miercuri, 17 iulie 2013


Dupa ce inaintasii nostri, Vanatori de Munte, au reusit sa ajunga din Caucaz la Tatra, spulberand din cale orice adversar indiferent de renumele acestuia, siberieni sau bavarezi sa fi fost! 
Dupa ce Vanatorii de Munte, am fost desfiintati ca arma, de sovietici, din cauza renumelui deluptatori letalicastigat in Cel de-al Doilea Razboi Mondial, noi tot am reusit sa ne reiinfiintam! 
Dupa ce timp de 40 de ani, legendarul general din trupele de V.M., Leonard Mociulschi, care si-a servit patria romana in doua razboaie mondiale, a ajuns in zeghe si cu domiciliu fortat, cercetasii alpini ai B. 21 V.M. din Predeal au reusit sa ii onoreze memoria si sa-i descatuseze spiritul, imprastiindu-i cenusa peste crestele Carpatilor, conform dorintei bravului general! 
Dupa ce in 2011, Vanatorii de Munte am fost desfiintati pentru a 2-a oara in istorie, de data aceasta alaturi de toate celelalte arme si specialitati, ramanand toti militarii, in rezerva si activi, fara drept de pensii militare, drept cunoscut drept un simbol elementar al demnitatii militare! Ei bine, si acum Vanatorii de Munte am reusit sa renastem din nou din propria cenusa, castigand un razboi mai pervers decat orice razboi! 
Doamnelor si domnilor! Este adevarat ceea ce probabil ati auzit, dar nu aveati vreo certitudine! Pentru grupul reunit format din rezervistii din Curtea de Arges si din Campulung Muscel (solidaritatea fiind o caracteristica de baza a luptatorilor alpini), Floarea de Colt (denumita nu intamplator si Floarea Reginei, vanatorii de munte romani si nu numai, fiind luptatori regali prin insasi menirea si istoria lor) a inflorit din nou! Asadar, grupul reunit format din 51 de rezervisti din Curtea de Arges si din Campulung Muscel, marea majoritate Vanatori de Munte (cei care nu au fost la V.M., dar fac parte din grup, sunt tot munteni de-ai nostri), ni s-au pus in aplicare deciziile instantelor, astfel incat din luna martie, noi avem din nou pensiile militare de serviciu, in plata! Instantele au stabilit sa nu beneficiem doar de cuantumuri "inghetate"si de pensii neindexate precum propune stupida Lege nr. 164/2013, ci pensii de serviciu in integralitatea lor. Luptam inca pentru actualizarea lor in corelatie cu cresterea soldelor militarilor in activitate si pentru rambursarea sumelor rezultate din diferentele pensiilor actualizate in baza art. 48 din Legea nr. 164/2001 si ceea ce ne-a achitat efectiv statul roman de la 01.01.2011 pana in prezent, insa intr-un final si acesta trebuie sa se conformeze deciziilor instantelor! 
Am reusit astfel sa spargem un front de hatisuri juridice si ambuscade politice, si totul pe fondul unor intrigi din partea unor tradatori dintre cei care accidental au purtat o uniforma militara vreodata si care au negociat necinstit intereselor rezervistilor, dovada fiind sustinerea frenetica a unor lideri ai organizatiilor de rezervisti pentru Legea nr. 164/2013. Desi proclamata cu multa emfaza ca fiind o lege "reparatorie" pentru rezervistii cu pensii diminuate, in realitate legea mentionata "reintregeste" pensiile cu o mana, iar cu cealalta ia "reintregirile" inapoi, prin "inghetare" si "neindexare" timp de ani buni de zile! Este evident ca aceasta nu este nicio reparatie, ci doar o cacealma financiara de cel mai prost gust la adresa rezervistilor cu pensii diminuate, pe fondul in care conducerile organizatiilor principale de rezervisti, o sustin in mod impasibil, fara niciun fel de scrupule!
Noi am castigat un razboi si de uzura, suburban si extrem de pervers! Suntem realisti ca victoria aceasta nu ni se datoreaza doar noua! Nu am fi reusit niciodata daca nu am fi fost calauziti inca o data, de credinta noastra, de spiritul bravilor inaintasi ai Vanatorilor de Munte, dar si de o Justitie Divina - intrucat exista si o Justitie Divina in Romania, accidentala si rebela ca si noi, dar exista! 
Dedicam aceasta victorie, tuturor celor care au avut si care au spirit de militar, indiferent de generatie, de arma sau de specialitate! Armata Romaniei are din nou cale libera, avangarda si-a facut datoria! Suntem constienti ca e o un razboi atat de dispersat, incat victoria nostra nu ofera o garantie ca razboiul va fi castigat de toti cei care lupta pentru aceeasi cauza pentru care am luptat si noi, decat numai in conditii de solidaritate deplina si printr-o implicare individuala maxima a fiecaruia! Suntem in continuare alaturi de toti si va dorim acelasi succes pe care l-am avut si noi!
Semnat: Mr. (r) Olescu G. 



marți, 9 iulie 2013


In atentia tuturor militarilor si politistilor activi si in rezerva
In atentia intregii societati civile
Intrucat integrarea in UE ne-a trasat, ca popor, o noua granita artificiala peste genunchi, lasandu-i de izbeliste pe romanii de dincolo de Prut si de Tisa, ca si unele ramuri ale romanilor balcanici, sprijinim demersul Platformei Civice "Actiunea 2012" de a strange 100.000 de semnaturi pentru o initiativa legislativa avand, deocamdata, ca obiect Proiectul de Lege cadru privind statutul cetatenilor Republicii Moldova pe teritoriul Romaniei.
Militam in continuare pentru o Lege a romanilor de pretutindeni, care sa explice clar etnonimul "român".
Prezentandu-va solicitarea Platformei Civice Actiunea 2012, va transmitem rugamintea de a-i da curs, prelund lista (formularul), multiplicand si adunand cat mai multe semnaturi, conform precizarilor din formular.
Listele completate se vor trimite la Secretariatul General al SCMD, prin posta, pe adresa Bd. Poligrafiei, nr. 4, Sector 1 Bucuresti, fie scanate, pe adresa de e-mail sindicatulmilitarilor@gmail.com, pana la 31 iulie a.c.

Cu multumiri,
PRESEDINTELE SCMD,
Col. (r) dr. Mircea DOGARU

Notă - Cei care doresc să semneze   pentru  susţinerea acestui proiect de lege, sunt rugaţi să vină la sediul SCMD , din str. Moldovei nr.2 bis, între orele 09.00-15.00
Termen – 30 iulie 2013

Biroul operativ al S.C.M.D. Filiala Constanţa

luni, 8 iulie 2013

O VESTE TRISTĂ
ȊN ATENȚIA MEMBRILOR S.C.M.D.


         Cu adâncă durere vă aducem la cunoştinţă trecerea în nefiinţă, astăzi, 08.07.2013, la orele 10.00, a colegului nostru Mr. (r.) George Dan DOROFTEI , după  o grea, nedreaptă şi îndelungată încercare.
Spre ştiinţa celor care vor să-i aducă un ultim omagiu camaradului nostru, trupul neînsufleţit a fost depus astazi la Capela Cimitirului Municipal ( zona Energia). Ceremonialul şi înhumarea vor avea loc la Cimitirul Municipal ( zona Energia) , miercuri 10.07.2013  la orele 11.00.
         Odihnească-se în pace!
         Suntem alături de familia îndoliată!

         Biroul Operativ al S.C.M.D. Filiala Constanţa


vineri, 5 iulie 2013

COMEMORAREA VICTIMELOR ACCIDENTULUI AERIAN DE LA TUZLA

     La 5 iulie 2010,a avut loc accidentul aviatic de la Tuzla,în care a fost implicat un avion Antonov AN-2,aparţinând Şcolii de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene ” Aurel Vlaicu”,care executa un zbor de antrenament pentru paraşutiştii militari.Ȋn urma prăbuşirii aeronavei,şi-au pierdut viaţa un număr de 12 militari astfel:
Din Statul Major al Forţelor Aeriene

-       comandor Nicolae Jianu,de 49 de ani,căsătorit şi cu 2 copii;
-       locotenent-comandor Cătălin Vicenţiu Antoche,de 34 de ani, căsătorit şi cu un copil;
-       locotenent Lavinia Guiţă,de 26 de ani,necăsătorită;
-       maistrul militar clasa I Răzvan Rângheţ,de 43 de ani, căsătorit şi tată a doi copii.
Din Statul Major al Forţelor Navale
-       locotenent Liviu Antim,de 27 de ani, necăsătorit;
-       maistru militar clasa a II-a Florin Claudiu Cismaşu,de 34 de ani,era căsătorit şi avea doi  copii;
-       maistru militar clasa a II-a Cătălin Rădoi,de 36 de ani, era căsătorit şi avea un  copil ;
-       maistru militar clasa a III-a Băduţ Papuc,de 29 de ani,era necăsătorit;
-       fruntaş Constantin Vlăduţ Sărman,de 26 de ani, era necăsătorit;
-       fruntaş Marius Cătălin Chioveanu,de 22 de ani, era necăsătorit;
-       fruntaş Cosmin Furtună,de 28 de ani, era necăsătorit;
-       soldat Cosmin Florescu,de 25 de ani, era necăsătorit. 
     La 5 iulie 2013,în organizarea Statului Major al Forţelor Aeriene şi Statului  Major al Forţelor Navale,s-a desfăşurat,la Ansamblul Comemorativ amplasat în incinta Aerodromului Tuzla,în apropierea locului unde a avut loc tragicul accident,o impresionantă ceremonie pentru cinstirea memoriei celor 12 militari,ale căror aripi s-au frânt definitiv în urmă cu trei ani.Au participat ministrul Apărării Naţionale,domnul Mircea Duşa,şeful Statului Major General,domnul general-locotenent Ştefan Dănilă, şeful Statului Major al Forţelor Aeriene, domnul general-locotenent Fănică Cârnu,locţiitorul şefului  Statului Major al Forţelor Navale , domnul contraamiral de flotilă Cristea Cucuşel,reprezentanţi ai Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor ”Regina Maria”, Aeroclubului din Tuzla şi ai Primăriei Mangalia,rude ale celor 12 militari decedaţi. Nu în ultimul rând,au fost prezenţi militari din Centrul 29 Scafandri din Constanţa şi din Şcoala  de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene ”Aurel Vlaicu”din Buzău care s-au antrenat şi au îndeplinit misiuni împreună cu cei 12 eroi.
Momentul cu cea mai mare încărcătură emoţională a fost reprezentat de Apelul nominal executat ce către comandantul Centrului 29 Scafandri,la care,după rostirea fiecărui nume,militarii din garda de onoare răspundeau ”Căzut la datorie”.Un sobor de preoţi militari a oficiat slujba religioasă,după care s-au depus coroane de flori de către oficialităţile prezente,colegii şi rudele celor decedaţi în accidentul aerian.Nu s-au ţinut cuvântări, ministrul Apărării Naţionale şi ceilalţi reprezentanţi ai M.Ap.N. preferând să stea de vorbă cu rudele prezente la această comemorare.Ministrul Mircea Duşa a plecat cu ochii în lacrimi din rândul celor atât de greu încercaţi de această tragedie.Oficialii prezenţi au promis demararea demersurilor pentru realizarea unui monument impunător, la intrarea Aerodromului Tuzla,care să permită rudelor să se reculeagă în linişte,pe parcursul întregului an,nu numai cu ocazia diferitelor ceremoniale organizate de autorităţi.

      
Col.(r.) Remus MACOVEI








marți, 18 iunie 2013

In atentia membrilor S.C.M.D Filiala CONSTANTA

Deoarece Legea reparatorie a fost aprobata astazi de Camera Deputatilor,activitatea programata pentru data de 20.06.2013 intre orele 11.00-15.00 se anuleaza.
Va prezentam textul final al Legii reparatorii

BIROUL OPERATIV AL S.C.M.D. FILIALA CONSTANTA

Acesta este textul final al legii reparatorii, adoptat de Parlamentul României



Titlul legii
Lege privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniţi din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională


Art.1. -
(1) Pensiile recalculate sau revizuite, conform prevederilor Legii nr.119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniţi din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, aprobată prin Legea nr.165/2011, cu modificările şi completările ulterioare, ale căror cuantumuri sunt mai mici decât cele cuvenite pentru luna decembrie 2010, se plătesc în cuantumul cuvenit pentru luna decembrie 2010.

(2) Plata drepturilor băneşti prevăzute la alin.(1) se efectuează începând cu data de 1 octombrie 2013.

(3) În cazul în care beneficiarii pensiilor prevăzute la alin.(1) au realizat stagii de cotizare după data înscrierii la pensie, cuantumul aferent acestora se adaugă la cuantumul pensiei cuvenite pentru luna decembrie 2010 calculat conform alin.(1).
(4) Cuantumul pensiei cuvenite pentru luna decembrie 2010, prevăzut la alin.(1), se menţine în plată până când cuantumul pensiei rezultat din înmulţirea valorii punctului de pensie cu punctajul mediu anual acordat ca urmare a recalculării sau revizuirii, conform prevederilor Legii nr. 119/2010 şi Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2011, este mai mare decât cuantumul cuvenit pentru luna decembrie 2010.

Art.2.
 (1) În situaţia în care, ulterior stabilirii şi/sau plăţii drepturilor de pensie revizuite conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.1/2011, se constată diferenţe între sumele stabilite şi/sau plătite şi cele legal cuvenite, casa de pensii sectorială operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin.(1) se plătesc în cadrul termenului general de prescripţie, calculat de la data constatării diferenţelor, iar cele de recuperat, prin derogare de la prevederile art.107 alin.(2) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, nu se recuperează, indiferent dacă au fost sau nu emise decizii în acest sens.