duminică, 31 august 2014
INFORMARE
În urma desfăşurării şedinţei lărgite a Biroului Operativ al filialei Constanţa, în data de 28 august 2014, s-au stabilit următoarele
măsuri :
-
Vom participa la acţiunea de pichetare a sediului P.S.D.
în ziua de 1 octombrie 2014, în situaţia în care nu vor fi rezolvate
promisiunile pe care ministru Mircea Duşa le-a făcut în numele U.S.L.la întâlnirea
din 4 martie 2013;
-
Vom participa la activitatea de pregătire a C.N.R. ,
planificat a se desfăşura în perioada 16-18 octombrie, prin transmiterea de
propuneri pentru elaborarea tuturor documentelor necesare;
-
Filiala nu se va implica în strângerea de semnături pentru Ioan
Ghişe sau Teodor Meleşcanu. Dacă vor
exista persoane care doresc să participe la această activitate ei vor acţiona
în nume personal;
-
Filiala nu se va implica în desfăşurarea campaniei pentru
alegerile prezidenţiale. Biroul Operativ al S.C.M.D. a adus mari prejudicii de
imagine sindicatului prin activitatea haotică impusă pe timpul campaniei la
europarlamentare şi nu dorim ca aceste greşeli să se repete. Fiecare mebru al
sindicatului are dreptul să voteze conform propriei conştiinţe;
-
Ne manifestăm nemulţumirea pentru actvitatea Biroului
Operativ al S.C.M.D. care constant nu ţine cont de poziţiile exprimate de
filialele teritoriaele şi care este preocupat mai mult de activitatea C.N.S.C.
decât rezolvarea problemelor rezerviştilor militari;
- Suntem îngrijoraţi de acţiunile haotice ale Biroului Operativ
al S.C.M.D. – vezi scrisoarea adresată prim - ministrului Victor Ponta , în care cererile specifice
sindicaliştilor militari au fost amestecate cu cele ale altor categorii sociale
şi în care se exprimă sprijinul pentru persoane condamnate pentru fapte de
corupţie : Adrian Năstase, Gigi Becali, Dumitru Cioflină, Dan Voiculescu; acţiunea “Plimbarea de la
Cotroceni”de sptijinire a lui Dan Voiculescu.
Biroul Operativ al S.C.M.D. Filiala Constanţa
vineri, 15 august 2014
ZIUA MARINEI
În ziua de
14 august 2014, pe faleza Cazinoului din Constanţa , Statul Major al Forţelor
Navale, a organizat un sobru ceremonial
militar şi religios pentru cinstirea memoriei marinarilor români, al căror mormânt le-a fost
marea. Evenimentul face parte din amplul program organizat cu ocazia
împlinirii a 112 ani de la prima sărbătoare a Zilei Marinei.
La acest eveniment
au participat oficialităţi locale, şefiii categoriilor de forţe din Armata
Română,reprezentanţi ai asociaţiilor veteranilor de război şi ai cadrelor în
rezervă şi în retragere.
Fundaţia pentru
realizarea Monumentului Marinarilor Români, înfiinţată în anul 1993, a dat o amploare deosebită evenimentului prin adăugarea la Monumentul “Crucea
Marinarlor”, inaugurat la 1 decembrie 1998, a 18 plăci de marmură cu numele celor 275
marinari români, militari şi civili, morţi pe
timpul confruntărilor la Marea Neagră, din Primul şi al Doilea Război Mondial.
Monumentul, în forma actuală, a fost sfinţit de un sobor de preoţi, în frunte
cu IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Reprezentaţii
Preşedinţiei României,Prefecturii şi Primăriei Constanţa, Ministerelor
Apărării Naţionale şi ai Transporturilor,I.S.U., Inspectoratelor Judeţene
de Poliţie şi Jandarmeriei, ai filialelor constănţene ale
Asociaţilor Naţionale a Veteranilor de
Război din M.Ap.N. şi M.A.I., ai tuturor filialelor constănţene ale asociaţiilor
cadrelor în rezervă şi în retragere din M.Ap.N. şi M.A.I.(A.N.C.M.R.R., S.C.M.D.,
A.R.P.I.A.,L.M.M.M.,), Fundaţiei pentru realizarea Monumentului Marinarilor
Români, ai Companiei Naţionale “Administraţia Porturilor Maritime ”S.A.
Constanţa şi Autorităţii Navale Române.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare
şi onorul prezentat de Fanfara Statului Major al Forţelor Navale.
Col.(r) Remus Macovei
Ceremonii de depuneri de coroane de flori în memoria eroilor marinari
15
Aug, 2014 Lacramioara G. Constanta, Evenimente, Galerie Foto, Judet,
Cu ocazia împlinirii a 112 ani de la
prima sărbătoare a Zilei Marinei, Statul Major al Forţelor Navale a organizat
în zile de 14 şi 15 august 2014 o serie de manifestări tradiţionale în care
momentele sobre au alternat cu cele atractive şi pitoreşti. Joi, 14 august
2014, începînd cu ora 11.30, la Monumentul Crucea Marinerilor, situat pe faleza
de la Cazino, s-a desfăşurat un ceremonial militar şi religios pentru cinstirea
memoriei eroilor marinari. Au participat şefii categoriilor de forţe din armata
română, oficialităţi locale, localnici şi turişti aflaţi pe litoral.
Ceremonialul a început cu o paradă a Gărzii de Onoare a Forțelor Navale și cu
intonarea imnului național. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de
preoţi condus de Arhiepiscopul Tomisului Teodosie. A urmat depunerea de coroane de flori, mai bine organizată ca anul
trecut, delegaţia Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, participând
alături de celelalte delegaţii la cinstirea memoriei înaintaşilor marinari.
După depunerea de coroane, prefectul Constanței Radu Volcinschi a declarat că
„Este o zi în care trebuie să îi cinstim pe eroii marinari căzuți la datorie,
nu numai eroii marinari, ci și marinarii civili care au pierit în apele mării.
Trebuie să respectăm marea, este lângă noi, este în sufletul nostru. Este o
meserie frumoasă dar și periculoasă. Le transmit tot respectul și toată simpatia
pentru munca pe care o desfășoară acești oameni“. În memoria eroilor marinari,
coroane de flori au fost depuse de autoritățile locale, de Forțelor Navale,
Forțele Terestre și Forțele Aeriene Române, de Inspectoratul de Poliție al
Județului Constanța și de asociațiile eroilor. Tot astăzi, pe faleza
Comandamentului Flotei, militari ai Forțelor Navale au primit distincții și
medalii.
Sursa: http://www.lumeapresei.ro/ceremonii-de-depuneri-de-coroane-de-flori-in-memoria-eroilor-marinari/ | Lumea Presei - Noi spunem lucrurilor pe nume
Sursa: http://www.lumeapresei.ro/ceremonii-de-depuneri-de-coroane-de-flori-in-memoria-eroilor-marinari/ | Lumea Presei - Noi spunem lucrurilor pe nume
marți, 12 august 2014
Omule care fluturi un steag
de Florin NEGRUŢIU Publicat la: 10.08.2014 22:02 Ultima actualizare:
11.08.2014 08:31
Foto: Mediafax Foto
Mai poţi?Nu te-ai săturat să fii dus de nas?
N-ai obosit să fii scos la defilare, la marşuri, la revoluţie, la plimbare?
Mai suporţi să fii carnea de tun
a unor securişti bătrâni? Te-a chemat Iliescu, te-a chemat Băsescu, acum te
cheamă Voiculescu. Întotdeauna ţi-au spus că undeva este un pericol.
Întotdeauna a fost nevoie de tine şi de alţi oameni responsabili ca să apăraţi
ţara. Ai apărat-o de terorişti, de golani, de unguri, de români ca tine. Oare
când o să te aperi şi pe tine? Când o să te opreşti şi o să zici: „Gata, v-am
apărat destul, acum o să mă ocup de mine”. Sau oare nu ştii că prosperitatea şi
liniştea oamenilor îi sperie cel mai tare?
Ei au nevoie de oameni săraci şi
disperaţi, de mase de manevră pe care să le plimbe ca pe vitele cu microbuzul
la alegeri, de creduli pe umerii cărora să-şi întemeieze dinastiile.
Cât timp o să-i mai crezi
orbeşte? O duci mai bine după 25 de ani în care ţi-ai oferit încrederea ta
acestor negustori de iluzii? Pe credulitatea ta au ajuns la putere, pe sufletul
tău iertător şi-au făcut averi cum nici nu-ţi închipui. Crezi că ei dau vreun
ban pe tine? Nu vezi că te tratează ca pe un cerşetor căruia îi aruncă măruntul
din buzunare la alegeri? Chiar îţi place să aştepţi ca cineva să-ţi dea ceva,
să te miluiască? Îţi place să aduni fărâmele de la masa bogaţilor?
Nu vezi maşinile lor mari cât
garsoniera ta? Consumă pe un drum la mare cât pensia sau salariul tău. Nu vezi
că te-au furat pe faţă? Nu vezi că, într-un sfert de veac, ei au creat averi pe
care alţii le fac în generaţii întregi? Nu vezi că ai ajuns să îi ierţi pe
hoţi, pentru că ţi-au spus, nu-i aşa, că toţi fură? Tu ai furat cu ei? Sau
crezi că ei, dacă au furat de la stat, sunt vreun soi de eroi, de haiduci?
Gândeşte-te că banii aceia nu ar fi ajuns în vilele lor, în maşinile lor, în
ceasurile şi costumele lor, ci în spitale mai bune pentru tine şi în şcoli
pentru nepoţii tăi. În autostrăzi pe care copiii tăi, plecaţi în străinătate,
ar fi ajuns mai repede acasă la tine. I-ai întrebat vreodată pe copii de ce au
plecat, de ce le e scârbă, de ce nu vor să se întoarcă? Sau poate ţi-e teamă ca
nu cumva să ai şi tu o parte de vină pentru ţara aceasta chinuită şi furată?
Ce-o să le răspunzi când te vor întreba de ce ai ieşit azi să aperi în stradă
un securist şi un hoţ, condamnat definitiv la închisoare? O să le spui că ai
luptat iar pentru democraţie?!
Îţi place în ce te-ai
transformat? Omul care flutură un steag, apărând fantomele pe care alţii i
le-au băgat în cap. Cu faţa schimonosită, cu maxilarele încleştate de ură, cu
vena de la gât gata să se rupă, fluturi un steag, fără să-ţi dea seama că din
steag a mai rămas doar cotorul. Învârţi măciuca deasupra capului gata să crăpi
ţeasta duşmanilor tăi imaginari.
duminică, 20 iulie 2014
Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene la Constanţa
Aviatorii militari români sărbătoresc
la 20 iulie, sub patronajul ocrotitorului lor, Sfântul Proroc Ilie Tesviteanu,
Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene.Cu acest prilej, toate unităţile din
subordinea Statului Major al Forţelor Aeriene
desfăşoară ceremonii militare şi religioase, concursuri sportive,
simpozioane, expoziţii, etc. O implicare deosebită au şi rezerviştii militari
aparţinând unor asociaţii şi fundaţii al căror scop este păstrrea tradiţiilor
specifice Aviaţiei Militare Române.
Asociaţia Română
pentru Propaganda şi Istoria Aviaţiei (ARPIA) Filiala Constanţa a organizat o
serie de activităţi pentru marcarea
Zilei Aviaţiei.
Sâmbătă, 19 iulie 2014
, la Monumentul Eroilor Regimentului 57 Aviaţie Vânătoare, din incinta
Aerodromului Mihail Kogălniceanu, în memoria celor 20 de piloţi ai acestei
unităţi de elită a Armatei Române care şi-au pierdut viaţa în catastrofe
aeriene, a fost organizat un sobru ceremonial militar. Cu această ocazie au
fost depuse coroane de către reprezentanţi ai Aerodromului Mihail Kogălniceanu,
ARPIA Filiala Constanţa, Fundaţiei “General Grigore Baştan”, Asociaţiei
Naţionale Cultul Eroilor”Regina Maria” Filiala Constanţa, Asociaţiilor Cadrelor
în Rezervă şi Retragere din M.A.N. şi MAI, Ligii Maiştrilor din Marina
Militară.
Duminică , 20 iulie ,
la Sediul Muzeului Marinei, în prezenţa unui numeros public, a avut loc
inaugurarea a două expoziţii tematice speciale dedicate aviaţiei şi
paraşutismului militar.Cu această ocazie au fost prezentate aspecte inedite din
istoricul aviaţiei militare din Dobrogea şi al unităţilor de paraşutişti din
Armata Română. Au fost expuse sute de fotografii inedite, din activitatea
aviatorilor din Regimentul 57 Aviaţie Vânătoare, a paraşutiştilor militari şi a membrilor
detaşamentului care au acţionat în perioada 1981-1982 în Angola (Misiunea
“Sirius”).Au putut fi admirate paraşutele BG7M şi BG 3 inventate de
generalul Grigore Başatan, piese de navigaţie aeriană, uniforme, ordine şi
medalii. Deasemenea a fost realizat un stand cu regulamente specifice aviaţiei militare , precum şi
lucrări elaborate de autori constănţeni despre istoria aviaţiei.
vineri, 18 iulie 2014
Mecanismul
European de Stabilitate Financiară şi sfada între palate
Comandor
marină rez dr. Golea Pompiliu
Motto:
„
Atitudinea ta părtinitoare faţă de popoarele Occidentului, ale căror defecte nu
le distingi prea clar, este efectul distanţei de eroare de optică sau nostalgie
a inaccesibilului... Faptul că privitor îndepărtat –ai asupra ei o viziune
fantasmagorică e cât se poate de firesc: cum eu o cunosc îndeaproape, este
datoria mea să risipesc iluziile pe care ţi le-ar putea întreţine. ..E prea
puţin spus că nedreptăţile abundă în această societate; e chiar chintesenţă a
nedreptăţii.
De
bunurile pe care le etalează, de opulenţa cu care se împăunează –delicii şi
belşug de suprafaţă se bucură doar trântorii, profitorii, experţii în mârşăvie,
ticăloşii mai mari sau mai mici.
Sub
lustrul aparent se ascunde o lume a dezolării, de ale cărei detalii am să te
cruţ”.
(Emil
Cioran către Constantin Noica în Istorie şi Utopie , Bucureşti, 1992 p. 15-16 )
În timp ce în
lume se desfăşoară un război multimensional, la noi a început o nouă sfadă
între preşedinte şi premier în ciclul cu care ne-am obişnuit - "Panem et circenses". Este vorba
de reducerea CAS-ului la angajator cu 5 puncte procentuale în speranţa că va creşte gradul de ocupare
–un demers corect aşteptat de toţi oamenii de afaceri din ţara asta. Dar drumul
spre iad e pavat cu bune intenţii!
Am urmărit
transcriptul discuţiei şi am văzut doar duelul între două persoane cu funcţii
importante în stat, asistate de o tânără de calitate dar fără experienţă practică
în hăţişul junglei finanţiste dâmboviţene.
Domnul
preşedinte - cu părere de rău o spun dar trebuie să obiectivez- a fost mai bine
pregătit pentru acest duel decât mai tânărul său premier, care efectiv a devenit
certăreţ. Tânăra ministră cu calităţi incontestabile de intelectual nu a putut
să-l ajute. Dar întrebarea este cui bono? O luptă de orgolii şi cam atât!
Acum să
trecem la probleme mai pământeşti.
Din discuţie
a reieşit că este nevoie de 5-7 miliarde lei pentru acoperirea deficitului de
pensii. Aspect care a fost anunţat încă de acum două săptămâni de marile
organizaţii sindicale.
Şi mai este
nevoie de încă „ vreo şase miliarde” pentru MTO (SIC!). Întrebat ulterior de
presă ce este MTO tânărul premier a început să se poarte ca un şcolar prins cu
lecţia neînvăţată.
Dar ce este
MTO? Mergînd cu documentarea mai departe, am găsit semnificaţia! Este un
indicator care permite cuantificarea echilibrului structural a unei ţări la un
moment dat. Face parte din programul de Convergenţă din cadrul Pactului de
Stabilitate şi de Creştere parafat de guvernul Boc în urmă cu doi ani aproape
într-un semiblat în perioada de proteste de anvergură.
Şi este bine
să cunoaştem măcar în al 14-lea ceas, noi
toţi românii obişnuiţi ce este cu acesta şi ce influenţe are asupra vieţii
noastre.
ESM –
Tratatul de Instituire a Mecanismului European de Stabilitate Financiară este
filozofia europeană care ne blochează sursele pentru finanţarea creşterii şi
dezvoltării. Şi permite finanţarea selectivă a unor actori şi mari corporaţii
europene.
Este bine să
prezentăm câteva din prevederile sale mai importante:
·
Capitalul
social iniţial a fost de 700 miliarde euro;
·
(Statele)
–Membrele ESM se angajează în mod irevocabil şi necondiţionat să plătească la
cerere orice solicitare de capital făcută către ele...care urmează să fie
plătită în decurs de şapte zile de la primirea solicitării;
·
Consiliul
guvernatorilor poate decide să modifice capitalul social autorizat;
·
ESM
trebuie să aibă capacitate deplină de exerciţiu pentru a fi parte la procedurile
legale;
·
Proprietatea,
fondurile şi activele ESM se bucură de imunitate în faţa oricărei forme de
procedură judiciară (SIC!);
·
Proprietate,
finanţarea şi activele ESM trebuie să fie imune la percheziţie, rechiziţie,
confiscare, expropiere sau orice altă formă de sechestru, luare sau blocare
prin acţiuni ale executivului, judiciare,
administrative sau legislative;
·
Guvernatorii viceguvernatorii şi directorii săi se bucură
de imunitate de jurisdicţie cu privire la acţiunile lor şi se bucură de înviolabilitate
în ceea ce priveşte actele şi documentele lor oficiale.
Ce rezultă de aici?
Guvernele sunt obligate să se supună
necondiţionat cererilor acestei
autorităţi care ne poate acuza dar
care nu poate fi acuzată la rândul ei de guvernele naţionale. Iată de ce domnul
Ponta care a fost cam imprudent la începutul carierei sale de prim ministru,
venit romantic pe valul popular nu prea
poate comenta!
Domnul
preşedinte politician cu experienţă are în schimb câmp larg de acţiune. Bun
prieten cu decidenţii europeni!
În
25 martie 2011, guvernul român a aprobat proiectul de lege privind ratificarea
Deciziei Consiliului European de modificare a tratatului privind Funcţionarea
Uniuni Europene cu privire la acest mecanism. Cine era premier? Domnul Emil
Boc!
Şi
atenţie! A mai apărut un document addenda! Pactul euro Plus – un pact care se
adesează celor care doresc să realizeze un plus dincolo de angajamentele şi
mecanismele existente.
Printre
prevederile acestuia se numără:
·
Eliminarea
sistemului de indexare a salariilor cu rata inflaţiei – încă nu este aplicat
direct; prin setarea corespunzătoare a inflaţiei este însă realizabil;
·
Recunoaşterea
reciprocă a diplomelor pentru a creşte mobilitatea forţei de muncă – e lesne de
înţeles exigenţa cu care privesc organismele europene procesele controversate
din educaţie;
·
Încercarea
de a crea o bază comună pentru calculul impozitului pe profit – încă nu este
realizată;
·
Ajustarea
sistemului de pensii la dinamica demografică – se observă în ridicarea vârstei
de pensionare;
·
Obligaţia
fiecărui stat să înştiinţeze să instituie un mecanism de alertă privind
creşterea datoriei publice în constituţie – va fi o prevedere în modificările la constituţie ce vor fi votate
o dată cu preşedintele României; perdeaua de fum este dată de bătălia pentru
preşedinţie; nu prea auzim discuţii despre constituţie;
·
Stabilirea
unui regim naţional de management al crizei în sistemul bancar –este deja
realizat.
Marea
Britanie, Suedia, Ungaria, Cehia s-au opus. România a fost disciplinată.
Comisia
Europeană poate impune statelor membre ţinte bugetare şi în caz contrar urmează
sancţiuni. Prin urmare am instituit MTO – obiective bugetare pe termen mediu.
Tema pe care domnul preşedinte a lansat-o de cîteva ori în discuţie- “ vreo
şase miliarde” . Deci trebuie din start să nu ne atingem de 6 miliarde de lei
din creştere economică pentru compensarea reducerii CAS –ului sau alte nevoi!
Alte
surse! O fi creşterea impozitelor pe proprietate! De asta pomenea domnul
preşedinte! Pai cu asta l-a dat pe domnul Ponta, hrană la votanţi! Îl vor executa la vot oamenii
obişnuiţi? Poate fără discernământ! Nu ştiu! Iată cum se joacă în zona
dâmboviţeană!
Deci
în conformitate cu programul de Convergenţă 2014-2017, Guvernul şi-a asumat pentru raportarea la Bruxelles din luna mai anul curent, un
deficit structural al bugetului general consolidat pe 2015 de 1%. Atenţie
acesta nu include cofinanţarea pentru proiectele europene.
Bugetul
operaţional va trebui să aibă în 2014 circa 2,2% iar în 2015 sub valoarea
acestuia. Deci se reduc posibilităţile de găsire de surse suplimentare de
finanţare! Pe aici s-au învârtit, dincolo de vorbe, discuţiile între cei doi
protagonişti asistaţi de tânăra ministră. Care cu tot respectul pentru valoarea
ei intelectuală, este practic o neofită în peisajul dâmboviţean.
Ne-a servit teorii savante pe care le ştiam cu toţii şi atât! Şi nu de la
Harvard!
Şi
iată că bunele intenţii sunt blocate de restricţiile bugetare ale Uniunii
Europene care se pregăteşte din nou de lupta cu recesiunea!
În
România transnaţionalele fac bani frumoşi şi îi transferă în ţările domniilor
lor! Ponderea în PIB a capitalului este de 60% şi 40% munca!
Invers ca în
vest! Atunci de unde consum în ţara noastră. Ne alegem cu impozite modeste în
urma activităţi firmelor străine în România şi cu un grad de ocupare modestă.
Însă noi
alergăm disperaţi, după datornici uneori imaginari şi creăm confuzii printre
contribuabilii români de bună credinţă! Pe care îi mai punem să plătească
eronat şi de două ori acelaşi impozit! Dacă nu ai documente scrise eşti
terminat!
Şi aşa unii
funcţionari nu vor să le recunoască, şi
te trimit de la Ana la Caiafa! În mai anul curent a fost o adevărată telenovelă
la administraţiile fiscale! Deh! A greşit programul!
Deci
domnul preşedinte l-a întrebat corect pe domnul premier de unde bani pentru
reducerea CAS –ului la angajator!
La rândul său
domnul Ponta s-a dovedit a fi nepregătit! Nu avea ce să spună!
Şi după cum a
spus ulterior, nici nu putea să spună ce
am spus eu! Asta ca un joc de aliteraţii!
Dar nici unul
nu a spus că filozofia dezvoltării urmată de aproape un sfert de secol este
greşită. Ea a creat vorba lui Malraux – monştrii! Singuri ne tăiem sursele de
finanţare şi ne condamnăm la subdezvoltare!
Dacă nu vom
schimba optica dezvoltării, suntem sortiţi falimentului!
De aceea avem
nevoie de oameni politici (nu politicieni) de factura lui Maniu sau Brătienilor
din perioada interbelică! Nu oameni puşi pe sfadă!
Servitori ai
naţiunii!
Indiferent de
culoarea politică!
Veritas laborant nimis saepe, extinguitur nunquam (Desi respins de
nenumarate ori, adevarul nu piere niciodată).
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




