miercuri, 24 august 2016
NEVOIA DE S.C.M.D.
In
atentia membrilor S.C.M.D. si a tuturor rezervistilor
Stimati camarazi,
Nu este cazul sa reamintesc
toate tentativele de distrugere S.C.M.D. in cursul celor 7 ani de existenta. Au
fost multe si diversificate, deoarece imaginatia bolnava a celor carora le stam
in gat este extrem de prolifica. Reamintesc doar ultima gaselnita – echipele de
denigratori care ne-au abordat pe rand avocatii, intorcandu-i impotriva
noastra. Astfel ne-am ales, in decembrie trecut, cu procesele pentru “onoare
nereperata” in cursul carora ni s-au cerut ba 16000 de euro ba 1 euro, daune de
imagine. Scopul era impiedicarea manifestatiilor noastre din 28 decembrie 2015,
24 ianuarie si 6 martie 2016. Au esuat pentru ca acestea au avut loc,
cheltuielile fiind acoperite de participanti (deplasarea) si de aliatii din
C.N.S.C. (scena, sonorizare, filmare, etc.). Ne-am ales insa cu conturile
blocate pana de curand, fapt care ne-a ingreunat activitatea.
Avem,
din fericire, o noua casa de avocatura care i-a dat pe carcotasi pe usa afara
si ne-a castigat proces dupa proces. Dar, traim in Romania, unde orice este
posibil. In 2013 am castigat prin hotarare definitiva si irevocabila seria
actiunilor in justitie, declansata impotriva noastra, de cele doua genii din
fruntea A.N.C.M.R.R. care au un singur tel in viata – desfiintarea S.C.M.D. Am
castigat, i-am obligat la plata dar luna trecuta ne-am trezit cu instiintarea
ca hotararea definitiva si irevocabila de acum 2 ani, a fost anulata si o luam
de la capat. Deci, indiferent de culoare politica, toti puternicii zilei vad
S.C.M.D. ca pe un cui in talpa. Au nevoie de noi numai in alegeri, nu atat
datorita numarului nostru cat datorita influentei pe care o avem in C.N.S.C. ca
masa de alegatori.
Stimati
camarazi,
Imi
iau permisiunea sa afirm ca fara S.C.M.D. toti rezervistii eram astazi aruncati
ca niste deseuri in afara societatii, ca la 01 ianuarie 2011. Datorita S.C.M.D.
rezervistii au din nou, din 2013, dreptul la munca nerestrictionat si cuantumul
pensiei din 2010. Exceptie penalii care si-au “imbunatatit” situatia prin OUG
nr. 1/2011 si care si-au ridicat pensiile (ca “scafandri” sau “genisti”) pe
culmi ametitoare. Ei sunt cei care se impotrivesc dreptatii pentru toti.
Datorita S.C.M.D. am redevenit rezervisti si nu mai suntem considerati asistati
adica pomanagii sociali, prin Legea pensiilor militare de stat. O lege pe care
o aparam astazi (si speram sa inchidem definitiv capitolul in septembrie a.c.)
impotriva Art. 40 (si ticalos si anticonstitutional) din OUG nr. 57/2015.
Datorita S.C.M.D. membrii uniunilor de creatie si-au recapatat drepturile, si
toti rezervistii isi vor reprimi banii abuziv retinuti de guvernele
Boc-Basescu. Tot S.C.M.D. a contribuit la restituirea prin justitie a
salariilor compensatorii pentru sute de membri si incearca sa obtina o OUG de
restituire pentru toata lumea.
Dupa
luna septembrie vor veni in val noile decizii de pensie. Vor fi evident
nemultumiri, scapari, greseli, alinieri nefericite ale functiilor disparute la
functii actuale echivalente, etc. Tot S.C.M.D. se va bate, evident pentru
membrii sai, pana in decembrie 2017 si dupa. Care membri insa manifesta déjà
tendinta din 2013: si-au vazut sacii in caruta… nu mai platesc cotizatia.
Uitand de cate ori am luat-o de la capat pe legi batute in cuie si de cate ori
am stopat dorinta guvernantilor de a ne lua bani retroactiv pe termene mergand
de la 12 la 30 de luni! Istoria ne-a demonstrat ca se repeta, deci este nevoie
in continuare de S.C.M.D. Cu atat mai mult cu cat actualul haos politic
converge spre ideea adjudecarii de catre forte straine a ultimei “arme” ramasa
in mainile natiunii romane – Parlamentul, in scopul destructurarii programate a
Tarii. Ca promotor al idealurilor societatii civile reale (nu inventata de
banii lui Soros) si organizator al acesteia in cadrul sistemului de aliante
numit C.N.S.C., S.C.M.D. ar putea avea un rol hotarator, ca in 2012, in
decembrie a.c. Pentru aceasta insa trebuie ca dvs. sa respingeti noul val de
laturi si de minciuni manipulatoare care se va abate matematic asupra
conducerii sindicatului, sa deveniti factor de coeziune pentru rezervisti, sa
atrageti noi membri ale caror cauze nu pot fi aparate cu succes in afara
S.C.M.D. Este esential, prin urmare, sa alegeti in fruntea filialelor
abandonate/tradate de conduceri, oameni hotarati sa lupte nu pentru interese
personale ci pentru drepturile tuturor. Sa platiti cotizatia la zi si sa-i
indemnati pe toti cei din jur sa faca la fel, pentru ca este vorba de o suma
anuala de valoarea a 3/4 dintr-un cartus de tigari. Jenant, pentru cei cu sacii
in caruta! Cu atat mai mult cu cat “teroristii” guvernamentali ne arunca, sistematic,
din 2009, periodic, “caruta” in aer. Ca sa-l citez pe Basescu cel de odinioara
(nu falsul de astazi care ne-a preluat si depasit limbajul impotriva
structurilor de politie politica): “Stiu ca vor castiga in justitie, matematic
vor castiga, dar peste 4-5 ani si pana atunci le-am luat banii”. Evident s-a
inselat! Au trecut 6 ani de la Legea nr. 119/2010 si noi inca speram sa ne
recuperam drepturile. Fara S.C.M.D., determinarea si lupta lui, nimeni nu a
recuperat si nu va recupera nimic. Si nimeni nu va indrazni, in absenta
S.C.M.D., sa atace organizat avalansa de proiecte de legi care se vor abate
asupra noastra privind: statutul cadrelor militare, al politistilor, al
veteranilor si veteranilor de razboi, al rezervistului, etc. Dupa cum nimeni nu
se va bate cu succes pentru drepturile ignorate ale militarilor profesionisti
care isi lasa oasele sau parti din corp pe meleaguri straine, in interes
strain, sau ale civililor din sistem.
Stimati
camarazi,
Prezentul mesaj se constituie
intr-un indemn la introspectie si analiza serioasa. De o parte aveti valul de
minciuni si declaratiile gaunoase ale celor care viseaza ca sunt ceea ce nu au
fost niciodata, de cealalta faptele concrete ale S.C.M.D. care, in mod
miraculos, a reusit sa reziste si sa obtina victorii in interes general, in
conditiile in care a fost si este atacat din toate partile.
Honor et patria! Vae victis!
Presedintele
S.C.M.D.
Col.(r)
dr. Mircea DOGARU
miercuri, 11 mai 2016
Stimați
camarazi,
La adunarea generală din luna aprilie a acestui an,
împreună cu dna. Monica Caloian, am stabilit că până pe data de 15 mai 2016, vă
vom anunța despre modul în care vă puteți alege cele 6 luni consecutive, din
ultimii 5 ani de activitate, pentru trimiterea documentului la Casa sectorială
de pensii.
Astfel, dacă în ultimii 5 ani de
activitate, a-ți fost promovați pe funcție superioară, este firesc să vă
alegeți cele 6 luni consecutive, din această perioadă.
Pentru cei care au avut constanță pe
funcție, dar au avut activități de genul:
1. Lucrări de distrugeri;
2. Ore de zbor;
3. Ore de scufundare;
4. Zile de ambarcare pe mare;
5. Spor de izolare, și alte sporuri care le-au mărit solda
în astfel de situații, este
recomandat să aleagă cele 6 luni consecutive, cu astfel
de creșteri ale soldelor față de situații normale.
Aceste elemente, în lipsa unor date concrete furnizate de
cei abilitați, se vor analiza din desfășurătorul soldelor primite , care se
află ca anexe la deciziile de pensie și prelucrați anexele cu solde brute
primite, ale ultimei decizii de pensie.
Recomandarea făcută, are în vedere faptul că, solicitarea
de recalculare față de media a 6 luni din ultimii 5 ani de actiivitate, se face
o singură dată, dar în situația existenței unor sporuri ( chiar neprevăzute în
actualele proiecte de lege aflate în dezbateri la Camera deputaților), acestea
pot aduce beneficii la recalculare, chiar de la următoarea decizie, sau în
timp, prin alte modificări legislative, care ar putea apare.
Termenul de trimitere a opțiunii către Casa de pensii,
este 31mai 2016. Cine nu trimite o astfel de solicitare, va primi recalcularea
din oficiu, având ca bază de calcul, ultimele 6 luni de activitate în sistem.
De asemenea, vă mai informez că proiectul de lege al OUG
57/2015, se află la dezbateri în comisiile din Camera deputaților, unde a
trecut de comisia de muncă a camerei, cu baza de calcul de 80% din solda
realizată ( conform OUG57/2015 ), la care se adaugă pensia suplimentară și
meritul militar, dar nu mai mult de 100%.
Acum dezbaterile sunt blocate, deoarece se fac calcule de
sustenabilitate, pe varianta plecată de la Senat, pe varianta enunțată mai sus,
precum și pe varianta guvernului ( ceea ce este prevăzut în OUG 57/2015).
Cine are nelămuriri, legat de ceea ce am transmis prin
această postare, mă poate contacta telefonic pentru lămuriri suplimentare.
Cu respect,
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța
Cdor. Rz. Ilie Truță
joi, 24 martie 2016
Ȋn atenţia membrilor S.C.M.D.Filiala Constanţa.
Deoarece conturile S.C.M.D. sunt blocate ca
urmare a acţiunii în instanţă îndreptată împotriva S.C.M.D. de catre Cabinetul
de avocatură Graziela Bârlă care pretinde 16.000 de euro pentru prejudicierea
imaginii, până la clarificarea situaţiei în instanţă -care poate dura
câteva luni - plata cotizaţiei se poate efectua la sediul filialei pe bază de
chitanţă (nu în contul cunoscut de la B.R.D.).
Biroul
Operativ al Filialei Constanţa
miercuri, 16 martie 2016
STIMAȚI CAMARAZI,
Fără
nici un tam-tam, ieri 14 martie 2016, în Senatul României s-a votat Legea
665/2015, RESPECTIV OUG 57/2015, lege care se transferă acum, la Camera
Deputaților, care este cameră decizională.
Vă informez că în Senatul României, la
Comisia de muncă, s-a dat aviz favorabil, la Comisia de apărare și siguranță
națională, s-a dat aviz negativ, iar pe 08 martie în Comisia de buget finanțe
s-a dat aviz cu amendamente și ceea ce ne interesează la capitolul amendamente,
este faptul că, la punctul 40 al OUG 57/2015, s-a introdus următorul
amendament: se modifică procentul de calcul al pensiei de la 65% din solda de
grad, solda de funcție, prima de comandă, solda de merit, prima de
confidențialitate, la 80% din aceste elemente și pensia rezultată cu pensia
suplimentară disipată prin formula de calcul și cu Ordinul militar, nu poate
depăși 100%.
În sedința de ieri 14 martie în
Senatului României, s-a votat Legea 665/2015 ( OUG57/2015), cu amendamentul
votat pe data de 08 martie, în Comisia de buget, finanțe, ADICĂ CU 80% ELEMENTE DIN SOLDA BRUTĂ+PENSIE SUPLIMENTARĂ,
LA CARE SE ADAUGĂ ORDINUL MILITAR, DAR PENSIA FINALĂ SĂ NU FIE MAI MARE DE 100%
.
Așa cum v-am anunțat la Adunarea generală din 20
februarie 2016, vă informez că această lege, care NU ESTE LEGEA 223/2015 VOTATĂ
DE ÎNTREG PARLAMENTUL ȘI PROMULGATĂ DE PREȘEDINTE, A FOST VOTATĂ DE 96 DE
SENATORI, S-AU ABȚINUT 2 SENATORI ( Ariton Ion PNL, Popa Nicolae Vlad PNL), NU
AU VOTAT 2 SENATORI (Todirașcu Valeriu PNL, Pereș Alexandru PNL), ÎMPOTRIVĂ AU
VOTAT ZERO SENATORI.
Senatorii constănțeni au votat după cum urmează: Gigi
Christian CHIRU PNL ( fost PDL ), a votat PENTRU; Nicolae MOGA PSD, a votat
PENTRU; Marian VASILIEV UNPR, a votat
PENTRU, iar domnii Mircea-Marius BANIAS, Puiu HAȘOTTI și Alexandru MAZĂRE AU
LIPSIT DE LA ȘEDINȚĂ, condițiile în care pe data de 18 februarie, FIECĂRUI PARLAMENTAR i-am înmânat câte o cerere scrisă,
în care i-am rugat să întreprindă toate demersurile pentru a abroga punctul 40
din OUG57/2015, din actuala Lege 665/2015.
BO al filialei 1 SCMD Constanța, continuă demersurile pe
lângă deputații constănțeni, în sensul abrogării punctului 40 din OUG
57/2015.
Închei această informare cu mulțumirile adresate, participanților
la mitingul din 6 martie din piața Victoriei, care între mărțișoare și
sărbătorirea zilei femeii și-au găsit timp pentru a participa la acest protest.
Închei cu o întrebare adresată tuturor acestor personaje,
care afirmă că sunt reprezentații poporului în forul legislativ: Domnilor și
doamnelor senatori ai ROMÂNIEI, când ați mințit? Când ați votat Legea 223/2015
sau acum? Dle General Dobrițoiu, ați votat, pentru Legea 665/2015 ( OUG
57?2015), după ce în Comisia de apărare și siguranță națională ați votat
împotriva acestei legi. Când ați mințit? Sau credeți că menținându-vă pe
această linie, veți mai găsi proști să îi faceți din vorbe?
BO al Filialei 1 SCMD Constanța
duminică, 21 februarie 2016
HOTARÂREA ADUNĂRII GENERALE A FILIALEI 1 SCMD CONSTANȚA
Pe data de 20februarie, la Casa de
cultură a Sindicatelor, s-a desfășurat în prezența Președintelui SCMD dl. Col. Dr. (r) Mircea DOGARU, a
Vicepreședinților dna. Col. (r) Monica CALOIAN și dl. Col. (r) Valeriu PRICINĂ, Adunarea generală a Filialei 1
Constanța.
La adunare, au participat ca invitați
din afara sindicatului și reprezentanți ai altor organizații ale rezerviștilor
din Constanța, semnatari ai solicitării de ABROGARE
A PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015, după cum urmează: Președintele ARPIA –
filiala Constanţa - dl. Cdor. Prof. Dr.
Ing. (r) Vasile REGHINTOVSCHI, Vicepreședintele ANCMRR – filiala Constanţa - din M.Ap.N. dl. Cdor. (r) George ROIU și
Vicepreședintele ANCMRR – filiala Constanţa - din M.A.I. dl. Col. (r) Gheorghe ROHIAN.
Au participat un număr de 148 de cadre
militare în rezervă sau urmași ai acstora.
Invitații celorlalte organizații ale
rezervisștilor, au transmis un mesaj de UNITATE,
în demersurile întreprinse de SCMD pentru ABROGAREA
PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015, precum și de UNITATE în tot ceea ce întreprinde SCMD și acțiunile acestuia, ca
forță conducătoare a CNSC, adevărata societate civilă din România, nedirijată
de Soros, sau alții din lumea largă.
Invitații de la București au prezentat,
fiecare în parte, cu lux de amănunte, problema ce ne-o creează PUNCTUL 40 din OUG 57/2015; stadiile și
modalitățile multiple aflate în curs de desfășurare pentru ABROGAREA PUNCTULUI 40 din OUG 57/2015; ce alte NENOROCIRI, ne sunt pregătite în
viitorul apropiat; modalități de acțiune ale rezerviștilor legate de grupele de
muncă și de alegerea a celor 6 luni consecutive din ultimii 5 ani de activitate
și capacanele ce ne sunt puse în față de PUNCTUL
40 din OUG 57/2015 pe acest subiect. Concluzia conducerii SCMD, relevată în
fapt și de invitații din afara SCMD a fost ca acum mai mult ca niciodată, este nevoie de UNITATE și de participare
în număr cât mai mare la acțiunile de
protest din 6 martie 2016 și cele ce vor urma.
Am
prezentat participanților, documentul întocmit la inișiativa filialei SCMD Constanța și înmânat TUTUROR PARLAMENTARILOR ÎN FUNCȚIE DIN JUDEȚUL CONSTANȚA, pe data
de 18 februarie 2016 și am informat audiența că vom urmări modul în care
aceștia votează și îi vom informa.
La propunerea membrilor cotizanți ai
filialei am pus în dezbatere modificarea
raportului de repartizare a fondului rezultat din plata cotizatiei colectate la
centru, astfel: 40% să rămână la sediul
central al SCMD, iar 60% să fie repartizat la filiale. Domnul Președinte
Dogaru, ne-a precizat ca este decizia Consiliul Național al Reprezentanților și
că în momentul în care se organizează primul Consiliul Național al
Reprezentanților, filiala să mă mandateze să susțin propunerea membrilor în
Consiliu.
Tot la propunerea membrilor filialei,
încă de anul trecut, am supus dezbaterii adunării, problema plății cotizației
restante din anii 2012 până în prezent. Am fost informați de invitații CD / SCMD
că ar fi un act incorect față de cei care sunt cu plata cotizației la zi, iar
pe altă parte este un precedent periculos, deoarece în București, în din luna decembrie
2015 foști membri de sindicat au început să își achite din restanțe și sunt
peste 100 care au ajuns cu plata la zi.
LEGAT DE ACEST SUBIECT, AL PLĂȚII COTIZAȚIEI LA
ZI ȘI DE REDOBÂNDIRE A CALITĂȚII DE MEMBRU AL SCMD, Dna. Col. (r) Monica CALOIAN,
A FĂCUT URMĂTOAREA PRECIZARE IMPORTANTĂ:
PRIN REDODÂNDIREA CALITĂȚII DE MEMBRU AL SCMD,
DEPARTAMENTUL JURIDIC AL SCMD, REPREZINTĂ ÎN MOD GRATUIT, ÎN ORICE CAUZĂ, ORICE
MEMBRU SCMD. Acum acestă
reprezentare este posibilă fără a mai apela la case de avocatură, deoarece
biroul juridic este încadrat cu personal care se poate achita de aceast
serviciu efectuat în folosul membrilor SCMD.
S-au aprobat de AG aceste două probleme
și s-a aprobat și participarea la mitingul din Piața Victoriei, din București în
ziua de 6martie 2016.
În ședința BO, desfășurată după
adunarea generală, s-a stabilit data următoarei întâlniri cu membri filialei,
să fie 16 aprile 2016 , când vom face informarea membrilor cu
hotărârile CD din 25 Febr.2016 de la Pitești; vom informa membrii cu evoluția
acțiunilor pentru ABROGAREA PUNCTULUI 40
din OUG 57/2015; vom face bilanțul participării la mitingul din 6 martie 2016 și vom analiza situația
membrilor cotizanți ai filialei, analize în urma cărora ÎMPREUNĂ, vom stabili
calea de urmat. Detaliile la tot ce întreprindem precum și legate de adunarea
din 16 aprilie 2016, le veți primi din timp, pe site-ul filialei 1 SCMD
Constanța.
Precizări legate de participarea la mitingul din 6 martie
2016
-
Costul transportului/ persoană 50 RON;
-
Plata contravalorii transportului se face
la sediul filialei 1 SCMD Constanța, de la Cercul Militar, camera 109, etaj 1.
La intrarea in Cercul Militar, spuneți militarului de la intrare că veniți
pentru sindicat iar acesta vă va îndruma spre camera 109 ;
-
Plecarea la miting se va face din autogara
sud Constanța ( lângă gara CFR ), în zona în care sunt peroanele pentru
plecarea microbuzelor la Valu, Cobdin, Cumpăna, de la peronul 6, în data de 6
martie 2016 ora 07.00;
-
Programul de primire a contravalorii
transportului este săptămâna viitoare în zilele de marți 23 febr., miercuri 24 febr.,
joi 25 febr. și vineri 26 febr. între orele 10.00 - 12.00.
-
Pentru alte lămuriri, persoane de contact:
o Cdor.(r) Ilie Truță telefon 0722.857.032;
o Col, (r) Doru Budureanu telefon 0744.750.175
Închei acest comunicat cu mulțumirile mele sincere și ale
întregului BO al filialei adresate, tuturor participanților la Adunarea
generală,care au venit din următoarele localități: municipiul Constanța,
municipiul Medgidia, Cernavodă, Schitu-Costinești,
Tuzla, Valul lui Traian, Murfatlar și Topraisar.
Cu respect,
Președintele
Filialei 1 SCMD Constanța
Cdor.
(r) Ilie Truță
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







