luni, 22 februarie 2021

 

Scrisoare deschisă adresată fostului președinte al României

și președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării, Traian Băsescu

 

Întrebare: unde sunt „pensiile speciale ale militarilor?

 

Într-una din seri, mai exact pe 19 februarie 2021, la postul de televiziune Realitatea Plus a fost invitat fostul președinte al României Traian Băsescu pentru a-și expune părerea asupra unui subiect de actualitate, extrem de controversat prin mass-media și nu numai - „pensiile speciale”. În fapt este vorba de acele pensii pe care parlamentarii și le-au votat cu ambele mâini, pentru „supliciul” de a suporta șezutul (la propriu și la figurat), timp de un mandat sau chiar mai multe, având doar obligația de a ridica mâna la votul unor legi, ajungând să aibă, într-adevăr, ceea ce un fost prim-ministru de pe timpul mandatului de Președinte al lui Traian Băsescu, numea „pensii nesimțite” (ooo … ce inspirație!!!).

Recunosc faptul că, de la un fost președinte, cu două generoase mandate, totalizând nu mai puțin de 10 ani, Omul nr. 1 în Statul Român, președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării, cu toate informațiile și documentarea necesară în ceea ce privește apărarea țării, dotarea și înzestrarea armatei, mă așteptam să aud un discurs pertinent și bine documentat în ceea ce privește acest subiect, cel puțin în ceea ce îi privește pe militari.

Dar fostul președinte, într-un limbaj de argou, cu care se mândresc băieții de cartier, a avut un discurs de-a dreptul șocant, pe care-l redau, din memorie: „Înțeleg să aibă pensii speciale militarii care-și riscă viața în teatrele de operații, dar nu cei care se ocupă cu număratul izmenelor. Și apoi, să nu uităm că militarii au lucrat în mină, au lucrat în construcții (probabil se referea la Casa Poporului n.a.), au lucrat în agricultură (evident, ca să suplinească, la Ordinul Partidului, lipsa de oameni la strânsul recoltelor n.a.). Să ia pensie de acolo (adică din construcții sau din agricultură n.a.), nu pensii speciale”.

Cu alte cuvinte, Armata română se împarte în două categorii: militarii, care, în virtutea tratatelor militare, pe care România le are în cadrul NATO, acționează în Teatrele de Operații, riscându-și viața, pot beneficia de „pensii speciale” și cea de a doua categorie, în care intră ceilalți militari, care se ocupă cu „număratul izmenelor, agricultura și construcțiile, etc” care nu pot beneficia. Și aceasta o spune un personaj care a fost 10 ani președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării.

Halucinant, acest dispreț total față de militari, față de ceea ce înseamnă Apărarea Țării!

Se mai poate lua în calcul ceva. Este vorba despre o persoană care s-a născut, a crescut și a fost educat într-o familie în care tatăl era militar. Să nu fi cunoscut oare ce înseamnă viața și cariera de militar? Sau, poate sunt alte motive pe care noi, oamenii de rând, nu le cunoaștem?

Un fost președinte care a absolvit o instituție de învățământ militar, Institutul de Marină „Mircea cel Bătrân” și care este ofițer în rezervă, să nu fi aflat în ce constă privațiunile de o viață, suportate de un militar? Sigur, nu a aflat.

Să-i comunicăm D-lui fost președinte că militarii nu numai că renunță la o serie de drepturi civile, că sunt permanent, sub ordine și regulamente militare, „fără să crâcnească”, dar își asumă și o parte din riscurile la care sunt supuși militarii.

Pe timp de război, militarul care nu execută un ordin, riscă execuția.

Pe timp de pace, militarul care nu se prezintă la serviciu, timp de 24 de ore, riscă pedepse aspre, iar dacă nu se prezintă, timp de trei zile, este judecat de Tribunalul Militar și riscă ani grei de închisoare.

Aceasta, dar și multe alte privațiuni, pe care militarul și le-a asumat prin jurământ, responsabilitatea și stress-ul la care este supus, timp de 30 – 40 de ani, atât timp cât poartă uniforma, fac ca speranța sa de viață, după ieșirea la pensie, să fie mult diminuată față de cea a altor persoane.   

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte, responsabil cu apărarea țării, că de-a lungul unei cariere, militarul schimbă mai multe garnizoane, aflate în colțuri diferite de țară, lăsând familia, cu tot ce presupune îngrijirea și educarea copiilor, în sarcina soției? Sigur, nu a aflat. S-au, poate a aflat, ca fost ofițer de marină civilă. Cine știe și, de ce?  

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte, responsabil cu apărarea țării, că militarii, în afara pregătirii militare în cazarmă, pentru a fi gata de luptă permanent, efectuează săptămâni întregi instrucție și trageri în poligoane, zi și noapte, prin ploaie, ori pe căldură insuportabilă sau ger? Iar pentru a-și ridica permanent nivelul de pregătire trebuie să urmeze multe cursuri care durează luni de zile sau chiar, ani? Sigur, nu a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte, că marinarii militari participă luni de zile pe mare sau pe ocean, fie vară, fie iarnă, adesea pe timp de furtună, în misiuni, sau efectuând instrucție, cu folosirea reală a tehnicii de luptă pe mare pentru a fi gata să-și îndeplinească Jurământul față de Țară? Sigur, nu a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte că militarii au depus jurământ de credință sub drapelul tricolor, în care au pronunțat cuvinte sacre pentru ei: „Jur credință patriei mele România, jur să-mi apăr țara chiar cu prețul vieții. Jur să respect legile țării și regulamentele militare. Așa să-mi ajute Dumnezeu“? Sigur, nu a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte că toate regiunile țării sunt pline cu cimitire în care militarii români au dus un război drept pentru a-și apăra și reîntregi țara, „cu prețul vieții“, în trei războaie, purtate pentru Independența țării, redobândirea Statului România Mare și eliberarea teritoriilor străbune, furate după bunul plac a doi dictatori din perioada interbelică? Sigur, nu a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte că în cele trei războaie, trupurile a peste 1000 de marinari, militari și civili, zac pe fundul mării sau a fluviului, urmare a luptelor purtate în aceste războaie? Sigur, nu a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte că numele a 275 dintre acești marinari militari și civili „cărora mormânt le este marea“ se află înscrise pe plăcile de granit de la Crucea Eroilor Marinari de pe Faleza Cazinoului din Constanța? Sigur, nu a aflat.

Da, am spus marinari militari și civili, „cărora mormânt le este marea“, întrucât se poate constata că aproximativ jumătate din numărul acestora sunt din Marina Civilă, care au suportat aceleași riscuri în lupta pe mare, când navele lor au fost scufundate de inamicul de pe apă, de sub apă și din aer. 

Și aceasta pentru că au jurat să-și apere țara, „chiar cu prețul vieții“.

Să nu fi aflat D-l fost președinte că în momentul în care „sună goarna“, militarul (ca să nu spun „izmenarul“, termen atât de drag fostului președinte) pleacă necondiționat la luptă cu inamicul pentru a-și apăra Țara, alternativa fiind plutonul de execuție? Sigur, nu a aflat.

Este adevărat că atât parlamentarii cât și miniștrii depun jurământ de credință, dar din pacate multi dintre acestia nu pentru a-și apăra țara, sau să apere interesul cetățenilor care i-au ales, ci pentru a-și apăra șezutul pe fotoliile confortabile de parlamentar ori de ministru, fapt ce le „rotunjește simțitor“ averea cu conturi grase, cu proprietăți de terenuri intravilane sau extravilane, însumând zeci de hectare de pământ, ori vacanțe scumpe în locurile exotice. Bun Jurământ. Bune „pensii speciale”. Acestea, sigur, le-a aflat.

Să nu fi aflat oare D-l fost președinte că tehnica de luptă a Trupelor Terestre, a Aviației și cea de la bordul navelor Marinei Militare este, azi, cea din anii 70 – 80. Și aceasta aparținând unui fost aliat, acum, potențial inamic, tehnică pe care, oricum a aruncat-o la fier vechi? Sigur, nu a aflat.

Chiar și mult trâmbițatele fregate, construite cu circa 35 – 40 de ani în urmă și care au intrat în operativitate, la un preț exorbitant, în perioada când Domnia sa era în fruntea Consiliului Suprem de Apărare a Țării, nu posedă tehnica militară specifică la bord și au rămas în același stadiu de acum 25 – 30 de ani, fără tehnică de luptă corespunzătoare? Sigur, nu a aflat.

Despre submarinul „Delfinul“, construit în urmă cu peste 40 de ani, urmaș al altui submarin, omonim, care a făcut istorie în Războiul pe mare, a aflat oare D-l fost președinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării că de 25 de ani este piesă de muzeu, în portul Militar Constanța? Sigur, nu a aflat.

Armata a ajuns, după cum s-a văzut, la cheremul unei Olguțe, a unui Fifor, a unui Leș, sau a altora ca ei, care, probabil au văzut soldații doar pe la parade, ori în filme de televiziune. Poți să le ceri ceva? Evident, nu.

Atunci când fostul președinte al românilor a folosit acel limbaj și acea apreciere la adresa militarilor despre care am vorbit, s-a inspirat, probabil, din „vastele cunoștințe“ ale aceleiași Olguțe care umplea ecranele televizoarelor „Cu chipul ei isteț de …“ (un vers neterminat din poezia „Ai noștri tineri“ a marelui poet național Mihai Eminescu).

Doamna despre care am amintit, pretindea că are „vaste cunoștințe“, greu de specificat în ce domeniu, pentru că, în cel militar, acestea erau „zero“ și perora zilnic pe toate lungimile de undă în legătură cu militarii, cum că aceștia ar avea „pensii speciale“. Conform acestei Doamne, încântată mult mai mult de șezutul în fotoliul ministerial, decât de soarta celor pe care trebuia să-i apere, arunca mizerii greu de suportat asupra armatei, arătând ce „pensii speciale“ au ofițerii. Arunca aceste mizerii asupra tuturor ofițerilor rezerviști, de fapt, era vorba despre un număr infim de ofițeri (fără să specifice numărul și funcția) care încasau, fiecare, câte o pensie egală cu cea primită de cel puțin trei - patru generali.

Îi dăm informația (excludem posibilitatea că nu ar fi avut-o în acele momente, dar care dădea bine la look-ul profesional al distinsei Doamne) că era vorba de … magistrații militari, care luau pensiile după legea pensiilor … magistraților. 

Am crezut (și nu am fost singurul ofițer din Armata Română) că venirea în fruntea Ministerului Apărării a unui militar profesionist, mă refer la generalul Ion Ciucă, acesta va fi mai aplecat asupra nevoilor de înzestrare ale armatei și a dreptății care trebuie să se facă celor care au depus jurământ de credință și sunt gata să-și apere Țara chiar cu prețul vieții. Obediența și șezutul pe un fotoliu ministerial îl situează însă pe aceleași coordonate profesionale și funcționale ca ale predecesorilor săi, continuind sa afirme sus si tare ca ”tarisoara nu are bani” sa isi achite obligatiile fata de doar 70.000 de rezervisti militari aflati in plata ( total rezervisti aflati in plata la casa sectoriala de pensii a MApN 80.000; dintre acestia 20 sunt invalizi, sau urmase, care au pensii in cuantum de 50% dintr-o pensie intreaga; rezulta un total de 70.000 de pensii integrale la nivel national ). Domnule ministru Ciuca, pe cine prostiti dvs ca cele 70.000 de pensii la nivel national, dezechilibreaza grav bugetul apararii?  Fără comentarii.

Și totuși, D-l fost președinte are de dat unele răspunsuri.

- Cunoștea care erau prevederile Acordului de Aderare a României la NATO în legătură cu procentul prevăzut în bugetul pentru apărare? A fost acesta respectat, în timpul mandatului Domniei sale? A luat măsurile necesare înzestrării Armatei României?

- Cunoștea D-l fost președinte care erau prevederile Tratatului de Aderare în ceea ce privește asigurarea unor venituri care să le asigure o viață decentă lor și familiilor lor, militarilor rezerviști (gata de a răspunde prezent dacă era cazul)? Un răspuns îl pot da, pe loc. În timpul mandatului președintelui Traian Băsescu, pensiile militarilor au fost înjumătățite pentru câteva luni „din condei“. A fost necesară intervenția Curții Constituționale pentru a fi reparată această crasă ilegalitate. 

Ca să înțelegeți la care militari mă refer, sunt cei care nu au participat în Teatrul de Operații și pe care Domnia sa i-a numit „izmenari”.

S-a încercat totuși o reparație în acest sens. Conform condițiilor impuse prin Tratatul de Aderare a României la NATO a fost adoptată Legea 223/2015, referitoare la pensile militare de stat, votată de un întreg Parlament ( a fost o singura abtinere la vot, a deputatului PSD Remus Cernea ) și promulgată de Președinte care a adus unele reparații, absolut necesare, sistemului de pensionare pentru militarii rezerviști. Cu toate acestea, guvernele ulterioare ( Ciolos, Tudose prin Olguta Vasilescu, Dancila prin Teodorovici si Orban prin Citu ) nu s-au sfiit, inca inainte de a se aplica legea, să recurgă la trei Ordonanțe de Urgență, toate trei fiind ilegale, care i-au alterat conținutul, astfel fiind diminuat substanțial dreptul la un trai decent. Azi sunt în funcțiune aceleași Ordonanțe ilegale.

Unde sunt pensile speciale ale militarilor? Iată, D-le fost președinte, v-am pus la dispoziție o binemeritată scuză, referitoare la pensile „izmenarilor”.    

Din păcate, în momentul în care militarii, de toate gradele, ajung la vârsta când trebuie să se retragă din activitate, spre a beneficia de o binemeritată odihnă și relaxare, au nefericirea să constate că nu au condiții de a avea un trai decent pentru ei și familiile lor, rata deceselor celor trecuti in rezerva din SNAp fiind de 600 de decese pe luna.  Politicienii care, ce-i drept, au luptat și ei asiduu pe baricadele puterii pentru a ajunge cât mai sus pe scările acesteia, care să le aducă beneficii materiale cât mai mari, nu au timp și nici capacitatea de a înțelege pe cei care au depus eforturi mari pentru a asigura liniștea Țării. Discursul fostului președinte Traian Băsescu este elocvent în acest sens.   

Mai mult chiar, nu obosesc în a ocupa ecranele unora din posturile TV, destul de prietenoase cu Înălțimile lor  pentru a-i încadra pe militarii în rezervă în grupul celor ce beneficiază de pensii speciale”. Pensia medie (așa zis „specială”) pentru militarii „izmenari” este de 2750 de lei.

Specificație. Ori de câte ori apare în acest text termenul de „izmenari”, l-am folosit în înțelesul cuvântului atribuit de fostul președinte tuturor militarilor care nu au fost în Teatrul de Operații.

Adică a celor care se instruiesc în poligoane, pe mare, în aer, sunt ofițeri în comandamente, parcurg cursuri de pregătire, sunt profesori și instructori în instituții de învățământ militar unde pregătesc viitoarele cadre  militare etc.

În legătură cu faptul că se declamă pe toate posturile TV „găselnița” cu contributivitatea fiecărui salariat, politicienii (cultura și știința nu sunt condiții ca să fii politician) trebuie să afle faptul că si militarii în activitate plătesc așa ceva. La trecerea în rezervă (gata de a fi oricând rechemați sub arme), pensia militarilor provine din bugetul alocat Apărării. Acest sistem nu este o descoperire a  acestor politicieni cvasi incompetenți, el vine din istorie, de la făuritorul Armatei Statului Român Modern, Domnitorul Alexandru Ioan Cuza.

 

Comandor (rez,) Dr. Ioan Damaschin

 

marți, 16 februarie 2021

 

Proteste împotriva unei guvernări abuzive

 

            Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) reprezintă o organizație al cărei obiectiv principal este acela de a apăra interesele celor care, sub Drapelul Tricolor, au depus jurământ de credință României, că se vor instrui și o vor apăra chiar cu prețul vieții.

Urmașii celor care si-au sacrificat viața pentru cucerirea Independenței Țării, în Războiul de Întregire, ori în al Doilea Război Mondial și-au petrecut cel puțin trei decenii pe câmpul de instrucție, în poligoane, pe mare, sau supraveghind teritoriul Țării din aer, tocmai pentru a fi în stare să-și respecte jurământul. Acest lucru l-au făcut pentru a fi permanent gata de luptă, 24 de ore din 24 și în fiecare zi dintr-o lună. Toate acestea le-au făcut renunțând la anumite libertăți de care se bucură orice om într-o democrație.

Din păcate, în momentul în care militarii, de toate gradele, au ajuns la vârsta când trebuie să se retragă, spre a beneficia de o binemeritată odihnă și relaxare, au nefericirea să constate că nu au condiții de a avea un trai decent pentru ei și familiile lor. Politicienii care, ce-i drept, au luptat și ei asiduu pe baricadele puterii pentru a ajunge cât mai sus pe scările acesteia, care să le aducă beneficii materiale cât mai mari, nu au timp și nici capacitatea de a înțelege pe cei care au depus eforturi mari pentru a asigura liniștea Țării.    

Mai mult chiar, nu obosesc în a ocupa ecranele unora din posturile TV, destul de prietenoase cu Înălțimile lor  pentru a-i încadra pe militarii în rezervă în grupul celor ce beneficiază de pensii speciale”. Da, au dreptate, dar numai magistrații militari primesc astfel de pensii. Pensia medie (așa zis „specială”) pentru restul militarilor este de 2750 de lei.

Ceea ce nu vor să știe, acești politicieni este faptul că miltarii în activitate nu plătesc acea contributivitate pentru pensii iar pensiile lor, la trecerea în rezervă (gata de a fi oricând rechemați sub arme) provin din bugetul alocat Apărării. Acest sistem nu este o descoperire a lor, el vine din istorie, de la făuritorul Armatei Statului Român Modern, Domnitorul Alexandru Ioan Cuza.

Conform condițiilor impuse prin Tratatul de Aderare a României la NATO a fost adoptată Legea 223/2015, referitoare la pensile militare de stat, votată de un întreg Parlament și promulgată de Președinte care a adus unele reparații, absolut necesare, sistemului de pensionare pentru militarii rezerviști. Cu toate acestea, guvernele ulterioare nu s-au sfiit să recurgă la trei Ordonanțe de Urgență, toate trei fiind ilegale, care i-au alterat conținutul, astfel fiind diminuat substanțial dreptul la un trai decent.   

Marți 16 februarie Filiala 1 a Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) Constanta s-a alăturat protestului organizat de Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual în Piața Victoriei din București. Protestul comun, organizat și cu în alte ocazii, este motivat de revendicări asemănătoare ce vizează respectarea prevederilor unei legi, încălcate flagrant de guvernanți și dreptul la o viață decent, nerespectarea conditiilor de aderare la NATO.

 

 










Președintele Filialei 1 a  Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate Constanta

Comandor (r) Ilie Truță

           

 

 

 

duminică, 29 noiembrie 2020

 

Dragi colegi,stimați camarazi,

 

Mai avem o săptămână până când,cu speranța că democrația nu a dispărut din Romania și că alegerile vor fi corecte,ne vom da votul pentru alegerea celei mai importante instituții a unui stat,parlamentul.Cel care va da guvernul, adică executivul,cel care va propune legile și direcția politică a țării în următorii patru ani.Mă sperie gândul că nu realizăm ,noi,ca și categorie socioprofesională,cea de rezerviști,dar și noi,ca nație,ca popor, cât de importanți sunt următorii ani pentru destinul nostru individual dar și a celui comun, național. Sub ochii noștri se duce o bătălie neconvențională, atipică, fără reguli, lipsită de fair-play,manipulatoare,pe toate căile între forte oculte prin reprezentanți alogeni ce acced la putere prin orice mijloace și ultimele redute ale naționalismului, românismului. Cumplite vremuri în care sub pretextul unei pandemii mai mult sau mai puțin întâmplătoare,se petrec lucruri grave,in timp ce privirile ne sunt atrase în alte direcții,cu ajutorul unei media de toate genurile(tv,internet,social media,etc)aservite și plătite, prin perdele de fum și petarde. Dacă sunteți lucizi și treceți in revistă ce se întâmplă cu armata, învățământul,biserica,sistemul sanitar, justiția,serviciile de siguranță națională,economia,nu se poate să nu înțelegeți că disoluția statului român e aproape. Refuz să fiu fatalist și să accept ,ca ciobanul din Miorita ,aceasta soartă.          

 Nu pot face,ca individ lucruri majore,dar pot să fiu consecvent cu mine însumi votând cu grijă,pot să vă îndemn să faceți la fel.Refuz să girez indivizi ca Iohannis, Orban, Rareș,Clotilde,Nicușor Dan, Ciucă,Atanasie,Danca,Eba,și lista poate continua cu indivizi care nici macar din greșeală nu pronunță noțiuni ca nație,românism ,naționalism, istorie... Știu că printre noi sunt și colegi cu alte opinii politice.Chiar dacă nu îi înțeleg,le respect opinia dar voi critica vehemența si prozelitismul unora. Ca și servilismul,automulțumirea,renunțarea la verticalitate și consecvență.

 Vă îndemn dragi camarazi-MERGETI LA VOT!

 Celor care spun ca nu au cu cine vota,alegeți oameni care v-au dovedit că sunt buni români, măcar declarativ și votati-i indiferent de formațiunea care i-a adoptat,sau votați multiplu,astfel încât votul să fie anulat,dar exprimat. Nu va putea fi manipulat ulterior,că unul neexprimat.

 Celor lucizi le voi spune să voteze oamenii care au făcut ceva pentru noi,ca rezerviști. Și voi numi, asumat,pe dnii STROE Felix, BRĂILOIU Tit-Liviu, VIȘAN Gabriel George, BABUȘ  Radu, MIHU Stefan, datorită cărora există un PL-x 199/2020 care ne privește direct și decisiv.

Fiți deci lucizi,pragmatici și nu vă mai lăsați manipulați cu promisiuni ce s-ar împlini la calendele grecești. Fiți deștepți(in sensul de "treji") și fiți Români!

 

Lt. Cdor. (r)

HOȘTINĂ  George

 

joi, 23 aprilie 2020






HRISTOS A ÎNVIAT!

                Acum după ce și această sărbătoare creștină importantă a trecut, în condiții specifice unui război ( cu decrete prezidențiale, ordonanțe militare literare – date de civili, cu drepturi fundamentale ale omului îngrădite - mai mult sau mai puțin justificat, cu introducerea așa zisei ”distanțări sociale” valabile doar pentru proști, băieții și fătucele deștepte, traversând o țară întreagă pentru a salva sparanghelul german, fără sa se sesizeze nici un organ și culminând cu sechestrarea în case a ”dalmațienilor pătați” cu mai mult de 65 de ani, forțați să iasă la aer două ore pe zi între 11.00-13.00 ), noi rezerviștii constănțeni am decis, ca în timp ce în alte județe ai noștri camarazi, probabil s-au găndit să își facă provizii de lungă durată, că deh... vine apocalipsa, sau s-au gândit la ouăle roșii și drobul de miel, noi am decis să fim responsabili față de cei cărora le-am jurat credință până la sacrificiul suprem ( părinților noștri, copiilor noștri, soțiilor noastre, fraților și surorilor noastre ), să ne aducem mica noastră contribuție reușind să strângem din donații și sponsorizare 39.500 lei ( echivalent 8.168 EURO ) la efortul județean de a scăpa cât mai repede și cu pierderi minime de această nenorocire, pentru a reveni cât mai repede la o viață normală, contribuind la asigurarea la timp a materialelor de protectie, atât de necesare personalului acestui spital. Nu știu dacă suma în sine este importantă în aceste condiții, cât mai mult ”mesajul de solidaritate” cu ceea ce fac foarte bine oamenii acestui spital
https/www.libertatea.ro/stiri/spital-infectioase-constanta-rata-vindecare-coronavirus-2961085
și faptul că știu că nu sunt singuri în acest război. Iar faptul că ... niște rezerviști militari le transmit acest mesaj, a fost cu atât mai motivant- ”Armata e cu noi!” - pentru întreg personalul spitalului.
                După prima comunicare făcută pe acest subiect, vreau să se știe că am fost contactat de foartă multă lume ( rezervisti din țară, cât și persoane din afara SNAp ) să ne felicite pentru că am ales, să ....fim ”neliniștiți”      ( adică în trei zile am reușit să strângem 9.500 lei, prin darea banilor persoanelor desemnate să aștepte membrii într-un loc, în mașină, cu luarea măsurilor de protecție impuse de un civil prin ordonanțe militare, membrii circulând prin oraș - până la introducerea obligativității declarațiilor pe proprie răspundere; apoi am continuat cu depuneri la bancă, sau prin transfer bancar ) și să sprijinim Spitalului clinic de boli infecțioase Constanța cu o sumă de bănuți, pentru achiziția de materiale sanitare și echipamente medicale, necesare combaterii Covid-19. Nu ne-am propus ca target vreo sumă astronomică, dar ne-am propus un exercițiu de mobilizare, comunicare, coordonare, informare reciprocă și poate cel mai important lucru pe care ni l-am propus – să nu stăm cu mîinile în sân, când comunitatea are nevoie de noi.
                Spun aceste lucruri pentru ca ai noștri camarazi din țară, care m-au contactat după ultimele două comunicate, să înțeleagă că noi, am ales calea cea mai grea – date fiind condițiile în care s-a acționat ( deplasări ale oamenilor ba ca să aducă banii cash, ba sa îi depună la bancă, ba să apeleze la cineva mai tânăr din familie, acomodat cu tehnologia, pentru a face transferul bancar ), pentru că AVEM CU CINE SĂ FACEM LUCRURI și PUTEM SĂ LE FACEM. Am citit în comunicatul dlui peședinte Mircea Dogaru din 08.aprilie.2020, că unii colegi din țară și-au ”donat” cotizațiile unor instituții gen Crucea Roșie ș.a.m.d., sau au înființat ”grupuri de permanență” pentru ajutorarea camarazilor aflați în dificultate. Lăudabile acțiuni, nu le judec, nu le contest, căci nu este asta treaba mea. Treaba mea este să spun că NICIODATA filiala 1 SCMD Constanța, nu se va ”lipi ca marca de scrisoare” de unii și de alții, pentru a justifica că avem organizație și facem și dregem. Noi ne organizăm propriile acțiuni și ni le asumăm, fără a ne ”lipi” de unii sau de alții. Noi am considerat că este bine să găsim ”o formulă” prin care să arătăm că suntem solidari cu întraga comunitate, în spiritul jurământului militar depus de noi ... toți actualii rezerviști. Noi am considerat că avem solde de rezervist, nu ”nesințite” cum spun unii papagali și papagalițe prin media,  care să ne permită, ca din ceea ce avem, să donăm și pentru comunitate, fără a afecta fondul din cotizații al filialei, care este cu totul altceva și să demostrăm oricui despre:
Implicarea tuturor membrilor noștri la acțiuni;
Capacitatea noastră de mobilizare, indiferent de condiții și medii de adresare;
Dispoziția membrilor de a populariza acțiunile noastre, în micro grupurile sociale cu care  socializează;
Faptul că suntem un organism viu, cu forță, cu ambiții și țeluri pentru care luptăm și acționăm;
Suntem uniți de aceleași idealuri;
Comunicăm foarte des între noi;
Ne întâlnim foarte des în grupuri mici de acțiune pe diferite tematici, ori toate acestea le fac membrii filialei noastre, în mod curent.
Această acțiune de donare, surprinzătoare pentru toată lumea care m-a contactat.... nu a apărut din ... ”spuma mării”, ca urmare a nenorocirii care s-a abătut asupra planetei. Noi avem exercițiul donațiilor, deoarece în 2017 am făcut o astfel de acțiune pentru fata unui camarad aflată în situație complicată; în 2018 am donat pentru o asociație de pictori din Constanța, sprijinindu-i cu prilejul Centenarului Marii Uniri; iar în 2019 am donat unui număr de trei membri ai filialei aflați în situații complicate de sănătate, cîte o sumă de bănuți, ca un cadou de la Moș Crăciun. Sumele despre care vorbesc, au fost în afara fondului strâns din cotizații.
Cam lungă introducerea, dar am fost nevoit să o fac, pentru camarazii din țară, care citesc blogul SCMD și nu prea înțeleg ”ce se întâmplă la Constața”.
După cum deja este știut , în ziua de 26.martie.2020 am reușit să donăm Spitalului Clinic de boli infecțioase Constanța suma de 12.000 de lei. În urma comunicatelor necesare garantării transparenței acțiunilor noastre ( căci în alte condiții, nu am fi făcut publicitate acțiunilor noastre, căci preferăm să facem, fără a face mare tam, tam ) din datele 26. Martie și 06. Aprilie 2020, despre gestul nostru au aflat foarte, foarte mulți oameni „mesajul de solidaritate” generat, fiind copleșitor. Astfel că ni s-au alăturat demersului nostru, arătându-se încă odată, dacă mai era necesar, că armata poate ”coagula” în jurul său în proiecte de interes general toate segmentele societății. Concret actiunii noastre s-au alăturat:
 oameni politici precum:
Primarul municipiului Constanța – dl. DECEBAL FĂGĂDĂU;
Dl. Senator VERGIL CHIȚAC membru în Comisia de siguranță națională din senat;
Dna LILIANA MINCĂ – doamna care a introdus în circuit parlamentar Legea 223...prin 2013, dacă nu mă înșel.
un preot;
4 ofițeri din corpul generalilor ( 3 în rezervă și unul activ );
un număr important de cadre active, într-o acțiune de donare diferită de cea de bani , despre care vă voi informa mai tărziu;
7 civili;
camarazi de-ai noștri – constănțeni, din Franța, Marea Britanie, SUA, dar și de la cei pe care pandemia i-a prins prin județele tării ( Timiș, Sibiu, Prahova, Iași, Buzău, Botoșani, municipiul București ) cu diverse probleme, care nu s-au dat de o parte de la acțiune, chiar dacă nu au fost în domiciliul permanent;
și nu în ultimul rând Președintele SCMD dl Col ( r ) MIRCEA DOGARU.
Ceea ce nu știe nimeni până acum este legat de următoarele aspecte:
Legislația! Calea cea mai ușoară și operativă data de Codul civil, art.1011, alin (4) – respectiv donație până în 25.000 de lei. Dacă depășeam acest plafon intram în altă categorie și complicam lucrurile, riscând să nu putem justifica donatorilor diferența de bani. Către alte instituții sanitare din județ, nu mai puteam dona, deoarece au donat alții și era complicat din punct de vedere al circulației persoanelor și a documentelor să ne extindem acțiune;
De aici a rezultat necesitatea de a refuza foarte multe cereri de a dona, atât de la rezerviști, cât și de la civili, rezumându-ne doar la câteva personalități, la rezerviștii noștri și un număr simbolic de civili.
Ivindu-se posibilitatea de sprijini cu suma de 17.500 lei, pe lângă ceea ce adunam de la om, cu om,  ceea ce împreună cu cei 12.000 de lei donați deja și încă vreo 5.500 deja strânși, ne ducea peste plafonul de 25.000 de lei, am fost nevoiți să găsim o altă formulă, prin care banii și bunurile să ajungă la beneficiari. Astfel cu camaradul Ionuț Stancu fiind și antreprenor, am mers pe varianta sponsorizării ca persoană juridică, astfel că am putut să continuăm acțiunea de strângere a banilor de la oameni, ca persoane fizice.
La suma finală pentru cea dea doua etapă de donare, am avut în vedere și lăsarea unui spațiu financiar, în eventualitatea că ar fi fost donatori și direct în contul SCMD, pentru ”lupta anticovid jud Constanța”
Peste toate aspectele de ordin legislativ și administrativ, înainte de a detalia această a doua fază a donațiilor, nu pot să nu scot în evidență două probleme:
Să mulțumesc dlor Hristache Gabriel și Paraschiv Iorgu, care m-au ”bombardat” cu telefoane, pentru a face o astfel de actiune. În conditii normale nu ar fi fost nici o problema, dar noi am avut AG aniversara pe 7 martie; au participat peste 100 de persoane; chiar daca s-au luat masuri de desinfectare la intrarea in sală, eram in  perioada de 14 zile de urmarire a starii fiecarui participant si in plus, o alta expunere prin venirea membrilor sa doneze cash. Va spun toate aceste lucruri, pentru a întelege toti cei care vor citi aceste randuri, ca peste cuantumul sumei si peste mesajul de solidaritate pe care am vrut sa il transmitem, de remarcat sunt conditiile in care am actionat si in urma carora, multumim bunului Dumnezeu, nici un membru nu este infectat in prezent;
Implicarea unui membru al filialei noastre, în popularizarea acțiunii noastre. Mă refer la Cdor ( r ) ing IORGU PARASCHIV căruia îi spun doar atât: RESPECT CAMARAZILOR SUBMARINIȘTI.
Faza a doua a actiunii noastre, s-a desfășurat între 27. Martie – 17. Aprilie.
                Astfel pe data de 31. martie. 2020, în urma unor consultări cu un camarad în această luptă contra covid-19, dl. IONUȚ STANCU patron la firma ART ELECTRO din Constanța, am decis să ni se alăture prin SPONSORIZARE, ca persoană juridică, către beneficiari din municipiul Constanța, după cum urmează:
8.000 de lei Spitalului clinic de boli infecțioase Constanța, pentru achiziție de materiale sanitare și aparatură necesară combaterii covid-19;
4.000 de lei Spitalului militar Constanța;
5.500 de lei cu care a achiziționat 1.000 de măști cu care a sponsorizat Academia navală ”Mircea cel Bătrân” Constanța ( 300 de măști ) și Baza navală a Marinei Militare Constanța ( 700 de măști );
TOTAL SPONSORIZARE DL. IONUȚ STANCU 17.500 LEI
Aici intervin, în spiritul punerii realităților din teritoriu în matreicea corectă, la o afirmație a dlui Presedinte SCMD, dl Col ( r ) Mircea Dogaru, făcute în comunicatul din data de 08. Aprilie.2020
”Am prezentat saptamana trecuta succesul Filialei 1 Constanta, sprijinta de filialele si grupurile de initiativa din Zona de Sud-Est care au strans si donat deja Spitalului de Boli Infectioase Constanta, 12.000 lei pentru achizitii de materiale de protectie si antivirale. Actiunea a continuat, datorita eforturilor d-lui vicepresedinte comandor (r) Ilie Truta si ale membrilor BO care, intr-o a doua etapa, apeland si la aliatii nostri civili, au strans deja alti 23.000 lei pentru spitalul amintit, plus masti si manusi pentru Academia Navala si Baza Marinei, care asigura personalul de interventie.”
                Formulările corecte și cinstite, conforme cu realitatea sunt:
Filiala 1 Constanța ( fără nici un sprijin din nici o zonă, sau din alte părți ) a strans și donat deja Spitalului clinic de boli infecțioase Cta, suma de 12.000 de lei - PUNCT;
Nu am apelat la nici un civil - PUNCT. ”Civilul” este camarad de-al nostru. Datorită restricțiilor legislative, am fost nevoiți sa refuzăm foarte mulți civili și rezerviști, care au venit spre noi în acest demers.
În perioada 27. Martie – 17. Aprilie am reușit să mai strângem încă 10.000 de lei, asigurând un spațiu de siguranță financiară de 3.000 de lei, în situația că s-au donat bani și direct în contul SCMD pentru județul Constanța.
Lista cu donatorii din aceasta faza, situația cu total donație și total sponsorizare;
 contractul de donație;
 ordinul de transfer al sumei din contul SCMD, către Spitalul clinic de boli infecțioase Constanța
 în anexele acestui material.
Dar... pentru a se înțelege faptul că Filiala 1 SCMD Constanța este de fapt O STARE DE SPIRIT, am să vă aduc la cunoștiința celor din țară care veți citi acest comunicat, că între 17. Martie – 17. Aprilie. 2020, membrii noștri au mai fost angrenați și în alt gen de acțiuni de sprijin al comunitații și voluntariat. Am să nominalizez pe cei care și-au dat acordul ( ca și la tabelul cu donatorii de bani ), pe ceilalți amintindu-i ca ANONIM.
Astfel:
Donat de sânge la Spitalul județean Constanța, iar bonurile valorice primite, donate altor persoane aflate în nevoie. Vorbim de donatori care fac sistematic acest lucru, dar și de alți 15 care s-au alaturat campaniei, datorită conjuncturii in care ne aflăm:
7 Anonimi ( 4 cadre active și 3 rezerviști ), Burcuță Dan – Gheorghe, Pătru Constantin, Hoștină George, Mocanu Didel, Popa Ion – Lucian, Filip Nicolae, Manea Ion, Adamache Ionel, Ștefu Sterie, Ștefu Ion ( a donat în București ), Șiclovan Adrian ( a donat în Brăila ), Popa Dorin, Iacob Sorin, Colodiuc Emil, Ionescu Traian, Băducă Ctin, Pipirigeanu Nelu ( a donat la spitalul judetean Tulcea ), Medesan Felician – Vicențius, Geantău Viorel, Tudoreci Paul – enumerați în ordinea în care au anunțat că au donat sânge.
    În total 27 de donatori de sânge
Luat în chirie.    S-au întrerupt studiile din strainatate și Filip Nicolae, Medeșan Felician – Vicencius, Iacob Sorin și încă 2 Anonimi rezerviști s-au reorganizat cu cazarea și au în chirie, fără nici un cost și suportarea cheltuielior pentru întreținere, gaz, curent electric și gaze naturale din solda de rezervist, a câte unui student care nu are posibilități de cazare în oraș, pe perioada în care vor fi nevoiți, să nu participe la cursuri, la universitățile din străinătate de unde au venit.
Ajutor financiar.     În Mangalia ( Bratosin Nicolae ), comunele Tuzla ( Dodoloi Petrică ) și Costinești ( Țolea Aurel ), în satul Siminoc ( Hristache Gabriel ) precum și în comunele în care i-au prins pandemia ( jud Buzău, jud Iași, Jud Prahova ) 4 anonimi, au inițiat acțiuni de susținere financiară de un grup de rezervisti ( Mangalia ) și cei cu venituri sigure la comune, a unor familii cu copii, care în urma măsurilor economice luate, nu mai au venituri. Acțiunea se desfășoară, până când cei sprijiniți își reiau munca.
Sprijin învatamantul prin net.         Un camarad Anonim, a carui soție este cadru didactic, a intermediat cu o firmă de calculatoare, ca pe perioada cât sunt școlile închise, să dea sub forma de împrumut, calculatoare pentru 5 copii din municipiul Constața, pentru ca soția sa să poată face în continuare cursurile pe net.
Calculatoare.           Dl Brasoveanu Alexandru, proprietar al unui magazin micut de calculatoare și componente electronice, a dat spre folosință în același scop de a aplica la învățământul pe net, 2 calculatoare pentru 2 copii din familii cu situație materială modestă.
Meditații                 Foarte mulți camarazi din mediul rural, au făcut meditații cu copii ai căror părinți sunt încă plecați în străinătate la munca cu contracte ferme  și acum se află în grija bunicilor înaintați în vârstă.
Sprijin seniori.      În cartierul Faleza Sud ( Popa Ion- Lucian și Manea Ion ) și în cartierul Faleza Nord  ( Smarandache Marian și Ștefan Marius ) sprijină batrani care nu se pot deplasa, cu aprovizionare de alimente și medicamente.
Sprijin seniori.    Acelasi lucru îl face în Medgidia și camaradul nostru Minga Nicolae, care pe lângă membra noastră, doamna Nițescu Elena mai are un grup de 6 bătrâni pe care îi sprijină la aprovizionarea cu alimente și medicamente.
Pregatit temele pentru scoala la distanta.        Hoștină George a renunțat la serviciul pe care îl avea și se ocupă de educația fetiței, dar pe skype pregătește cu clasa în care este fetița sa, temele pentru a doua zi.
 Inspirați de dl secretar Răzvan Sârbu, cu un grup de alți 11 camarazi mai pricepuți în ale bucătărelii, am preparat aceeași rețetă și aceeași formă de gogoși și într-un gest simbolic, am asigurat desertul pentru cei cazați în carantină la Techirghiol.
Pentru a înlătura orice posibilitate de ”alipire” a unora față de efortul exclusiv al membrilor filialei 1 SCMD Constanța, precizez faptul că dacă am specificat pe parcursul acestui comunicat țări, județe și localități din afara județului Constanța, este vorba de rezerviști și câțiva simpatizanți exclusiv ai filialei 1 SCMD Constanța.
Cam acestea sunt activități pe care le-am făcut noi cei din Constanța, pentru a primi cu pace și liniște sufletească, Sfânta Sărbătoare a Învierii lui Hristos! Ne-am dovedit nouă în primul rând, dar și altora, utilitatea față de semenii noștri în momente complicate ale existenței noastre de zi cu zi.
O fi mult? O fi puțin ceea ce am facut? Nu știu, dar ceea ce fiecare dintre noi știe sigur, este că nu a stat de o parte a baricadei, preferând să se ”chibițeze” ceea ce se întâmplă, ci AM INTRAT ÎN TEREN ȘI AM JUCAT, atât cât s-a putut în timpul avut la dispozitie și cât ne-au permis măsurile luate prin Ordonanțele militare.
Primiți mulțumirile dnei manager a Spitalului clinic de boli infecțioase Constanța, dna Conf. Univ. Dr. Stela Halichidis pentru gestul de solidaritate față de personalul spitalului si mesajul de sprijin arătat medicilor și personalului auxiliar din spitalele județului, în efortul de a limita efectele acestui virus.
Mulțumesc tuturor membrilor filialei, pentru că sunt OAMENI și că oricând, în orice condiții dovedesc că SUNT FANTASTICI, SUNT PLINI DE ENERGIE, INGENIOȘI, CU INIȚIATIVĂ, HOTĂRÂȚI și că filiala noastră este o a doua familie pentru fiecare dintre ei.
               
              RESPECT DOAMNELOR!
                RESPECT DOMNILOR!
                Să fiți sănătoși dragilor! Să respectați în continuare condițiile de izolare socială și după ce se va termina această nebunie, să ne revedem oricând cu plăcere și cu statisfacția, că rezerviștii județului Constanța, alături de cei activi nu își uită niciodată jurământul de credință față de România și de cetățenii ei.
                Ca vicepreședinte coordonator pe zona de SE din CD al SCMD, am ținut în pemanență legătura cu Presedintele SCMD, cu presedinții de filială din Buzău, Brăila și Galați, dar și cu colegi din Comitetul Director al SCMD, informându-i despre ceea ce facem noi, sperând că vor avea motivația ”de a intra în teren”, alaturi de noi. Câți au intrat? Vom afla, probabil, în comunicatul pe care îl va da dl Presedinte SCMD.  Probabil că cei din Buzău și Brăila vor face cunoscute acțiunile desfășurate de domniilor lor în perioada 17. Martie – 17. Aprilie 2020, termenul limită de strîngere de donații la nivel de SCMD, pe paginile filialelor dumnealor de pe blogul SCMD.
Cu respect!
Vicepeședinte coordonator pentru zona de SE în CD al SCMD
Președintele Filialei 1 SCMD Constanța

   Cdor ( r ) ILIE TRUȚĂ













































































Cum a reușit un spital din Constanța să aibă cea mai ridicată rată de vindecare a coronavirusului, de aproape trei ori peste media națională
Constanța a fost unul dintre cele șapte centre de primire a pacienților infectați cu coronavirus la începutul crizei în România, dar și unul dintre centrele de carantină unde au ajuns în jur de 1.000 de români repatriați din Italia. Totuși, Constanța înregistrează una dintre cele mai mari rate de vindecare din țară a pacienților infectați cu coronavirus, de aproape trei ori mai mare decât media națională. Cifrele oficiale arată că rata vindecării în România este de 21,6%, în timp ce la Constanța aceasta este de 59,56% (cifre valabile pentru 19 aprilie, ora 13.00 )
Experiența în tratamentul infecțiilor virale
Claudia Cambrea, directorul medical al Spitalului de Boli Infecțioase din Constanța, pune rata mare de vindecare, în primul rând, pe seama experienței medicilor în domeniul tratamentului infecțiilor virale, spitalul din Constanța fiind unul dintre cele mai vechi centre de tratare din țară. Și, nu în ultimul rând, faptul că oamenii nu au mințit cu privire la zonele de unde veneau, iar transmiterea comunitară a apărut târziu în Constanța, fapt care le-a dat timp medicilor să se organizeze și să se adapteze.
 Claudia Cambrea, directorul medical al Spitalului de Boli Infecțioase din Constanța “După cum știți, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța (SCBIC) este unul dintre centrele regionale cu experiență în tratamentul infecțiilor virale: HIV, hepatite, gripă etc. De aceea, consider că experiența noastră anterioară în tratamentul acestor infecții ne-a ajutat mult în luarea deciziilor terapeutice și pentru această afecțiune virală nouă, iar intervenția terapeutică promptă a contribuit la apariția unui număr mare de vindecări. De asemenea, ne-a ajutat foarte mult faptul că am avut acces la toate medicamentele recomandate în protocolul național încă de la declanșarea epidemiei”, a declarat directorul medical al SCBIC pentru Libertatea.
Doi medici, infectați
 În 16 aprilie, la nivel național erau confirmate 981 de cadre medicale infectate cu coronavirus, jumătate dintre ele fiind în Suceava (462), iar celelalte focare fiind înregistrate în București (131), Vrancea (67), Hunedoara (37), Arad (53), Galați (34), Timiș (31), Brașov (27).
În Constanța, conform datelor furnizate de Ministerul Sănătății, sunt infectate cu coronavirus, în prezent, doar două cadre medicale. Directorul medical al SCBIC susține că experiența medicilor de aici în tratarea infecțiilor virale a făcut din prevenție o armă eficientă împotriva răspândirii COVID-19 în rândul cadrelor medicale: “La nivelul întregului județ au existat doar cazuri izolate de îmbolnăviri în rândul personalului medical. De fiecare dată când a fost diagnosticat un caz de infecție cu SARS-CoV-2 în rândul cadrelor medicale, anchetele epidemiologice efectuate au contribuit la identificarea rapidă a contacților apropiați, iar apoi s-a realizat testarea acestora în cadrul laboratorului de biologie moleculară al SCBIC, ceea ce a dus la o diagnosticare rapidă a tuturor cazurilor și, implicit, la izolarea și tratarea lor în spital. Prin urmare, printr-o muncă în echipă și prin adoptarea din timp a măsurilor de prevenție am reușit stoparea extinderii cazurilor de infecție în rândul cadrelor medicale. Astfel, la acest moment, nu avem focare medicale de infecție în județ, așa cum se întâmplă în alte zone ale țării, ci doar cazuri izolate, dintre care unul din cadrul SCBIC”, a mai declarat Cambrea.
Echipament de protecție, circuite și orar stricte
Aceasta susține însă că medicii au luat în calcul și varianta răspândirii virusului în rândul lor și sunt pregătiți pentru scenariul în care Constanța ar putea intra în rândul județelor unde personalul medical este paralizat de infectarea cu COVID-19. Cambrea vorbește despre două situații care ar putea să apară: “Infectarea izolată și infectarea masivă a cadrelor medicale din SCBIC. Astfel, infectarea izolată nu ar produce perturbări majore în desfășurarea activității medicale, însă o infectare a unui număr mare de cadre medicale, în special medici și asistente, ar aduce prejudicii majore în asigurarea unui act medical de calitate pentru pacienții internați”.
Directorul medical pune accent în special pe echipamentul de protecție al colegilor săi, care este de două feluri, și pe respectarea circuitelor și a orarului strict, stabilite de spital după noile realități determinate de apariția coronavirusului: “Este foarte important ca echipamentul de protecție să fie adaptat zonei în care se desfășoară activitatea. Evident, atunci când personalul medical intră pentru vizită sau diferite manevre medicale în așa-zisa zonă contaminată, adică în saloanele pacienților infectați cu SARS-CoV-2, și în special în compartimentul de Terapie Intensivă, echipamentul trebuie să ofere maximă protecție, conform standardelor (combinezon, botoși, mănuși, mască FFP2 și ochelari sau vizieră). Atunci când personalul medical își desfășoară activitatea în zona necontaminată, măsurile de protecție sunt cele obișnuite pentru un spital de boli infecțioase (halate de spital, mască obișnuită și mănuși). Tot pentru a proteja personalul sanitar, cadrele medicale intră în saloane doar în cadrul unui program prestabilit; accesul în afara acestui program, prin vizite suplimentare, se face doar când apar modificări în starea de sănătate a pacienților”, a explicat Claudia Cambrea.
Accesul interzis preoților, dar mese de Paște permise
Tocmai de aceea, pacienții bolnavi de coronavirus, internați la Spitalul de Boli Infecțioase, vor respecta un program strict, același ca și până acum, fără nici o abatere de la regulile impuse de spital. Pentru că, spune directorul medical, “orice abatere, oricât de mică, poate fi fatală”. Astfel, intrarea preoților este strict interzisă în perioada sărbătorilor, la fel și vizitele rudelor sau prietenilor. Singura excepție pe care conducerea spitalului o va face va fi referitoare la alimentele pe care pacienții le vor putea primi de la familii. Acestea vor fi lăsate la poarta instituției, cu etichete, pentru a putea fi identificate și distribuite bolnavilor din spital: “(…) Aceste alimente nu sunt contraindicate pacienților infectați cu COVID-19, prin urmare, cu excepția restricțiilor alimentare medicale individuale, toți bolnavii se pot bucura de produsele tradiționale specifice acestei sărbători. Deși sunt restricții în privința primirii pachetelor de hrană, în aceste zile se va face o excepție. Acestea vor fi lăsate la poartă, etichetate. Avem rugămintea ca alimentele să fie în cantități rezonabile, nimic în exces. În ceea ce privește vizita preoților, trebuie să înțelegem și să fim conștienți cu toții de responsabilitatea pe care o avem în această situație, de faptul că pentru a controla în continuare răspândirea bolii trebuie menținute condițiile de izolare strictă a bolnavilor în saloane și nepermiterea, sub nici o formă, a accesului persoanelor care nu fac parte din personalul sanitar. Cea mai mică abatere și cea mai mică încălcare a regulilor pot fi fatale, atât pentru fețele bisericești, cât și pentru personalul medical”, a declarat directorul medical al SCBIC pentru Libertatea.
Situația se poate schimba peste noapte
Claudia Cambrea avertizează însă că situația relativ bună din Constanța se poate schimba dramatic oricând, dacă restricțiile de circulație și regulile de distanțare socială nu vor fi respectate, mai ales în perioada următoare, iar toate eforturile semnificative de până acum vor fi fost degeaba: “Dacă nu participăm fizic la Slujba de Înviere, nu înseamnă că nu avem parte de această sărbătoare. După cum știm, Liturghia Învierii, precum și toate slujbele din această săptămână, din zilele următoare și din această perioadă greu încercată pentru creștinism se vor putea viziona pe posturile de televiziune locale sau naționale (…). Evitând mesele festive alături de cei dragi, de părinți și de bunici în mod deosebit, categoria cea mai vulnerabilă, nu facem altceva decât să-i protejăm, arătându-le astfel dragostea pe care le-o purtăm (…). Dacă aceste măsuri nu se respectă, ne putem aștepta la o creștere importantă a numărului de cazuri în perioada imediat următoare, ceea ce poate duce la suprapopularea spitalelor, la colapsarea sistemului sanitar și, din păcate, la posibile situații dramatice, la pierderea celor dragi”.
Când personalul medical funcționează “ca un tot”
Directorul medical al SCBIC susține că lucrurile nu ar fi fost ținute sub control, cum se întâmplă cel puțin în acest moment, dacă personalul din spital nu ar fi funcționat ca un tot, iar personalul, de la infirmieri și asistenți la medici, n-ar fi dat dovadă de curaj. Cambrea speră ca România să nu ajungă în situația celorlalte state în care sistemul sanitar s-a prăbușit din cauza infectării medicilor și a suprapopulării saloanelor: “Aș vrea să le mulțumesc tuturor colegilor, medici, asistenți medicali, infirmieri, și întregului personal administrativ pentru curajul de care dau dovadă, pentru implicarea și pentru buna colaborare, pentru toate eforturile depuse și riscurile asumate. Mulțumiri deosebite aș vrea să adresez atât personalului din laboratorul de biologie moleculară al SCBIC care, de la începutul acestei epidemii, a asigurat diagnosticul acestei infecții pentru persoanele suspecte din județele Constanța și Tulcea, cât și colegilor din compartimentul de terapie intensivă, care prin dăruirea lor au contribuit la salvarea multora din formele grave de boală internate în spitalul nostru (…). Ne dorim, sincer, să nu ajungem în situația altor țări, să ne confruntăm cu o colapsare a sistemului sanitar. Având aceste exemple, este cazul să învățăm din greșelile și din experiența altora și să înțelegem că doar uniți vom putea evita acest lucru, să învățăm din exemplele date de alte state și să remarcăm sprijinul moral pe care cetățenii îl acordă personalului sanitar în aceste țări.
 De aceea, îi rugăm pe toți constănțenii să respecte măsurile de distanțare socială, izolare și protecție personală, pentru a ne proteja și ajuta reciproc. Izolați, dar uniți, vom învinge această pandemie”, a încheiat Claudia Cambrea, directorul medical al Spitalului Clinic de Boli Infecțioase din Constanța, pentru Libertatea.