nu îl va înţelege
niciodată”....
” Peste tot aceiaşi idee: să dau
străinilor ce îmi cer cât pentru români puţin îmi pasă”.
„ De când lumea nu s-a văzut ca un
popor să stea politiceşte sus şi economiceşte jos: amundouă ordinele de lucru
stau într-o strânsă legătură: civilizaţia economică e muma celei politice”.
„ Dacă în timpul când ni se pronunţă
domnia virtuţii cineva ar fi prezis ceea
ce are să se întâmple peste câţiva ani, desigur că ar fi fost declarat
mincinos”.
„ Să fi zis cumva că cei ce promiteau
economii, vor spori bugetul cu 40%, că cei ce combat funcţionarismul vor spori
numărul posturilor cu sutele, că cei ce sunt pentru independenţa alegătorilor
vor face pe funcţionari să atârne atât de mult pe autorităţile supreme încât
unii oameni să voteze comenzii din Bucureşti. Că se vor da 17 milioane pe
drumul de fier Cernavoda –Chiustenge ( Constanţa –n.n.) care nu vor face nici
cinci şi că patru milioane din preţul de
cumpărare se va împărţi între membrii autorităţilor. Că se va constata că o
seamă de judecători şi administratori din România sunt tovarăşi de câştig cu
bandiţii din codru. Dacă cineva ar fi prezis toate astea lumea ar fi râs de
dânsul şi totuşi nu numai acestea ci multe altele s-au întâmplat şi se întâmplă
zilnic fără ca opiniunea politică să se mai poată vota”.
Comentariile sunt de prisos. Toţi cei
care ne considerăm societate civilă aia bună dorită şi de domnul preşedinte
Băsescu să medităm şi să acţionăm ca nişte veritabili cetăţeni în acord cu
statul de drept.
Veritas
laborant nimis saepe, extinguitur nunquam (Deşi respins de nenumarate ori,
adevarul nu piere niciodată).
marți, 21 august 2012
Procurorii români, Biblia şi jurământul
Începînd cu
1938 în România şi-au produs efectul trei dictaturi, toate avînd un punct comun,
aservirea justiţiei de către atotputernicii conducători. În această perioadă au
avut loc o serie de evenimente ruşinoase
pentru orice naţiune care se doreşte civilizată. Voi enumera doar cîteva mai
semnificative.
-
În noaptea de 29/30 noiembrie,
din ordinul lui Carol al II-lea,
conducătorii legionari sunt asasinaţi prin sugrumare pe timpul
transportului de la închisoarea Rîmnicu Sărat la Jilava. Cu sprijinul
reprezentanţilor justiţiei asasinatul politic se transformă în împuşcarea celor 14 deţinuţi, urmare a
încercării de a fugi de sub escortă.
-
În septembrie 1939, după asasinarea
primului ministru Armand Călinescu, de către legionari, din ordinul lui Carol
al II–lea, generalii Gheorghe Argeşeanu
şi Gabriel Marinescu coordonează comiterea unor crime care nu au nimic comun cu ordinea de drept (executarea
publică a asasinilor şi lăsarea
cadavrelor acestora în stradă; în fiecare judeţ sunt executaţi 3 legionari fără nici o
judecată;
executarea unui număr important de legionari aflaţi în lagăre, spitale, şcoli).
-
După venirea legionarilor la putere,
toţi cei vinovaţi de aceste crime (demnitari, generali, ofiţeri şi subofiţeri din
M.Ap.N. şi M.I. ), sunt arestaţi şi
încarceraţi la Jilava, iar în noaptea de 26/27 noiembrie 1940 sunt asasinaţi de un comado
legionar. Nimeni nu va fi anchetat, nimeni nu va fi arestat.
-
Ca urmare a eşuării rebeliunii legionare, aproximativ 8.000 dintre aceştia
sunt arestaţi, judecaţi şi condamnaţi la ani grei de închisoare. Cercetarea
celor care au fost implicaţi în
asasinatele de la Jilava, s-a desfăşurat în perioada martie – iulie
1941. Pe 22 iulie 1941 s-au pronunţat
sentinţele: 20 condamnări
la moarte, 6 condamnări la muncă silnică pe viaţă, 6 condamnări la 10 ani
închisoare, iar 6 achitaţi.
-
La
7 septembrie 1941,
generalul Nicolae Rădescu, aflat în rezervă, trimite o scrisoare de protest
ambasadorului Germaniei la Bucureşti, Manfred von Killinger, ca urmare a unui
discurs ţinut de acesta la Sala „Aro” în faţa coloniei germane din Capitală şi
în care condamna românii care erau împotriva participării României la acţiunile
militare împotriva URSS, dincolo de Nistru. Ca urmarea a acestei scrisori,
generalul Nicolae Rădescu a fost arestat
şi internat în lagărul de internaţi
politici de la Tîrgu Jiu, din ordinal mareşalului Ion Antonescu. Va rămîne
aici în perioada 22 octombrie 1941- 22 septembrie 1942.
-
Procurori care au dispus arestarea tuturor
persoanelor care au acţionat împotriva conducătorului statului, Ion Antonescu, vor fi implicaţi în
judecarea acestuia şi a principalilor săi colaboratori şi condamnarea lor la
moarte în 1946.
-
După
23 august 1944 se vor desfăşura o serie de procese care se vor finaliza cu
distrugerea elitei politice, intelectuale şi militare româneşti. În perioada
1944-1964, în urma unor înscenări judiciare, personalităţi importante au fost
condamnate la ani grei de închisoare, multe dintre ele murind în sinistrele
penitenciare de la Jilava, Aiud, Gherla, Sighet, Rîmnicu Sărat, Piteşti sau în
coloniile de la Canal. Aportul procurorilor la distrugerea elitelor româneşti a
fost esenţial.
-
Implicarea
procurorilor în reuşita colectivizării agriculturii, 1949-1962, este evidentă,
abuzurile comise în această perioadă relativ recentă, fiind încă vii în memoria
victimelor, de regulă oamenii gospodari de la sate care au refuzat să intre în
cocoperativele de producţie.
-
Procurorii
comunişti au jucat un rol important în înăbuşirii revoltei muncitoreşti de la
Braşov în noiembrie 1987.
-
În
perioada 16 - 22 decembrie 1989,
procurorii comunişti sunt cei care anchetează, în mod deosebit la Timişoara şi
Bucureşti, pe cei care au îndrăznit să se ridice împotriva lui Ceauşescu.
-
După
22 decembrie 1989 aceiaşi procurori, se implică în asasinatul politic din 25
decembrie 1989 şi în arestarea, anchetarea şi condamnarea foştilor conducători
comunişti. Deşi aceste procese sunt jenante, prin organizare, desfăşurare şi
sentinţele pronunţate, toţi procurorii implicaţi sunt promovaţi şi avansaţi.
-
Urmează
procesele legate de aflarea adevărului despre revoluţie şi mineriade, în care
procurorii au făcut tot ceea ce era posibil pentru tergiversarea acestora,
astfel că nici astăzi, la peste 20 ani de la aceste evenimente, adevăraţii
vinovaţi nu sunt încă sancţionaţi pentru crimele comise în această perioadă.
Procurorii
români care şi-au desfăşurat activitatea
în perioada 1938-1989 au scuza că în condiţii de dictatură nu puteau acţiona
altfel. În perioada tulbure de după decembrie 1989 au scuza vidului legislativ
şi a implicării politicului, mai mult sau mai puţin făţişă, în actul de
justiţie.
La
integrarea în NATO şi în UE, România s-a angajat fără echivoc că va
respecta toate normele specifice acestor organisme. Printre ele se numără şi
asigurarea independenţei justiţiei. Din păcate, în perioada
imediata suspendării preşedintelui României şi în mod deosebit după
desfăşurarea referendumului din 29 iulie 2012, am constatat că în Romînia,
independenţa justiţiei este un deziderat greu de realizat.
Curtea Constituţională formată din
reprezentanţi numiţi pe criterii politice, unii dintre ei ajunşi în funcţie pe
căi care numai democratice nu pot fi
numite, vezi cazul Minea, nu a putut lua
o decizie în problema referendumului.
Procurorii
Parchetului General s-au autosesizat şi
au ridicat listele electorale de la Autoritatea Electorală Permanentă. În mod normal primii care ar fi trebuit
cercetaţi erau membrii Autorităţii
Electorale Permanente, care de ani de zile nu au actualizat listele electorale, fapta lor încadrîndu-se la
neglijenţă în serviciu sau abuz în serviciu, dacă s-ar fi dovedit că au făcut
acest lucru cu bună ştiinţă, din ordin politic.
Inactivitatea membrilor acestui organism a adus grave prejudicii
stabilităţii României şi imagini acesteia în lume.
Procurorii,
din considerente care ne scapă, au decis altfel şi au declanşat o acţiune
fulger pentru depistarea eventualelor fraude electorale la referendumul din 29
iulie 2012, uitînd faptul că la
alegerile prezidenţiale din 2004 şi 2009, cînd reclamaţiile şi suspiciunile de
fraude au fost mult mai multe şi mai veridice, nu au avut nici cea mai mică reacţie. Procurorii de la 181 parchete din
15 judeţe şi DNA, care după părerea majorităţii specialiştilor nu au competenţe
în acest domeniu, s-au implicat în această acţiune de o amploare fără
precedent.
Ceea ce au uitat procurorii participanţi, sau
o mare parte dintre ei, este jurămîntul pe care l-au depus la începerea carierei : ”Jur să respect Constituţia şi legile ţării, să
apăr drepturile şi libertăţile fundamentale ale persoanei, să-mi îndeplinesc
atribuţiile cu onoare, conştiinţă şi fără părtinire. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!”
Pe parcursul
ultimilor zile, parcă în dispreţul total al acestui jurămînt, mii de cetăţeni,
în special din zonele rurale, majoritatea dintre ei în vîrstă şi cu grave
afecţiuni medicale, sunt anchetaţi de-a valma, cu încăcarea flagrantă a
prevederilor legale. Pentru simplul motiv că au participat la vot, cetăţenii
sunt obligaţi pe marginea şanţului, în curţile locuinţelor personale să dea
detalii despre votare, uneori să declare
inclusiv cum au votat. Unii sunt luaţi cu dubele jandarmilior şi duşi să
depună mărturie în alte localităţi, alţi primesc citaţii , unele completate la
faţa locului, să se prezinte pentru audieri în alte localităţi, pe cheltuiala
lor. Uneori sunt întrerupte slujbele religioase, pentru ca audierea martorilor
să se poată desfăşura în timpul avut la dispoziţie de procurori. Toţi cetăţenii
sunt obligaţi să jure cu mîna pe Biblie, că vor spune adevărul, uitînd domnii
procurori că România este un stat laic şi acest lucru este inadmisibil. Undeva
în Olt, procurorii au fost siliţi de
cetăţeni să părăsescă localitatea, cetăţenii implicaţi find ameninţaţi de o persoană din conducerea CSM,
cu perioade importante de puşcărie.
Nicăieri
în Europa nu s-a mai desfăşurat o acţiune atît de abuzivă şi reprezentanţii
Parchetului General şi ai DNA vor avea mari probleme să o justifice. Sunt de
acord ca sancţionarea tuturor
persoanelor implicate în fraudarea oricăror alegeri să se facă cu maximă
severitate, dar acest lucru trebuie să se facă strict cu respectarea
prevederilor legale. Iar procurorii să
acţioneze cu onoare şi nu la comenzi politice.
Toate aceste
întîmplări, cu procurori care încalcă fără nici o reţinere prevederile legale,
dar şi jurămîntul depus, mă duc cu
gîndul la un trecut nu prea îndepărtat, evocat
la începutul acestui material, cînd procurorii executau întocmai
ordinele primite de la conducătorii politici, fără a răspunde pentru efectele
acţiunilor lor. Astăzi, noi românii, deveniţi între timp cetăţeni europeni,
trăind într-o ţară care se vrea democratică, avem tot dreptul să protestăm şi
să cerem încetarea unor astfel de practici care au produs multe suferinţăe românilor. Iar cei care nu
respectă normele statului de drept vor trebui să răspundă în faţa justiţiei, care într-o
perioadă sperăm cît mai scurtă, va deveni independentă şi va apăra interesele
tuturor românilor.
Şi ar mai fi necesar un lucru.
Politicienii noştri să înţeleagă cît de
păgubos este sistemul semnalat, încă din 1894, de Barbu Ştefănescu
Delavrancea, pe timpul unui dicurs parlamentar: "Sa nu veniti cu sistemul urmator
: dar d-voastra n-ati facut in cutare ocaziune cutare greseala si in
cutare rand cutare pacat? Cu modul acesta consacrati urmatorul sistem:
greşalele mele iţi dă d-tale dreptul să comiţi păcate. Păcatele d-tale imi dă
mie dreptul de a comite nelegiuiri şi nelegiuirile mele îţi dă dreptul d-tale
de a comite crime. Acest ruginit mod de a cugeta si de a simţi,este contrariu legilor, civilizaţiunei
şi umanităţii." Şi să-i pună capăt!
Preşedinte SCMD Filiala Constanţa
Col.(r) Remus Macovei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






