luni, 27 decembrie 2010
Dezvăluiri din revolutie
Dezvăluiri
Scris de Teodor FILIP
Sâmbătă, 25 Decembrie 2010 13:45
În clădirea Comitetului Central generalul Stănculescu era în civil, fapt pentru care s-a putut strecura afară, de unde s-a deplasat la sediul M.Ap.N. cu o maşină. Ajuns aici el „a ocupat scaunul de la capătul mesei de consiliu pe care, de regulă, stătea numai ministrul Apărării” şi „cu dezinvoltura-i bine cunoscută, generalul Stănculescu a început să exercite atribuţiile ministrului.”
Am prezentat acest citat din cartea „Transparenţe dintr-o viaţă condamnată la discreţie”, p. 218, scrisă de viceamiralul (r) Ştefan Dinu, deoarece mai există încă reziduul poveştii cu statutul incert al gen. Stănculescu şi cu lipsa lui de credibilitate la M.Ap.N. Este o dezinformare calculată, voită, pentru a masca actele decisive pe care le-a făcut pentru a-şi subordona Armata. Imediat, a transmis două note telefonice, dintre care ne interesează cea de mai jos:
„Republica Socialistă România
Ministrul Apărării Naţionale.
Notă telefonică
Nr. 39/22 decembrie 1989, ora 13.30,
Se vor executa numai ordinele primite de la Ministerul Apărării Naţionale. Faţă de cele ordonate, comandanţii militari să asigure paza obiectivelor civile de importanţă deosebită cu subunităţi înarmate, care să nu tragă decât în situaţia în care sunt atacate de grupuri înarmate cu arme de foc. Pentru stabilirea priorităţilor în asigurarea pazei, comandanţii militari să se pună de acord cu reprezentanţii organelor locale. Militarii care asigură paza acestor obiective să poarte pe braţul stâng banderole tricolore.
General- locotenent Atanasie Stănculescu”
Prin această notă telefonică generalul Victor Atanasie Stănculescu a preluat asupra sa prerogativele Comandantului Suprem, care, potrivit Constituţiei, aparţineau preşedintelui Republicii Socialiste România. Mulţi nu au sesizat importanţa acestei note telefonice. În urma difuzării ei către toate garnizoanele, generalul Atanasie Stănculescu a condus Ţara de la ora 13.30 până la ora 22.30 în ziua de 22 decembrie 1989. Este perioada în care a avut loc lovitura de Stat. Oricât ar încerca unii binevoitori să mă combată nu au n şi nici nu vor avea nici o şansă de reuşită.
A se reţine: la ora 14.00, căpitanul de rangul I Constantin Cico Dumitrescu s-a adresat din celebrul deja Studio 4: „Rog pe tovarăşul Ion Iliescu cu care am fost coleg, să vină la Televiziune. Trebuie, tovarăşi, să ne organizăm.” De ce musai Iliescu şi nu altcineva? În circa 30 de minute acesta s-a prezentat la TV (era pe fază), unde a fost salutat cu deosebit entuziasm de Teodor Brateş, coordonatorul întregii diversiuni de la televiziune.
La ora 14.45 Ion Iliescu se adresează naţiunii: „Poporul trebuie să dea dovadă de maturitate în aceste momente, să ne putem reorganiza pe baze democratice. Vom construi în cursul acestei zile un Comitet al Salvării Naţionale, care să înceapă să pună ordine.” Şi a cerut ca la ora 17.00 „toţi cei responsabili care se pot angaja în această operă constructivă” să vină la Comitetul Central. „Trebuie neapărat să ne organizăm într-un Comitet de Salvare Naţională. Să elaborăm un program de acţiune.”
În jurul orei 15.30, un TAB trimis de generalul Stănculescu îi aduce la sediul M.Ap.N. pe Ion Iliescu, Sergiu Nicolaescu, Gelul Voican Voiculescu şi pe revoluţionarul Montana. Generalul Stănculescu le spune: „Eu pot să vă asigur securitatea şi liniştea şi vă pun la dispoziţie sala Consiliului Militar.” Şi îl recunoaşte ca succesor al lui Nicolae Ceauşescu pe tovarăşul Ion Iliescu.
În condiţiile în care „trădătorul” Milea a fost ajutat să se sinucidă, Armata avea un ministru. Pe generalul Victor Atanasie Stănculescu. Şi aici lucrurile sunt foarte clare.
Generalul V.A.Stănculesu a comis greşeala vieţii sale, care a costat naţiunea română: a predat Puterea unui civil, nomenclaturist-comunist. Trebuia să continue ceea ce a început: lovitura de stat să o transforme într-una militară, să instituie Legea Marţială , să formeze un mini guvern militar şi, timp de un an să conducă destinele României. Nu a fost să fie!
Aşadar, încă de la ora 14.00 se ştia cine va fi noul conducător al României. Încă de la prima sa apariţie publică, Ion Iliescu s-a comportat ca un lider politic, care ştie ce vrea: organizarea României pe baze democratice – praf aruncat în ochii celor din jur. Generalul Stănculescu, Comandantul Suprem, i-a creat toate condiţiile pentru a prelua Puterea. El şi toţi cei care l-au sprijinit pe Ion Iliescu pentru „instaurarea democraţiei” se fac vinovaţi de toţi morţii şi răniţii începând din 22 decembrie
CARACTERUL COMUNIST AL LOVITURII DE STAT
Că în decembrie 1989 nu a fost o revoluţie şi, de fapt, o lovitură de stat, în care comuniştii au luat locul altor comunişti, şi-au dat seama adevăraţii români ala numai o lună de la sângeroasele evenimente. Iar cei care au luat la puricat persoanele implicate direct în acele evenimente şi-au dat seama că a fost vorba de o acţiune bine pregătită şi orchestrată.
Analistul britanic Tom Gallangher a scris lucrarea „Furtul unei naţiuni”, considerată operă de referinţă pentru cei care vor să afle de ce astăzi, în pofida faptului că, cel puţin formal, România a devenit partener în cadrul N.A.T.O. şi membru cu drepturi depline în Uniunea Europeană, în ea continuă să se menţină la putere conspiratorii din decembrie 1989 şi urmaşii acestora. Acesta reprezintă şi unul din motivele (nerecunoscut public) pentru care Franţa şi Germania se împotrivesc aderării României la Spaţiul Schengen (adio frontiere libere. Pentru România). Dar să-l citez pe autor: „Consensul fragil dintre iniţiaţii comunişti (şi disidenţi) şi elementele recent politizate care s-au aflat pentru scurt timp de aceeaşi parte a baricadei în revolta anticeauşistă s-a prăbuşit pe 24 ianuarie 1990, când un mare număr de protestatari ultragiaţi au ieşit în stradă pentru a denunţa FSN. Ei fuseseră cuprinşi de furie din cauza schimbării de politică semnalate la o întrunire a consiliului FSN din 23 ianuarie, când s-a anunţat că FSN va lua parte la alegeri ca organizaţie politică. După ce declarase anterior că avea să servească doar ca guvern interimar până la organizarea de alegeri libere, FSN îşi declara acum intenţia de a fi un competitor la aceste alegeri, care aveau să se ţină în aprilie 1990. Iliescu a declarat că „presiunea de jos” îi influenţase decizia.” Nu mai este nevoie să specific că declaraţia a fost un fals pentru a-şi legitima decizia!
În 1998 a fost publicată cartea „De la capitalism la socialism şi viceversa”, de fapt confesiunile lui Silviu Brucan, cel care a ghidat din umbră evoluţia etapelor acelor evenimente. Iar conjuraţii dirijaţi de el au urmat cu fidelitate recomandarea „fratelui mai mare” de la Răsărit pe care Brucan le-a transmis-o: „A declarat (Gorbaciov – n.a.) de la început că este de acord cu acţiunea de răsturnare a lui Ceauşescu, cu condiţia ca aceasta să fie concepută şi înfăptuită în aşa fel încât să ducă la menţinerea partidului comunist ca forţă politică conducătoare în România.” Şi cine era persoana cea mai indicată să-l înlocuiască pe împuşcat’?
Modelat corespunzător, timp de treizeci de ani, de maşinăria comunistă, Ion Iliescu simţea „o atracţie aproape irezistibilă pentru foştii săi tovarăşi de partid, mărturisea acelaşi Brucan, şi era omul cel mai indicat pentru a desăvârşi indicaţiile „preţioase” ale tovarăşului Gorbaciov. Prima lui opţiune pentru prim-ministru a fost Ilie Verdeţ, fost prim-ministru a lui Ceauşescu în anii ’70. Însă Brucan l-a propus pe necunoscutul Petre Roman. De ce? Deoarece „revoluţia” dobândise un caracter anticomunist. Aceasta denotă incontestabilul ascendent al „oracolului de la Dămăroaia” în faţa membrilor statului major al conspiraţiei. Istoricul Alex Mihai Stoenescu, în vol. III al lucrării „Istoria loviturilor de stat în România” scrie: „Ion Iliescu a fost dominat şi influenţat în cele mai importante decizii, în toate deciziile-cotitură ale evenimentelor din perioada 22-31 decembrie 1989, de Silviu Brucan. Acesta este inspiratorul şi catalizatorul celor mai discutabile hotărâri, motiv pentru acre afirm şi susţin în continuare că, în realitate, rolul lui Ion Iliescu atunci a fost marginal.”
Prin „Comunicatul către Ţară al Frontului Salvării Naţionale”, citit de Ion Iliescu în faţa micului ecran, grupul de conspiratori anticomunişti se legitima ca fiind noua conducere a ţării, iar Ion Iliescu era uns, de comunistul Saul Bricker (nume real), conducător al României postdecembriste. Lista de semnături neaoş comuniste citite la sfârşitul „Comunicatului”: Silviu Brucan, Alexandru Bârlădeanu, Corneliu Mănescu, Victor Stănculescu, Petre Roman, Dan Marţian etc. era „întărită” de Doina Cornea, Ana Blandiana, Mircea Dinescu, Laszlo Tokes. În semn de modestie ultimul pe listă, care a devenit cel dintâi: Ion Iliescu. Acest pomelnic de nume dădea credibilitate în faţa poporului, ale cărui acţiuni dobândeau un caracter anticomunist tot mai pronunţat.
Însă lipse ceva, care să justifice şi să legitimeze instalarea la conducerea ţării a echipei conduse de Ion Iliescu, dirijate din umbră de Silviu Brucan. Ca o necesitate stringentă au apărut „teroriştii”!!! Şi în ziua de azi o întrebare îi macină pe cei însetaţi de adevăr: „Cine au fost teroriştii şi unde sunt?” Perioada 22 decembrie 1989, ora 17.30 – când au început să tragă teroriştii din toate poziţiile şi în toată ţara – 2 ianuarie 1990 a fost o perioadă tulbure, în care normalitatea nu putea fi concepută. Încă. În acest interval de timp conspiratorii au lichidat cuplul Nicolae şi Elena Ceauşescu, scăpând definitiv de trecutul imediat şi creând premisele necesare instaurării „democraţiei”. Adică a preluării puterii de cătreei.
Acum conspiratorii vorbeau despre FSN ca despre o putere „emanată” de revoluţie şi acceptată ca atare de către popor. A urmat desemnarea unui guvern. Funcţia de prim-ministru a fost încredinţată necunoscutului Petre Roman, evreu-mason. În dimineaţa zilei de 29 decembrie, este făcută publică componenţa restrânsă a noului guvern. Introducerea d-lor Andrei Pleşu – la Cultură şi Şora – la Învăţământ, doi anticomunişti, avea să demonstreze că noua Putere în formare este aplecată către deschidere. Naţiunea era bulversată. „Românii nu mai înţeleg nimic, iar observatorii occidentali şi mai puţin. Care a fost utilitatea „revoluţiei”? În afară de eliminarea lui Ceauşescu, ceea ce se petrece cu conducerea ţării nu este decât o simplă remaniere guvernamentală.”, se putea citi în presa internaţională.
FSN-ul, puterea „emanată” a revoluţiei, organizează Consiliul Provizoriu de Unitate Naţională (CPUN), o făcătură diabolică prin care conspiratorii şi-au asigurat preluarea puterii. El trebuia să cuprindă cîte trei reprezentanţi din fiecare partid, indiferent de numărul acestora. FSN şi-a creat partide-satelit, cu numărul minim de 251 de membri necesari pentru înscrierea la tribunal. Multe erau formate din „eroi ai revoluţiei”, o altă găselniţă. În felul acesta FSN şi-a introdus peste 200 de oameni în CPUN. ..
ÎNTREBĂRI FĂRĂ RĂSPUNS. FAPTE NEPEDEPSITE
Deoarece suntem la acest capitol, tare aş dori ca Ion Iliescu să explice public cum a ajuns preşedintele CPUN-ului? Ştiu precis că această funcţie nu a fost supusă niciodată la vot! Ce rol au avut Tribunalele Militare Excepţionale, înfiinţate prin Decretul din 7 ianuarie 1990? Semnat de acelaşi domn Ion Iliescu pentru „judecarea şi pedepsirea de urgenţă” a „elementelor puse în slujba dictaturii”, şi care au săvârşit „acte teroriste care au avut ca urmări pierderi de vieţi omeneşti şi distrugeri materiale.” Pe cine au judecat aceste tribunale?
Pe 8.01.1990, Ion Iliescu a ţinut un discurs la posturile de radio şi la TVR Liberă, text publicat şi în Monitorul Oficial. Ca un bunic a povestit despre „formaţiunile de terorişti care au încercat să destabilizeze situaţie din ţară, să împiedice instaurarea noii puteri”. Şi a liniştit populaţia cu sloganul „Armata e cu noi! Sprijină fără rezerve Frontul salvării Naţionale.” Căuta să infirme zvonurile care începuseră să circule privind implicarea Armatei în reprimarea manifestanţilor. Zvonuri care au fost confirmate în toţi anii scurşi de la acel decembrie sângeros, inclusiv în instanţele judecătoreşti. Exemplific cu un singur caz.
În Sibiu, după fuga lui Ceauşescu, colonelul Aurel Dragomir, comandantul U.M. 01512 s-a autodeclarat „conducătorul luptei antiteroriste”. Martorul Danuţ Mureşan a declarat că Dragomir a spus la un moment dat. „Sunt fiul acestei unităţi şi am ordin să rad Sibiul de pe faţa pământului până la nimicirea tuturor teroriştilor”. La Sibiu, Armata şi-a asumat rolul de a face ordine. Bilanţul: sute de morţi şi răniţi –în mare parte lucrători de la Miliţie şi Inspectoratul Judeţean de Securitate, zeci de clădiri distruse, sute de arestări. Ancheta Parchetului Militar a dovedit că toate arestările au fost ilegale.
Vinovaţii?!
Liberi!
Scris de Teodor FILIP
Sâmbătă, 25 Decembrie 2010 13:45
În clădirea Comitetului Central generalul Stănculescu era în civil, fapt pentru care s-a putut strecura afară, de unde s-a deplasat la sediul M.Ap.N. cu o maşină. Ajuns aici el „a ocupat scaunul de la capătul mesei de consiliu pe care, de regulă, stătea numai ministrul Apărării” şi „cu dezinvoltura-i bine cunoscută, generalul Stănculescu a început să exercite atribuţiile ministrului.”
Am prezentat acest citat din cartea „Transparenţe dintr-o viaţă condamnată la discreţie”, p. 218, scrisă de viceamiralul (r) Ştefan Dinu, deoarece mai există încă reziduul poveştii cu statutul incert al gen. Stănculescu şi cu lipsa lui de credibilitate la M.Ap.N. Este o dezinformare calculată, voită, pentru a masca actele decisive pe care le-a făcut pentru a-şi subordona Armata. Imediat, a transmis două note telefonice, dintre care ne interesează cea de mai jos:
„Republica Socialistă România
Ministrul Apărării Naţionale.
Notă telefonică
Nr. 39/22 decembrie 1989, ora 13.30,
Se vor executa numai ordinele primite de la Ministerul Apărării Naţionale. Faţă de cele ordonate, comandanţii militari să asigure paza obiectivelor civile de importanţă deosebită cu subunităţi înarmate, care să nu tragă decât în situaţia în care sunt atacate de grupuri înarmate cu arme de foc. Pentru stabilirea priorităţilor în asigurarea pazei, comandanţii militari să se pună de acord cu reprezentanţii organelor locale. Militarii care asigură paza acestor obiective să poarte pe braţul stâng banderole tricolore.
General- locotenent Atanasie Stănculescu”
Prin această notă telefonică generalul Victor Atanasie Stănculescu a preluat asupra sa prerogativele Comandantului Suprem, care, potrivit Constituţiei, aparţineau preşedintelui Republicii Socialiste România. Mulţi nu au sesizat importanţa acestei note telefonice. În urma difuzării ei către toate garnizoanele, generalul Atanasie Stănculescu a condus Ţara de la ora 13.30 până la ora 22.30 în ziua de 22 decembrie 1989. Este perioada în care a avut loc lovitura de Stat. Oricât ar încerca unii binevoitori să mă combată nu au n şi nici nu vor avea nici o şansă de reuşită.
A se reţine: la ora 14.00, căpitanul de rangul I Constantin Cico Dumitrescu s-a adresat din celebrul deja Studio 4: „Rog pe tovarăşul Ion Iliescu cu care am fost coleg, să vină la Televiziune. Trebuie, tovarăşi, să ne organizăm.” De ce musai Iliescu şi nu altcineva? În circa 30 de minute acesta s-a prezentat la TV (era pe fază), unde a fost salutat cu deosebit entuziasm de Teodor Brateş, coordonatorul întregii diversiuni de la televiziune.
La ora 14.45 Ion Iliescu se adresează naţiunii: „Poporul trebuie să dea dovadă de maturitate în aceste momente, să ne putem reorganiza pe baze democratice. Vom construi în cursul acestei zile un Comitet al Salvării Naţionale, care să înceapă să pună ordine.” Şi a cerut ca la ora 17.00 „toţi cei responsabili care se pot angaja în această operă constructivă” să vină la Comitetul Central. „Trebuie neapărat să ne organizăm într-un Comitet de Salvare Naţională. Să elaborăm un program de acţiune.”
În jurul orei 15.30, un TAB trimis de generalul Stănculescu îi aduce la sediul M.Ap.N. pe Ion Iliescu, Sergiu Nicolaescu, Gelul Voican Voiculescu şi pe revoluţionarul Montana. Generalul Stănculescu le spune: „Eu pot să vă asigur securitatea şi liniştea şi vă pun la dispoziţie sala Consiliului Militar.” Şi îl recunoaşte ca succesor al lui Nicolae Ceauşescu pe tovarăşul Ion Iliescu.
În condiţiile în care „trădătorul” Milea a fost ajutat să se sinucidă, Armata avea un ministru. Pe generalul Victor Atanasie Stănculescu. Şi aici lucrurile sunt foarte clare.
Generalul V.A.Stănculesu a comis greşeala vieţii sale, care a costat naţiunea română: a predat Puterea unui civil, nomenclaturist-comunist. Trebuia să continue ceea ce a început: lovitura de stat să o transforme într-una militară, să instituie Legea Marţială , să formeze un mini guvern militar şi, timp de un an să conducă destinele României. Nu a fost să fie!
Aşadar, încă de la ora 14.00 se ştia cine va fi noul conducător al României. Încă de la prima sa apariţie publică, Ion Iliescu s-a comportat ca un lider politic, care ştie ce vrea: organizarea României pe baze democratice – praf aruncat în ochii celor din jur. Generalul Stănculescu, Comandantul Suprem, i-a creat toate condiţiile pentru a prelua Puterea. El şi toţi cei care l-au sprijinit pe Ion Iliescu pentru „instaurarea democraţiei” se fac vinovaţi de toţi morţii şi răniţii începând din 22 decembrie
CARACTERUL COMUNIST AL LOVITURII DE STAT
Că în decembrie 1989 nu a fost o revoluţie şi, de fapt, o lovitură de stat, în care comuniştii au luat locul altor comunişti, şi-au dat seama adevăraţii români ala numai o lună de la sângeroasele evenimente. Iar cei care au luat la puricat persoanele implicate direct în acele evenimente şi-au dat seama că a fost vorba de o acţiune bine pregătită şi orchestrată.
Analistul britanic Tom Gallangher a scris lucrarea „Furtul unei naţiuni”, considerată operă de referinţă pentru cei care vor să afle de ce astăzi, în pofida faptului că, cel puţin formal, România a devenit partener în cadrul N.A.T.O. şi membru cu drepturi depline în Uniunea Europeană, în ea continuă să se menţină la putere conspiratorii din decembrie 1989 şi urmaşii acestora. Acesta reprezintă şi unul din motivele (nerecunoscut public) pentru care Franţa şi Germania se împotrivesc aderării României la Spaţiul Schengen (adio frontiere libere. Pentru România). Dar să-l citez pe autor: „Consensul fragil dintre iniţiaţii comunişti (şi disidenţi) şi elementele recent politizate care s-au aflat pentru scurt timp de aceeaşi parte a baricadei în revolta anticeauşistă s-a prăbuşit pe 24 ianuarie 1990, când un mare număr de protestatari ultragiaţi au ieşit în stradă pentru a denunţa FSN. Ei fuseseră cuprinşi de furie din cauza schimbării de politică semnalate la o întrunire a consiliului FSN din 23 ianuarie, când s-a anunţat că FSN va lua parte la alegeri ca organizaţie politică. După ce declarase anterior că avea să servească doar ca guvern interimar până la organizarea de alegeri libere, FSN îşi declara acum intenţia de a fi un competitor la aceste alegeri, care aveau să se ţină în aprilie 1990. Iliescu a declarat că „presiunea de jos” îi influenţase decizia.” Nu mai este nevoie să specific că declaraţia a fost un fals pentru a-şi legitima decizia!
În 1998 a fost publicată cartea „De la capitalism la socialism şi viceversa”, de fapt confesiunile lui Silviu Brucan, cel care a ghidat din umbră evoluţia etapelor acelor evenimente. Iar conjuraţii dirijaţi de el au urmat cu fidelitate recomandarea „fratelui mai mare” de la Răsărit pe care Brucan le-a transmis-o: „A declarat (Gorbaciov – n.a.) de la început că este de acord cu acţiunea de răsturnare a lui Ceauşescu, cu condiţia ca aceasta să fie concepută şi înfăptuită în aşa fel încât să ducă la menţinerea partidului comunist ca forţă politică conducătoare în România.” Şi cine era persoana cea mai indicată să-l înlocuiască pe împuşcat’?
Modelat corespunzător, timp de treizeci de ani, de maşinăria comunistă, Ion Iliescu simţea „o atracţie aproape irezistibilă pentru foştii săi tovarăşi de partid, mărturisea acelaşi Brucan, şi era omul cel mai indicat pentru a desăvârşi indicaţiile „preţioase” ale tovarăşului Gorbaciov. Prima lui opţiune pentru prim-ministru a fost Ilie Verdeţ, fost prim-ministru a lui Ceauşescu în anii ’70. Însă Brucan l-a propus pe necunoscutul Petre Roman. De ce? Deoarece „revoluţia” dobândise un caracter anticomunist. Aceasta denotă incontestabilul ascendent al „oracolului de la Dămăroaia” în faţa membrilor statului major al conspiraţiei. Istoricul Alex Mihai Stoenescu, în vol. III al lucrării „Istoria loviturilor de stat în România” scrie: „Ion Iliescu a fost dominat şi influenţat în cele mai importante decizii, în toate deciziile-cotitură ale evenimentelor din perioada 22-31 decembrie 1989, de Silviu Brucan. Acesta este inspiratorul şi catalizatorul celor mai discutabile hotărâri, motiv pentru acre afirm şi susţin în continuare că, în realitate, rolul lui Ion Iliescu atunci a fost marginal.”
Prin „Comunicatul către Ţară al Frontului Salvării Naţionale”, citit de Ion Iliescu în faţa micului ecran, grupul de conspiratori anticomunişti se legitima ca fiind noua conducere a ţării, iar Ion Iliescu era uns, de comunistul Saul Bricker (nume real), conducător al României postdecembriste. Lista de semnături neaoş comuniste citite la sfârşitul „Comunicatului”: Silviu Brucan, Alexandru Bârlădeanu, Corneliu Mănescu, Victor Stănculescu, Petre Roman, Dan Marţian etc. era „întărită” de Doina Cornea, Ana Blandiana, Mircea Dinescu, Laszlo Tokes. În semn de modestie ultimul pe listă, care a devenit cel dintâi: Ion Iliescu. Acest pomelnic de nume dădea credibilitate în faţa poporului, ale cărui acţiuni dobândeau un caracter anticomunist tot mai pronunţat.
Însă lipse ceva, care să justifice şi să legitimeze instalarea la conducerea ţării a echipei conduse de Ion Iliescu, dirijate din umbră de Silviu Brucan. Ca o necesitate stringentă au apărut „teroriştii”!!! Şi în ziua de azi o întrebare îi macină pe cei însetaţi de adevăr: „Cine au fost teroriştii şi unde sunt?” Perioada 22 decembrie 1989, ora 17.30 – când au început să tragă teroriştii din toate poziţiile şi în toată ţara – 2 ianuarie 1990 a fost o perioadă tulbure, în care normalitatea nu putea fi concepută. Încă. În acest interval de timp conspiratorii au lichidat cuplul Nicolae şi Elena Ceauşescu, scăpând definitiv de trecutul imediat şi creând premisele necesare instaurării „democraţiei”. Adică a preluării puterii de cătreei.
Acum conspiratorii vorbeau despre FSN ca despre o putere „emanată” de revoluţie şi acceptată ca atare de către popor. A urmat desemnarea unui guvern. Funcţia de prim-ministru a fost încredinţată necunoscutului Petre Roman, evreu-mason. În dimineaţa zilei de 29 decembrie, este făcută publică componenţa restrânsă a noului guvern. Introducerea d-lor Andrei Pleşu – la Cultură şi Şora – la Învăţământ, doi anticomunişti, avea să demonstreze că noua Putere în formare este aplecată către deschidere. Naţiunea era bulversată. „Românii nu mai înţeleg nimic, iar observatorii occidentali şi mai puţin. Care a fost utilitatea „revoluţiei”? În afară de eliminarea lui Ceauşescu, ceea ce se petrece cu conducerea ţării nu este decât o simplă remaniere guvernamentală.”, se putea citi în presa internaţională.
FSN-ul, puterea „emanată” a revoluţiei, organizează Consiliul Provizoriu de Unitate Naţională (CPUN), o făcătură diabolică prin care conspiratorii şi-au asigurat preluarea puterii. El trebuia să cuprindă cîte trei reprezentanţi din fiecare partid, indiferent de numărul acestora. FSN şi-a creat partide-satelit, cu numărul minim de 251 de membri necesari pentru înscrierea la tribunal. Multe erau formate din „eroi ai revoluţiei”, o altă găselniţă. În felul acesta FSN şi-a introdus peste 200 de oameni în CPUN. ..
ÎNTREBĂRI FĂRĂ RĂSPUNS. FAPTE NEPEDEPSITE
Deoarece suntem la acest capitol, tare aş dori ca Ion Iliescu să explice public cum a ajuns preşedintele CPUN-ului? Ştiu precis că această funcţie nu a fost supusă niciodată la vot! Ce rol au avut Tribunalele Militare Excepţionale, înfiinţate prin Decretul din 7 ianuarie 1990? Semnat de acelaşi domn Ion Iliescu pentru „judecarea şi pedepsirea de urgenţă” a „elementelor puse în slujba dictaturii”, şi care au săvârşit „acte teroriste care au avut ca urmări pierderi de vieţi omeneşti şi distrugeri materiale.” Pe cine au judecat aceste tribunale?
Pe 8.01.1990, Ion Iliescu a ţinut un discurs la posturile de radio şi la TVR Liberă, text publicat şi în Monitorul Oficial. Ca un bunic a povestit despre „formaţiunile de terorişti care au încercat să destabilizeze situaţie din ţară, să împiedice instaurarea noii puteri”. Şi a liniştit populaţia cu sloganul „Armata e cu noi! Sprijină fără rezerve Frontul salvării Naţionale.” Căuta să infirme zvonurile care începuseră să circule privind implicarea Armatei în reprimarea manifestanţilor. Zvonuri care au fost confirmate în toţi anii scurşi de la acel decembrie sângeros, inclusiv în instanţele judecătoreşti. Exemplific cu un singur caz.
În Sibiu, după fuga lui Ceauşescu, colonelul Aurel Dragomir, comandantul U.M. 01512 s-a autodeclarat „conducătorul luptei antiteroriste”. Martorul Danuţ Mureşan a declarat că Dragomir a spus la un moment dat. „Sunt fiul acestei unităţi şi am ordin să rad Sibiul de pe faţa pământului până la nimicirea tuturor teroriştilor”. La Sibiu, Armata şi-a asumat rolul de a face ordine. Bilanţul: sute de morţi şi răniţi –în mare parte lucrători de la Miliţie şi Inspectoratul Judeţean de Securitate, zeci de clădiri distruse, sute de arestări. Ancheta Parchetului Militar a dovedit că toate arestările au fost ilegale.
Vinovaţii?!
Liberi!
UN NOU SEF AL S.M.G.
Din 01.01.2011 vom avea un nou sef al S.M.G. pentru detalii apelati aici
Biroul Operativ Filiala 1 Constanta
Biroul Operativ Filiala 1 Constanta
vineri, 17 decembrie 2010
NICI VISCOLUL NU NE-A OPRIT SĂ PROTESTĂM !
Pe platoul din faţa Prefecturii Constanţa, în pofida viscolului puternic şi a temperaturii de -5 grade, 72 membri ai S.C.M.D.- Filiala 1 Constanţa au protestat împotriva abuzurilor guvernului în procesul de recalculare a pensiilor.
În cuvîntul său, preşedintele filialei constănţene a făcut referiri la următoarele probleme:
- În decembrie 1989 mii de constănţeni scandau “Armata e cu noi!”, la fel ca alte sute de mii de românii din întrega ţară , a căror singură speranţă în rezolvarea situaţiei dificile prin care trecea România o reprezentau militarii;victoria revoluţiei a fost posibilă şi cu sutele de morţi şi răniţi dintre militari.
- În perioada următoare Armata a devedit vîrful de lance al integrării euro-atlantice a României, mii de militari dobrogeni-din marină, trupele de uscat şi aviaţie, aducându-şi un aport important la realizarea acestui obiectiv strategic al României.
- Atunci militarii români erau respectaţi, erau cetaţeni demni ai acestei ţări.
- A urmat restructurarea Armatei Române, mii de militari fiind disponibilizaţi: acestora li s-a acordat o pensie militară, acordată după criteiile şi principiile care reglementează această activitate în ţările membre NATO – singura deosebire constând în cuantumul pensiei, care era de şese la zece ori mai mic la militarii români, faţă de colegii din această alianţă.
- Odată cu venirea la putere a PDL s-a terminat cu liniştea românilor, sub pretextul reformării statului român, gaşca potocalie beneficiind în interes personal de resursele din ce în ce mai limitate ale statului român.
- Un obiectiv declarat al domnului Boc la constituit desfiinţarea pensiilor nesimţite din sistemul militar.
- Cu încălcarea unor legi în vigoare se stabileşte obligativitatea prezentării de către pensionarii militari, în vederea recalculării pensiilor, a adeverinţelor de salarizare care vor fie liberate de CMZ(CMJ)- uri şi a unor cereri prin care să solicite diminuarea pensiilor.
- La momentul acesta în întreaga ţară s-au eliberat adeverinţe pentru militarii din M.Ap.N.şi MAI ( pentru cei din Poliţia de Frontieră şi Jandarmerie); celor din din Poliţie şi SRI încă nu a demarat acest process.
- Eliberarea adeverinţelor vine în contradicţie cu Senţinţele judecătoreşti ale Curţii de apel Cluj, de suspendare şi anulare a H.G..nr.735.
- Deoarece aceste adeverinţe prin conţinutul lor complet eronat, reprezintă adevărate falsuri s-a solicitat încetarea activităţii, în cazul în care acest lucru nu se va întîmpla urmând ca toţi cei vinovaţi să răspundă în faţa justiţiei.
Pe timpul protestului s-au scandat lozinci împotriva Preşedintelui Românie (Pleacă tu din ţară , fiinţă extraordinară!), a Primului-ministru, a ministrului apărării naţionale (Ruşine, ruşine să vă fie!, Hoţii, hoţii! şi Jos guvernul Boc!) a F.M.I. ( Afară, afară din ţară , cu ciuma mondială!)., dar şi NU UITAŢI ! ARMATA A FOST CU VOI !
În încheiere, prin intermediul subprefectului judeţului Constanţa , membrii SCMD- Filiala Constanţa au înaintat următorul protest :
DOMNULE PRIM – MINISTRU EMIL BOC,
Pensionarii din S.C.M.D. Filiala 1 Constanta, ne adresăm încă o dată dumneavoastră pentru a vă reţine atenţia asupra caracterului ilegal şi complet abuziv al acţiunii de recalculare a pensiilor militare şi a pensiilor celorlalte categorii de pensionari din structurile de apărare, siguranţă naţională şi ordine publică, acţiune al cărei principal iniţiator şi susţinător sunteţi împreună cu Preşedintele României, dl. Traian Băsescu.
Toată această acţiune, declanşată prin Legea 119/2010 si H.G. 735/2010, este abuzivă şi profund ilegală prin prisma dreptului statelor membre NATO, a dreptului european şi internaţional. Nu are o fundamentare economică şi socială reală şi se bazează pe un lanţ de neadevăruri pe care personal le-aţi promovat, cu obstinaţie şi fără cel mai mic efort de a cunoaşte şi a înţelege argumentele raţionale şi legale ale adevăraţilor specialişti în drept şi asigurări sociale.
Ne-ati minţit permanent, nu numai pe noi ci şi pe ceilalţi pensionari şi, conştient sau nu, prin acţiunile dumneavoastră şi ale celorlalţi miniştri din Guvernul României, aţi reuşit să creaţi false contradicţii de interese între diferitele categorii sociale şi profesionale.
Aţi minţit atunci când aţi spus că avem pensii nesimţite şi aţi dat câteva exemple, despre care ştiaţi foarte bine că sunt excepţii şi nu aveau legătura cu marea masă a pensiilor militare, a căror medie nu depăşeşte 1.700 lei şi abia asigură necesarul de trai celor care timp de 30 – 40 de ani au muncit nenormat şi au suportat greutăţi, privaţiuni şi îngrădirea exercitării unor drepturi cetăţeneşti care, şi atunci şi acum, sunt considerate a fi drepturi fundamentale ale omului.
Aţi minţit când aţi spus, fără a avea un studiu de impact al măsurilor iniţiate pentru reformarea sistemului de pensii, ca prin recalcularea pensiilor militare se vor obţine economii anuale de la 500 la 800 de milioane de euro. Câtă precizie ! În realitate, nici acum nu ştiţi ce economie se poate realiza şi, oricum, este un element de iniţiere în studiul ştiinţelor economice, faptul că o măsură de reducere a veniturilor, deci de scădere a consumului, duce în mod obligatoriu la recesiune şi nu la dezvoltare economică.
Aţi continuat să minţiţi când aţi făcut din reducerea şi recalcularea pensiilor şi a altor drepturi de asigurări sociale, principala cale pentru echilibrarea bugetului de stat şi, în acelaşi timp aţi permis şi girat prin funcţia dumneavoastră cheltuieli pentru proiecte mărunte şi cel puţin discutabile pe vreme de criză, achiziţii desuete pentru ministere şi alte cheltuieli pe şpăgi, bonusuri sau prime de vacanţă pentru camarila politică. Ne-aţi cerut solidaritate dar nici dumneavoastră şi nici funcţionarii guvernamentali şi din administraţia centrală nu v-aţi solidarizat cu noi ci numai cu politicienii din arcul puterii şi cu clientela lor politică. Toti aceştia reuşind să-şi crească veniturile, în timp ce marea masă a populaţiei săraceşte continuu.
Ne-aţi minţit şi atunci când ne-aşi promis că pensiile mai mici nu vor fi afectate de recalculare, i-aţi minţit pe toţi românii că greutăţile pe care trebuie să le suporte sunt temporare şi cauzate de criza cand, în realitate, cea mai mare parte a răului pe care-l trăim vedem că se prelungeşte pe termen ce nu poate fi prevăzut şi se datorează incompetenţei guvernului pe care-l conduceţi. Aşa cum apreciază tot mai mulţi specialisti, inclusiv specialiştii şi politicienii străini, cu reputaţie internaţională, a căror obiectivitate nu poate fi pusă la indoială, Dumneavoastră şi ceilalţi guvernanţi conduceţi ţara după bunul plac, vă situaţi prin tot ceea ce faceţi deasupra constituţiei şi a legilor ţari, şi vă amăgiţi singuri că lucrurile merg bine, practic, trăiţi într-o Românie paralelă cu cea reală.
Noi, pensionarii militari alături de tot mai mulţi dintre români, suntem convinşi ca drumul pe care ne conduceţi este unul total greşit şi, să fiţi sigur, domnule Prim – Ministru, că va trebui să răspundeţi pentru ceea ce faceţi nu numai politic, nu numai la alegerile viitoare ci şi în faţa legii.
S.C.M.D. şi fiecare dintre pensionarii a căror pensie va fi recalculată ilegal şi abuziv, vom da în judecată nu numai instituţiile statului care se fac vinovate de acest lucru ci, vă vom acţiona personal în instanţă, atât pe dumneavoastră cât şi pe ceilalţi miniştri sau conducători de instituţii, responsabili de emiterea şi punerea în aplicare a H.G. 735 şi a ordinelor şi instrucţiunilor de aplicare a acesteia.
Filiala 1 Constanţa mulţumeşte tuturor membrilor filialelor din Călăraşi,
Biroul Operativ S.C.M.D. - Filiala 1 Constanţa
miercuri, 15 decembrie 2010
COMUNICAT DE PRESĂ
SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE
Filiala 1 Constanţa
Adresa: Mun.Constanţa, Bdul Ferdinand, nr.49
E-mail: eleven.emil@gmail.com Site: http://sindicatulcmd.blogspot.com Telefon fix : 0241616680, Mobil : 0770418093 sau 0733694815
Urmare a acţiunilor în instanţă a grupului de la Cluj, H.G nr.735 este blocată prin suspendare/ anulare.
Cu toate acestea, Centrul Militar Zonal Constanţa şi organele teritoriale ale Ministerului Administraţiei şi Internelor şi ale SRI continuă elaborarea adeverinţelor de venituri salariale ale pensionarilor militari, care în loc să reprezinte documente doveditoare necesare recalculării, ele sunt doar nişte falsuri ordinare.
În aceste condiţii Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa va desfăşura în ziua de 17 decembrie 2010, între orele 11.00-13.00, o acţiune de protest, în faţa sediului Prefecturii Constanţa, la care vor participa aproximativ 500 persoane.
Preşedintele SCMD-Filiala 1 Consatnţa
Col.(r) Remus Macovei
Filiala 1 Constanţa
Adresa: Mun.Constanţa, Bdul Ferdinand, nr.49
E-mail: eleven.emil@gmail.com Site: http://sindicatulcmd.blogspot.com Telefon fix : 0241616680, Mobil : 0770418093 sau 0733694815
Urmare a acţiunilor în instanţă a grupului de la Cluj, H.G nr.735 este blocată prin suspendare/ anulare.
Cu toate acestea, Centrul Militar Zonal Constanţa şi organele teritoriale ale Ministerului Administraţiei şi Internelor şi ale SRI continuă elaborarea adeverinţelor de venituri salariale ale pensionarilor militari, care în loc să reprezinte documente doveditoare necesare recalculării, ele sunt doar nişte falsuri ordinare.
În aceste condiţii Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate - Filiala 1 Constanţa va desfăşura în ziua de 17 decembrie 2010, între orele 11.00-13.00, o acţiune de protest, în faţa sediului Prefecturii Constanţa, la care vor participa aproximativ 500 persoane.
Preşedintele SCMD-Filiala 1 Consatnţa
Col.(r) Remus Macovei
luni, 13 decembrie 2010
SCRISOARE DESCHISA PRIMULUI MINISTRU
SINDICATUL CADRELOR MILITARE DISPONIBILIZATE
Filiala 1 Constanţa
Adresa: Mun.Constanţa, Bdul Ferdinand, nr.49
E-mail: eleven.emil@gmail.com Site: http://sindicatulcmd.blogspot.com Telefon fix : 0241616680, Mobil : 0770418093 sau 0733694815
Nr.42 din 13.12.2010
PRIMULUI MINISTRUL AL ROMÂNIEI
Domnului Emil Boc
Cu toate că Legea nr.119/2010 nu prevedea implicarea pensionarilor militari în procesul de recalculare a pensiilor, prin încălcarea normelor de tehnică legislativă, aţi introdus, în H.G.nr.735/2010, prin exces de putere, ceea ce nu este permis avînd în vedere calitatea dumneavostră de doctor în ştiinţe juridice, mai multe dispoziţii care adaugă la lege, obligând pensionarii militari să-şi procure documente doveditoare privind veniturile realizate de-a lungul întregii cariere şi apoi pe baza acestor documente, să solicite personal recalcularea (în fapt diminuarea) pensiilor. Cei care nu respectau aceste prevederi urmează să fie sancţionaţi cu diminuarea pensiilor, prin recalcularea acestora pe baza salariului mediu brut pe economie.
Mai mult, prin Ordinul M.101/2010 , ministrul apărării naţionale, Gabriel Oprea, la răndul să doctor în ştiinţe juridice, stabileşte în responsabilitatea Centrelor Militare Zonale (Judeţene) eliberarea acestor documente, cu toate că obligativitatea eliberării adeverinţelor salariale revine altor organe specializate şi abilitate de legile în vigoare să desfăşoare astfel de activităţi.
Şeful Statului Major General, amiralul Gheorghe Marin, a emis o dispoziţie conform căreia pînă la 01 noiembrie a.c., Agenţia pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare urma să creeze baza de date centralizată, pe care o va transmite spre utilizare centrelor militare.
Pentru încadrarea în termenul stabilit ministrul apărării naţionale a decis ca pentru fotocopierea documentelor, transcrierea după fotocopiere a datelor informatice, introducerea datelor informatice şi pentru căutarea datelor în baza de date centralizată în vederea eliberării adeverinţelor de venit, să fie implicaţi 5000 de militari, care nu erau specilişti în domeniu.
La 20 noiembrie a.c. a început eliberarea adeverinţelor de venit, ocazie cu care pensionarii militari au constatat că toate promisiunile ministrului apărării naţionale au fost doar minciuni.
Zeci de mii de pensionari militari au primit nişte hîrtii, care pot fi oricînd dovedite ca nişte falsuri ordinare. Exemplific cu cîteva date obţinute de la colegii din Constanţa:
- unui comandor cu o cariră militară de 33 ani îi lipsesc veniturile pentru 26 ani;
- unui colonel cu o carieră militară de 37 ani îi lipsesc veniturile pe 20 ani;
- unui comandor cu o cariră militară de 29 ani îi lipsesc veniturile pentru 23 ani;
- unui locotenent colonel cu o carieră de 24 ani îi lipsesc veniturile pentru 20 ani iar în mai 1977 cînd era elev al unui liceu constănţean primea o soldă în valoare de 2510 lei; nici măcar o singură valoare a soldelor trecute în adeverinţă pe anul 2001 nu corespunde cu sumele înscrise în fişa fiscală eliberată pentru perioada respectivă de organul financiar al UM 01295;
- din adeverinţa unui colonel rezultă ca ar fi primit 1.855.685,00 lei în lunile iunie şi iulie 1977, iar în luna august a aceluiaşi an următoarele sume: 288 lei, 2.762lei, 248.500 lei şi 2.104185 lei.
- din adeverinţa mea rezultă ca în luna aprilie 2000 am primit următoarele sume : 9.089.129 lei şi 90.891.291 lei.
Sunt doar cîteva din erorile majore descoperite în conţinutul adeverinţelor de venit eliberate de CMZ Constanţa, pe care vi le pun la dispoziţie. Din discuţiile avute cu colegii am constatat ca doar o singură adeverinţă eliberată de CMZ Constanţa conţine date complete pentru întreaga carieră militară, iar erorile privind dublarea sau triplarea sumelor sunt frecvente, la fel şi diminuarea sau mărirea artificială a veniturilor. Fac precizarea că reprezentanţii CMZ Constanţa doar au prelucrat datele primite de la Agenţia pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare.
Niciun pensionar militar nu a putut verifica, în vreun mod, cum au fost obţinute sumele trecute în adeverinţe, neavând acces la procedurile folosite de către reprezentanţii CMZ sau la documentele din care au fost extrase. Acest lucru a fost premeditat de ministrul apărării naţionale care a stabilit prin Ordinul M.101 conţinutul adeverinţei. Spre comparaţie vă înaintez un exemplar de adeverinţă eliberat de Arhivele militare, organ abilitat de lege, să desfăşoare astfel de activităţi, din care se pot verifica cu mare uşurinţă veniturile reale obţinute.
Menţionez că , noi pensionarii militari, nu ne putem explica mulţimea acestor erori decît prin reaua voinţă a celor implicaţi sau incompetenţa acestora. Ar fi de preferat reaua voinţă, pentru că dacă la nivelul unei agenţii de o asemenea importanţă s-ar manifesta incompetenţă ar fi foarte grav.
În aceste condiţii declaraţiile generalului Maria Lupu, prin care anunţă că “potrivit prevederilor legale, adeverinţele de venit din care lipsesc date vor fi completate provizoriu cu salariul mediu brut pe economie, urmînd ca, pe măsura identificării documentelor doveditoare, să se completeze şi aceste date, în regim de urgenţă, de către centrele militare” le considerăm hazardate şi denotă nesimţire. Pensionarii militari nu sunt vinovaţi de lipsa acestor documente, ei au respectat prevederile legale. De ce să fie sancţionaţi ?
Nu sunt amintite cazurile a zeci de mii de pensionari care au depus cereri pentru obţinerea adeverinţelor în termenul legal dar nu le-au obţinut din vina CMZ-urilor. În acelaşi interviu nu se spune nimic despre adeverinţele eronat completate. Sperăm că niciun reprezentant al Secţiei Pensii Militare nu va semna eliberarea Deciziilor de Pensionare după aberantele adeverinţe eliberate de CMZ-uri.
De asemanea, în acelaşi interviu generalul Maria Lupu „a uitat” să precizeze cine şi în ce termen va remedia toate aceste erori. Având în vedere cele 82.000 de Decizii de Pensionare care trebuie eliberate urgent şi ţinând cont de zecile de mii de contestaţii care în mod cert vor apărea urmare a emiterii a acestor Decizii de Pensionare, ne intrebăm ce şanse sunt ca zecile de mii de erori să fie remediate în termenul legal de 30 de zile?
Având în vedere afirmaţiile generalului Maria Lupu, conform căreia Secretariatul General al Guvernului ar fi emis un punct de vedere care prevede că sentinţele de suspendare operează doar pentru reclamanţii din procese, iar sentinţa privind anularea H.G. nr. 735/2010 nu poate produce efecte decât după ce aceasta a rămas definitivă şi irevocabilă, aveţi şansa de a remedia haosul existent prin luarea următoarelor măsuri:
- încetarea recalculării pensiilor militare, evitîndu-se astfel zeci de mii de procese la instanţele româneşti sau internaţionale, cu consecinţe dezastruoase asupra bugetului şi imaginii României.
- luarea masurilor legale pentru demiterea ministrului apărării naţionale, a şefului Statului Major General, a şefului Direcţiei financiar contabile a M.Ap.N. şi a şefului Agenţiei pentru Servicii şi Sisteme Informatice Militare pentru modul iresponsabil şi total neprofesionist în care şi-au îndeplinit atribuţiunile.
- numirea unei comisii care să verifice sumele cheltuite pentru centralizarea şi prelucrarea datelor necesare eleberării adeverinţelor de venituri şi imputarea acestora, celor vinovaţi, avînd în vedere situaţia financiară precară în care se află România.
- încetarea ieşirilor publice iresponsabile a oricăror persoane din cadrul Guvernului, care să prezinte faptul că pensiile militare sub 3000 lei nu vor scădea.
În situaţia în care nu veţi ţine cont de sentinţele judecătoreşti vă atenţionăm că vom iniţia acţiuni în justiţie împotriva tuturor persoanelor vinovate, inclusiv împotriva dumneavoastră.
Anexez copii după adeverinţele unor pesionari militari eliberate de C.M.Z.Constanţa si o copie după o adeverinţă eliberată de Arhivele Militare.
Preşedintele S.C.M.D.- Filiala 1 Constanţa
Col.(r)
Remus Macovei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



