luni, 19 decembrie 2016
duminică, 4 decembrie 2016
Popor român,
Îţi scriu pentru
că sper ca măcar acum să îţi aminteşti cine ai fost, cine eşti şi poate aşa
vezi încotro te îndrepţi! Eşti singurul popor european care trăieşte încă acolo
unde s-a născut. Nu o spun eu, o spune istoria popoarelor. O fi mult, o fi
puţin, nu ştiu, dar ştiu că eşti unic în Europa, această Europă care te
loveşte, te jigneşte şi te umileşte. De ce o laşi să facă asta, când tu eşti
singurul popor născut, crescut şi educat în graniţele sale? Eşti primul popor
din lume care a folosit scrierea. Nu o spun eu, o spun tăbliţele de la
Tărtăria, şi o recunosc toţi cei care le-au studiat.
Acum 7000 de ani,
când alţii nici nu existau ca popor, pe aceste meleaguri locuitorii scriau,
pentru a ne lăsa nouă mândria de a fi prima civilizaţie care se semnează pe
acest pământ. Scrierea sumeriană a apărut 1000 de ani mai târziu şi totuşi
mulţi se fac că nu văd şi nu recunosc adevărul. Cât timp o să te laşi neglijat?
Ai fost singurul popor pe care nici o putere din lume nu l-a cucerit chiar dacă
ai fost împărţit, despărţit şi asuprit de mai multe imperii. Nici unul nu a
putut să te cucerească cât ai fost unit, nici romanii care au stăpânit doar o
parte din vechea Dacie, cealaltă fiind stăpânită de Dacii liberi, nici turcii
care nu au reuşit niciodată să îţi transforme teritoriul în paşalâc. Toate
marile înfrângeri s-au bazat pe trădare.
NIMENI NU A REUŞIT SĂ TE
SUPUNĂ CÂT AI FOST UNIT.
De ce te laşi
dezbinat? Ai fost scut creştinătăţii, când întreaga Europă tremura de teama
islamului.
Sângele tău a salvat
Europa, iar românul Iancu de Hunedoara a salvat Viena şi întreaga Europa de
furia semilunii. Acum, tu popor de salvatori ai creştinismului, eşti tratat ca
un paria. Când îţi vei revendica drepturile? Din tine au apărut: Eminescu,
Enescu, Brâncuşi, Gogu Constantinescu, Vuia, Vlaicu, Coandă, Petrache Poenaru,
Nicolae Teclu, Spiru Haret, Herman Oberth, Conrad Haas. Dar ce păcat, cei mai
mulţi şi-au pus minţile sclipitoare în slujba altor ţări pentru că acasă nu i-a
ascultat nimeni. De ce ai lăsat să se întâmple asta? Astăzi, popor român pentru
tine se rescrie istoria. Cum vrei să se facă asta? Cum vrei să te vadă cei ce
îţi vor urma?
Astăzi, ca şi pe vremea
fanarioţilor, domnitorul şi divăniţii nu au nici o legătură cu tine. Sunt
străini de interesele şi dorinţele tale, tot ce doresc este să stea cât mai
mult în funcţie şi să câştige cât mai mult. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
cuceririi romane, bogăţiile țării, aceleaşi mine de aur, argint, sare, mierea
acestui pământ, sunt exploatate de alţii cu braţele tale şi se duc pentru a
umple visteriile străinilor de neam. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
asupririi austro – ungare, drepturile românilor sunt călcate în picioare, iar
cei puţini fac legea pentru cei mulţi. Tu taci!
Astăzi, ca şi în vremuri
de restrişte, românii pleacă din ţară, să muncească sau să îşi vândă
inteligenţa pentru că ţara lor nu are nevoie de ei. Câţi dintre ei sunt
viitorii Brâncuşi, Coandă, Conrad Haas, te-ai gândit la asta ? Conducătorii
acestei ţări au nevoie de slujbaşi proşti, lipsiţi de educaţie, lipsiţi de
caracter, lipsiţi de voinţă, lipsiţi de coloană vertebrală, ca să îi poată
îndoi şi face figurine de plastilină din ei. Tu taci!
Astăzi, ca şi pe vremea
bolşevismului, la mare preţ sunt trădătorii, linguşitorii, vânzătorii de neam
şi conştiinţă, traseiştii politici, gata să calce pe cadavre pentru a parveni
şi a îşi păstra privilegiile. Tu taci!
Astăzi, parlamentul şi
guvernul ţării, divăniţii de azi, arendează pământurile şi întreprinderile
“nerentabile“ la indicaţiile unor străini de neam cărora le cântă osanale, unor
arendaşi străini, spunând că asta se numeşte privatizare. Pentru aceste arende,
ei primesc peşcheşul, iar ţara rămâne pe butuci. Tu taci!
Astăzi, urmele
civilizaţiei străbunilor noştri sunt şterse pentru ca fiii tăi să nu mai ştie
niciodată cum au apărut ei pe acest pământ, cine le sunt strămoşii şi care le
sunt meritele:
1. Vechile situri
arheologice sunt distruse, se construiesc şosele experimentale peste ele,
Sarmisegetuza, Grădiştea, Munţii Buzăului, sunt vândute sub pretextul
impulsionării turismului, unor privaţi care habar nu au că în pământul pe care
îl calcă zace istoria ta încă nedescoperită. Tu taci!
2. Elemente din
tezaurul ţării sunt trimise “la expoziţie“ în afara ţării şi uită să se mai
întoarcă, iar cei ce le-au scos nu dau nici un răspuns, se fac că au uitat de
ele. Tu
taci!
3. Arhivele tării sunt
cedate printr-o lege a arhivelor străină de interesele naţionale, celor ce vor
să scoată din mintea românilor ideea şi dovezile de unitate naţională. Tu taci !
Slujbaşii ţării,
căftăniţii vând la preţ de piatră seacă şi fier vechi bunurile realizate de
tine, sub oblăduirea şefilor lor, împart banii, apoi sunt “judecaţi” de ochii
lumii şi primesc pedepse cu suspendare, adică “mulţumesc, la revedere, te mai
chemăm noi când avem nevoie de serviciile tale”.Tu taci!
Oştirea ţării este
batjocorită, decimată, dezarmată, pusă în slujba altora, copiii tăi mor pe
pământuri străine, iar Hatmanul Suprem vine în faţa ta şi spune că suntem
într-o mare încurcătură, vom fi nevoiţi să împrumutăm avioane străine pentru a
ne asigura siguranţa aeriană, de parcă asta s-a întâmplat peste noapte şi nu
este urmarea politicii sale dezastruoase, de parcă nimic din ceea ce se
întâmplă românului azi nu i se datorează lui. Tu taci!
Dispar din instituţii
ale statului arhive cu invenţii şi inovaţii de interes strategic privind
cercetarea nucleară. Cei puşi să le păzească nu păţesc nimic, iar cei ce
trebuie să investigheze spun că nu e nimic deosebit. Tu taci!
Ţi se fură voturile,
iar comisia care trebuia să investigheze pe cei care au fost prinşi cu vot
dublu nu dă nici un răspuns, deşi există dovezi că ai fost furat şi voinţa ta
răsturnată. Tu taci!
În divan, se fură la 2-3
mâini, unii chiulesc, alţii se fac că lucrează, iar alţii mânuiesc legile după
bunul plac, în văzul tuturor şi nu li se întâmplă nimic. Tu taci!
– Sistemul educaţional
se reduce la bani, bani la înscriere, bani la examene, bani la absenţe, bani la
promovare, bani la angajare, bani la reexaminare. Copiii tăi nu mai ştiu nici
cum îi cheamă dacă nu se uită pe internet sau nu primesc un SMS. Tu taci!
– Dacă te
îmbolnăveşti, nu ai unde să te duci, s-au închis spitalele, s-au scumpit
medicamentele, trebuie să mergi, dacă eşti operat, cu faşele şi anestezicul de
acasă, altfel mori neoperat sau deschis şi neînchis. Intri în spital pentru o
unghie lovită şi ieşi cu 10 boli pe care nu le aveai la intrare. Tu taci!
Un copil de 15 ani,
român sportiv, este bătut de colegii de echipă maghiari, pentru că e român,
chiar de Ziua Naţională a României. Nu se întâmplă nimic. Ceva mai târziu,
Hocheiştii Naţionalei României (de etnie maghiară), la un meci cu
selecţionata Ungariei, tac când se intonează Imnul României, dar cântă cu foc
imnul Ungariei şi pe cel al ŢINUTULUI SECUIESC, imn care nu avea ce căuta la o
manifestare oficială. Toţi tac. Tu taci!
Guvernanţii nu fac altceva
decât să te jupoaie, îţi bagă mâna în buzunar şi îţi iau banii pentru că eşti
prea bogat în viziunea lor sau nu meriţi ce ai câştigat, iar ţara nu are bani.
Se împrumută lăsându-te dator pe sute de ani fără să le pese ce vor face şi de
unde vor plăti datoriile cei ce le vor urma. Tu taci !
Duşmanii tăi, cei ce vor
să te vadă dispărut pentru a îţi lua locul, îţi impun ce să mănânci, ce să bei,
ce medicamente să iei, fac experimente cu tine, te folosesc drept cobai cu
avizul şi ajutorul trădătorilor din fruntea ţării, care le aplică legile
într-un Codex Alimentarius care te duce la pieire. Tu taci!
Parlamentarii îşi
votează legi speciale, se protejează împotriva judecăţii pentru hoţiile şi
prostiile pe care le fac, se acoperă cu legi făcute numai pentru ei, şi fură
acoperindu-se unul pe altul. Tu taci!
Preşedintele ţării îşi
exprimă oficial acordul de modificare a Constituţiei ţării, la cererea unor
străini, care îşi urmăresc propriile interese, fără a consulta măcar
parlamentul, dar să mai te consulte pe tine. Tu taci!
Un român plecat de
acasă, descoperă peste hotare că ţara lui are de recuperat o sumă mare de bani
de la alt stat. Ce fac parlamentarii români? Refuză să investigheze cazul,
pentru că nu vor să îi supere pe cei ce îi ţin pe jilţuri, fără să le pese de
interesul naţiunii, trădând jurământul făcut la investire. Tu taci!
Asta se întâmplă
astăzi, popor român, şi – Tu taci!
Dacă ar fi ca tot ceea
ce se întâmplă să se răsfrângă numai asupra ta, românul de azi, nu ţi-aş scrie
un cuvânt. Te-aş lăsa să lâncezeşti, să dormi până se aşterne praful peste tine
şi mătura istoriei te va scoate afară din mintea celor ce vor urma, ca pe o
întâmplare neplăcută. Dar tu popor român de azi, eşti legat de cel de ieri şi
de cel de mâine şi odată cu tine piere nu numai trecutul, dar şi viitorul
acestui neam.
Cât o să mai taci ?
Trezeşte-te popor
român, trezeşte-te român adormit şi nu lăsa să se şteargă dintr-o trăsătură de
condei tot ce ți-au lăsat părinţii, nu îţi lăsa copiii pe drumuri, sclavi ai
celor ce nici nu existau pe când tu ştiai să scrii.
Acesta este
mesajul nedescifrat până acum, al tăbliţelor de la Tărtăria!
Citește! Ai
înțeles? Nu trebuie să mai taci! Gândește-te la ce ai fost. Dorește-ți să fii
mai mult decât ai fost! Începe prin a „vorbi.” Să audă, să-i apuce frica, că nu
suntem muți, ci mulți. Să strigăm trezirea poporului Român.
„Frație și dreptate!” Ce bine suna
atunci. Ce bine ne poate face și acum.
Scrisoare deschisă poporului român transmisa de arhimandritul
Iustin Parvu – Mesajul tăbliţelor de la Tărtăria
Am
obosit în ultimii 12 ani de când spun celor cu care intru în contact, să fie
responsabili și să conștientizeze faptul că măcar odată la patru ani, au
PUTEREA de a schimba lucrurile care ne nemulțumesc și care pe z ice trece ne
face să fim tot mai umili ”Înaltei Porți”, oricare ar fi aceea și zi de zi
sărăcim într-o țară ÎNCĂ BOGATĂ. Dacă eu nu am reușit să conving, poate spusele
acestui Înalt Ierarh ROMÂN, vă vor convinge și pe 11. Decembrie vă veți lua
soarta în propriile mâini și veți decide cine merită să ne ducă, ACOLO UNDE NE
ESTE ADEVĂRATUL LOC, ÎN LUMEA CIVILIZATĂ, ÎN CARE SĂ TRĂIM LIBERI ȘI DEMNI, ÎN
ȚARA NOASTRĂ, ALĂTURI DE PĂRINȚII, COPII ȘI NEPOȚII NOȘTRI. Iar dacă, veți
irosi momentul 11.decembrie.2016, CONTINUÂND SĂ CREDEȚI ÎN CEI CARE AU HOTĂRÂT
DIN 1990 PÂNĂ ÎN PREZENT, PENTRU FIECARE DINTRE NOI, CHIT CĂ NE-AM OPUS, ASTA
ESTE….NE MERITĂM SOARTA ȘI NU ESTE DREPT. Ca foști militari, AVEM DATORIA DE A
NE APĂRA MOȘTENIREA SFÂNTĂ PRIMITĂ DE LA STRĂMȘII NOȘTRII, iar VOTUL ESTE CEA
MAI PUTERNICĂ ARMĂ A DEMOCRAȚIEI, AȘA CĂ FOLOSIȚI-O ȘI NU VĂ LĂSAȚI MANIPULAȚI
DE PROMISIUNI DEȘARTE.
Cu
respect
Vicepreședinte și responsabil în CD
pentru zona de SE
Președintele Filialei 1 SCMD
Constanța
Cdor. Rz. Ilie Truță.
miercuri, 30 noiembrie 2016
LA MULTI ANI!
În aceste vremuri, de
instabilitate pe plan internațional, de forfota politică în plan intern și la
nivel de schimbări profunde de spectru geopolitic internațional, avem nevoie ca
fiecare dintre noi să simțim românește și să nu uităm că România este țara în
care traim și că este pentru fiecare dintre noi ceea ce numim, dincolo de
orice, ACASĂ!
Cred cu tărie că
prezervarea și valorizarea identității românești, se manifestă la fiecare
dintre militarii și polițiștii activi, în rezervă și în retragere, a tuturor
românilor responsabili, a căror eforturi se îndreaptă către interesul României
și a românilor.
Cred că nu este rușinos să
îți iubești țara! Rușinos este să nu o faci! Aniversarea zilei naționale este
momentul ca, fiecare cetățean al acestei țări, să simtă românește și să
înțeleagă că trebuie să se implice activ în gestionarea modului în care destinul
și resursele noastre de stat sunt risipite sau date străinilor. La moment
aniversar, trebuie să conștientizăm că împreună, uniți, putem manifesta
o formă de rezistență în țara intereselor obscure care caută să submineze
securitatea și interesele României, sub pretextul ”reformelor” făra de sfârșit
și a ”modernizării” de ani de zile, încearcă să dezarticuleze structura
sufletească și valorile tradiționale ce definesc statul și națiunea română!
România trebuie să fie
și să rămână unită, în fața pericolelor din afară, dar, mai ales,
pericolelor care vin din interior! Soarta României este în mâinile fiecăruia
dintre noi! Avem obligația de a nu mai sta cu mâinile în sân, ridicând din
umeri. Nu trebuie să mai rămânem în postura de privitori pasivi la toate
nenorocirile ce se abat asupra noastră!
Fiecare stat de drept
are nevoie de instituții solide, de o economie funcțională și de o armată bine
dotată, echipată și instruită, care să constituie alături de credința
creștin-ortodoxă, pilonii de stabilitate a acestui neam. De securitatea
țării sunt responsabili cetățenii și de aceea să nu uităm, cu toții, să fim în
primul rând ROMÂNI.
LA MULTI ANI MILITARI SI POLITISTI! LA
MULTI ANI REZERVISTI! LA MULTI ANI ROMANI! LA MULTI ANI ROMANIA!
Biroul Operativ al Filialei 1 S.C.M.D.
Constanța
marți, 29 noiembrie 2016
CONSTANȚA - DEZBATERE ELECTORALĂ
24.11.2016
MILITARII TRAG ALARMA: “s-a dorit
distrugerea rezervei de cadre și industria de apărare a armatei!”
Operaționalizarea
și asigurarea funcționării optime a structurilor de comandă și control – atât
aliate cât și proprii – constituite pe teritoriul național, revitalizarea unor
sisteme de tehnică militară existente concomitent cu achiziționarea de
echipemente pentru înzestrarea structurilor de forță, construirea corvetelor
proprii pentru marina militară printr-un parteneriat strategic public –
privat și creșterea calității vieții personalului armatei României sunt câteva
dintre obiectivele MAPN care s-ar obține din alocarea de 2% PIB dar și temele
dezbătute, la mijlocul acestei săptămâni în cadrul conferinței „Pentru Armată.
Dobrogea și Marea Unire” organizate de candidatul contănțean al
Partidului România Unită (PRU) pentru Camera Deputaților, Dumitru Bădrăgan.
Momentul a fost punctat de declarații tranșante referitoare la starea
dezastruoasă a armatei făcute de analiștii militari Dumitru Cristea, Nicolae
Vlăduțoiu și Dumitru Roșu. Membrii prezidiului au evidențiat și
soluțiile urgente care se impun în actuala situație geopolitică extrem de
periculoasă pentru România.
Cdor.(r)
Nicolae Vlăduţoiu a fost membru în comisia controversatei
achiziţii a fregatelor, din timpul guvernării Adrian Năstase. În anul 2000 – în
timpul pregătirii pentru aderarea României la NATO, când s-a decis achiziţia
unor nave de luptă multifuncţionale care să corespundă standardelor Alianței –
ocupa funcția de şef al Comunicaţiilor şi Informaticii din Statul Major al
Forţelor Navale și a trebuit să analizeze capacitatea navei de a face
faţă unui război electronic şi calitatea comunicaţiilor. Cei zece membrii ai
comisiei de atunci au analizat două oferte: cea a Olandei, care oferea fregate
de tip Kortenaer şi cea a Marii Britanii, care oferea fregatele din clasa 22.
Pe scurt, raportul a fost nefavorabil achiziționării fregatelor englezești
despre care specialistul susține că a fost o „decizie politică” iar foarte
multe voci că a fost un act de trădare care a afectat major capacitatea de
apărare a țării.
La
16 ani de la achiziționarea celor două fregate expirate pe care britanicii
urmau să le transforme în recif, scandalul de corupție nu a fost soluționat.
Într-un context extrem de periculos pe plan geopolitic, România nu este încă
decisă să pedepsească vinovații care au îngropat armata dar încep să fie sonore
vocile puținilor ofițeri – mult mai puțini dar mai demni și curajoși decât
șleahta de amirali care și-au terfelit uniformele de paradă pe afișele
electorale ale unor partide penale! – care trag alarma asupra dezastrului
din MApN.
„O
națiune nu poate să existe decât dacă are o armată. Conform celor spuse de
Carl von Clausewitz, părintele doctrinei militare, o armată se pregătește
din timp de pace pentru război. De aceea, alocările bugetare pe care politicul
ar trebui să le planifice și să le distribuie organismului militar trebuie să
fie direct proporționale cu efortul de luptă; în același timp, efortul de luptă
coroborat cu amenințările care există la adresa securității naționale ale unui
popor. Ca paricipant în teatrele de operații – am fost în Irak și Afganistan
chiar dacă sunt ofițer de marină – am participat și la achiziționarea celor două
fregate tip T42 și am fost și în echipa de negociere a armatei României pentru
aderarea la NATO. Vreau să subliniez că un factor deosebit de grav este
amestecul politicului în militar; politicul trebuie să conducă – deci armata
este brațul politicului – dar nu trebuie să facă instrucție cu soldatul. Ea
trebuie să spună “Doresc să faceți următoarele lucruri…”. Misiunea principală a
armatei este apărarea integrității, suveranității statului și poporului.
De-aceea, un prim pas pentru realizarea celor două deziderate este ca armata să
fie depolitizată! Biletul de intrare a României în NATO a fost participarea
militarilor români în toate acțiunile pentru pace. S-a demonstrat că armata era
formată din cadre bine pregătite, cu un corp de comandă bine pregătit. A fost
bine pregătit însă nu mai este: asta este forța destructivă a politicului!
Politicul a început să schimbe chiar și comandanți de plutoane ceea ce este
inadmisibil. Garantul independenței, integrității și suveranității acestui
popor este armata. Degeaba alocăm 6% din PIB pentru Educație, 10% pentru
Sănătate, putem să alocăm oricât dacă nu are cine să-i protejeze, degeaba se
fac cheltuieli. Eu spun “Doamne-ajută!” pentru 2% PIB dar…este puțin” a
declarat Nicolae Vlăduțoiu în cadrul conferinței amintite.
Reporter(R): Ce este necesar pentru ca marina militară să se poată
încadra în normalitate?
Nicolae
Vlăduțoiu(NV): „O marină
militară normală ar trebui să fie o marină credibilă care să aibă în dotare
forțe și mijloace pentru apărarea litoralului. Asta înseamnă să avem nave
purtătoare de rachete (NPR) pentru că astăzi lupta nu se mai dă forță contra
forță ci se dă inteligență contra inteligență. Cele trei NPR-uri au resursa
depășită și nu sunt fabricate la noi. Navele care le avem în dotare în prezent
sunt construite în șantierul naval Mangalia și care și-au depășit norma, sunt
vechi. O altă problemă: asigurarea logistică a militarului. Un luptător are în
spate zece logisticieni. Tipurile de muniție trebuie să fie la fel pentru că
dacă schimbi teatrul de operații cel care asigură logistica trebuie să asigure
și muniția. Referitor la cele două fregate T22 achiziționate din Marea
Britanie: au fost luate neținându-se cont de părerea specialiștilor, raportul a
fost nefavorabil. Turcia a achiziționat din Germania fregatele tip MEKO 200,
patentul lor și le construiesc la Gölcük iar acum le și exportă în Argentina,
Brazilia, peste tot în lume.
R:
Băsescu aprecia că România poate produce nave pentru export. Putem produce și
nave militare?
NV:
Nu. Vă spun și de ce: a fost ordin ca industria de apărare să fie desființată.
Așa s-a dorit. Și asta s-a întâmplat.
R:
În cifre aproximative, de câte nave ar avea nevoie marina militară?
Cel
puțin 18 nave de diferite clase și pentru diferite misiuni. Cel puțin 18! Iar
un submarin în imersiune face cât o flotă de suprafață.
R:
În situația unei mobilizări este cert că ne vom confrunta cu o criză. Cum
rămâne cu statutul militarilor angajați pe bază de contract?
NV:
Situația noastră este tragică! În acest moment, din cauza politicilor care au
fost puse și promovate an de an, rezerva de cadre ale armatei a fost
desfiițată. În primul rând prin desființarea calității de militar pensionar sau
rezerva. Așa s-a dorit!
R:
Un mesaj pentru viitorul Parlament?
NV:
În încheiere, pentru domnul Dumitru Bădrăgan, pentru că îmi doresc din tot
sufletul să intrați în viitorul Parlament: jurământul pe care îl depun parlamentarii să
fie completat cu o frază ( așa cum eu am jurat și nu am să-l uit niciodată-
doar moartea mă va despărți de acest legământ) : “să-mi apăr țara chiar cu
prețul vieții!”.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


