luni, 25 ianuarie 2016
FILIALA 1 SCMD
CONSTANTA,
Am manifestat,
cu onoare si demnitate, afirmand cu fermitate ca ne-am saturat sa fim umiliti,
mintiti si manipulati, zi de zi, clipa de clipa, fiecare dintre noi, indiferent
de profesiune, varsta, etnie, sau religie.
Am consfintit
in mod clar si concis ca actuala clasa politica este TOTAL COMPROMISA si ca
este bine sa inteleaga ca A VENIT MOMENTUL RETRAGERII DEFINITIVE DIN SPATIUL
POLITIC si sa lase locul, oamenilor care simt ROMANESTE, au fost educati
ROMANESTE si sunt in stare sa discute ROMANESTE – DEMN SI IN POZITIE VERTICALA,
cu oricine dintre mai marii lumii ( Merkel, Putin, Grupul Bilderberg, Obama si cu
oricine ) , PENTRU ACEST POPOR.
Am solicitat
institutiilor statului SA CONFISTE AVERILE CONSTITUITE FRAUDULOS ( aproximativ
2 miliarde de Euro cu retrocedarile de la ANRP; sutele de milioane de Euro din
afacerea EADS si sutele de milioane de Euro din afacerea Microsoft; banii
furati din energie s.a.m.d.) SI SA PUNA PUNCT MANIPULARILOR DE TOT FELUL CA NU
SE POT ADUCE BANII LA BUGET, caci, ca stat membru UE, nu avem doar obligatii ci
si drepturi, iar unul dintre acestea drepturi este acela de a avea o legislatie
precum o au europenii in acest domeniu.
Am solicitat
aprobarea Legii salarizarii unice in Romania, in sesiunea parlamentara care
incepe pe 01.februarie.2016 si plata salariului minim de 1250 RON incepand cu
1.martie.2016 si am atras atentia “capiatlistilor” de prin Romania care nu sunt
capabili sa plateasca acest salariu sa ne lase si sa caute alti fraieri care sa
ii creada. Pe acest subiect, chiar daca nu sunt scolit la inaltele scoli de la
Bruxelles, sau la Harvard University, am sa fac o socotela simpla de
netehnocrat. Presupunad ca sunt smecher, venit de undeva de dincolo de Ungaria,
spre vest, care are o mosioara la tara si nu prea imi palce sa muncesc in aer
liber, pe datele la zi ale muncii la negru la tara, tocmind un lucrator cu ziua, ii dau 50 RON pe
zi, timp de 22 de zile pe luna. La acestia mai adaugam o masa pe zi de maxim 20
RON (cu una bere inclusa si o cafea in pauza ).
Ce rezulta mai “capitalisti” de doi bani, sau mai guvernantilor de
Bruxelles scoliti in studii de impact si orice alte studii aiuritoare? Rezulta
un “salariu” minim de 1540 RON pe luna.
Am solicitat
plata celei de a 13 pensii pentru cei cu pensiile cele mai mici, pentru
1. Mai. 2016, cand sunt si Sfintele Sarbatori Pascale.
Am mai scris o
pagina de istorie contemporana a luptei noastre contra COMENZILOR VENITE DE LA
LICURICII DE AFARA, contra IMPOSTORILOR
SI INCOMPETENTILOR CARE NE CONDUC, contra ABUZURILOR CARORA SUNTEM SUPUSI
ZILNIC FIECARE DINTRE NOI.
MULTUMESC, in numele B.O. al Filialei 1 SCMD Constanta,
TUTUROR MEMBRILOR FILIALEI, CARE INFRUNTAND VREMEA NEPRIELNICA, AU FOST
PREZENTI IN PIATA VICTORIEI, cum MULTUMESC si celor care AU DORIT SA MEARGA,
DAR DIN CAUZA GERULUI DE AFARA SI A PROBLEMELOR DE SANATATE, nu au mai putut
face deplasarea, dar ne-au ajutat sa ne achitam transportul.
MULTUMESC SI
CAMARAZILOR NOSTRII DIN BUCURESTI, care prin NEPARTICIPARE, NESIMTIRE SI
INDOLENTA, ne-au facut un bine si nu ne-au incurcat.
Presedintele Filialei 1
SCMD Constanta
Cdor. Rz. Ilie Truta
MULTUMIRI TUTUROR
PARTICIPANTILOR
Presedintele S.C.M.D.,
Biroul Operativ Central si Comitetul Director al S.C.M.D. aduc pe aceasta cale
multumiri tuturor participantilor la mitingul desfasurat in Piata Victoriei din
Bucuresti, in ziua de 24 ianuarie 2016:
Membrilor S.C.M.D. din Bucuresti si din
toate filialele din tara, participanti, reprezentantului filialelor S.C.M.D. de
peste Prut, col. (r) dr. Anatol Munteanu, in mod special Filialei 1, Iasi care
si-a coordonat exemplar activitatea cu aceea de la Bucuresti;
Tuturor asociatilor rezervistilor
proveniti din M.Ap.N., M.A.I., S.R.I., alte Servicii, care au venit in numar
impresionant in sprijin;
Rezervistilor neafiliati vreunei
organizatii, care au participat din solidaritate;
Sindicatelor politistilor “UNIPOL”,
“DIAMANTUL” si membrilor S.N.P.P.C. sau sindicatelor din penitenciare,
prezenti;
Numerosilor reprezentanti ai Federatiei
Nationale “UNIREA”, a pensionarilor civili;
Aliantei Nationale Feroviare si Uniunii
Sindicatelor din spitalele C.F.R.;
Federatiei Nationale a Muncii (minerii);
Celor doua Sindicate ale revolutionarilor
“SRR-decembrie 89” si “Forta Romania”, B.N.R. si celorlalte asociatii ale
revolutionarilor venite din toata tara;
Sindicatului Tinerilor Profesori;
Sindicatului A.L.P.A.B.;
F.R.D.D. si celorlalte ONG-uri ale
pilotilor, grefierilor, functionarilor publici si luptatorilor pentru
democratie, membrii ai C.N.S.C., prezenti;
Reprezentantilor Pietii Universitatii;
Tinerilor patrioti veniti in Piata
Victoriei, dupa ora 12, dupa slujba de duminica;
Tuturor reprezentantilor fortelor de
ordine, pentru ale caror drepturi am luptat si care au fost cu sufletul alaturi
de noi.
Fapt interesant, de
data aceasta, presa presupusa a fi controlata de gruparea PSD anti Ponta, a
trecut evenimentul sub tacere, in timp ce presa “basista” l-a comentat pe larg.
Si mai interesant este nu faptul ca autoritatile au transmis catre media, ca am
fi fost doar in jur de 1500, ceea ce ar parea normal daca servesc in mod real
puterea ci ca au dezinformat si Guvernul cu aceasta cifra. Ceea ce inseamna ca
zilele Guvernului sunt numerate si trebuie sa ne grabim cu satisfacerea
revendicarilor. Nu am fost nici 1500 (mai multi de atat am fost la simpla
pichetare din 28 decembrie 2015) nici 8000 cum au dat cele mai generoase surse.
Daca autoritatile mai adaugau un “0” la numarul enuntat de 1500, s-ar fi
apropiat poate de realitatea unui miting reusit in conditiile unui ger
naprasnic. Important ramane faptul ca Premierul a anuntat ca va negocia cu noi
si, indeosebi, faptul ca s-a votat in unanimitate de catre participanti,
reintoarcerea noastra in Piata Victoriei, indiferent de rezultatul
negocierilor, in jurul datei de 1 Martie (cu probabilitate pe 6 martie).
Inca odata multumiri
tuturor.
Cu stima,
Presedintele
S.C.M.D.
Col. (r) dr. Mircea
DOGARU
marți, 5 ianuarie 2016
PARTICIPARE LA MITINGUL DIN BUCURESTI
STIMAŢI CAMARAZI !!!
DUMINICĂ
24 IANUARIE 2016 , DE ZIUA UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE, VA AVEA LOC ÎN BUCUREŞTI UN MARE
MITING ORGANIZAT DE S.C.M.D.ŞI CONSILIUL NAŢIONAL AL SOCIETĂŢII
CIVILE , ÎNCEPÂND CU ORA 11.00, PENTRU A MULŢUMI ACTUALULUI GUVERN ŞI PREŞEDINTELUI
IOHANIS PENTRU ADOPTAREA ORDONANŢEI 57/2015 CARE FACE PRAF
LEGEA 223/2015 A PENSIILOR MILITARE .
BIROUL
OPERATIV AL FILIALEI CONSTANŢA VĂ ROAGĂ ŞI VĂ
INVITĂ SĂ PARTICIPAŢI IN NUMĂR CÂT
MAI MARE !!! PANĂ NU E PREA TÂRZIU!!!
DEPLASAREA
SE VA FACE CU AUTOCARE , PLECAREA LA ORA 06.00 DE LA AUTOGARA TOMIS 3 ŞI/SAU
GARA FEROVIARĂ CONSTANŢA, LA PREŢUL DE 50 LEI /PERS , DUS-INTORS.FACEM EFORTURI
(FĂRĂ MARI ŞANSE ) SĂ SE ACCEPTE CUPOANE DE CĂLĂTORIE VALABILE 2016 .
CONFIRMAŢI
PARTICIPAREA TELEFONIC LA UNUL DIN URMĂTOARELE NUMERE :
0722 857 032
0723 621 262
0723 672 598
0722 438 200
0744 750 175
ŞI
VĂ AŞTEPTĂM LA SEDIUL FILIALEI CONSTANŢA DIN INCINTA CERCULUI MILITAR VINERI
08.01.2016 , MARTI 12.01.2016, VINERI
15.01.2016 ŞI MARTI 19.01.2016 DE LA ORA 10.00 PENTRU PRECIZĂRI FINALE ŞI PLATA
CĂLĂTORIEI
BIROUL OPERATIV AL FILIALEI S.C.M.D. CONSTANȚA
joi, 10 decembrie 2015
INFORMARE
Către Comitetul Director al S.C.M.D. şi membrii Filialei 1 S.C.M.D.
Constanţa
Ȋn
şedinţa din 10.12.2015, Biroul Operativ al Filialei 1 SCMD Constanţa a luat act
de noua UMILIRE la care se pregăteşte GUVERNUL TEHNOCRAT INSTALAT DE STĂPÂNUL
COLONIEI NUMITĂ ROMÂNIA, să supună pensionarii militari, prin modificări
importante în Legea 223/2015, LEGE VOTATĂ DE PARLAMENTUL ROMÂNIEI şi
PROMULGATĂ DE PREŞEDINTELE ROMÂNIEI.
Acţiunile
din ultimul an întreprinse de DNA ne arată clar că s-a furat şi se fură în
continuare sume imense de bani, atât de catre cei care vremelnic se află la putere cât
şi de catre indivizi transpartinici, devalizându-se aceastâ ţară şi obligand oamenii
simpli să suporte TOATE ACESTE FURTURI, prin constrângeri de tot felul. Credem
că acest GUVERN DE TEHNOCRAŢI este OBLIGAT SĂ STOPEZE TOATE FURTURILE DE LA
BUGETUL DE STAT şi să se preocupe de intoarcerea la bugetul de stat a tuturor sumelor
cu care a fost devalizată această ţară, căci de aceea sunt tehnocraţi, diferiţi
de niste simpli contabili care pentru a le iesi “socotelile” aplică doar tăieri.
Cu tăieri şi constrângeri, orice fraier poate să conducă o ţară, aşa că ne aşteptăm
la un alt comportament, al unor oameni “şcoliţi” pe la actualii stăpâni ai
coloniei numită ROMÂNIA.
Faţă
de situaţia creată, în data de 10.12.2015, Biroul Operativ al Filialei 1 SCMD
Constanţa a luat urmatoarele decizii:
1.
Va monitoriza cu atenţie evoluţia OUG adoptată de Guvernul
Tehnocrat, în şedinţa din 09.12.2015;
2.
Susţine iniţiativa domnului Col. Rz. Victor Popescu din Piteşti
şi vom fi în măsură să participăm la eventuale proteste ce se vor organiza în
Bucureşti;
3.
Ţinem legătura cu TOŢI MEMBRI SCMD indiferent că sunt sau nu
cu plata cotizaţiei la zi, informându-i prin materiale pe site-ul SCMD, prin
sms-uri şi email-uri despre ce se întâmplă şi cum vom acţiona pentru ca ceea ce
am obţinut prin Legea 223/2015, chiar dacă nu are cum să ne satisfacă pe
absolut toţi cei aflaţi în plată, să fie aplicată conform legii aprobate în
Parlament şi promulgate de Preşedinte;
4.
Am purtat discuţii cu câtiva parlamentari, care au susţinut
proiectul de lege al pensiilor militare de stat, să îşi folosească puterea dată
de votul primit în colegiu, pentru a stopa abuzul GUVERNULUI DE TEHNOCRAŢI. Despre
persoanele cu care am vorbit, l-am informat personal pe dl. Preşedinte Mircea
Dogaru;
Biroul Operativ al
Filialei 1 Constanţa, roagă pe domnul Col. Rz. Mircea Dogaru Preşedintele SCMD,
următoarele:
1.
Să trimită un înscris oficial domnului Prim Ministru Tehnocrat,
prin care să îi ceară să dea o OUG, prin care să se întoarcă la bugetul de
stat, TOŢI BANII FURAŢI DE LA BUGETUL DE STAT DIN RETROCEDĂRI, ŞPĂGILE PRIMITE
DE CEI CARE AU FOST LA GUVERNARE SAU ȊN ADMINISTRAŢIILE LOCALE, căci agenţia ce
vor să o înfiinţeze este o altă struţo-cămilă, menită să mai satisfacă cu
salarii grase unii apropiaţi sau apropiate. Există ANAF, Antifraudă, instituţii
care pot şi trebuie să îşi facă datoria faţă de cei care plătesc lună de lună
taxe şi impozite, pentru ca ei să îşi facă datoria;
2.
Să iniţieze un demers legislativ prin care să nu mai fim
obligaţi noi, cetatenii acestei ţări, să plătim PENSII DE LUX, PENTRU BĂSESCU, MAZĂRE,
NICUŞOR CONSTANTINESCU şi mulţi alţii INFRACTORI DE DREPT COMUN care au fost
primari sau în alte demnităţi publice;
3.
Departamentul Juridic al Comitetului Director al SCMD să întreprindă
tot ceea ce este necesar pentru a stopa OUG din 09.12.2015 ( Avocatul
Poporului, Curtea Constituţională ş.a.m.d.).
Cu
respect.
Preşedintele Filialei 1 Constanţa
Preşedintele Filialei 1 Constanţa
Cdor.
Rz. Ilie Truţă
miercuri, 19 august 2015
NERESPECTAREA IN ROMANIA A HOTARARILOR JUDECATORESTI DEFINITIVE SI IREVOCABILE
- IN ATENTIA MASS-MEDIA DIN TARA SI NU NUMAI –
Doamnelor si domnilor jurnalisti,
Referitor la invocata calitate a Romaniei de “”stat de drept”, la amalgamarea nejustificata a avocatilor statului (procurorii, reprezentand Ministerul Public) cu judecatorii (reprezentand Ministerul Justitiei), in cadrul categoriei “magistrati”, devenita improprie, la bizareriile Codului penal, la subordonarea judecatorilor de catre procurori si a tuturor de catre factorul politic, la lipsa oricarei legaturi a acuzelor si hotararilor judecatoresti cu actul de justitie, ne adresam dvs., semnalandu-va o realitate care depaseste nu numai orice act de drept ci insasi imaginatia.
In ultimii ani, Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) a initiat peste 40.000 de actiuni in justitie impotriva M.Ap.N., S.R.I., M.A.I. etc. si a celor 3 case sectoriale de pensii arondate acestora, castigand in cateva mii de cazuri (desi toate erau identice). Pentru recuperarea banilor abuziv retinuti din pensiile militarilor si politistilor de catre regimul Boc-Basescu, am ajuns, prin hotarari definitive si irevocabile, in faza executarii silite. Daca S.R.I.-ul si Casa sa sectoriala de pensii dovedesc bun simt, daca M.A.I.-ul si Casa sa sectoriala de pensii s-au multumit sa ne faca doar unele mici sicane, M.Ap.N.-ul si Casa sa sectoriala de pensii se dovedesc refractare fata de actul de justitie, refuzand aplicarea oricarei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile, inclusiv cele privind executarile silite. Marul putred se afla undeva in Departamentul juridic al M.Ap.N. ai carui “experti” au permis, ca specialisti consultanti ai Ministerului Muncii, la vremea respectiva, incalcarea tuturor principiilor de drept in ceea ce ne priveste, prin legile generatoare de haos nr. 119 si nr. 263/2010 si OUG nr. 1/2011, ultima emanata fiind doar pentru a anula hotararea definitiva si irevocabila data in favoarea noastra de Inalta Curte de Casatie si Justitie la 7 ianuarie 2011.
In mod deosebit, sistemul fiind astazi unic (Aparare, Ordine publica si Securitate nationala), M.Ap.N. si Casa sa sectoriala de pensii s-au facut vinovati fata de noi prin interpretarea abuziva si aplicarea dupa ureche, in ceea ce priveste grupele de munca a Hotararilor de guvern nr. 1294/2001 si nr. 1019/2010. De asemenea, se fac vinovati astazi prin insistenta si excesul de zel de a face contestatie dupa contestatie la executarile silite. Adica noi contestatii, dupa ce primele le-au fost respinse! In sprijinul colegilor nostri cu hotarari judecatoresti definitive si irevocabile prin care au obtinut, sub coordonarea domnului vicepresedinte col. (r) Popescu Victor, executarea silita, in intampinarea pe care SCMD o va inainta Judecatoriei sectorului 6 Bucuresti, vom atentiona nu numai asupra netemeiniciei si ilegalitatii procedeelor utilizate de intimatii M.Ap.N. si Casa sectoriala de pensii a acestuia, dar vom solicita si pedepsirea vinovatilor pentru abuz in serviciu si atitudine refractara fata de puterea judecatoreasca. Cu atat mai mult consideram atitudinea acestor persoane drept penala, cu cat recenta promulgare a Legii nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat ne-a facut dreptate “in integrum” prevazand si restituirea sumelor abuziv retinute.
BIROUL OPERATIV CENTRAL AL SCMD
Col. (r) Mircea DOGARU – presedinte
Gl.fl.aer. (r) Iosif BALAN – vicepresedinte secretar general
Col. (r) Valeriu PRICINA - vicepresedinte
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







