duminică, 21 februarie 2016

HOTARÂREA ADUNĂRII GENERALE A FILIALEI 1 SCMD CONSTANȚA


         Pe data de 20februarie, la Casa de cultură a Sindicatelor, s-a desfășurat în prezența Președintelui SCMD dl. Col. Dr. (r) Mircea DOGARU, a Vicepreședinților dna. Col.  (r) Monica CALOIAN și dl. Col. (r) Valeriu PRICINĂ, Adunarea generală a Filialei 1 Constanța.
         La adunare, au participat ca invitați din afara sindicatului și reprezentanți ai altor organizații ale rezerviștilor din Constanța, semnatari ai solicitării de ABROGARE A PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015, după cum urmează: Președintele ARPIA – filiala Constanţa -  dl. Cdor. Prof. Dr. Ing. (r) Vasile REGHINTOVSCHI, Vicepreședintele ANCMRR – filiala Constanţa -  din M.Ap.N. dl. Cdor. (r) George ROIU și Vicepreședintele ANCMRR – filiala Constanţa -  din M.A.I. dl. Col. (r) Gheorghe ROHIAN.
         Au participat un număr de 148 de cadre militare în rezervă sau urmași ai acstora.
         Invitații celorlalte organizații ale rezervisștilor, au transmis un mesaj de UNITATE, în demersurile întreprinse de SCMD pentru ABROGAREA PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015, precum și de UNITATE în tot ceea ce întreprinde SCMD și acțiunile acestuia, ca forță conducătoare a CNSC, adevărata societate civilă din România, nedirijată de Soros, sau alții din lumea largă.
         Invitații de la București au prezentat, fiecare în parte, cu lux de amănunte, problema ce ne-o creează PUNCTUL  40 din OUG 57/2015; stadiile și modalitățile multiple aflate în curs de desfășurare pentru ABROGAREA PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015; ce alte NENOROCIRI, ne sunt pregătite în viitorul apropiat; modalități de acțiune ale rezerviștilor legate de grupele de muncă și de alegerea a celor 6 luni consecutive din ultimii 5 ani de activitate și capacanele ce ne sunt puse în față de PUNCTUL 40 din OUG 57/2015 pe acest subiect. Concluzia conducerii SCMD, relevată în fapt și de invitații din afara SCMD a fost ca acum mai mult ca niciodată, este nevoie de UNITATE și de participare în  număr cât mai mare la acțiunile de protest din 6 martie 2016 și cele ce vor urma.
Am prezentat participanților, documentul întocmit la inișiativa filialei SCMD  Constanța și înmânat TUTUROR PARLAMENTARILOR ÎN FUNCȚIE DIN JUDEȚUL CONSTANȚA, pe data de 18 februarie 2016 și am informat audiența că vom urmări modul în care aceștia votează și îi vom informa.
         La propunerea membrilor cotizanți ai filialei am  pus în dezbatere modificarea raportului de repartizare a fondului rezultat din plata cotizatiei colectate la centru, astfel: 40% să rămână la  sediul central al SCMD, iar 60% să fie repartizat la filiale. Domnul Președinte Dogaru, ne-a precizat ca este decizia Consiliul Național al Reprezentanților și că în momentul în care se organizează primul Consiliul Național al Reprezentanților, filiala să mă mandateze să susțin propunerea membrilor în Consiliu.
         Tot la propunerea membrilor filialei, încă de anul trecut, am supus dezbaterii adunării, problema plății cotizației restante din anii 2012 până în prezent. Am fost informați de invitații CD / SCMD că ar fi un act incorect față de cei care sunt cu plata cotizației la zi, iar pe altă parte este un precedent periculos, deoarece în București, în din luna decembrie 2015 foști membri de sindicat au început să își achite din restanțe și sunt peste 100 care au ajuns cu plata la zi.
         LEGAT DE ACEST SUBIECT, AL PLĂȚII COTIZAȚIEI LA ZI ȘI DE REDOBÂNDIRE A CALITĂȚII DE MEMBRU AL SCMD, Dna. Col. (r) Monica CALOIAN, A FĂCUT URMĂTOAREA PRECIZARE IMPORTANTĂ:
PRIN REDODÂNDIREA CALITĂȚII DE MEMBRU AL SCMD, DEPARTAMENTUL JURIDIC AL SCMD, REPREZINTĂ ÎN MOD GRATUIT, ÎN ORICE CAUZĂ, ORICE MEMBRU SCMD. Acum acestă reprezentare este posibilă fără a mai apela la case de avocatură, deoarece biroul juridic este încadrat cu personal care se poate achita de aceast serviciu efectuat în folosul membrilor SCMD.
         S-au aprobat de AG aceste două probleme și s-a aprobat și participarea la mitingul din Piața Victoriei, din București în ziua de 6martie 2016.
         În ședința BO, desfășurată după adunarea generală, s-a stabilit data următoarei întâlniri cu membri filialei, să fie 16 aprile 2016    , când vom face informarea membrilor cu hotărârile CD din 25 Febr.2016 de la Pitești; vom informa membrii cu evoluția acțiunilor pentru ABROGAREA PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015; vom face bilanțul participării la mitingul din  6 martie 2016 și vom analiza situația membrilor cotizanți ai filialei, analize în urma cărora ÎMPREUNĂ, vom stabili calea de urmat. Detaliile la tot ce întreprindem precum și legate de adunarea din 16 aprilie 2016, le veți primi din timp, pe site-ul filialei 1 SCMD Constanța.

         Precizări legate de participarea la mitingul din 6 martie 2016
-         Costul transportului/ persoană 50 RON;
-         Plata contravalorii transportului se face la sediul filialei 1 SCMD Constanța, de la Cercul Militar, camera 109, etaj 1. La intrarea in Cercul Militar, spuneți militarului de la intrare că veniți pentru sindicat iar acesta vă va îndruma spre camera 109 ;
-         Plecarea la miting se va face din autogara sud Constanța ( lângă gara CFR ), în zona în care sunt peroanele pentru plecarea microbuzelor la Valu, Cobdin, Cumpăna, de la peronul 6, în data de 6 martie 2016 ora 07.00;
-         Programul de primire a contravalorii transportului este săptămâna viitoare în zilele de marți 23 febr., miercuri 24 febr., joi 25 febr. și vineri 26 febr. între orele 10.00 - 12.00.
-         Pentru alte lămuriri, persoane de contact:
o   Cdor.(r) Ilie Truță telefon 0722.857.032;
o   Col, (r) Doru Budureanu telefon 0744.750.175

Închei acest comunicat cu mulțumirile mele sincere și ale întregului BO al filialei adresate, tuturor participanților la Adunarea generală,care au venit din următoarele localități: municipiul Constanța, municipiul  Medgidia, Cernavodă, Schitu-Costinești, Tuzla, Valul lui Traian, Murfatlar și Topraisar.
Cu respect,
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Cdor. (r) Ilie Truță













vineri, 19 februarie 2016

Filialei 1 SCMD Constanța a înmânat tuturor parlamentarilor din județul Constanța, solicitări scrise



Stimați camarazi,

          Astăzi,18.februarie.2016 BO al Filialei 1 SCMD Constanța a înmânat tuturor parlamentarilor din județul Constanța, solicitări scrise,pentru a iniția, susține și promova în Parlamentul României acțiuni și inițiative legislative în regim de urgență pentru ABROGAREA ART.40 din  OUG nr.57/2015, care contravine prevederilor Legii Pensiilor Militare de Stat.
          Remarc pe de o parte atitudinea corectă a tuturor asociațiilor de rezerviști din Constanța, care au subscris ideii noastre de a face acest demers, acum când în Parlament se află în diferite stadii de dezbatere această ordonanță ticăloasă care ne demonstrează că suntem o colonie, unde instrumente ostile nației române, execută ordine venite din altă parte, afectând situația întregii națiuni și unde rezerviștii militari, indiferent de structura de securitate națională din care provin, sunt suplimentar afectați de personaje sinistre educate și promovate de dna. Gl. Lupu care nu își asumă inepțiile prevăzute în OUG incriminată.
          În încheiere vă informez că sunteți așteptați pe data de 20.februarie.2016, la Adunarea Generală a Filalei 1 SCMD Constanța, la ora 11.00, intrarea prin spate. La activitate, participă dl. Președinte SCMD Col.dr.(r) Mircea Dogaru și dl. Vicepreședinte SCMD Col.dr.(r) Valeriu Pricină și încă 3 membrii ai CD.
          În continuare aveți cate un exemplar din documentele transmise TUTUROR parlamentarilor în mandat ai județului Constanța, fie personal, fie pe mail.

          Președintele Filialei 1 SCMD Constanța

          Cdor.(r) Ilie Truță



joi, 11 februarie 2016

Delegatia MApN, condusa de dl. Gl. Mr. Cristinel Cernea, la Constanta



STIMAȚI CAMARAZI,
 Pe data de 8.februarie, la Muzeul Marinei din Constanța, am participat alături de toate organizațiile si asociațiile pensionarilor din garnizoana Constanța, la întâlnirea comisiei conduse de General-maior Cristinel CERNEA Locţiitor pentru operaţii şi instrucţie la Statul Major General. Comisia a fost  compusă din un contraamiral, 5 colonei, dintre care unul de la casa sectorială de pensii, un finanțist, ofițerul pentru relația cu Parlamentul, cărora li s-a alăturat Șeful CMZ Constanța.
Acești oameni, în loc să fie lăsați să se ocupe de problemele serioase ale siguranței naționale, în condițiile în care: avem trupe care acționează în teatrele de operații în cadrul forțelor multinaționale NATO; suntem într-o zona fierbinte a Europei, în care marile puteri mențin starea de insecuritate la granița cu România; au sarcini pentru dotarea armatei și pregătirea forțelor de care mai dispune această țară, pentru misiunea de apărare a acestei țări au fost trimiși să ne expună niște slideuri care nu ne-au arătat nimic nou din ceea ce știam legat de mizeria numită OUG.57/2015, încercând să ne insulte inteligența, prin a ne demonstra că 65% dintr-o bază de calcul mai mică, față de cum a fost reglementată prin Legea 223/2015, este mai mare decât 80% din solda brută.
Doresc să știe toată lumea, inclusiv cei ce au decis acest periplu de comisii mixte prin toată țara, că indiferent de  asociația din care au provenit cei care au luat cuvântul, în timpul total al întrunirii de 90 de minute, AU CERUT DLUI. GENERAL-MAIOR SĂ SE ANULEZE PUNCTUL 40 AL OUG57/2015. De la Amiral, la ofițeri superiori, maiștrii militari și subofițeri, cu toții și-au manifestat nemulțumirea fața de abuzurile care se exercită asupra pensionarilor militari și s-a solicitat să ni se spună CINE ESTE AUTORUL ACESTEI ORDONANȚE.
Răspunsul onoratei comisii a fost urmatorul: NU VĂ PUTEM SPUNE.
Acest comportament, al unor cadre superioare din M.St.M., este încă o dovadă, dacă mai era nevoie de vreo demonstrație, că la conducerea instituțiilor de forță ale țării, se află personaje slugarnice,care pentru funcția care cine știe cum o fi obținut-o – fiindcă tot spuneau colegii din Craiova de dl. Dumistrăcel, despre care știm că plimba mapa amiralului Anghelescu și împingea niste hârtii, care nu degeaba a refuzat să dea ochii cu “ colegii “, evitând să vină în garnizoanele cu marinari- nu vor fi capabile niciodată să fie COMANDANȚI și ȘEFI ADEVĂRAȚI, interesați de cei din cauza cărora se află în acele funcții. Da domnilor generali, amirali, colonei si comandori, domniile voastre sunteți acolo, fiindcă țara asta mai are încă armată, mai are încă pensionari militari,mai are misiunea de a apăra această, încă țară, numită ROMÂNIA, cu militarii activi și cei în rezervă și aceasta ar trebui să fie fișa postului domniilor voastre, iar când una din componentele din sfera dvoastră de responsabilitate este afectată, trebuie să reacționați. Mă întreb, cum poate Dl. General Ciucă Nicolae să se privească onest în oglindă, știind că ai să camarazi de pe teatrele de operații din Orientul Mijlociu, când vor ajunge la momentul pensionării, perioadele cele mai grele avute în carieră, nu vor fi cuprinse în calculul pensiei; sau acest Dumistrăcel, cum să fie el în stare să spună că marinarii, sunt marinari, ca să navige pe mare și să se pregătească pe mare pentru a desfășura acțiunile specifice acestei arme; căci prin OUG57/2015, ambarcarea în mare nu este inclusă în noua bază de calcul și se vede de ce nu este cuprinsă, pentru ca acest Dumistrăcel, a navigat numai când era recompensat de Amiralul Anghelescu să meargă “ supercargo“, în traducere liberă, fără nici o atribuție în activitatea navei, în marșuri executate de nave pe timp de vară, în porturi deosebite din Marea Mediterană.
Întreaga asistență la activitatea din 8.februarie, de la Muzeul Marinei, precum și cei de la Craiova, am înțeles că acestă ordonanță anticonstituțională, este emisă de cineva, care nouă, plătitorilor de taxe și impozite în țara asta, nu ne poate fi spus. Cu toții știm că, această ordonanță, nu a venit de undeva din sfera intergalactică, ci ea este concepută și impusă de cineva, FAPT PENTRU CARE PROPUN CONDUCERII SCMD, concomitent cu celelalte acțiuni ce se desfășoară ( cererile către Avocatul Poporului, discuțiile în comisiile parlamentare, discuții cu parlamentari), organizarea de mitinguri, ÎNCEAPĂ ÎN PROCEDURĂ DE URGENȚĂ, DAREA ÎN JUDECATĂ A RESPONSABILILOR DIN MINISTERUL APĂRARII NAȚIONALE ȘI MINISTERULUI DE INTERNE, PENTRU PROMOVAREA OUG.57/2015.
Am nominalizat țintele dării în judecată, pentru că, iar ne este sfidată inteligența și unii ne cred cu creierele spălate, dar știm că în 90 de zile de la promulgarea Legii 223/2015, deci cel târziu la sfârșitul lunii octombrie 2015, Normele de aplicare ale legii trebuiau elaborate, dar ce să vezi? Nu s-au întocmit astfel de norme, căci pe nici o cale oficială nu s-a aflat nimic în acest sens, dar acum vedem că s-a lucrat intens la această ordonanță de urgență, care este făcută, cred, să se vadă dacă mai existăm și cam câți mai suntem. Aceștia trebuie să știe că încă suntem aici, încă mai judecăm rațional, încă mai avem energie să ne luptăm pentru drepturile noastre și încă suntem sub jurământ pentru Țara aceasta, pe care am apărat-o și o vom apăra dacă este nevoie și împotriva inamicilor interni.
Închei rîndurile mele, mulțumind dlui General Zeca Ctin. președintele ANCMR Constanța, pentru că spre deosebire de întâlnirea din noiembrie 2014 cu dl. Ministru Dușa, care venise la Constanța să ne convingă, prin învăluire, să îl votăm pe Ponta președinte, a lăsat dezbaterea liberă și a avut oameni din ANCMR precum generalul Cuțov, generalul Hermeneanu, col. Răcăuțeanu Eugen care au cerut abrogarea art.40 din OUG57/2015. Mulțumesc domnilor amirali Atanasiu Traian, Stoica Virgil, Dănilă Dorin, care în acest cadru, au susținut ceea ce am cerut noi SCMD, în Piața Victoriei la mitingurile din 28.decembrie.2015, 24.ianuarie.2016 și o vom cere tot din Piața Victoriei și pe 06.martie.2016 - ABROGAREA PUNCTULUI 40 DIN OUG.57/2015.  Întâlnirea din 8.februarie.2016, mi-a arătat că mișelia Guvernului tehnocrat, a afectat toți pensionarii militari și că ceea ce se vehiculează pe net, referitor la fericirea” unora că OUG57/2015 este ceea ce ne face bătrânețile frumoase, este doar manipulare.
Sper ca măcar în ceasul al doisprezecelea, Generalii, Amiralii, Coloneii și Comandorii din structurile de conducere ale M.Ap.N. și M.A.I. să aibă coloană verticală și să își apere cu responsabilitate tot ceea ce au în responsabilitatea domniilor lor.
PS: Până în prezent, se confirmă nemulțumirea manifestată, față de mesagerii ministerului, în două garnizoane: Constanța și Craiova. Să vedem, până pe 12.februarie, cum se vor desfășura aceste acțiuni și în alte garnizoane și sper ca ai noștrii colegi să ne informeze și pe noi, pe această cale.

Cu respect pentru toți camarazii mei,
Președintele SCMD Filiala 1 Constanța
Cdor.Rz. Ilie Truță

marți, 2 februarie 2016

BIROUL OPERATIV AL FILIALEI 1 SCMD CONSTANTA, CONVOACA ADUNAREA GENERALA


DATA: 20. Februarie. 2016, intre orele 11.00 – 14.00
LOCUL: Sala mica , CASA de CULTURA a SINDICATELOR CONSTANTA ( Veti fi indrumati spre sala de un membru al BO al filialei care va asteapta la intrarea din spatele Casei de Cultura a Sindicatelor)
PARTICIPANTI: - Membrii Filialei 1 SCMD Constanta, din garnizoanele Constanta, Cernavoda, Medgidia, Navodari, Mihail Kogalniceanu, Schitu-Costinesti, Topraisar ;
-          Toate persoanele care au participat la mitingul din 24.ian.2016;
-          Pensionari ( urmasi ) din Sistemul National de Aparare, care au fost membrii de sindicat, dar care prin neplata cotizatiei, in documentele SCMD nu mai figureaza ca membrii de sindicat, din garnizoanele Constanta, Cernavoda, Medgidia, Navodari, Mihail Kogalniceanu, Schitu-Costinesti, Topraisar;
-        Pensionari (  urmasi ) din Sistemul National de Aparare, care doresc a se inscrie in SCMD.
INVITATI DE LA CD al SCMD:     - Dl. Presedinte SCMD, Dl. Col. Dr. Rz. Mircea Dogaru;
-   Dl. Vicepresedinte SCMD, Dl. Col.Rz. Valeriu Pricina;
-   Departamentul Juridic al SCMD: Dna. Col.Rz. Monica Caloian, sau Dl. Col.Rz. Vasile Mihai.
ORDINEA DE ZI:
1.     Raport de activitate al B.O. al Filialei 1 SCMD Constanta;
2.     Informare despre:    -      situatia platii cotizatiilor;
-               situatia cheltuielilor;
-               situatia membrilor de sindicat ai filialei.
3.     Propuneri pentru identificarea altor forme de manifestare, pentru atingerea obiectivelor SCMD, vizand Presedintia Romaniei, Guvernul Romaniei si a Parlamentului Romaniei;
4.     Argumentarea necesitatii mentinerii in viata a Filialei 1 SCMD Constanta, a SCMD la nivel national si necesitatea achitarii cotizatiei de membrii filialei ;
5.     Identificarea de noi directii de actiune a SCMD, pentru motivarea atragerii de noi membrii;
6. Stadiul pregatirilor pentru participarea la Mitingul organizat de SCMD/CNSC, in data de 06.martie.2016, orele 11.00, in Piata Victoriei;
7.     Diverse.

NOTA: Legat de punctul 6 al ordinii de zi, pentru a avea o situatie clara a numarului de participanti, a sti din timp ce mijloace de transport inchiriem si pentru precizari finale privind ora, locul de plecare, rog pe toti cei ce doresc sa participe la miting sa vina in zilele de 09.02.2016, 16.02.2016 la sediul nostru de la Cercul Militar Constanta, camera 109, intre orele 11.00-12.30, sau pe data de 20.02.2016, inainte de inceperea Adunarii Generale, cu suma de 50 RON, contravaloarea transportului pentru o persoana.
            Pentru lamuriri de orice natura, puteti solicita precizari la telefon 0722.857.032, sau telefon 0722.438.200

Cu respect
Presedintele SCMD Filiala 1 Constanta
Cdor.Rz. Ilie Truta


luni, 25 ianuarie 2016

FILIALA  1  SCMD  CONSTANTA,

         Ca de fiecare data, a fost prezenta, de aceasta data, cu 100 de camarazi nemultumiti de nersespectarea legilor tarii si a Constitutiei Romaniei, in Piata Victoriei, la marele miting care a aratat pentru prima data, intregii natiuni, clar, explicit si concis, cu cine se lupta fiecare cetatean al acestei tari si cu totii, laolalta. Suntem o colonie, in care nu mai avem independenta si suveranitate, si in care nu mai avem conducatori si oameni de stat, ci executanti de ordine si dispozitii primite de oriunde ( Merkel, Putin, Grupul Bilderberg,sau orice grup “interslear” sau “intergalactic” ), mai putin, obligatia elementara a oricarui conducator responsabil: PRIORITIZARI IN FUNCTIE DE AGENDA CETATENILOR ACESTEI TARI.

         Am manifestat, cu onoare si demnitate, afirmand cu fermitate ca ne-am saturat sa fim umiliti, mintiti si manipulati, zi de zi, clipa de clipa, fiecare dintre noi, indiferent de profesiune, varsta, etnie, sau religie.
         Am consfintit in mod clar si concis ca actuala clasa politica este TOTAL COMPROMISA si ca este bine sa inteleaga ca A VENIT MOMENTUL RETRAGERII DEFINITIVE DIN SPATIUL POLITIC si sa lase locul, oamenilor care simt ROMANESTE, au fost educati ROMANESTE si sunt in stare sa discute ROMANESTE – DEMN SI IN POZITIE VERTICALA, cu oricine dintre mai marii lumii ( Merkel, Putin, Grupul Bilderberg, Obama si cu oricine ) , PENTRU ACEST POPOR.
         Am solicitat institutiilor statului SA CONFISTE AVERILE CONSTITUITE FRAUDULOS ( aproximativ 2 miliarde de Euro cu retrocedarile de la ANRP; sutele de milioane de Euro din afacerea EADS si sutele de milioane de Euro din afacerea Microsoft; banii furati din energie s.a.m.d.) SI SA PUNA PUNCT MANIPULARILOR DE TOT FELUL CA NU SE POT ADUCE BANII LA BUGET, caci, ca stat membru UE, nu avem doar obligatii ci si drepturi, iar unul dintre acestea drepturi este acela de a avea o legislatie precum o au europenii in acest domeniu.
         Am solicitat aprobarea Legii salarizarii unice in Romania, in sesiunea parlamentara care incepe pe 01.februarie.2016 si plata salariului minim de 1250 RON incepand cu 1.martie.2016 si am atras atentia “capiatlistilor” de prin Romania care nu sunt capabili sa plateasca acest salariu sa ne lase si sa caute alti fraieri care sa ii creada. Pe acest subiect, chiar daca nu sunt scolit la inaltele scoli de la Bruxelles, sau la Harvard University, am sa fac o socotela simpla de netehnocrat. Presupunad ca sunt smecher, venit de undeva de dincolo de Ungaria, spre vest, care are o mosioara la tara si nu prea imi palce sa muncesc in aer liber, pe datele la zi ale muncii la negru la tara,  tocmind un lucrator cu ziua, ii dau 50 RON pe zi, timp de 22 de zile pe luna. La acestia mai adaugam o masa pe zi de maxim 20 RON (cu una bere inclusa si o cafea in pauza ).  Ce rezulta mai “capitalisti” de doi bani, sau mai guvernantilor de Bruxelles scoliti in studii de impact si orice alte studii aiuritoare? Rezulta un “salariu” minim de 1540 RON pe luna.
         Am solicitat plata celei de a 13 pensii pentru cei cu pensiile cele mai mici, pentru 1. Mai. 2016, cand sunt si Sfintele Sarbatori Pascale.
         Am mai scris o pagina de istorie contemporana a luptei noastre contra COMENZILOR VENITE DE LA LICURICII DE AFARA, contra  IMPOSTORILOR SI INCOMPETENTILOR CARE NE CONDUC, contra ABUZURILOR CARORA SUNTEM SUPUSI ZILNIC FIECARE DINTRE NOI.
MULTUMESC, in numele B.O. al Filialei 1 SCMD Constanta, TUTUROR MEMBRILOR FILIALEI, CARE INFRUNTAND VREMEA NEPRIELNICA, AU FOST PREZENTI IN PIATA VICTORIEI, cum MULTUMESC si celor care AU DORIT SA MEARGA, DAR DIN CAUZA GERULUI DE AFARA SI A PROBLEMELOR DE SANATATE, nu au mai putut face deplasarea, dar ne-au ajutat sa ne achitam transportul.
         MULTUMESC SI CAMARAZILOR NOSTRII DIN BUCURESTI, care prin NEPARTICIPARE, NESIMTIRE SI INDOLENTA, ne-au facut un bine si nu ne-au incurcat.

Presedintele Filialei 1 SCMD Constanta

Cdor. Rz.   Ilie Truta