marți, 29 ianuarie 2013


INFORMARE
În ziua de 28 ianuarie, la sediul SCMD,  a avut loc şedinţa lunară a Biroului Operativ.
La punctul 1 al ordinii de zi, col.(r) Remus Macovei a prezentat  discuţiile avute cu preşedintele SCMD legate de stadiul negocierilor cu reprezentanţii actualei puteri referitoare la adoptarea ordonanţelor de guvern privind revenirea pensiilor  micşorate la cuantumul din decembrie 2010 şi la cumularea pensiilor cu salariul. Au fost prezentate poziţiile filialelor din zona de sud – vest, ale filialelor Craiova şi Braşov.Poziţa membrilor  Biroului Operativ a fost de a aştepta rezultatul negocierilor conducerii SCMD  cu reprezentanţii actualei puteri, fiind pregătiţi în cazul tergiversării acestora să se treacă la acţiuni de protest.
La punctul 2 al ordinii de zi, doamna avocat Sârbu Simona a prezentat stadiul acţiunilor în instanţă. Procesele se află în următoarele stadii: amânate, respinse la Tribunalul Constanţa, recurs la Curtea de Apel, respinse definitiv şi irevocabil la Curtea de Apel. Se impune pentru cei din ultima categorie pregătirea acţiunii la CEDO . Ȋn acest sens s-au făcut demersuri împreună cu Departamentul Juridic al SCMD, pentru pregătirea temeinică  a acestei acţiuni. Pe plan local să se identifice un traducător autorizat care să fie în măsură,  contra cost,  să traducă documentele necesare începerii acestei acţiuni. Să avem grijă ca sa nu se depăşească termenul de 6 luni de la emiterea deciziilor  definitive şi irevocabile. Va fi ţinută la zi situaţia tuturor proceselor , cei pentru CEDO  fiind atenţionaţi asupra demersului pe care trebuie să-l facă.
Membri Biroului Operativ au arătat necesitatea  solicitării pe timpul proceselor, nu a  cuantumului pensiilor , ci  menţineriea prevederilor Legii 164 în legătură cu actualizarea cuantumului pensiei  cu mărirea  soldelor militarilor activi.
La punctul 3 al ordinii de zi , cpt.cdor Iacob Sorin a prezentat situaţia fondurilor avute la dispoziţie în anul 2012, subliniind faptul că la terminarea anului a rămas necheltuită suma de 1561 lei.Toate  documentele  de decontare a cheltuielilor au fost avizate favorabil de către Departamentul financiar al SCMD.
La punctul 4 al ordinii de zi, col. Danulescu Cătălin a prezentat situaţia plăţii cotizaţiilor pe anul 2012. În anul 2013 până la acestă dată au plătit cotizaţia 50 de membri integral şi alţi 53 parţial. Se impune ca în perioada următoare să fie contactaţi toţi membri SCMD, în mod deosebit cei care au procese pe rol, astfel ca până în luna martie 2013 să ştim sigur pe ce membri se  poate conta.
La punctul 5 col.(r)Remus Macovei a prezentat o variantă de program de activitate pe anul 2013, care a fost completată de ceilaţi membri ai Biroului Operativ .După analizarea tututror acestor propuneri se va întocmi Programul de activitate al filialei pe anul 2013, care va fi afişat pe site-ul  filialei  până luni, 4 februarie 2013.
S-a prezentat lista cu cei 30 de membri care au contribuit cu suma de 1135 lei la ajutorarea col. (r) Anton Vasile din Focşani.
 A fost numită o comisie de inventariere care până pe data de  04 februarie 2013 va finaliaza această activitate.
S-a subliniat faptul că reprezentanţii armatei nu au de ce să se implice în activităţile specifice ANAF.Cei abilitaţi să-şi îndeplinească atribuţiunile pentru care sunt plătiţi.
S-a  subliniat necesitatea ca filiala să fie mai activă în luarea unor poziţii tranşante faţă de problemele economice , sociale şi politice care au apărut în această perioadă şi pentru viitor.
Preşedintele SCMD Filiala Constanţa
Col(r) Remus Macovei


vineri, 25 ianuarie 2013

ZIUA UNIRI SĂRBĂTORITĂ LA MALUL MĂRII


În organizarea Garnizoanei militare Constanţa pe esplanada  din faţa sediului Comandamentului Flotei s-a desfăşurat un impresionant ceremonial dedicat Zilei Uniri. La eveniment au participat autorităţile locale,cadre active din M.Ap.N. şi MAI, veterani de război, cadre în rezervă şi în retragere membri ai filialelor  constănţene a Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate şi ai Asociaţiei Cadrelor militare în Rezervă şi în Retragere. Urmare a protocolului încheiat între Asociaţia Naţională Cultul Eroilor “Regina Maria ”şi Inspectoratul Şcolar Judeţean,  la festivitate au participat un număr impresionant de elevi de la Colegiul Naţional”Mircea cel Bătrân”, Liceul “Traian”, Liceu “Mihail Eminescu”şi Şcoala “I.N.Roman”.
Profesorul universitar doctor Marian Cojoc, de la Universitatea “Ovidius”, comandantul garnizoanei Constanţa, cam. Alexandru Mâşu şi prefectul judeţului Constanţa, domnul Eugen Bola au evocat momentele principale ale realizarii Unirii Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859, au subliniat în  importanţa  acestui act care a permis punerea bazelor României moderne. Deasemenea au  fost evocate figurile istorice  care , cu inteligenţă, au ştiut să speculeze impreciziile prevederilor Convenţiei de la Paris.
 După defilarea gărzii de onoare formată din militari ai Forţelor Navale, ai Forţelor Terestre , ai Jandarmeriei şi ISU, fanfara reprezentativă a Forţelor Navale, condusă de lt.col. Cornel Ignat a interpretat câteva cântece patriotice. În final , pe platforma din faţa comandamentului Flotei , toţi participanţi  la acest eveniment s-au prins în Hora unirii.




Col.(r) Remus Macovei

marți, 22 ianuarie 2013

MULŢUMIRI



Biroul Operativ al Filialei  SCMD Constanţa mulţumeşte celor 30 de membri care au donat suma totală de 1135 lei pentru ajutorarea col.(r) Anton Vasile, din filiala SCMD Vrancea.

duminică, 13 ianuarie 2013

APEL UMANITAR

Stimaţi colegi,
Am fost informaţi că un coleg , membru al SCMD filiala Focşani, se află într-o situaţie critică. Col.(r) Anton Vasile, ofiţer infanterie-paraşutist,  promoţie 1981, a fost trecut în rezervă în anul 2007(la vârsta de 48 ani) pe caz de boală. I s-a depistat o tumoare abdominală de peste 4 kg, a fost operat în patru etape, având afectate mai multe organe interne (un rinichi şi splina extirpate, ficatul, intestinele şi pancreasul extirpate parţial), la ora actuală fiind diagnosticat cu handicap grav. Familia ofiţerului are ca singură sursă de venit doar pensia acestuia, care a fost  diminuată cu 1.000 de lei.
O operaţie  în ţară ar costa  31.000 lei, din care statul ar asigura doar 300 lei.
În aceste condiţii pentru a-l sprijini pe ofiţer,  vă rog ca cei care doriţi să contribuiţi cu sume băneşti , să depuneţi  aceste sume la sediu SCMD, pe baza unui table nominal, până la data de  20 ianuarie 2013, urmând ca ulterior suma adunată să fie virată în contul RO 88 BTRL 0400 1201 L 25991xx , deschis la Banca Transilvania, sucursala Focşani, jud. Vrancea, titular de cont ANTON VASILE
Vă rugăm să contribuiţi prin gestul dumneavoastră la salvarea vieţii col.(r) Anton Vasile.
Biroul operativ

vineri, 11 ianuarie 2013

Epurările politice ale generalilor români



De regulă militarilor le-a fost interzis să se implice în politică. Aceasta nu a împiedicat conducerea tuturor partidelor care pe parcursul timpului au guvernat România, să îşi formeze şi să îşi fidelizeze un grup de generali, care, odată partidul ajuns la putere, să ocupe cele mai importante funcţii de conducere din Ministerului Apărării/de Război, din Marele Stat Major sau de la Departamentul de înzestrare al armatei. Aceştia, pe timpul guvernării, executau întocmai cerinţele partidului sau grupării/alianţei politice care i-a numit în funcţii. După schimbarea puterii politice, de regulă, aceşti generali erau numiţi în funcţii conform specializărilor, vechimii, funcţiilor deţinute anterior şi gradelor avute. Această regulă nu se va mai respecta în septembrie 1940, imediat după abdicarea regelui Carol al II-lea, când generalul Ion Antonescu va îndepărta din armată 80 de ofiţeri, dintre care 15 erau generali. Aceştia au fost trecuţi în rezervă urmare a aplicării art. 58 din legea înaintărilor în armată  pentru că îşi dovediseră incompetenţa pe timpul retragerii din Basarabia sau compromişi prin colaborarea cu Carol al II-lea. Trei dintre ei - Gabriel Marinescu, Gheorghe Argeşanu şi Ion Bengliu - sunt arestaţi şi încarceraţi la Jilava. Această primă epurare din istoria Armatei Române a avut ca scop curăţarea şi întărirea organismului militar prin înlăturarea elementelor necorespunzătoare de la conducerea acestuia. În perioada următoare mare parte dintre aceşti generali vor deveni inamici ai mareşalului Ion Antonescu şi se vor implica în acţiuni complotiste împotriva acestuia.

La 23 august 1944 se va declanşa prima epurare politică în armata română. Acum se va da startul unei acţiuni care se va repeta cu o periodicitate regretabilă şi care va avea consecinţe nefaste asupra generalilor armatei române. Acţiunea dictată de noul aliat al României se va încheia în 1964 cu distrugerea elitei militare româneşti.Transformarea armatei regale în armată populară era condiţionată de dispariţia venerabililor generali, formaţi în cultul onoarei şi demnităţii,care au condus cu pricepere şi curaj trupele române pe câmpurile de luptă ale celor două războaie mondiale, Generalii care în perioada interbelică şi pe timpul celui de al doilea război mondial au îndeplinit funcţii de miniştri sau miniştri secretari de stat, generalii care s-au aflat în funcţii de conducere în Ministerul de Război, în Ministerul de Interne, în Jandarmerie, în Statul Major General sau la comanda Armatelor, Corpurilor de armată, Diviziilor şi Brigăzilor vor fi judecaţi şi condamnaţi în urma unor simulacre de procese. În această perioadă peste 161 de generali vor fi condamnaţi, 78 dintre ei murind în închisorile comuniste: 19 la Aiud, 17 la Sighet, 12 la la Jilava, 9 la Văcăreşti, 5 la Canal şi Făgăraş, 3 la Gherla, 2 la Râmnicul Sărat, câte unul la Botoşani, Dej, Galaţi, Ocnele Mari, Piteşti şi Târgul Ocna. Alţi doi generali au murit pe timpul anchetelor executate de către Securitate, un viceamiral a murit într-o închisoare care nu a putut fi identificată, iar generalul Gheorghe Avramescu a fost asasinat pe front de agenţi ai N.K.V.D..

Noile criterii pe baza cărora un militar putea ajunge în doar câţiva ani general nu aveau nimic de a face cu criteriile riguroase din perioada interbelică: origine socială sănătoasă, devotament faţă de cauza poporului şi a partidului. Pentru ca succesul să fie sigur aceştia trebuiau să se căsătoreacă, doar după ce viitoarea soţie şi părinţii acesteia erau verificaţi asupra moralităţii, originii sociale şi a devotamentului faţă de Republica Populară Română. Viitorii generali ai armatei populare vor fi selecţionaţi din rândul:
- tinerilor cu o pregătire intelectuală sumară, care la admiterea în şcoala militară vor da examen la dictare şi rezolvarea unei probleme de matematică;
- tinerilor din cele două divizii de voluntari formate din prizonierii în U.R.S.S.[ ], care juraseră să lupte pentru o prietenie trainică între România şi Uniunea Sovietică şi care acum au avut acces nelimitat la funcţiile de conducere din Armata Română;
- ilegaliştilor comunişti, care fără nicio pregătire militară, sunt avansaţi în gradul de general. A fost pentru prima oară în istoria armatei române când s-a întâmplat aşa ceva.

A doua epurare politică are loc după 1965, când generalii cu studii în U.R.S.S., care ocupau funcţiile vitale în Armata Română, unii dovediţi spioni ai serviciilor secrete sovietice K.G.B. sau G.R.U., vor fi trecuţi în rezervă sau numiţi în funcţii periferice în economia naţională. Marea majoritate a acestora se vor angaja în acţiuni complotiste împotriva lui Nicolae Ceauşescu, fiind sprijiniţi din umbră de aceste servicii. Nucleul dur al complotului care se va solda în 1989 cu înlăturarea lui Nicolae Ceauşescu a fost reprezentat de generalii: Nicolae Militaru, Vasile Ionel, Ştefan Kostyal, Gheorghe Logofătu, Marin Pancea.

Cea de a treia epurare politică are loc după evenimentele din decembrie 1989 când o bună parte dintre generalii, proveniţi din ofiţerii care au beneficiat de avansări excepţionale în perioada 1947-1953, ca şi cei peste 20 de generalii dovediţi ca agenţii K.G.B. sau G.R.U., reactivaţi în decembrie 1989 de Ion Iliescu, vor fi înlăturaţi din armată. Dintre aceştia opt vor fi judecaţi şi condamnaţi pentru organizarea şi conducerea acţiunilor militare pe timpul represiunii (16-22 decembrie) sau a luptei cu „elementele teroriste" - Ion Coman, Victor Atanasie Stănculescu, Mihai Chiţac, Dumitru Drăghin, Iulian Topliceanu, Ion Dincă, Constantin Olteanu, Constantin Rotariu. Din păcate, deşi noile autorităţi au clamat reîntorcerea la tradiţiile Armatei Române, noii generali vor proveni din rândul militarilor compromişi în timpul evenimentelor din decembrie şi al oportuniştilor de cea mai proastă speţă. Pe parcursul a câtorva luni, cel mult pe parcursul a doi-trei ani, aceştia, obţin grad după grad şi preiau toate funcţiile de conducere ale Armatei Române. Sunt caracterizaţi, ca şi politicienii care le-au susţinut ascensiunea în grade şi funcţii, de o nemărginită sete de parvenire. Este perioada în care Armata Română devine o tarabă în care totul este de vînzare: grade, funcţii, titluri de doctor, titluri ştiinţifice în învăţământul militar, majoritatea contractelor etc .

Putem afirma că astăzi este în plină desfăşurare a patra epurare politică, făcută de această dată de D.N.A.. Acest organism fiind puternic influenţat politic, epurarea este doar parţială şi selectivă, toţi marii vinovaţii de situaţia dezastruoasă în care se află Armata Română, fiind ocoliţi de acţiunile procurorilor. Niciunul din generalii aflaţi în spatele următoarelor afaceri nu au răspuns pentru pagubele produse armatei: Motorola, Ţigareta II, Distrugătorul Mărăşeşti, Marconi, Star, Algoritm politic în înzestrarea armatei, Ghidul, Larom, Fregatele, Alenia, Azur, Case pentru generali.

La ora actuală probabil că Armata Română ocupă primul loc între ţările membre N.A.T.O., din punct de vedere al numărului de generali condamnaţi pentru acte grave de corupţie. După 1997 un număr de 19 generali au fost condamnaţi pentru astfel de acuzaţii: 2 foşti şefi ai S.M.G., 8 din structuri centrale, 4 comandanţi de mari unităţi (structuri echivalente), 3 rezervişti. Din păcate, politicienii care periodic se succed la conducerea României, nu sunt îngrijoraţi de această situaţie. La fel cum nu par a fi îngrijoraţi nici partenerii externi ai României din NATO. Este regretabilă această atitudine, pentru partenerii străini fiind scuzabilă, având în vedere că aceştia sunt mai degrabă interesaţi de obţinerea de către ţările lor a unor contracte foarte avantajoase lor şi păguboase pentru înzestrarea Armatei Române - vezi fregatele engleze, tancurile germane Gepard, rachetele olandeze Hawk, transportoarele elveţiene Piranha, avionul italian Spartan etc. Generalii patrioţi au dispărut, locul lor fiind luat generali corupţi şi compromişi, care fac fără nicio reţinere jocul străinilor. Din caza acţiunii iresponsabile a acestora, armata este într-o situaţie dificilă. Cu o înzestrare sub orice critică din cauza subfinanţări cronice, cu prestigiul gradului de general la cea mai scăzută cotă imaginabilă, cu moralul militarilor subminat de atentatele la prestigiul statutului de militar, unele venind chiar de la comandantul suprem (vezi recenta caracterizare a ministrului apărării naţionale), Armata Română este departe de ceea ce ar trebui să fie o armată modernă, membră a N.A.T.O.. Dacă nici acum, conducătorii noştri politici nu înţeleg şi nu acţionează în favoarea interesului naţional, care impune îndepărtarea urgentă a generalilor corupţi, pericolul este imens. Este momentul ca generalii cu adevărate cariere militare, care au parcurs toate treptele ierahice, care s-au afirmat la comanda unor unităţi şi mari unităţi, inclusiv în teatrele de operaţii şi care au dat dovadă de moralitate deosebită, să acceadă în funcţiile importante, luând locul „generalilor de carton". Este singura şansă a Armatei Române, ratarea ei fiind mai mult decât condamnabilă.